"Turčija zadnji dve leti pri obveznostih, povezanih s pridružitvenim procesom, nazaduje, zato brez napredka na področju spoštovanja demokratičnih načel ne moremo govoriti o nadaljevanju pristopnih pogajanj, ki so s Turčijo od leta 2018 tako rekoč v mirovanju," so po poročanju Hine dejali člani Parlamenta na današnjem zasedanju v Strasbourgu.
Člani parlamenta so opozorili predvsem na razlike v vrednotah, izpostavili pa so tudi pomanjkanje politične volje, ki jo Turčija kaže pri uveljavljanju potrebnih demokratičnih reform.

"Turške oblasti ne spoštujejo vladavine prava, demokracije in pravic žensk," je dejal predsednik komisije za širitev Olivr Vrhelyi. Vseeno pa je poudaril njeno strateško pomembnost. "Turčija na marsikaterem področju za EU še naprej ostaja pomemben partner." Njena strateška pomembnost se kaže predvsem pri obravnavi vprašanj migracij, varnosti in ekonomije.
Člani parlamenta zato po današnjem zasedanju pozivajo Komisijo, naj omogoči financiranje, ki bo v Turčiji pomagalo izvesti potrebne pro-demokratične ukrepe. Podpredsednica Odbora za zunanje zadeve Evropskega parlamenta Željana Zovko pri tem opozarja, da finančna pomoč, ki jo EU omogoča Turčiji, obvelja le ob njenemu spoštovanju demokratičnih načel, človekovih pravic in spoštovanju vladavine prava. "Zato pozivam Turčijo, da pokaže verodostojno predanost reformnim procesom, ki bodo povzročili tesnejše sodelovanje z EU, hkrati pa naj Turčija okrepi svoje diplomatsko delovanje, s katerim bo izboljšala svoje odnose na Mediteranu."
Turčija je sicer država kandidatka že od leta 1999, pridružitvena pogajanja k EU pa so se pričela leta 2005.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.