domovi za starejše

Opozicija: Javnim uslužbencem se godi krivica, koalicija: To je manipulacija

03. 04. 2025 18.49

V politični areni se nadaljuje konflikt o učinkih novega plačnega sistema. Krščanski demokrati koaliciji očitajo, da se javnim uslužbencem, od katerih so odvisna tudi naša življenja, godi krivica. Tisti, ki na ministrstvih prekladajo papirje, pa prejemajo dodatke za povečan obseg dela. "Nerazumevanje, neznanje in namerna manipulacija," odgovarjajo v koaliciji. Trdijo tudi, da lahko tako kot državni organi tudi javni zavodi, denimo domovi za starejše občane, svoje zaposlene za povečan obseg dela še vedno nagradijo.

Konflikt interesov zaradi družinske zobozdravstvene dejavnosti?

01. 04. 2025 18.12

Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič je pojasnila, da se bo poslanec Miroslav Gregorič sam obrnil na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) in zaprosil za mnenje, "kaj mu je v tem trenutku storiti". Na KPK pravijo, da sami nimajo podlage za uvedbo postopka, saj je z opravljanjem dejavnosti že prenehal. Do januarja letos je bil namreč prokurist v zobozdravstvenem podjetju svoje hčerke. Do razkritja je prišlo ravno v času, ko bodo poslanci glasovali o predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, Gregorič pa je izrazil pomisleke o koalicijskem določilu, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev.

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?

27. 03. 2025 06.25

Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

Oskrbnine v domovih bodo višje za 0,7 odstotka

21. 02. 2025 12.41

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je določil, da bo letošnja redna letna uskladitev oskrbnin v domovih za starejše s 1. marcem v višini 0,7 odstotka, tako da ne bodo sledile 15-odstotnemu dvigu stroškov dela. Potencialni dvig oskrbnin zaradi dviga plač je ministrstvo že preprečilo z nedavno novelo zakona o dolgotrajni oskrbi.

Dom upokojencev bo zaposlil šest delavk iz Nepala: 'Kadra v Sloveniji ni'

20. 02. 2025 09.36

Zaradi pomanjkanja delavcev so se v enem od ljubljanski domov za starejše občane odločili delavce poiskati v tujini. "V Sloveniji enostavno ni kadra, ki bi delal v DSO," so dejali v DSO Tabor. Zato se dogovarjajo za prihod šestih delavk iz Nepala. Na veliko pomanjkanje delavcev v socialnovarstvenih zavodih sicer opozarjajo tudi v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, kjer pravijo, da je zanimanje iskalcev zaposlitev za to delo lani strmoglavilo na najnižjo raven doslej.

Z marcem dražji domovi za starejše, višje cene tudi v vrtcih

18. 02. 2025 19.33

Zaradi plačne reforme bomo kmalu morali dvigniti cene, opozarjajo v Združenju ravnateljev vrtcev. Stroški dela namreč za vrtce predstavljajo kar 80 odstotkov vseh stroškov, cene pa bodo, kot napovedujejo, dvignili za vsaj desetino. Z marcem pa se z redno letno uskladitvijo dražijo tudi domovi za starejše. Za Dom upokojencev Center to pomeni 70 centov več dnevne oskrbnine. A da to še zdaleč ne bo pokrilo vseh naraščajočih stroškov, pravi direktorica doma, ki je lansko leto prvič zaključil v rdečih številkah.

'Pričakovali smo, da je samoumevno, da se ob požaru sproži alarm'

04. 02. 2025 19.09

Da ni poskrbljeno za požarno varnost niti v dijaških domovih, več kot jasno dokazuje četrtkov požar v Domu Ivana Cankarja. En dijak je še vedno v kritičnem stanju. In kaj zdaj? Bo ministrstvo za izobraževanje vsaj zdaj ukrepalo in zaščitilo mlade? Vsaj 18 dijaških domov pri nas nima požarnih sistemov. Med njimi tudi dijaška domova Tabor in Poljane, kjer čakajo pomoč ministrstva. Da bodo naposled le našli finančna sredstva za požarne alarme, obljubljajo na Logajevem ministrstvu. A kdaj konkretno? Kar dva tedna potrebujejo samo, da objavijo poziv, na katerega se bodo lahko prijavili domovi brez urejenih požarnih sistemov.

'Stroški varnostnih sistemov so veliko manjši od posledic požara'

01. 02. 2025 07.00

Po četrtkovem grozljivem požaru v ljubljanskem dijaškem domu Ivana Cankarja, zaradi katerega se zaradi hudih opeklin dijak še vedno zdravi v ljubljanskem UKC-ju, se lahko dijaki, študenti in varovanci v domovih za ostarele upravičeno sprašujejo, kako varni so v prostorih, kjer živijo. Uradnih evidenc o požarni varnosti ni, smo pa po požaru izvedeli, da je kar polovica dijaških domov pri nas brez požarnega alarma in požarnih stopnic, aktivno požarno varnost pa ima le četrtina ljubljanskih študentskih domov. Strokovnjak za požarno varnost Aleš Jug meni, da bi morali predpise o požarni varnosti posodobiti in vsako stavbo prilagoditi tako, da je varna za uporabnike.

34 dijaških domov, polovica jih nima ne požarnega alarma ne stopnic

31. 01. 2025 20.19

V Sloveniji imamo 34 dijaških domov in kar polovica jih nima požarnega alarma in požarnih stopnic. Tako kot ljubljanski dijaški dom na Poljanah, kjer je gorelo. Nekateri dijaški domovi, ki so prav tako v starejših stavbah, sicer imajo urejen aktiven požarni sistem, za to pa so poskrbeli sami. Kako pa je s požarno varnostjo v drugih podobnih stavbah, kot so študentski domovi in domovi za starejše?

Oblasti zaradi pepela in dima razglasile izredne zdravstvene razmere

11. 01. 2025 07.44

Oblasti v Los Angelesu se še vedno borijo z ognjenimi zublji. V dveh okrožjih divja več požarov, ki so po podatkih pristojnih terjali najmanj 11 smrtnih žrtev. 150.000 ljudi je moralo pred ognjenimi zublji pobegniti z domov, ki so povsem uničeni. Na območjih Pacific Palisades in Eaton so oblasti razglasile policijsko uro, prebivalce pa pozvale, naj se za zdaj še izogibajo nevarnim pogoriščem. Zaradi pepela in dima so na lokalni ravni razglasili izredne zdravstvene razmere.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Jajca kupovali javni zavodi: 'Bila sem šokirana, ko sem gledala posnetke'

10. 01. 2025 20.14

Od rejca kokoši je v lanskem letu različna živila kupovalo okoli 300 javnih zavodov. Med drugim tudi šole, vrtci in domovi za starejše, torej najbolj občutljiv del prebivalstva. Kako je to mogoče? Večina trgovcev je namreč že pred leti iz prodaje umaknila jajca baterijske reje. Po podatkih uprave za varno hrano je sicer pri nas še 35 kmetij s takšno rejo oz. približno 14 odstotkov. V šolah in drugih javnih ustanovah so zaradi posnetkov ogorčeni.

Postelje v domovih prazne, ljudje pa čakajo na vstop tudi šest let

10. 01. 2025 06.00

41 milijonov evrov bo šlo letos v domove za starejše, v njihovo gradnjo ali obnovo. A večji problem kot zidovi so kadri, ki jih kronično primanjkuje. Lani je bilo po oceni Skupnosti socialnih zavodov Slovenije zaradi premalo kadra praznih več kot 900 postelj. Medtem nekateri čakajo tudi več let na vstop v dom. Gospod iz Kranja celo šest let.

Kdo bo skrbel za ostarele? Zanimanje za zaposlitev na rekordno nizki ravni

11. 12. 2024 08.42

Zanimanje iskalcev zaposlitve za delo v domovih za starejše in posebnih zavodih za odrasle je v letošnjem letu strmoglavilo na rekordno nizko raven, je pokazala nova anketa Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, v kateri je sodelovalo 79 socialnovarstvenih zavodov. Domovi za starejše in posebni zavodi za odrasle so letos uspešno zaključili le 27 odstotkov razpisov za zapolnitev prostih delovnih mest, medtem ko je lani ta delež dosegel 30 odstotkov, leta 2020 pa več kot 50 odstotkov.

Domovi za starejše: kadrovska stiska nevzdržna, stanovalci prikrajšani že pri osnovah

21. 10. 2024 11.13

Kadrovska kriza v domovih za starejše je že tako nevzdržna, da ogroža zagotavljanje varnih in kakovostnih storitev za stanovalce ter zdravje zaposlenih, opozarjajo v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Poudarjajo, da so zaposleni izpostavljeni visokim delovnim obremenitvam in čedalje bolj nepredvidljivim delovnim urnikom. Na razpise pogosto sploh ne prejmejo prijav.

V Kranju zelena luč za nov dom upokojencev

08. 08. 2024 15.32

Mestna občina Kranj je prejela gradbeno dovoljenje za izgradnjo doma upokojencev v Kranju, ki je postalo pravnomočno. Ocenjena vrednost gradnje objekta znaša skoraj 20 milijonov evrov in je v pristojnosti ministrstva za solidarno prihodnost. V novem domu bo prostora za do 165 oseb. Imel bo tudi varovani oddelek za osebe z demenco.

Poslanci niso nasprotovali ukrepom za več kadra v domovih za starejše

09. 07. 2024 15.06

DZ je po obravnavi predlagane novele stanovanjskega zakona prešel na obravnavo predloga zakona o začasnih ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje ter zmogljivosti pri izvajalcih socialno varstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe. Izrecnega nasprotovanja predlogu ni bilo slišati. Glasovanje o njem bo v sredo.

Do 2026 skoraj 10 milijonov evrov za spodbujanje zaposlovanja v socialnem varstvu

31. 05. 2024 13.44

Predlog interventnega Zakona o ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe, ki ga je vlada pripravila za obravnavo v DZ, je nujen korak na poti izboljševanja razmer na obravnavanem področju, meni minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Po njegovih navedbah bo olajšal delo.

Evropske države razmišljajo o uvedbi naborniške vojske, Slovenija ne

29. 03. 2024 20.12

Ob zaostrenih varnostno-političnih razmerah na evropskih tleh vse več držav razmišlja o ponovni uvedbi naborniške vojske. Na tri- oziroma štirimesečno obvezno vojaško usposabljanje se pripravljajo na Hrvaškem in v Srbiji. Kaj pa pri nas? Ali po dobrih dvajsetih letih, odkar je vojaški rok služila zadnja generacija, obstaja družbena in politična volja, da bi polnoletne slovenske fante in dekleta vpoklicali v vojašnice? Obrambni minister Marjan Šarec pravi, da se s to možnostjo ne ukvarjajo, njegov predhodnik Matej Tonin pa ponuja alternativo – domovinsko dolžnost.

Opozicija neuspešna s pozivom vladi k razveljavitvi sklepa o azilnih domovih

20. 03. 2024 14.16

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na pobudo SDS razpravljal o sklepu vlade za organizacijo dveh začasnih azilnih domov v občinah Brežice in Središče ob Dravi. Opozicija s pobudo, da naj odbor s sklepom vlado pozove k razveljavitvi tega sklepa, ni bila uspešna. Še pred tem pa so župani občin Središče ob Dravi, Ormož in Sv. Tomaž predali 3500 podpisov, ki so jih zbrali s peticijo proti vzpostavitvi začasnega azilnega doma v Središču ob Dravi.

V domovih z legionelo zagotavljajo, da se stanovalci počutijo dobro

13. 03. 2024 16.08

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac se je seznanil s stanjem v ljubljanskih socialnovarstvenih zavodih, v katerih so potrdili okužbo z legionelo. Minister ugotavlja, da so vodstva zavodov nemudoma ukrepala v skladu s protokoli, iz domov pa poročajo, da se stanovalci dobro počutijo in da njihovo zdravstveno stanje ni zaskrbljujoče.

V več domovih za starejše potrdili okužbe oskrbovancev z legionelozo

12. 03. 2024 17.38

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so v zadnjem obdobju potrdili devet primerov okužb z bakterijo legionelo. Legionelozo, ki jo povzroča omenjena bakterija, so potrdili pri oskrbovancih več socialnovarstvenih zavodov na območju Ljubljane.

Goljufija z domovi za starejše: zasegli zasebno letalo in luksuzne avtomobile

12. 03. 2024 15.56

V Veliki Britaniji so zasegli zasebno letalo, dve jahti in luksuzne avtomobile ter aretirali tri osebe. Osumljenci, ki naj bi vodili več desetmilijonski posel z luksuznimi domovi za starejše, naj bi okoli prinesli okoli 600 investitorjev.

Višja oskrbnina v domovih za starejše

29. 02. 2024 18.14

Kljub vsem dodatkom je večina pokojnin prenizkih, da bi upokojenci zmogli plačevati bivanje v domovih starejših. Zgolj polovica stanovalcev je namreč sposobna sama v celoti pokriti celotno oskrbnino. Ker se draži vse – od stroškov dela, hrane in energentov – bodo domovi za starejše v petek izvedli redno letno uskladitev cen storitev. Pa višje položnice oskrbe kljub temu ne bodo pokrile minusa domov, ki morajo zategovati pas, kar na koncu občutijo tako stanovalci kot zaposleni.

Cene storitev v domovih za starejše bodo v povprečju višje za 2,8 odstotka

16. 02. 2024 16.33

Izvajalci institucionalnega varstva bodo s 1. marcem izvedli redno letno uskladitev cen storitev. Povprečne cene storitev se bodo zvišale za 2,8 odstotka, ocenjuje ministrstvo za solidarno prihodnost. Cene se bodo po njihovih navedbah zvišale tako v javnih zavodih kot pri koncesionarjih, pri čemer bo uskladitev pri drugih po oceni ministrstva nekoliko višja deloma tudi zaradi stroškov financiranja, ki so vezani na višje obrestne mere.

Koalicija in opozicija na nasprotnih bregovih: tokrat zaradi domov za starejše

26. 01. 2024 13.41

Državni zbor na izredni seji na zahtevo SDS razpravlja o razmerah v domovih starejših občanov. SDS je pripravila priporočila vladi za izboljšanje stanja. V koaliciji in vladi zatrjujejo, da so že sprejeli ukrepe za izboljšanje stanja, opozicija pa trdi, da ne v zadostni meri. Ker je priporočila zavrnil matični odbor, DZ danes o njih ne bo glasoval.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Nekateri domovi za 1. marec že napovedujejo višje oskrbnine

16. 01. 2024 09.03

Nekateri domovi za starejše že zdaj vedo, da bodo morali cene oskrbnin 1. marca, ko jih bo mogoče redno uskladiti, zvišati. Stroški, denimo stroški materiala, so se namreč zelo povečali, opozarjajo.

Pod bujnim rastlinjem v Amazoniji se je skrivalo ogromno starodavno mesto

12. 01. 2024 13.21

Raziskovalce je navdušilo odkritje ogromnega starodavnega mesta v Amazoniji. To se je skrivalo pod bujnim rastlinjem. Novo odkritje spreminja pogled na kulturo Amazonije, pravijo arheologi.

Še en interventni zakon, tokrat za krpanje kadrovskih lukenj

09. 01. 2024 17.05

Ministrstvo za solidarno prihodnost je dalo v javno razpravo predlog interventnega zakona o kadrih v domovih za starejše in varstveno-delovnih centrih. Z njim želijo izboljšati tako kadrovske in delovne pogoje kot tudi zmogljivosti izvajalcev. Pripombe in komentarje na predlog je mogoče podati do 30. januarja.