duševne in čustvene težave

'Vrniti se moramo k tistemu, kar je pomagalo našim babicam in dedkom'

06. 04. 2025 18.34

Dve trenutno najbolj pereči temi, ne le v Sloveniji, pač pa tudi po svetu, sta medvrstniško nasilje in stiske mladih. O rešitvah sta razmišljali Nina Triller, ravnateljica OŠ Kolezija, in Ema Rogač Randl, vodja projekta Od Alje do Žana. "Filozofija dr. Anice Mikuš Kos je, da se moramo vrniti k naravnim virom pomoči, torej k stvarem, ki so pomagale našim babicam in dedkom, ko institucij za področje duševnega zdravja še ni bilo. Pomoč moramo uvrstiti tja, kjer otroci preživijo največ časa – v šole, med vrstnike in skupnosti," je povedala Rogač Randlova in dodala, da je to srce projekta Od Alje do Žana. S Trillerjevo sta med drugim spregovorili še o "TikTok diagnozah", uporabi telefonov in sočutju.

Aljoša Bagola: Govorili so mi, da je izgorelost za p****

24. 02. 2025 06.00

Nekdanji zvezdnik oglaševalskega sveta Aljoša Bagola se je bil pred 10 leti primoran soočiti sam s seboj. Po letih sledenja uspehom, ugajanja in perfekcionizma ni mogel več zanikati svojega duševnega stanja, do katerega ga je pripeljalo njegovo delovanje. Po večletnem zanikanju in supermanski predstavi o sebi se je sesul. Poiskal je pomoč, okreval, nedavno pa je izdal že svojo tretjo knjigo z naslovom 'Ne! je moč', s katero želi pomagati drugim.

Kače v poslovnih oblačilih: trpinčenje sodelavcev in milijarda evrov gospodarske škode

15. 12. 2024 06.00

Psihopati na delovnem mestu lahko destabilizirajo celotne organizacije, povzročajo mobing, agresivno vedenje in uničujejo karierne poti sodelavcev. To vodi v absentizem, izgorelost in zmanjšano učinkovitost, kar povzroča visoko gospodarsko škodo, izpostavljata dr. Andreja Pšeničny in dr. Leonida Zalokar. V Sloveniji naj bi psihopati v gospodarstvu in javni upravi povzročili letno milijardo evrov škode, predvsem zaradi korupcije in finančnega kriminala, izpostavlja dr. Pšeničny.

Izpoved direktorja, ki podira tabuje: Kaj pa, če si zlomiš dušo?

17. 11. 2024 07.09

Začelo se je s hudimi napadi tesnobe, depresije, izgorelosti, tudi paničnimi napadi. Nato pa je, ko je postalo res hudo, dvakrat pristal na urgenci psihiatrije. Bilo je avgusta 2023, ko sem doživel tako hud zlom, da sem se začel tresti in kričati, nisem več zmogel izpustiti volana in stopiti iz avtomobila. V tistem trenutku sem klical na urgenco psihiatrije, saj sem se zavedel, da sem padel pregloboko. Tako se trenutkov, ki ga še danes pripeljejo na rob solz, spominja podjetnik, ki podira tabuje.

Nekdanja ljubica Scottieja Pippna obtožuje nadlegovanja in zasledovanja

03. 03. 2024 16.27

Nekdanja ljubica Scottieja Pippna je vložila tožbo zoper nekdanjega košarkarja in njegovo že prav tako nekdanjo ženo Larso, v kateri ju obtožuje nadlegovanja in zasledovanja. Ženska, ki je tožbo vložila na okrožnem sodišču okrožja Cook, Ill., je Chyvette Valentine in trdi, da je bila med letoma 1987 in 1993 v romantičnem razmerju z legendo kluba Chicago Bulls.

Kako omiliti vse bolj razširjeno osamljenost?

04. 02. 2024 12.47

Je ena večjih, pogosto še vedno spregledanih in podcenjenih težav sodobnega načina življenja. Stiska, ki lahko resno zamaje človekovo psihično in fizično zdravje. Tako nevarna kot kajenje, debelost ali alkoholizem. Osamljenost. Nekateri nevroznanstveniki in raziskovalci govorijo o pravi epidemiji, ki jo je še poglobila pandemija covida-19. Osamljeni dandanes še zdaleč niso le starejši in tisti, ki živijo sami. Doleti lahko vsakogar, ne glede na starost, spol in družbeno-ekonomski status. O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Doživela je mobing na delovnem mestu, njen odvetnik pa ji je zagotovil ...

24. 09. 2023 00.15

Služba je tako ali drugače pomemben del naših življenj, ki nam dnevno prinaša nove izzive, veselje, izkušnje, dogodivščine, a pogostotudi tisto temnejšo plat – mobing na delovnem mestu. Žalostna resnica je, da se mnogo zaposlenih ne zna postaviti zase vpodobnih položajih.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?

03. 05. 2023 19.48

Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

Proces žalovanja v kapitalizmu

29. 04. 2023 16.58

Žalovanje in z njim povezana žalost sta sestavni del življenja vsakega posameznika in vsake skupnosti. V današnji družbi pa proces žalovanja ni vezan zgolj in samo na izgubo bližnjih oseb, temveč tudi na izgubo živali, odnosov, prostorov in stvari, česar pa kapitalizem ne smatra za relevantno, četudi ustvarja žalost podobnih ali celo enakih razsežnosti. Vsaka pomembna izguba za seboj pusti žalost, s tem pa tisti, ki jih izguba tako ali drugače zaznamuje, vstopijo v proces žalovanja, ki je eden najtežjih procesov, skozi katerega mora iti človek, še posebej ob smrti.

Smučar, ki toži Gwyneth Paltrow: Nisem še doživel takšnega udarca

28. 03. 2023 09.05

V Utahu se nadaljuje sojenje hollywoodski igralki Gwyneth Paltrow, ki jo zdravnik Terry Sanderson obtožuje malomarnosti, ker ga je leta 2016 na smučišču podrla, on pa je po nesreči utrpel hude bolečine in trajno poškodbo možganov. Zvezdnica je že pričala in zanikala, da je nesrečo povzročila ona, sedaj pa se je pred poroto zagovarjal še zdravnik.

Warren Beatty obtožen spolnega napada na mladoletnico

10. 11. 2022 19.41

Legendarnega hollywoodskega igralca toži ženska, ki trdi, da jo je igralec leta 1973, ko je bila še mladoletna, prisilil v spolni odnos. V sodnih dokumentih navaja, da se je z Warrenom Beattyjem sprva veliko družila in ji je bila njegova pozornost všeč, nato pa je zvezdnik izkoristil svojo slavo in moč, da jo je spolno zlorabil.

Vanessa Bryant toži reševalce, ki so objavili fotografije moževe nesreče

16. 08. 2022 14.31

Na sodišču v Los Angelesu se odvija sojenje v tožbi Vanesse Bryant, ki trdi, da so reševalci, ki so prvi prispeli na kraj nesreče, v kateri sta umrla njen mož in hči, vdrli v njihovo zasebnost, ker so javno delili fotografije nesreče. Pred dnevi je na zatožno klop sedel gasilski poveljnik, ki je bil med prvimi, ki so prispeli na kraj nesreče, in je posnel omenjene fotografije, v pričanju pa je povedal, da še zmeraj čuti travmo ob spominu na prizor ostankov ruševin helikopterja.

Lewis Hamilton priznal: Že dolgo se borim z duševnimi in čustvenimi težavami

01. 04. 2022 11.27

Rekorder po številu naslovov svetovnega prvaka v formuli 1 Lewis Hamilton se bori z duševnimi in čustvenimi težavami. Za menoj je "težko leto" z vsem, kar se je dogajalo, je na družbenih omrežjih zapisal dirkač Mercedesa. Včasih je težko ostati pozitiven, je dodal 37-letni Britanec, sicer sedemkratni svetovni prvak, ki pa je zadnje čase v vse prej kot bleščeči formi.

Oče umira, deklica in bolna mama potrebujeta pomoč

09. 12. 2021 09.01

Praznični december ni za vse čaroben, tudi za tričlansko družino, ki se je znašla v nepredstavljivi stiski, ne. 11-letnica živi v stanovanju, ki ni primerno za bivanje, skupaj s hudo bolno mamo in očetom, ki so mu zdravniki odkrili raka in se mu življenje izteka.

'Pot do večjega razumevanja in manjše stigmatiziranosti duševnih težav je še dolga'

28. 11. 2021 15.39

Stigma, miti in napačne predstave, povezane z duševnimi motnjami ali duševnimi težavami, na splošno negativno vplivajo na vsakdanje življenje ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, kar lahko privede do diskriminacije in zanikanja celo najosnovnejših človekovih pravic. Zato so si strokovnjaki enotni, da je treba o težavah spregovoriti na glas. Tako se izobraževanje o duševnem zdravju začne že v osnovni šoli in nadaljuje vse življenje. Pomembno je, da se vsak zaveda, da obstajajo poti in načini, čeprav jih mnogi v nekem trenutku morda ne vidijo. Ključno je, da se obrnemo po pomoč, pa naj bo to prijatelj, sorodnik ali strokovnjak.

BLOG: Anoreksija, resna telesna in čustvena bolezen

26. 09. 2021 21.45

Anoreksija je motnja hranjenja, za katero je značilno moteno zaznavanje podobe in teže svojega telesa (dismorfija). Spremlja jo pretiran strah pred pridobivanjem telesne mase, zato si oseba s to motnjo kljub izredno nizki telesni teži skrajno omejuje vnos hrane oz. sama sebe strada. Omejevanje količine zaužite hrane lahko pogosto spremljata tudi čezmerna telesna vadba in uporaba odvajal ali diuretikov.

Brazgotine koronakrize: Otroci so se počutili, kot da so staršem v finančno breme

18. 09. 2021 09.14

Zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja virusa so otroci in mladostniki postali tisti, ki jih je koronakriza verjetno najbolj prizadela. Tako vzrok za duševne in socialne stiske osnovnošolcev ocenjujejo strokovnjaki. Učenci so izgubljali realen stik z družbo, po vrnitvi v šole sta jim veliko preglavic povzročala socializacija in ponovno navezovanje stikov s sošolci. Doma, med štirimi stenami, pa so slabi medsebojni odnosi v premnogih družinah prehajali v nasilje.

Koronarevščina dobiva vedno večje razsežnosti

22. 08. 2021 07.02

Do lani smo vsaj mesec dni med poletnimi počitnicami omejili humanitarno dejavnost za družine v stiski in se povsem posvetili otrokom in mladostnikom v počitniških programih, a to že drugo poletje zapored ni mogoče. Vsa ekipa ZPM Ljubljana Moste-Polje z vseslovenskima podpornima programoma Botrstvo in Veriga dobrih ljudi je otrokom in družinam v stiski na voljo praktično dan in noč. Kajti posledice ukrepov za preprečevanje širjenja koronavirusa, ki so jih veliki in majhni prebivalci Slovenije občutili tako zelo različno, za premnoge pa so bile celo pogubne, se kažejo v nepredstavljivih stiskah in razsežnostih.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje

27. 06. 2021 07.00

Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

'Oseba te zbrca, ko si na tleh, in ti reče: To delam zato, ker te imam rad. In ti verjameš'

01. 06. 2021 16.38

Prvi junij je svetovni dan narcistične zlorabe in zavedanja njenih posledic. Narcistična zloraba lahko zajema tako čustveno, telesno kot tudi spolno zlorabo, ki jo izvaja oseba z izrazito narcistično osebnostno strukturo. S strokovnjaki in osebo s tovrstno izkušnjo smo se pogovarjali o tem, kaj je narcistična zloraba, kako jo prepoznati in kako poiskati pomoč.

Zlorabe se zapišejo v možgane in telo

21. 09. 2019 07.00

"Tretjina zlorabljenih ljudi o tem nikoli ne pove nikomur, to skrivnost odnesejo s seboj v grob," opozarja pediatrinja in zdravnica Tina Bregant. Kakršnakoli zloraba otrok je travmatska izkušnja, ki zaradi ranljivosti možganov v obdobju odraščanja pušča dolgotrajne posledice. Bi rekli, da mednje sodijo tudi debelost, sladkorna bolezen, srčno-žilna obolenja, arterijska hipertenzija, kap, duševne motnje in prezgodnja smrt?