eksperimenti

Umetno 'sonce': V Franciji postavili nov rekord

20. 02. 2025 14.15

V tokamaku West v Franciji so postavili nov rekord v vzdrževanju vodikove plazme. Vzdrževali so jo približno 22 minut, s čimer so presegli nedavno postavljen rekord kitajskega tokamaka East. Gre za pomemben korak k razvoju prihodnjih fuzijskih reaktorjev, kot je Iter, ki bodo morale vzdrževati fuzijsko plazmo več minut.

Blejski grad: porast obiska, oživili projekt dvigala

27. 01. 2025 14.13

Blejski grad je lani obiskalo nekaj več kot 440.000 ljudi, kar je sedem odstotkov več kot leto pred tem. Potekajo intenzivne priprave na prenovo stalne muzejske razstave, ki bo v pritličju odprta letos, v prvem nadstropju pa prihodnje leto. V Zavodu za kulturo Bled so se ponovno lotili tudi priprave projekta za izgradnjo dvigala na grad.

Fides: Enostransko sprejeti ukrepi niso pot reševanja javnega zdravstva

15. 01. 2025 06.15

Pred natanko letom dni je Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides začel splošno stavko. Kot pravijo, so vsebinski pogovori z vladno pogajalsko skupino ves čas konstruktivni. Pogajanja se tako nadaljujejo z obravnavo začrtanih vsebin nerešenih stavkovnih zahtev in aktualnih tem. Najdaljše zdravniške stavke v zgodovini Slovenije, ki so jo zdravniki zaostrili z umiki soglasij za nadurno delo, pa bolniki danes tako rekoč ne občutijo.

Na IJS zagnali napravo za napredek pri razvoju tehnologije jedrske fuzije

03. 06. 2024 19.00

V reaktorju TRIGA Instituta Jožef Stefan so uradno zagnali novo napravo, ki bo prispevala k razvoju tehnologije fuzijske energije. Z njo bodo natančno preučevali, kako in zakaj med hlajenjem fuzijskih reaktorjev prihaja do močnega sevanja, s tem pa poskušali zagotoviti varnejše okolje za raziskave in boljše delovanje reaktorjev.

Njihova imena so izmišljena, njihove zgodbe niso

09. 12. 2023 15.00

"Če me umori, me, prosim, ne pokopljite na pokopališču, ampak nekje čisto na samem, da bom lahko v miru počivala." "Grozil mi je, da me bo posilil, polil z bencinom, razkosal in vrgel v kislino." "Rekel je, da me bo našel, nastavil pištolo na čelo in me ustrelil." "Nikoli se ni drl name, le od dve do tri ure mi je razlagal, kaj vse sem naredila narobe." "Opravičevali so ga, da je pač iz take kulture." Senka, Marina, Sandra, Alma, Manca, Ajda, Regina ... 23 različnih žensk, ki jih druži podobna izkušnja – intimnopartnersko nasilje. Preživele so ga in iz njega prišle močnejše.

Slovenska raziskovalca našla življenje pod zemeljsko skorjo na dnu oceana

14. 10. 2023 08.21

Tisti dan, ko smo prvič odprli pokrov zemeljske skorje, se je iz kontrolne sobe robotskega vozila zaslišalo vpitje. Bilo je res izjemno, še vedno z navdušenjem v glasu pripoveduje dr. Tinkara Tinta. Skupaj s Tihomirjem Makovcem sta prva slovenska raziskovalca, ki sta se odpravila na mednarodno odpravo iskanja življenja v čisto temo, 2500 metrov pod morsko gladino Tihega oceana. Tam so pod zemeljsko skorjo v ekstremnih pogojih s pomočjo robotskega vozila odkrili nov ekosistem, ki kar buhti od življenja. Slovenija je tako prvič sodelovala v družbi najelitnejših raziskovalnih institucij pri odkrivanju skrivnosti globokega morja.

'Nikoli še nismo bili v položaju, ko tehnologija ponuja toliko kot zdaj'

16. 04. 2023 16.10

Fakultete in univerze po vsem svetu trenutno razglabljajo o politikah, ki bi jih morale uveljaviti glede uporabe ChatGPT-ja. Porajajo se vprašanja, ali naj se uporabo velikih jezikovnih modelov v celoti prepove, kdaj uporaba orodij umetne inteligence predstavlja plagiatorstvo? Ali bi se morali študentje naučiti odgovorne rabe umetne inteligence in ali je to sploh mogoče? Še večji izziv so značilne netočne informacije, ki jih ustvarja trenutno eno najbolj popularnih digitalnih orodij na svetu. S tem pa se bodo morali kmalu soočiti in to sprejeti vsi učitelji in profesorji.

Marko odkrito o razočaranju ob izločitvi: Saj veste, moški ego

11. 03. 2023 14.34

Marko Vertačnik odkrito pove, da je bil ob koncu svoje poti v MasterChefu žalosten in razočaran. Ni namreč imel prave priložnosti pokazati, kaj vse zna. Z eksperimentiranjem bo nadaljeval v domači kuhinji, navijal pa bo za Sandro Dobaj.

Napovedal je Putinovo vojno v Ukrajini in padel pod streli pri Kremlju

28. 02. 2023 14.28

Minilo je osem let od umora ruskega opozicijskega politika Borisa Nemcova. Glasen kritik in zagovornik političnega in ekonomskega liberalizma ter ruskega nagibanja k Zahodu je padel pod streli v hrbet na mostu v bližini Kremlja. Čeprav spomin nanj med rusko opozicijo še vedno ni zbledel, pa so njegove preroške napovedi o prihajajočem ruskem napadu na Ukrajino znova močno odmevale ob obletnici njegove smrti.

Aljoša Galun

24. 02. 2023 06.00

Aljoša je radoveden Štajerc, ki najraje dela z ljudmi. Po službi svoj stres sprošča v kuhinji, kjer ustvarja preproste, a okusne jedi. Pri sladicah veliko eksperimentira, kljub temu pa je v njegovi kuhanji vedno organiziran kaos. Stavi, da bo sodnike navdušil s svojo mirnostjo in pristnimi okusi.

Strup v žile, steklo na rane, kemikalije v oči: 'angel smrti' umrl na plaži

08. 02. 2023 08.02

Josef Mengele si je prislužil vzdevek angel smrti, ker je imel moč odločati o tem, kdo bo živel in kdo umrl v koncentracijskem taborišču Auschwitz, zaradi svojih grozljivih poskusov na ujetnikih. A roka pravice ga ni nikoli ujela, tudi po zaslugi vplivnih podpornikov. Umrl je na brazilski plaži veliko bolj mirno kot njegove žrtve.

V švicarskem gorovju prvič v zgodovini z laserjem preusmerili strelo

22. 01. 2023 17.17

Znanstvenikom je z uporabo velikega laserja na vrhu gore v Švici uspelo ustvariti navidezni strelovod, ki je uspešno preusmeril pot udara strele. Tako so uspeli povečati zavarovano območje pred udarom strele, raziskovalci pa želijo zdaj povečati zmogljivosti laserja ter tako še povečati območje zaščite. Upajo, da bi lahko laser nekega dne uporabljali kot alternativo tradicionalnemu strelovodu za zaščito večjih območij.

Zakaj smo volivci politično neinformirani? Je nevednost sploh problem?

04. 06. 2022 07.00

Britanska odločitev za izstop iz Evropske unije bo imela hude posledice za gospodarstvo te otoške države. Na srednji in dolgi rok bodo negativne ekonomske učinke čutili ne le podjetniki, marveč tudi navadni ljudje. Manj investicij pomeni manj delovnih mest. Zamejena mednarodna trgovina prinaša zmanjšano realno kupno moč denarnice povprečnega Britanca. Močen upad evropskega priseljevanja v Britanijo ne bo razbremenil državnega proračuna (priseljenci namreč prek davkov vplačajo v državo veliko več, kot dobijo nazaj skozi storitve in transferje), ne bo zmanjšal kriminala in ne bo preprečil domnevno apokaliptičnih kulturnih sprememb.

Omejitev hitrosti na AC za večjo varčnost?

08. 04. 2022 06.00

Kaj vse se zaradi vojne v Ukrajini spreminja na evropskih tleh? Iz Nemčije, po kateri se velikokrat zgleduje tudi Slovenija, prihajajo vse glasnejše razprave, da bi omejili hitrost na avtocestah. To bi zmanjšali na 100 kilometrov na uro, s tem pa v luči visokih cen bencin in dizla poskrbeli za varčevanje. A kako realno je to in ali bi se lahko to zgodilo tudi v Sloveniji? Prometni strokovnjak in predsednik AMZS Andrej Brglez meni, da bi bil takšen ukrep nepomemben, saj da ljudje ob povišanju cen goriva že sami od sebe vozimo bolj varčno in posledično tudi počasneje.

'Seksistične in šovinistične opazke me ne prizadenejo toliko, kot bi me morale'

03. 04. 2022 06.00

Predsednica SD Tanja Fajon ne glede na javnomnenjske napovedi stranki, ki jo vodi, ohranja svoje premierske ambicije. Kot pravi, se s predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom niso še natančno dogovorili, kdo bo vodil vlado, če bi sklenili koalicijo po volitvah. Čeprav SD na plakatih sporoča 'Brez obljub', pa je njihov program poln obljub. Pa so te dejansko izvedljive, kaj bi pomenile za javne finance? Prvakinja SD je v pogovoru za POP TV in 24ur.com spregovorila o odnosih znotraj KUL in ali še vidi Matjaža Hana na čelu njihove poslanske skupine, odzvala pa se je tudi na seksistične in šovinistične opazke, ki letijo na račun njenega videza, zlasti po predvolilnem soočenju na POP TV. Kot pravi, jo takšne žalitve prizadenejo manj, kot bi jo morale.

Raziskovalci odkrili razlike med udomačenimi in divjimi sevi običajnih kvasovk 

06. 03. 2022 07.14

Raziskovalne skupine iz Francije, Švedske, Italije in Slovenije so raziskale učinek udomačitve na običajno kvasovko in odkrile izrazite razlike med udomačenimi in divjimi sevi v sposobnosti spolnega razmnoževanja in rasti v različnih pogojih. Slovenski raziskovalci so odgovorili na enega ključnih vprašanj: ali lahko z minimalnim urejanjem genoma spremenijo značilnosti kvasovke? Odgovor je – da.

Trap mojstri Matter se vračajo iz amebnega stanja

19. 12. 2021 11.00

V pop sferi ne mine vikend brez Weeknda.

Učitelji od doma: 'Težko je bilo združiti razred in ga med seboj še bolj povezati'

05. 10. 2021 06.00

Septembra je v šolske klopi sedlo 193.116 učencev. Za nekatere je bilo veselja kmalu konec, saj so se med učenci in učitelji začele širiti okužbe. Nekateri so se tako morali ponovno vrniti k šolanju na daljavo, vsem pa je zagotovo v spominu ostal čas, ko so bili doma. Tokrat se bomo osredotočili na tiste, ki so bili na drugi strani zaslona. To so učitelji, ki so od doma morali koordinirati več razredov, učencev in snovi; pregledovati domače naloge, reševati težave in svetovati. Če je v šoli bilo vse to samoumevno, je v času šolanja od doma predstavljalo izziv.

5KA: Zabavnoresna spletna učilnica za pomoč otrokom in staršem

23. 09. 2021 14.55

V preteklih dveh letih je epidemija močno vplivala tudi na osnovnošolce. Učitelji opažajo, da so se v njihovem znanju pojavile velike vrzeli. Treba bo vložiti veliko truda, da jih zapolnijo, nadgradijo in utrdijo. Zato staršem in otrokom na pomoč prihaja nova VOYO-storitev, zabavnoresna spletna učilnica, ki smo jo poimenovali 5KA.

Med miti in resnicami slavnih psiholoških študij človeškega konformizma in preslepljenosti

18. 09. 2021 07.00

Petdeset let nazaj ta mesec je slavni stanfordski psiholog Philip Zimbardo izvedel nevaren "eksperiment", v katerem je hotel raziskati, kako se začnejo spontano vesti navadni ljudje, ki so jim z danes na jutri pripisane vloge avtoritete (paznika) in podrejenosti (zapornika). Se bo njihova individualna osebnost takoj po družbeni redefiniciji radikalno spremenila? Je posameznik prvenstveno le prazen kozarec, ki ga (skoraj) do vrha napolni kultura?

Znanstveniki odkrili, da lahko sperma v vesolju preživi tudi 200 let

12. 06. 2021 13.35

Liofilizirana sperma miši, ki so jo hranili na krovu Mednarodne vesoljske postaje, po šestih letih v vesolju ni imela poškodovanega DNK in je lahko proizvedla "zdrave vesoljske mladiče". Raziskava je pokazala, da lahko sperma v vesolju preživi tudi 200 let. Po mnenju znanstvenikov bo to odkritje bolje osvetlilo, ali se lahko sesalci, vključno z ljudmi, v vesolju razmnožujejo.

Eksperiment turizma: 187 ljudi bo 'pobegnilo' na počitnice na Rodos

26. 03. 2021 15.34

Nizozemska turistična agencija bo skoraj 200 ljudi odpeljala na osemdnevne počitnice na grški Rodos, ki bodo obenem eksperiment turizma v času pandemije. Izbrani se bodo morali tako na grškem otoku držati nekaterih pravil.

Navalni iz zapora sporočil: Vse je dobro

03. 03. 2021 18.14

Vodja ruske opozicije Aleksej Navalni se je prvič po tem, ko so ga odpeljali iz zapora v Moskvi in ga premestili na doslej nerazkrito lokacijo, oglasil na svojem profilu na Instagramu. V daljšem zapisu, ki so ga objavili njegovi odvetniki, je sledilcem sporočil, da je dobro, in se celo šalil na račun zaporniškega življenja.

Naša znanstvenica v New Yorku: Zdrava kmečka pamet ne bo dovolj

21. 02. 2021 07.29

Pomembno 'orožje' v boju proti epidemiji covida-19 so tudi znanstvenice. O pomembnosti njihove vloge so spregovorili na letošnji skupščini ZN, na kateri je sodelovala tudi slovenska znanstvenica Polona Šafarič Tepeš, ki si želi izboljšanja položaja žensk v tej panogi. Študije kažejo, "da bo od zagovora mojega doktorata moja karierna pot v primerjavi z moškimi kolegi mnogo težja". Seveda se nisva mogli izogniti razpravi o dvomih v znanost in cepljenje. "Zdrava kmečka pamet oziroma intuicija pri razumevanju delovanja cepiv, stranskih učinkov in njihove varnosti ne bo zadostovala."

O politiki nacionalne kulture

31. 10. 2020 07.00

Spet so na tapeti kulturniki, kot da nimamo bolj perečih težav. Pred časom jim je evropska poslanka Romana Tomc svetovala, naj raje zapojejo kakšno domačo vižo, namesto da nam utrujajo s svojim "morbidnim" zanesenjaštvom, ali nekaj podobnega. Ljubljanska "kulturna elita" je skočila v zrak ali natančneje - legla na tla pred ministrstvom za kulturo, mnogi spletni komentatorji pa so škandal izkoristili za visoko kvalificirana razmišljanja o sodobni umetnosti; kot tisti prijatelj na zabavi, ki je sicer strojni inženir, a ti iz nepojasnjenih razlogov želi dopovedati, da Jackson Pollock res ni za nikamor.

Andy McCluskey: Ne bi rekel, da je Ivana Orleanska prav veliko smučala

20. 09. 2020 09.00

Edinstvena priložnost za srečanje z Andyjem McCluskyjem iz kultne britanske elektronske zasedbe OMD se je tokrat ponudila v Kranju, ko je bil gost predstavitve nove knjige Zaodrje Gregorja Baumana. Mož, ki je prodal več kot 40 milijonov plošč, je v nekaj urah druženja pokazal iskriv duh in iskrenost srca.

Bi živeli v hiši, ki spominja na velikansko Faberžejevo jajce?

11. 08. 2020 06.25

Nekateri ruski arhitekti in gradbeniki so znani po bizarnih eksperimentih – zasnovi in gradnji stavb, ki šokirajo. Bolj ali manj domiselne stvaritve, kot sta denimo hiša, ki spominja na gromozansko kopijo slavnega Faberžejevega jajca, ali pa hiša, ki je v bistvu glava neznanega junaka, so postale prave atrakcije. A kaj, ko bolj kot odobravanje žanjejo zgražanje.

Paul McCartney: Za rojstni dan si želim mir na svetu, predvsem za živali

12. 06. 2020 08.51

Legendarni glasbenik, nekdanji član skupine The Beatles, bo 18. junija praznoval 78. rojstni dan in za britanske medije je povedal, kaj si letos želi za darilo – mir na svetu. Pravi, da je v zadnjih letih dogajanje po svetu preveč burno, letošnje leto pa se bo s svojim dogajanjem zapisalo v zgodovino.

'Koronavirusi v svoj genom zelo hitro vgradijo mutacije, zato je izdelava cepiva zelo težavna'

28. 04. 2020 15.18

Polona Šafarič Tepeš je doktorska študentka Fakultete za farmacijo, ki v newyorškem laboratoriju Cold Spring Harbor raziskuje molekularno genetiko raka z možnostmi zdravljenja. Ker pri svojem delu vsakodnevno uporablja viruse – ti imajo sposobnost, da v celice dostavijo želene gene, ki jih potrebuje za svoje raziskave – smo se z njo pogovarjali o njenem delu, virusih, pomenu znanosti v trenutnih razmerah in ali znanstvenike skušajo preusmeriti na raziskovanja, povezana s koronavirusom, pa tudi o trenutnem položaju v ZDA.

'Računati na prekuženost populacije in čredno imunost je grozljiv scenarij'

21. 03. 2020 07.00

Ali je res treba videti mrliške tovornjake po cestah, da prepričajo ljudi - gre zares, je nad ignoranco ljudi pri okužbi z novim koronavirusom ogorčen vrhunski znanstvenik svetovnega slovesa, sintezni biolog prof. dr. Roman Jerala. Vlada vojno stanje, potreba po zdravilu in cepivu je izjemna, zato tudi v laboratoriju na Kemijskem inštitutu skupaj s kolegi iz Nemčije in Danske stavijo na izkušnje, ideje, ki so lahko zmagovalni pristop do nujnega cepiva in zdravila.