Karl Erjavec je na novinarski konferenci potrdil, da so vložili konstruktivno nezaupnico. Spomnil je, da so jo že enkrat vložili in poudaril, da soglasja k nezaupnici tokrat ne bodo umaknili, ker se ne strinjajo s smerjo, v "katero nas pelje aktualna vlada".
"Bojim se, da aktualna vlada, zlasti njen predsednik, vlaga vse napore v to, da bi rahljali vse nadzorne institucije in da bi šli po poti avtoritarne demokracije, kjer ima besedo samo vodja, ki mu ljudstvo slepo sledi," je dejal.
Poudaril je, da gre pri sprejemanju protikoronskih ukrepov za kršenje človekovih pravic in svoboščin. Prišel je čas, da se poslanci odločijo, ali podpirajo obstoječo vlado ali pa novo politiko, ki je demokratična in ki ne razplamteva strahu in negotovosti, je še dodal.
Besedilo vnovične konstruktivne nezaupnice je podobno prvi, pri čemer ponovno poudarjajo, da se rušijo temeljna pravna načela in s takšnim načinom vlade in delovanjem "se lahko zgodi samo fiasko". Jutri imajo sejo izvršnega odbora, kjer bodo opravili razpravo o vloženi konstruktivni zaupnici in zakaj DeSUS ne podpira politike aktualne vlade.
Odgovornost je prihodnji teden v rokah poslank in poslancev. Mi 12 svojih glasov smo in bomo prispevali," je pripomnila predsednica SD Tanja Fajon. V SD upajo, da bodo lahko dokazali, da politika lahko deluje v interesu ljudi. Luka Mesec (Levica) je poudaril, da stanje v državi v zadnjih 30 letih ni bilo tako slabo, kot je sedaj. S tem, kot je razložil, ni apeliral na epidemijo, ampak na politiko obstoječe vlade. Glede napovedi glasovanja pa je dejal, da bodo sami izidi tesni.
Predsednik LMŠ Marjan Šarec je v izjavi povedal, da je opozicija dolžna storiti vse, da se stanje v državi izboljša. Rezultatov ne bo napovedoval, ker "naj to napovedujejo vedeževalci". Želi si, da bi bilo "toliko razuma in modrosti", da bi poslanke in poslanci uvideli, da je treba drastično zamenjati smer, v katero pluje država.
Predsednica SAB Alenka Bratušek je poudarila, da bodo tudi oni prispevali obljubljene glasove za konstruktivno zaupnico, ker "to, kar se danes dogaja, ni socialno-liberalna pot."
Odločanje že v petek ali najpozneje prihodnjo sredo
Glede na to, da je bila nezaupnica vložena, bi lahko poslanci glede na poslovniške roke o njej razpravljali in odločali že v petek, najpozneje pa prihodnjo sredo. DZ namreč po poslovniku o kandidatu za novega predsednika vlade odloča najprej 48 ur in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga.
Ponovna vložitev nezaupnice se je zgodila po manj kot enem mesecu od prve. Prvič so jo LMŠ, SD, Levica, SAB in del DeSUS z 42 poslanskimi podpisi vložili 15. januarja. A do glasovanja ni prišlo, saj je Erjavec z obrazložitvijo, da iz epidemioloških razlogov vsi podpisani poslanci ne bi mogli glasovati v DZ, soglasje h kandidaturi nato umaknil. Erjavec upa, da bodo tokrat lahko glasovali vsi, ki nezaupnico podpirajo.
Erjavec verjame v uspeh konstruktivne nezaupnice
Prvak DeSUS je že ob napovedi ponovne vložitve konstruktivne nezaupnice dejal, da verjame v njen uspeh, čeprav javne opredelitve poslancev tega ne obetajo.
LMŠ, SD, Levica in SAB imajo skupaj 39 poslanskih glasov. Erjavec je minuli teden sporočil, da ga podpirajo tudi štirje poslanci DeSUS, dva se bosta predvidoma podpisala pod predlog nezaupnice. A vsi glasovi te stranke niso tako gotovi, saj od posameznih poslancev neuradno prihajajo različne informacije. V primeru neuspeha nezaupnice je tako odprto vprašanje sodelovanja DeSUS z vlado, morda tudi s posebnim sporazumom.
Opoziciji in koaliciji je skupno, da se želita v DZ prešteti. V koaliciji sicer zlasti glede na glasovanja v DZ ocenjujejo, da ima vlada večinsko podporo. V primeru neuspeha nezaupnice pa je možna rekonstrukcija vlade.
KOMENTARJI (1667)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.