V stavkajočem Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so na današnji novinarski konferenci po torkovi izredni letni konferenci med drugim ministrstvu za zdravje in vladi očitali, da namesto, da bi začeli reševati probleme, ki so se nakopičili v zdravstvu, so njihove aktivnosti usmerjene v to, da zdravništvo dodatno obremenijo in onemogočijo sindikalne aktivnosti. "To pravno barbarstvo se je izkazalo v mnogih aktih, ki so jih do zdaj sproducirali na vladi. Trenutno nam grozi še novela zakona o zdravniški službi, ki bo pravno-formalno izničila stavko, tako da stavka ne bo imela več takega efekta," je prepričan predsednik Fidesa Damjan Polh. V sindikatu zato menijo, da je treba stavko nadaljevati, čeprav vladna stran meni, da stavka ni več potrebna in da se zadeve rešujejo. "Mi menimo, da še ni prišel trenutek, ko bi lahko stavko prekinili," je povedal Polh. Zdravniška stavka bo tako potekala kot doslej.
Ministrstvo za zdravje pa odgovarja, da je država na podlagi ustave dolžna zagotavljati zdravstveno varstvo. Zato je vlada za zaščito najbolj ranljivih skupin, najbolj bolnih in tistih, pri katerih je lahko ogrožen socialni položaj, sprejela predlog omenjene novele zakona o zdravniški službi, ki določa minimum delovnega procesa zdravnikov, ki ga je treba zagotavljati v času stavke.
Spomnili so tudi, da je "za izboljšanje razmer v zdravstvu konec preteklega leta v veljavo stopil interventni zakon". Ta omogoča lažji prihod tujim zdravnikom v Slovenijo, nagrajevanje timov družinske medicine, nagrajevanje specializantov družinske medicine. Poleg tega zakon med drugim omogoča tudi izredni razpis za specializacije, kjer je pomanjkanje kadra.
Vlada je sprejela tudi uredbo za leto 2024, ki je nastala v tesnem sodelovanju z Združenjem zdravstvenih zavodov Slovenije in Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije in med drugim uvaja ambulante specializantov družinske medicine in nov standard ambulant. "Oba ukrepa prinašata večjo dostopnost do osebnega zdravnika," so prepričani.
Izpostavili so tudi, da se ministrstvo za zdravje pri pripravi vseh ukrepov in rešitev za izboljšanje zdravstvenega sistema posvetuje s širokim krogom deležnikov in strokovnjakov.
Sicer pa si na ministrstvu želijo, da bi bila mediacija med vladno in sindikalno stranjo uspešna in bi se stavka v dobro vseh čim prej zaključila, zato tudi spoštujejo dogovor, da se s sindikatom Fides pogovarjajo za zaprtimi vrati.
"Ves čas tudi poudarjamo, da večina zdravnikov med stavko kakovostno opravlja svoje delo. Za to se jim ponovno zahvaljujemo," so dodali.
Fides pričakuje javno opravičilo vlade za blatenje in diskreditacijo zdravništva
Člani zdravniškega sindikata Fides so na torkovi izredni letni konferenci sprejeli štiri sklepe. Med drugim od vlade pričakujejo najmanj javno opravičilo za blatenje in diskreditacijo zdravništva, ki ni krivo za nastalo situacijo v zdravstvu in nima moči, da bi jo spremenilo, je povedala članica delovnega predsedstva konference Mateja Grat.
"Zdravnik je visoko etično zavezan svojemu pacientu, vlada pa je etično zavezana, da vzdržuje vzdržen javni sistem in pripravi ustrezno delovno okolje zdravništvu. Javno pozivamo vlado, da opravi svoje delo na ustreznem nivoju in tudi v doglednem, zelo hitrem času, saj kljub opozorilom sistem propada pred našimi očmi in mi nimamo več moči, da ta propad ustavljamo," je na novinarski konferenci pozvala Gratova.
"To ni več stavkovni boj, to je boj za demokracijo"
Članice in člani sindikata so na konferenci s sklepom pooblastili vodstvo sindikata, da uporabi vse razpoložljive pravne dejavnosti in ukrepe, da bi zavarovali interese in položaj stavkajočih. "To ni več stavkovni boj, to je boj za demokracijo, za demokratična načela, za etičnost, za moralnost vseh udeležencev," je dodal Polh.
Polh je povedal še, da velika upanja polagajo v mediacijo, ki se bo začela ta teden. "O tem, kako bo šlo naprej, ne bomo dajali izjav, razen če se kot udeleženci mediacije dogovorimo drugače," je dejal.
Predlog za variabilno nagrajevanje
Sicer pa Fides v enem izmed sklepov od vlade zahteva tudi sprejem pravnih podlag, ki bodo omogočile variabilno nagrajevanje za zdravnike, ki presegajo standarde in normative. Kasneje je član predsedstva sindikata Bojan Kostić pojasnil, da to pomeni nagrajevanje, če nekdo v rednem delovnem času opravi več storitev, kot jih predpisujejo standardi in normativi. Polh pa je dodal, da če nekdo ne bo dosegel standardov in normativov, bi bil v okviru variabilnega dela plače lahko deležen malusa.
Polh sicer pričakuje, da bodo učinki stavke večji, če bodo zdravniki vztrajali pri direktivi o evropskem delovnem času, "ker se bodo začele akumulirati ure, ki so bile že izdelane, in se jih bo težko prenašalo v naslednje obdobje. Tako da konec marca, v začetku aprila pričakujemo večje težave, ožja grla pri oskrbi pacientov".
V sindikatu soglašajo tudi z zakonom o kakovosti v zdravstvu, ki ga pripravlja ministrstvo, a opozarjajo, da brez sodelovanja zdravniških organizacij pri pripravi zakona "iz tega ne bo nič" in dodajo, da vlada v celoti ignorira stroko.
KOMENTARJI (349)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.