diplomanti

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče

24. 10. 2024 06.00

Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Generacija Z med delodajalci vse manj priljubljena: 'Hitro užaljeni'

23. 10. 2024 20.41

Generacija Z postaja med delodajalci vse manj priljubljena. Ti naj bi novo zaposlene delavce v dvajsetih vse pogosteje odpuščali kmalu potem, ko ti začnejo z delom. Imajo namreč slabšo splošno delovno etiko in komunikacijske sposobnosti, kaže nova raziskava.

To je fakulteta, ki je v Sloveniji prva izbira

15. 09. 2024 00.15

Na DOBA Fakulteti bo tudi letos študiralo več kot dva tisoč študentov iz 46. držav sveta. Na voljo je še nekaj prostih mest za vpis.

Ministrstvo prejelo številne pripombe na predlog zakona o psihoterapiji

10. 09. 2024 15.01

Predlog zakona o psihoterapevtski in klinično psihoterapevtski dejavnosti je v javni razpravi, ki se je končala konec avgusta, naletel na ostre kritike. Pristojno ministrstvo številne prejete pripombe še preučuje, so pojasnili. Med drugim se te tičejo izobrazbe in usposabljanja psihoterapevtov.

Umetna inteligenca ti lahko vzame službo, zelena delovna mesta pa cvetijo

03. 09. 2024 00.15

Umetna inteligenca (AI) spreminja trg dela, a zelena delovna mesta hitro rastejo. Čeprav AI lahko avtomatizira številna opravila, pa podnebne spremembe in prehod na trajnostno gospodarstvo ustvarjajo povpraševanje po novih zelenih profilih. Strokovnjaki za obnovljive vire, energetsko učinkovitost in krožno gospodarstvo so zelo iskani. Za uspeh na zelenih delovnih mestih so potrebne tehnične, upravljavske in mehke veščine.

To je fakulteta, ki je v Sloveniji prva izbira

10. 06. 2024 00.15

DOBA Fakulteta ostaja vodilna fakulteta po prepoznavnosti in prva izbira med zaposlenimi, starimi med 25 in 45 leti (Raziskava Mediana, 2023).

Podjetja na mariborski fakulteti iskala potencialne nove kadre

20. 03. 2024 19.48

Na mariborski Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko so znani po dobrem povezovanju z gospodarstvom, ne le na področju raziskovalne dejavnosti, kjer so prodrli celo v vesolje, pač pa so iskani tudi njihovi študenti in diplomanti. Več podjetij je danes obiskalo karierni sejem na fakulteti in opravilo razgovore s študenti. Gre namreč za poklice, ki niso iskani le v sedanjosti, ampak bodo tudi v prihodnosti.

Čez tri leta prvi diplomirani kreatorji vzporednih resničnosti

16. 02. 2024 08.52

Bi želeli postati ustvarjalec vzporednih resničnosti? Potrebe po strokovnjakih, ki bodo lahko sledili hitremu razvoju virtualnih svetov v povezavi z umetno inteligenco, se, kot poudarjajo na Fakulteti za aplikativne vede – VIST, hitro večajo. Ob podpori tehnološkega parka Ljubljana so tako razvili novo študijsko smer Vzporedne resničnosti, prve diplomante pričakujejo že čez tri leta. Študij je v celoti samoplačniški, država tega študija ne sofinancira, je pa program javno veljaven in akreditiran.

Sodobni perspektivni poklici z novimi študijskimi programi

13. 02. 2024 14.00

Človek in medosebni odnosi ter prenovljeni univerzitetni dvopredmetni program Teološki študiji. Oba programa nudita možnost za razvoj obetavne kariere.

Will Ferrell navdušil v vlogi DJ-ja na sinovi univerzitetni zabavi

11. 10. 2023 16.09

Will Ferrell je pred dnevi navdušil na zabavi sinove univerzitetne bratovščine, kjer je nastopil v vlogi DJ-ja. Kot je razvidno z videoposnetkov, ki so zakrožili po družbenih omrežjih, je množica mladih z zvezdnikom na čelu uživala v uspešnicah, ki jih je zanje izbral 56-letnik. Igralčev sin Magnus je študent drugega letnika na Univerzi Južne Kalifornije.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?

24. 09. 2023 07.00

Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Ker ima narava vedno prav, je treba z njo znati sodelovati

16. 08. 2023 00.15

Odziv na številne okoljske izzive mora temeljiti na znanju in stroki, zato potrebujemo strokovnjake, ki bodo tem izzivom kos.

Biden znova padel, tokrat na podelitvi diplom

01. 06. 2023 21.31

Ameriški predsednik Joe Biden je poskrbel za nove šale na svoj račun. Na podelitvi diplom na ameriški akademiji letalskih sil se je namreč 80-letni predsednik, ki se bo prihodnje leto potegoval za še en mandat v Beli hiši, znova spotaknil in padel.

Najmlajši sin Pierca Brosnana diplomiral: 'Ustvarjaj zgodbe za boljši svet'

09. 05. 2023 13.01

22-letni Paris Brosnan je diplomiral. Simpatični mladenič, ki je že večkrat stopil v čevlje modela in dokazal, da je lepoto podedoval po očetu Piercu, je zaključil šolanje na univerzi Loyola Marymount School of Film and Television. Na podelitvi sta se mu pridružila tudi ponosna mama in oče, oba pa sta fotografijo s svojim najmlajšim sinom delila na Instagramu. Zvezdnik je ob tem pripisal, da mu želi poguma za ustvarjanje zgodb, ki bodo naredile boljši svet.

Zakaj in kako do zaposlitve v institucijah Evropske unije?

04. 05. 2023 00.15

Evropska unija je eden največjih delodajalcev v Evropi, ki zagotavlja različne karierni možnosti za ljudi različnih profilov.

Schweinsteiger o potezi katarskega šejka: Ukradel je Messijev trenutek

19. 12. 2022 10.51

Po zadnjem žvižgu in slavju Argentincev ob osvojitvi naslova svetovnega prvaka je sledila podelitev slovitega pokala. Za dvig zlatega kipca je bil odgovoren kapetan Argentincev Lionel Messi, ki je pred glavnim trenutkom moral za kratek čas postati ob predsedniku Fife Gianniju Infantinu in katarskem šejku Tamimu bin Hamad Al-Thaniju. Slednji mu je nadel prozorno črno ogrinjalo, v katerem je Messi nato dvignil pokal.

Univerza na Primorskem zaposluje diplomante UP v novi Alumni pisarni

06. 12. 2022 00.15

Univerza na Primorskem (UP) velja kot mlada, inovativna in mednarodna univerza.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

'Moteče je, da se v lokalno okolje vnaša strankarsko dogovarjanje iz Ljubljane'

02. 12. 2022 06.00

V Novi Gorici se bosta v drugem krogu pomerila kandidat Gibanja Svoboda Samo Turel, ki je 20. novembra prejel skoraj 41 odstotkov glasov, in aktualni župan Klemen Miklavič, ki – tako kot pred štirimi leti, ko je nepričakovano premagal Mateja Arčona – kandidira s podporo volivcev in liste Goriška.si, v prvem krogu pa je prepričal dobro četrtino volivcev.

Zlato, dvakrat srebro, bron: slovenski dijaki zablesteli z znanjem o vesolju

27. 08. 2022 12.29

Pet slovenskih dijakov je na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Gruziji dokazalo, da med 250 tekmovalci iz 48 držav sodijo v sam vrh po znanju o zvezdah, vesolju in fizikalnih pojavih, povezanih z njimi. Ponosni so lahko, da so v Gruziji odtisnili svoje izjemne pečate – zlato, dve srebrni in bronasto medaljo, prejeli pa so še pohvalo. Naloge na olimpijadi so namreč primerljive z izpitnimi nalogami 2. letnika univerzitetnega študija astrofizike. Zlato je v svojo astronomsko malho položil Peter Andolšek, mi pa smo se o zahtevni preizkušnji pogovarjali s srebrnim Vidom Kavčičem, ki nam je med drugim zaupal, od kod strast do neskončnega obzorja.

Rusija naj bi odbila napad na Kačji otok, Putin napovedal uporabo sodobnih orožij

21. 06. 2022 15.19

Ruska vojska je sporočila, da je v ponedeljek odbila ukrajinski napad na strateško pomemben Kačji otok v Črnem morju, ki ga je Moskva zavzela že ob začetku invazije. Prav tako naj bi ruske sile odrezale ukrajinsko vojsko od oskrbe na širšem območju Severodonecka in Lisičanska. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem na srečanju z diplomanti vojaške akademije v Moskvi izjavil, da je ponosen na ruske vojake v Ukrajini, in dodal, da "delujejo pogumno, profesionalno, kot pravi junaki". Obljubil je uspešno spopadanje s sankcijami proti Rusiji in napovedal uporabo sodobnejših orožij.

Vrhovni sodnik Branko Masleša pokazal diplomo in pojasnil vse o svoji izobrazbi

26. 01. 2022 09.14

Branko Masleša je svojo kariero začel kot sodnik na koprskem sodišču leta 1980. Sodnik je 42 let, od tega je na Vrhovnem sodišču zaposlen že 22 let, zdaj kot vodja kazenskega oddelka. Trenutno je najstarejši sodnik, ki pa se bo že jeseni upokojil. Šest let je bil tudi predsednik Vrhovnega sodišča. Decembra lani se je na spletnih portalih, ki jih obvladuje vladajoča politika, lansirala zgodba, da vrhovni sodnik in nekdanji predsednik Vrhovnega sodišča Branko Masleša nima ustrezne izobrazbe, diplome in pravosodnega izpita.

Glavni cilji Slovenske vojske: pridobivanje kadra in razvijanje vojaškega šolstva

20. 12. 2021 16.44

Načelnik Generalštaba Slovenske vojske Robert Glavaš med poglavitne usmeritve Slovenske vojske šteje pridobivanje novih, predvsem mladih sodelavcev, nadgradnjo ustreznega vojaškega šolstva in vlaganje v modernizacijo. Kot pomembno je označil tudi rekonstrukcijo in adaptacijo vojaških objektov po celi Sloveniji.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice

20. 11. 2021 07.00

Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Izberite kvaliteten študij s primerno ceno

22. 09. 2021 09.36

Če ste tudi vi med tistimi, ki ste tik pred vpisom na študij, vam svetujemo, da ste pri izbiri višje šole ali fakultete pazljivi in na prvo mesto postavite kakovost. In če želite za svoj denar, vložen v študij, dobiti kar največ, se za vpis vsekakor ne odločajte prehitro ali na pamet in samo na osnovi cene študija.

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk

23. 09. 2021 06.00

31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

Slovenija bi kmalu lahko dobila še četrto javno univerzo

23. 08. 2021 21.16

Jugovzhodna Slovenija bo morda že kmalu dobila svoje univerzitetno središče. Po univerzah v Ljubljani, Mariboru in Kopru se znanstveno, raziskovalno in izobraževalno središče, ki bo ponujalo študij na dveh fakultetah in eni visoki šoli, obeta še Novemu mestu. Univerza bo imela ob ustanovitvi akreditirane bolonjske študijske programe prve, druge in tretje stopnje – in sicer štiri visokošolske, dva univerzitetna, štiri magistrske in dva doktorska programa.

Na Alma Mater Europaea z evropsko komisarko Mariyo Gabriel do rešitev izzivov šolanja na daljavo

09. 03. 2021 12.33

Na dogodku, kjer bo sodelovalo več kot 500 udeležencev iz 30 držav, bodo nastopili številni svetovno znani akademiki in strokovnjaki, med njimi tudi evropska komisarka za izobraževanje, kulturo, mladino in šport Mariya Gabriel in svetovno znani ekonomist Jeffrey Sachs.

'Nismo pet minut pred 12. uro, ampak pet minut čez'

04. 02. 2021 08.45

Predsednik vlade Janez Janša se je na Brdu pri Kranju sestal s predstavniki univerz, kjer so razpravljali o vpisu v študijske programe v letu 2021/2022. Predstavniki univerz so premierja pozvali, naj vlada čim prej poda soglasje k vpisnim mestom na visokošolske zavode. Janša jim je na to odgovoril, da je vlada predlog soglasja v obravnavo dobila pozno, oseba, ki je za to kriva, pa je bila danes že razrešena. K takojšnji potrditvi pripravljenega razpisa za vpis na fakultete je vlado pozval tudi SVIZ, ŠOS in VSS.

Janša s predstavniki univerz o vpisu v študijske programe

03. 02. 2021 15.41

Predsednik vlade Janez Janša je za četrtek sklical posvet s predstavniki univerz, samostojnih visokošolskih zavodov in gospodarskih zbornic ter združenj glede vpisa v študijske programe v letu 2021/2022. Tako univerze kot GZS pa že opozarjajo, da ni dolgoročnih projekcij, na podlagi katerih bi lahko ugotavljali, kakšne bodo potrebe trga dela čez več let, ko bodo nanj vstopili tisti, ki se danes vpisujejo na fakultete. To univerze nekoliko omejuje pri snovanju študijskih programov, saj od zaznane potrebe do zaključka študija mine vsaj šest let.