Raziskava po naročilu Evropskega parlamenta je bila izvedena v začetku oktobra 2020, skoraj osem od desetih sodelujočih (77 odstotkov na nivoju povezave in 78 odstotkov v Sloveniji) pa podpira zamisel, da bi morala EU zagotavljati sredstva državam članicam le pod pogojem, da nacionalna vlada spoštuje demokratična načela in vladavino prava.
Evropejci podpirajo večji proračun EU za boj proti covidu-19
Da bi morala imeti EU na voljo več finančnih sredstev, da bi lahko premagala posledice pandemije koronavirusa, meni 54 odstotkov Evropejcev in 62 odstotkov Slovencev. V 20 državah članicah EU se večina anketirancev strinja s to trditvijo, v 14 državah članicah EU pa absolutna večina anketirancev podpira večji proračun EU, so sporočili iz Evropskega parlamenta.
Glede porabe dodatnih sredstev v proračunu EU pa več kot polovica vprašanih meni, da bi moralo biti javno zdravje prednostna naloga, temu pa bi sledili oživitev gospodarstva in nove priložnosti za podjetja, podnebne spremembe in varstvo okolja ter zaposlovanje in socialne zadeve. Zanimivo - na ravni EU so podnebne spremembe in okolje v primerjavi z zadnjo anketo, izvedeno junija 2020, nadomestile zaposlovanje med prvimi tremi prednostnimi področji porabe.
Evropejce skrbi osebni finančni položaj
Jasen kazalnik pomembnosti čimprejšnjega sprejetja potrebnih odločitev za sveženj za oživitev gospodarstva in večletni finančni okvir pa je zaskrbljujoč osebni finančni položaj evropskih državljanov od začetka pandemije.
Velika večina državljanov se boji posledic za njihov osebni finančni položaj oziroma posledice že čutijo. 41 odstotkov vprašanih iz Slovenije meni, da je kriza covida-19 že vplivala na njihov osebni dohodek, več kot tretjina pa jih pričakuje, da se bo to zgodilo v prihodnje. Le okoli petina vprašanih pri nas pričakuje, da razmere v zvezi s covidom-19 ne bodo vplivale na njihov osebni dohodek.
EU je del rešitve
Po Evropi sicer še naprej vlada precej veliko zaupanje EU, ko gre za obvladovanje pandemije. Dve tretjini anketirancev (66 odstotkov na ravni povezave, v Sloveniji 63 odstotkov) se strinjata, da bi morala imeti EU več pristojnosti za obvladovanje kriz, kot je pandemija koronavirusa. Le četrtina se s to trditvijo ne strinja.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.