demokratična načela

Mahnič poziva k oboroževanju, Svoboda: To je igranje nedoraslih z ognjem
16. 07. 2025 11.22
Poziv poslanca SDS Žana Mahniča državljanom k včlanjevanju v strelska društva, kar bi jim omogočilo legalno posedovanje orožja, ter namig, da bodo v njegovi stranki poskrbeli za spremembo zakonodaje na področju prekoračitve silobrana, je požel ostre kritike. V Svobodi so jasni, da so takšni pozivi neodgovorni in tudi nevarni, njihova poslanka Tereza Novak pa je kritično izjavila: "Gre za igranje nedoraslih z ognjem." Tudi SD in Levica obsojata izjavo poslanca SDS, predsednica države pa opozarja, da "v Sloveniji varnosti ne zagotavljamo z orožjem".

Zaupna depeša pricurljala v javnost: Nemce skrbi Trumpova želja po maščevanju
20. 01. 2025 13.18
Nemški kancler Olaf Scholz je pred inavguracijo novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa znova poudaril pomen tesnega sodelovanja in močnih zavezništev z ZDA. Dokument nemškega veleposlanika v ZDA, ki je pricurljal v javnost, medtem razkriva strahove Nemčije v zvezi s Trumpom.

Zelena luč OZP: je primeren trenutek za priznanje Palestine?
03. 06. 2024 06.06
Odbor državnega zbora za zunanjo politiko je podprl predlog vlade za priznanje neodvisnosti in suverenosti Palestine. Za sklep je glasovalo devet članov odbora, proti so bili trije poslanci SDS.

Ministrstvo: Pravica do stavke ne sme pretehtati nad drugimi pravicami
27. 03. 2024 13.52
Na ministrstvu za zdravje so v odzivu na očitke Fidesa vnovič pojasnili razloge za sprejetje nekaterih ukrepov, med drugim predloga zakonske določitve minimuma dela zdravnikov v času stavke. Opozarjajo, da je država dolžna zagotavljati zdravstveno varstvo, pravica do stavke pa je neizpodbitna, a nikakor ne sme pretehtati nad drugimi pravicami.

Predsednica in EU iz zelene v vojaško obleko?
22. 02. 2024 07.00
Vzdušje v Bruslju je vse bolj napeto, še okrog sto dni je do novih volitev, ki jih marsikdo označuje kot za morebiti celo prelomne, ko gre za prihodnost Evropske unije. Zakaj?

Huawei Sloveniji s pomočjo domačih lobistov 'vljudno predlaga' plačilo 170 milijonov
05. 12. 2023 16.02
Kitajski kolektiv Huawei je pred dvema tednoma Vladi republike Slovenije in v vednost petim ministrom poslal dopis. V njem zastopnik Zhang Zhenhua trdi, da bo odločitev Vlade in splošnega sklepa AKOSA o varnosti omrežja 5G Sloveniji povzročila škodo več milijard evrov, Huawei pa že terja neposredno povračilo v višini 170 milijonov evrov. Ponudili so tudi izračun škode, priložili pa mnenji ekonomista Jožeta P. Damjana in ustavnega pravnika Sama Bardutzkyja.

Marta Kos zapušča Goloba: Moj izstop je neposredna podpora Bobnarjevi
12. 12. 2022 11.14
Nekdanja podpredsednica Gibanja Svoboda Marta Kos je sporočila, da izstopa iz stranke, ker to ni več njena stranka. "Vedno sem zastopala demokratična načela, strokovnost, vrednote nekoruptivnosti, enakopravnosti in človekovih pravic. Enako lahko trdim za Tatjano Bobnar," je sporočila in dodala, da prihodnost spoštovanja demokratičnih standardov ne sme biti odvisna od nekaj posameznikov, temveč od kulture dialoga, ki temelji na vrednotah. V Gibanju Svoboda v skopem odzivu navajajo, da gre za osebno odločitev in je zato ne bodo komentirali.

Vrečko: Komunikacija je tudi poslušanje, ta pogosto pozabljeni del dialoga
28. 10. 2022 20.37
V Cankarjevem domu je potekala državna proslava ob dnevu reformacije, 31. oktobru. Slavnostna govornica je bila ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki je izpostavila, da v idejah reformacije prepoznavamo tisto, kar nam je blizu še danes, med drugim posebnost našega jezika in demokratična načela. Zapisovanje slovenskih besed v 16. stoletju je bilo po njeni oceni dejanje poguma in odločnosti.

EU: Madžarska ni več demokratična dežela
15. 09. 2022 13.50
Poslanci Evropskega parlamenta so se odločili, da Madžarska ni več "polna demokracija". Odločitev je nastopila zaradi slabšanja razmer, ki so prisilile Madžarsko v "volilno avtokracijo", ter zaradi zaskrbljujoče stopnje vladavine prava. Neodvisnost sodstva, korupcija in človekove svoboščine so ključni pomisleki Evropskega parlamenta.

Na Kosovu zaradi suma vohunjenja prijeli rusko novinarko Aslamovo
07. 08. 2022 15.16
Na Kosovu so v soboto zaradi suma vohunjenja prijeli rusko novinarko Darijo Aslamovo. Novinarko časnika Komsomolska pravda so po zaslišanju izpustili in je medtem že zapustila Kosovo, poročajo tuje tiskovne agencije. Rusko veleposlaništvo v Beogradu je njeno aretacijo označilo za še eno v vrsti provokacij oblasti na Kosovu.

DZ sprejel zakon o odpravi škodljivih posledic prejšnje oblasti
14. 07. 2022 14.39
DZ je z 52 glasovi za in 27 proti sprejel zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, ki so ga pripravili v Inštitutu 8. marec. Zakon bo v prejšnje stanje vrnil 11 zakonov, spremenjenih v času prejšnje vlade. Zakon so podprli v koaliciji, v SDS so napovedali ustavno presojo.V Inštitutu 8. marec so izrazili veselje, da se je koalicija z napovedano podporo zakonu držala predvolilne obljube.

Evropski parlament: Turčija nazaduje
07. 06. 2022 21.55
Na zasedanju v Strasbourgu so člani Evropskega parlamenta izrazili zaskrbljenost nad turškimi kršitvami demokratičnih načel, ki negativno vplivajo na pridružitveni proces, in Turčijo pozvali k spoštovanju vladavine prava.

SNS spreminja napačen zakon in onemogoča pregon gospodarskega kriminala
20. 01. 2022 11.34
Potem ko je Odbor DZ za pravosodje s sedmimi glasovi za in šestimi proti po skrajšanem postopku potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je vložila SNS, se vrstijo kritike iz vrst opozicije, da bo gospodarski kriminal s tem nagrajen in ne kaznovan. Spremembe bi onemogočale pregon nekaterih kaznivih dejanj, tudi tistih, povezanih z nabavo zaščitne opreme v prvem valu epidemije covid-19. Predlogu nasprotuje celo stroka, ki opozarja, da so spremembe vložene v napačen zakon.

EU Rusijo obtožuje vpletenosti v kibernetske napade in grozi s sankcijami
24. 09. 2021 15.53
Evropska unija je Rusijo obtožila vpletenosti v nesprejemljive kibernetske napade, uperjene proti evropskim politikom, in razmišlja o ukrepih za njihovo sankcioniranje. Visoki zunanjepolitični predstavnik Josep Borrell je Rusijo v imenu EU pozval, naj se drži norm odgovornega ravnanja držav v kibernetskem prostoru.

Napadi politikov in aktivistov: Ustaviti moramo tiste, ki ogrožajo svobodo medijev
16. 09. 2021 11.25
Svoboda medijev je svoboščina, ki daje glas vsem drugim svoboščinam, je v govoru o stanju v EU poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Vseeno smo v Evropi vse bolj priča zatiranju svobode medijev – pa naj gre za poskuse oblasti, da bi usmerjale medijsko poročanje, ali pa vse bolj žaljivo in nasilno vedenje posameznikov, jeznih, ker mediji ne poročajo "njihove resnice", četudi ta ni podkrepljena z dejstvi. EU naj bi tako po priporočilih pripravila še zakon za boljšo zaščito svobode medijev.

'Sredstva EU za okrevanje bi morale prejeti le države, ki spoštujejo pravno državo'
10. 09. 2021 08.47
Štirje od petih vprašanih Evropejcev menijo, da bi morala Evropska unija sredstva zagotoviti le državam članicam, ki spoštujejo pravno državo in demokratična načela, ugotavlja raziskava.

Pismo 166 vidnejših Slovencev Bruslju: Ne zatiskajte si oči, stopite v bran demokraciji
21. 06. 2021 20.44
V pismu predsednikom osrednjih institucij EU je 166 slovenskih državljanov opozorilo, da je demokracija v Sloveniji ogrožena, in pozvalo Bruselj, naj si ne zatiska oči. Prepričani so, da bi neaktivnost Evropske unije dodatno spodkopala demokratične vrednote, na podlagi katerih je bila ustanovljena, so sporočili iz Foruma za demokracijo.

Neoliberalna globalizacija in populistični zaton liberalne demokracije?
29. 05. 2021 07.00
Vsaj od izvolitve Donalda Trumpa za predsednika ZDA leta 2016 vse bolj množično prebiramo novo konvencionalno pripoved o tem, kako je globalizacija najedla demokracijo in omogočila vzpon avtoritarnih, neliberalnih populističnih gibanj. Privlačna zgodba, ki jo sestavljajo mnogi pisci političnih kolumn in ki se mestoma pojavi tudi v akademskih uspešnicah, ki so pred leti name naredile velik vtis, denimo The Road to Somewhere (Goodhart), Us vs. Them (Bremmer) in The People vs. Democracy (Mounk), je na prvi pogled elegantna.

'Obstrukcija ni umik LMŠ, želimo da DZ dobi 90 polnopravnih poslancev'
05. 05. 2021 12.26
Štirje nepovezani poslanci so še vedno brez svojih mest v odborih in komisijah državnega zbora. Opozicija je že trikrat poskušala, da bi poslanci pridobili mesta, vendar koalicija temu nasprotuje. V LMŠ so zaradi nerešenega vprašanja razdelitve mest v delovnih telesih začeli obstrukcijo sej. "Za demokratično delovanje sodobne države je namreč ustrezen položaj opozicije nujen," opozarjajo in dodajajo, da "na zlagano demokracijo" v LMŠ ne pristajajo.

Predlog ustavne obtožbe naj bi vložili konec prihodnjega tedna, a z dopolnitvami
23. 03. 2021 17.51
Predlog ustavne obtožbe proti premierju Janezu Janši, ki jo je prejšnji teden napovedal prvak LMŠ Marjan Šarec, bodo po naših informacijah vložili konec prihodnjega tedna. Opozicijske stranke so že začele z usklajevanjem besedila ustavne obtožbe, ki pa jo čakajo še dopolnitve. Te so nujne, pravijo v SD, medtem ko SAB napoveduje, da bo v besedilo vključen tudi očitek kršitve ustavne pravice do čiste pitne vode. Levica pa predlaga dopolnitve glede "protiustavnega omejevanja pravice do referenduma glede orožarskih apetitov vlade".

'Zaradi spornih postopkov oškodovani številni samozaposleni v kulturi'
02. 03. 2021 11.17
Ministrstvo za kulturo je z lanskim junijem začelo postopke pridobivanja statusa samozaposlenih v kulturi voditi na sporen način, trdijo iz društva Asociacija. Ocenjujejo, da so bili pri tem hudo oškodovani številni samozaposleni v kulturi. Ker niso prejeli odločb, so bili primorani sami plačevati prispevke, kar je v obstoječi ekonomski situaciji izjemno težko in je številne pahnilo v eksistenčno stisko, pravijo. Nekateri posledično tudi niso vedeli, da jim ministrstvo prispevkov ne plačuje in sredi epidemije niso imeli ustrezno urejenega zdravstvenega zavarovanja, številni so izgubili tudi priložnosti za delo.

Erjavec: DeSUS bo zmerna opozicija
24. 02. 2021 19.14
Člani izvršnega odbora, na katerem so sodelovali tudi štirje strankini poslanci, so se odločili, da gredo skupaj naprej. Poslanci se strinjajo, da bo DeSUS deloval kot zmerna opozicija, je po seji povedal predsednik stranke Karl Erjavec. Po njegovih navedbah ne bodo podpisali sporazuma o sodelovanju z vlado in tudi ne bodo člani KUL.

Opozicijske stranke vnovič vložile konstruktivno nezaupnico
10. 02. 2021 07.22
Opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in DeSUS so v parlamentarni postopek ponovno vložile konstruktivno nezaupnico s kandidatom za predsednika vlade Karlom Erjavcem. Predlog so podprle z 10 poslanskimi podpisi, vsaka od strank predlagateljic je prispevala dva, so potrdili v DeSUS. Glede na poslovniške roke bi tako lahko o nezaupanici poslanci razpravljali in odločali že v petek, najpozneje pa prihodnjo sredo.

Lahko Orban izgubi naslednje volitve?
25. 01. 2021 07.52
Madžarska pod Orbanom ni več demokracija, ima še demokratične institucije, ki pa ne delujejo. K Orbanovemu vzponu sta poleg njegove lastne avtoritarne osebnosti in politike prispevali predvsem gospodarska kriza 2008 ter razdrobljena in izgubljena, tudi arogantna opozicija. Naslednje leto bodo znova volitve in tokrat je opozicija združena. Že zdaj je jasno, da volitve ne bodo prav poštene, a kljub nadzoru, ki ga ima Orbanov režim nad praktično vsemi aspekti madžarske družbe, se lahko zgodi, da jih Fidesz ne bo dobil. In kot zdaj kaže, bo ključna prav korona. In njene posledice.

Vrstijo se tudi domači odzivi: 'Izdaja nacionalnih interesov, hlapčevstvo Orbanu'
18. 11. 2020 11.45
Vrstijo se tudi domači odzivi na Janševo pismo. Predsednica SD Tanja Fajon je zapisala, da Janševo pismo prihaja v času, ko je zdravstveni sistem na robu kolapsa, bolnišnice, v katerih ljudje umirajo, pa so brez nujne opreme. Predsednik koalicijske NSi Matej Tonin je dejal, da pismo predstavlja mnenje predsednika vlade ter da vlada o njegovi vsebini ni odločala. Vsebino pisma pa so ostro zavrnili tudi v SMC. "Na volitvah leta 2014 smo zmagali pošteno," so sporočili iz stranke.

Opozorilo iz Bruslja: Izredni ukrepi pomenijo nevarnost zlorabe pooblastil
13. 11. 2020 20.35
Evropski parlament opozarja na nevarnost zlorabe pooblastil pri ukrepih ob pandemiji covida-19. Izredni ukrepi morajo biti nujni, sorazmerni in časovno omejeni ter podvrženi demokratičnemu nadzoru, izpostavljajo v sprejeti resoluciji. Parlament je v resoluciji države članice še pozval, naj "izredne razmere" prekličejo ali vsaj jasno opredelijo prenos pooblastil na izvršilno vejo oblasti in kot protiutež zagotovijo ustrezen parlamentarni in sodni nadzor.

Evropski milijoni naj bodo vezani na spoštovanje načel pravne države
20. 10. 2020 15.44
Kar 77 odstotkov Evropejcev pričakuje, da bodo evropska sredstva odvisna od spoštovanja načel pravne države, ugotavlja raziskava, ki jo je naročil Evropski parlament. Sicer pa večina državljanov EU podpira večji proračun povezave za premagovanje pandemije. Kot prednostno nalogo vidijo javno zdravje, sledijo pa mu gospodarsko okrevanje in podnebne spremembe.

Test na okužbo z novim koronavirusom pri ministrici Kustečevi negativen
25. 09. 2020 10.19
Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je opravila preventivno testiranje na okužbo z novim koronavirusom, izvid pa je negativen, so nam potrdili na ministrstvu. Ker je ministrica testiranje opravila preventivno, ga je plačala sama. Do ponedeljka ostaja na dopustu, ko bo test opravila znova, so še dodali. Zaradi okužbe na olimpijskem komiteju pa se je testiralo tudi več zaposlenih, vsi so bili negativni. Medtem rezultati inšpekcijskega nadzora, ki ga je odredil zdravstveni inšpektorat, še niso znani. SAB pa ministrico še naprej poziva k odstopu.

Koalicija pristala na podaljšanje razprave o medijski zakonodaji
14. 07. 2020 12.43
Evroposlanka Ljudmila Novak je namere vlade po spremembi medijske zakonodaje komentirala z besedami, da ne pristaja na "težnje po slabitvi neodvisnega in svobodnega slovenskega novinarstva". Tako v opoziciji kot tudi nekateri v koaliciji pa so se zavzeli, da se podaljša rok razprave. Na koalicijskem sestanku so se tako vendarle dogovorili, da se razprava podaljša do konca avgusta 2020.

Ideologija, politika in strah
26. 06. 2020 07.00
Za nami je prvih sto dni vlade, ki se je samooklicala za neideološko. Sestavljajo jo različne stranke, ki naj bi zastopale precej različne poglede in se zavzemale za drugačne usmeritve, zato naj bi bilo sodelovanje mogoče zgolj, če se vse partnerice zavežejo preseganju za slovensko politiko tako tradicionalnih ideoloških delitev. Z zavezo, da se v vladi ne bo odpiralo ideoloških vprašanj, so nekatere stranke svojo odločitev za vstop v koalicijo celo opravičevale. Po stotih dneh vladanja v takšnem ideološkem vakuumu smo se najbrž naučili, da kaj takega, kot je neideološko delovanje, preprosto ne more obstajati in da v zrelih demokracijah z razvito politično kulturo to vedo tako politiki kot družba.