Slovenija

'Pričakovali smo, da je samoumevno, da se ob požaru sproži alarm'

Ljubljana, 04. 02. 2025 19.09 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Urša Vrečar
Komentarji
4

Da ni poskrbljeno za požarno varnost niti v dijaških domovih, več kot jasno dokazuje četrtkov požar v Domu Ivana Cankarja. En dijak je še vedno v kritičnem stanju. In kaj zdaj? Bo ministrstvo za izobraževanje vsaj zdaj ukrepalo in zaščitilo mlade? Vsaj 18 dijaških domov pri nas nima požarnih sistemov. Med njimi tudi dijaška domova Tabor in Poljane, kjer čakajo pomoč ministrstva. Da bodo naposled le našli finančna sredstva za požarne alarme, obljubljajo na Logajevem ministrstvu. A kdaj konkretno? Kar dva tedna potrebujejo samo, da objavijo poziv, na katerega se bodo lahko prijavili domovi brez urejenih požarnih sistemov.

Požar sredi noči. Dijaki, ki so se reševali s skokom skozi okno. Trije huje poškodovani. Dogodek, ki je očitno naposled le predramil tudi druge dijaške domove in pristojnega ministra. "Nam vsem skupaj je to zagotovo nek opomin, da čim hitreje pristopimo k zagotavljanju tehničnih rešitev," odgovarja Vinko Logaj, minister za vzgojo in izobraževanje.

Pogorišče v dijaškem domu na Poljanski
Pogorišče v dijaškem domu na Poljanski FOTO: Bobo

Kako konkretno bodo torej pristopili k zagotavljanju varnosti za dijake v domovih, minister ni želel pojasnjevati. Pisno pa so z ministrstva odgovorili, da je v teku priprava poziva dijaškim domovom ter zavodom za otroke s posebnimi potrebami za investicije v infrastrukturo. Posebni sklop pa bo zagotavljanje požarne varnosti. Poziv, na katerega se bodo torej lahko prijavili domovi brez požarnih sistemov, in teh je po zadnjih podatkih vsaj 18, bo objavljen v naslednjih dveh tednih. Na podlagi teh prijav bodo nato zagotovili finančna sredstva.  

V dijaškem domu Poljane, zgrajenem leta 1977, sedaj praktično prenovljenem, požarnega alarma, ki bi v primeru izbruha požara sredi noči prebudil 240 dijakov, nimajo. Vse sicer skladno z zakoni. "Spadamo pod tisto zakonodajo, ki za starejše dijaške domove ne zahteva alarmnih naprav in drugih zadev," odgovarja ravnateljica Branka Langerholc. Po četrtkovem požaru v poljanskem domu pa so začeli zbirati ponudbe za namestitev požarnega sistema."Mi bomo šli v ta projekt ali s sredstvi ministrstva ali z lastnimi sredstvi," še doda Langerholčeva.

Da lastnih sredstev za to, kljub tržni dejavnosti, nimajo dovolj, pravijo v domu Tabor. Zato bi za ureditev požarnega sistema nujno potrebovali finančno pomoč države. Trenutno imajo nameščeno le eno sireno, ki jo je treba ročno aktivirati. 

"Pričakovali smo, da je to nekaj samoumevnega, da se ob požaru sproži požarni alarm," pravi varuh dijakovih pravic Simon Trussevich.

Pred dobrima dvema desetletjema je že zagorelo v eni od sob dijaškega doma Šiška. A kljub požaru je vodstvo doma šele pred nekaj leti postavilo sistem za ročno alarmiranje, ko so na evakuacijski vaji zaznali, da bi lahko imeli težavo s pravočasnim alarmiranjem vseh dijakov v primeru nevarnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

galeon
04. 02. 2025 21.47
Odzval so se še prej, kot se letalske družbe po objavljenem poročilo o letalski nesreči. Samo pri nas bodo novinarji tud če bo minil sam en dan, že začel piskat.
odpisani zasedli vlado
04. 02. 2025 21.18
+1
Dokler ne bodo nagnali copatarja jankovića na njegov balkan bodo v nevarnosti.
ImamLastnoMnenje
04. 02. 2025 21.32
Neskončna ums ka omejenost najnižjega sloja družbe, navionalistov, res nima meja! In desnuharski populisti veselo jadrajo na tej ne umnosti. Strahotne posledice omejenosti takšnih stvorov poznamo iz zgodovine....
ImamLastnoMnenje
04. 02. 2025 21.33