dežurstvo

Gasilci opisali intervencijo: srčkom najstniških ljubezni so se na vratih pridružile kljukice

01. 02. 2025 14.03

Po četrtkovi zahtevni intervenciji, ko so gasili obsežen požar v dijaškem domu na Poljanah, je Gasilska zveza Ljubljana objavila zapis gasilcev, ki so na kraju naleteli na – kot pravijo – srhljiv prizor. Opisali so, kako so označevali že pregledane in izpraznjene prostore ter s pomočjo reševalnih kapuc in gasilskih avtolestev reševali mlade, ki so na oknih kričali na pomoč. Zahvalili so se vsem, ki so jim pomagali, vsem poškodovanim pa zaželeli hitro okrevanje po tej težki preizkušnji.

ZD Šentjur: skupno dežurno mesto bo v Šmarju pri Jelšah

28. 11. 2024 09.36

Zdravstveni dom (ZD) Šentjur bo v nedeljo zaradi začasne reorganizacije izvajanja neprekinjenega zdravstvenega varstva spremenil lokacijo izvajanja nočnih dežurstev. Uvaja se skupno dežurno mesto v nočnem času, ki bo v Šmarju pri Jelšah. Kot je povedala direktorica doma Melita Tasić Ilić, je ta poteza posledica preobremenjenosti zdravnikov.

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?

27. 11. 2024 08.38

Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Zakaj je na pomoč še pred slovenskim priletel avstrijski helikopter?

22. 10. 2024 19.58

Vsi trije policisti, ki so se poškodovali med vajo nad Zelenico, so v domači oskrbi, a bodo še potrebovali zdravljenje. Utrpeli so namreč resne poškodbe, dva sta bila s helikopterjem odpeljana v ljubljanski UKC, a pomembno je, da so preživeli, se strinjajo njihovi sodelavci in prijatelji. Odtrgana velika skala, ki je zgrmela deset metrov v globino, bi namreč lahko povzročila usodne posledice. Reševanje na težkem terenu je bilo zelo zahtevno, oteževalo ga je vreme, pripovedujejo gorski reševalci. In zakaj je na pomoč še pred slovenskim priletel avstrijski helikopter?

Brez lastnih prostorov, a z velikimi srci: življenja rešujejo že 100 let

14. 09. 2024 15.29

Priskočili so na pomoč, ko je na Malem Triglavu strela udarila v pohodnike, na Rožci so reševali ilegalne prebežnike, ki so v supergah in kavbojkah na sveti večer obtičali v snegu. Odprtih ust jih je pustil pohodnik na Golici, ki je imel namesto nahrbtnika pri sebi darilno vrečko s pijačo, v Peskah pa študenti, ki so povsem neprimerno opremljeni v temi in snegu hoteli prečiti Mežaklo, da bi se udeležili zasebne zabave v Radovni. Vse to in še več so v dolgoletnih karierah doživeli člani Društva GRS Jesenice, ki praznuje 100 let organiziranega reševanja v gorah.

Vodenje Uprave uniformirane policije začasno prevzel Ivan Kapun

01. 07. 2024 17.08

Vodenje Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi bo začasno prevzel vodja Sektorja prometne policije Ivan Kapun. Dosedanji direktor Uprave uniformirane policije Marko Gašperlin, ki je mesto zasedel leta 2022, je bil premeščen v vodstvo Policije. Vodenje Centra za varovanje in zaščito na GPU pa je prevzel Franc Šešerko iz Oddelka za preventivno-operativno varovanje in dežurstvo.

Zakaj dežurstvo in nadure po zakonodaji niso priznani v delovno dobo?

02. 05. 2024 18.40

Današnji dan ni prost za vse, med drugim za zaposlene v zdravstvu, gasilce, policiste, operaterje na številki 112 ... Vsem tem poklicem je skupno, da opravljajo poleg rednega dela tudi dežurstva, ki vključujejo tudi nočno delo, 365 dni v letu, 24 ur na dan. Dežurstvo in nadurne oblike dela pa se po naši zakonodaji, tako ugotavlja Matija Žerdin iz Mladih zdravnikov, ne priznavajo v delovno dobo. Da opozori na nepravilnosti glede vrednotenja dežurstev, je zato ministru za delo Luki Mescu in zdravstveni ministrici Valentini Prevolnik Rupel poslal odprto pismo. Nanj mu ne eden ne drugi še nista odgovorila, a ga to ne bo ustavilo. Če bo treba, bodo začeli zbirati tudi 5000 podpisov za spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

V okolici šol poostrena varnost, nekateri učenci ostali doma

10. 04. 2024 17.52

Zaradi spletne grožnje z nasiljem je bila danes v okolici šol povečana prisotnost Policije. Enako bo tudi v prihodnjih dneh, napovedujejo. Ob tem so pojasnili, da so prejeli nekaj prijav o domnevnih grožnjah, a v nobenem primeru niso potrdili namere iz spletne objave. Po besedah ravnateljev več osnovnih šol je sicer današnji pouk potekal kot običajno. Ponekod so okrepili varovanje in se z učenci pogovorili o aktualnem dogajanju. Nekaj učencev je zaradi grožnje ostalo doma.

Sedmi teden stavke: prerazporejanje zdravnikov v izmene in skupna dežurna mesta

26. 02. 2024 09.40

Vlada je pred 1. marcem, ko se bodo postopoma začeli uveljavljati umiki soglasij zdravnikov za nadurno delo, sprejela prve ukrepe za zaščito javnega zdravstvenega sistema. Na njihovi podlagi bodo lahko denimo direktorji javnih ustanov zdravnike razporedili v izmene, izvajalci nujne medicinske pomoči pa bodo lahko organizirali skupna dežurna mesta.

V rekordnem dnevu je na pomoč poklicalo kar 13.789 ljudi

11. 02. 2024 11.43

Obeležujemo evropski dan številke 112 – dan, ki je namenjen ozaveščanju o enotni evropski številki za klic v sili in priznavanju dela vseh, ki prispevajo k reševanju življenj. Regijski centri za obveščanje so lani prejeli 705.989 telefonskih klicev, kar je največ v zadnjih petih letih. Rekordnega 4. avgusta je na pomoč poklicalo kar 13.789 ljudi. A namesto s priznanji za njihovo delo se soočajo z zastoji v pogajanjih glede prenove plačnega sistema in ignoranco vlade do krivice, ki jim je bila storjena, pravijo. Zato je prav danes sindikat ministrstva za obrambo napovedal stavko.

'Zaposleni na upravnih enotah so najslabše plačani javni uslužbenci'

29. 01. 2024 06.20

Zaposleni na večini upravnih enot po državi so začeli tridnevno stavko. V tem času bodo zagotavljali najnujnejše storitve, ponekod bodo zaprti krajevni uradi. V prvi vrsti zahtevajo primernejše plačilo za svoje delo, opozarjajo pa tudi na preobremenjenost zaposlenih. Predsednik sindikata Frančišek Verk je poudaril, da so zaposleni na upravni enoti najslabše plačani javni uslužbenci. "Pripravljeni smo na pogovore, vendar za začetek potrebujemo bolj konkretne predloge," pravi predsednik Sindikata delavcev UE Ljubljana Dragan Stanković. Zaradi stavke je sicer delo okrnjeno. Na Upravni enoti Ljubljana, največji upravni enoti v državi, so predhodno prenaročili 750 strank, ki so bile sicer naročene za katerega od treh dni, ko stavka poteka. Kakšnih večjih težav pa niso zaznali.

ZZZS po sestanku z ministrico: 'Iz Štefanove piha malo bolj topel veter'

21. 11. 2023 15.13

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel se je po sestanku z direktorji zdravstvenih domov in splošnih ter specialnih bolnišnic danes srečala še z direktorji bolnišnic na terciarnem nivoju. Kot je dejala, je šlo za uvodni pogovor, dotaknili pa so se treh tem: čakalne dobe, nujna medicinska pomoč in poslovanje zavodov. Ministrica se je sestala tudi s člani skupščine ZZZS. S predstavljenimi prioritetami so se člani skupščine načeloma strinjali, a so obenem imeli za ministrico številna vprašanja. Da je danes prišla na skupščino, pa so ocenjevali kot pozitiven znak za prihodnje sodelovanje.

Nekatere reke so močno narasle, vodotoki se ponekod tudi razlivajo

02. 11. 2023 09.02

Reke na Gorenjskem in v Posočju so začele močno naraščati, opozarja Agencija RS za okolje, ki opozarja na verjetnost poplav hudourniških vodotokov in zalednih padavinskih voda na celotnem območju severozahodne Slovenije in delu osrednje Slovenije, pa tudi ob obali. V porečju Save Bohinjke in zgornje Soče pa so se že začela razlivanja vodotokov. Rdeče meteorološko opozorilo velja tudi ponoči, ko se bo odvila glavnina burnega vremenskega dogajanja. Okrepil se je tudi veter, zaradi česar so za pomorski promet priprli koprsko pristanišče. V Podbrdo je zvečer na pomoč prišla tudi Slovenska vojska.

V Kamniku vzpostavljajo alarmni sistem na plazu Blate

30. 10. 2023 11.52

Civilna zaščita bo na plazu Blate na Kamniškem danes vzpostavila alarmni sistem, ki bo prebivalce opozarjal na morebitno plazenje. Hkrati na območju plazu vzpostavljajo nadzorno kamero, ki bo omogočila pregled nad stanjem brez stalne prisotnosti na območju, je potrdil poveljnik civilne zaščite Občine Kamnik Tomaž Zabavnik.

Sum zavarovalniških goljufij: 'V zgodbi manjkajo avtomobili in dokazi'

27. 10. 2023 09.25

Zaradi pomanjkanja dokazov je predsednik sodnega senata Martin Jančar v četrtek na Okrožnem sodišču v Ljubljani z oprostilno sodbo končal sojenje obtoženim goljufije Gregorju Krašnji in še trem soobtoženim, ki naj bi s prijavo lažnih škodnih dogodkov na avtomobilih oškodovali Zavarovalnico Triglav. Sodba še ni pravnomočna, poročajo mediji.

Gorski reševalci: Proračun krije vsa reševanja, tudi primere izigravanja in malomarnosti

02. 09. 2023 15.15

Podatki so zelo zgovorni. V zadnjih petih letih se je število gorskih nesreč skoraj podvojilo. Vsaki drugi, ki so ga v zadnjih mesecih reševali gorski reševalci, je bil tuji turist. In vsaki drugi, ki so ga prepeljali v dolino, je bil nepoškodovan. V nocojšnji rubriki 24ur Inšpektor boste lahko videli, da je vedno več izigravanj, neutemeljenih ali celo izmišljenih klicev. Tudi vsem tem stroške helikopterskega prevoza krije naš proračun. Kako je to mogoče? In kdaj bomo spremenili sistem?

Sloveniji helikopterji, pomožni mostovi, bagri. Rdeči križ dostavil pet vozil

14. 08. 2023 12.46

Gradijo montažne mostove, utrjujejo brežine, čistijo naplavljen material, dostavljajo nujno opremo, sortirajo dostavljeno pomoč. Vse to počne več kot 160 ljudi z različnih koncev Evrope, ki so Sloveniji skupaj z opremo priskočili na pomoč preko mehanizma EU na področju civilne zaščite. Ta je prišla v obliki 30 bagrov, 11, mostov in petih enot letalske pomoči, prejeli pa smo tudi pomoč v obliki vojaških enot in materialno tehničnih sredstev. S predstavniki tujih oboroženih sil se je sestala tudi zunanja ministrica Tanja Fajon. Rdeči križ je medtem sporočil, da so jim iz Budimpešte dostavili pet vozil.

Pasja vročina in besno deževje: najprej bobnele granate, nato bliskale strele

16. 07. 2023 17.15

Ob cesti, ki iz turistično priljubljenega Bleda pelje proti Bohinju, leži vojaško strelišče Mačkovec. Dostop do območja je omejen. Varujejo ga okljuk Save Bohinjke, strmo in gosto poraslo pobočje Jelovice ter most z rampo, ki civilistom preprečuje, da bi si kraj pobližje ogledali sami. Kljub temu se v zadnjem delu vojaškega terenskega vozila zapeljem po cesti do šotorov, kjer že tabori 94 mladih. Odložim opremo in se pripravim na še dva dni življenja po vojaško, ki sta tokrat potekala v duhu pasjih temperatur in besnega deževja.

V Jaršah zagorelo zaradi klimatske naprave, štiri stanovanja neprimerna za bivanje

07. 07. 2023 06.28

Kriminalisti so v petek s pomočjo strokovnjakov Nacionalnega forenzičnga laboratorija opravili ogled kraja četrtkovega požara v stanovanjskem bloku v ljubljanski soseski Nove Jarše. Pri tem so po do zdaj znanih podatkih ugotovili, da je najverjetnejši vzrok požara tehnična napaka na klimatski napravi enega izmed stanovanj, zato so jo zavarovali in jo bodo poslali v nadaljnjo analizo. Po nestrokovni oceni je v požaru nastalo za okoli 400.000 evrov materialne škode. Štiri stanovanja trenutno niso primerna za bivanje.

Na številko 112 v povprečju več kot 1400 klicev dnevno

11. 02. 2023 07.21

Obeležujemo mednarodni dan številke 112, ki je enotna evropska številka za klic v sili. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je lani pri nas 13 regijskih centrov za obveščanje prejelo 517.842 telefonskih klicev na pomoč, kar je povprečno dobrih 1418 klicev na dan. Največ jih prejme ljubljanski center za obveščanje, lani 131.800.

Opomin trem družinskim koncesionarjem, ker niso opravljali dežurstev

10. 01. 2023 15.19

Mestna občina Ljubljana je poslala zadnji opomin trem družinskim koncesionarjem, ki niso opravljali dežurstev v splošni nujni medicinski pomoči (SNMP), je povedal ljubljanski župan Zoran Janković. Sicer pa so na Molu ravno v ponedeljek odpirali ponudbe za pet novih koncesij za družinsko medicino in eno za pediatrijo. Ljubljanska mestna svetnica Tina Bregant pa je v imenu 16 podpisnikov danes vložila zahtevo za sklic izredne seje mestnega sveta zaradi nevzdržne situacije v ZD Ljubljana.

Skupnost občin nasprotuje reorganizaciji mreže nujne medicinske pomoči

09. 12. 2022 14.28

V Skupnosti občin Slovenije so se odzvali na predlog delovne skupine zdravstvenega ministrstva o reorganizaciji mreže nujne medicinske pomoči, ki med drugim predvideva ukinitev urgentnih ambulant v nekaterih zdravstvenih domovih. V skupnosti temu nasprotujejo in napovedujejo uporabo vseh razpoložljivih pravnih sredstev, da to preprečijo.

Zimske službe: Na razpolago več kot 400 plužnih in posipnih vozil

15. 11. 2022 13.29

Na slovenskih cestah se uradno začenja zimska sezona, ki traja vse do konca marca. V polni pripravljenosti pa morajo biti tudi zimske službe. Kot je pojasnil direktor državnih cest pri DSI Andrej Rejec, se zimska služba izvaja iz 55 cestnih vzdrževalnih enot in cestnih baz, razpolagajo pa z več kot 400 plužnimi in posipnimi vozili. Da se Dars z zaključkom ene že začne pripravljati na drugo zimo, je povedal direktor Področja vzdrževanja v Darsu mag. Damijan Jaklin

Umetnine Narodne galerije ob poplavi ostale nepoškodovane

16. 09. 2022 10.23

Zaradi močnega četrtkovega deževja je vrata za obiskovalce do vključno ponedeljka zaprla Narodna galerija v Ljubljani. Kot je povedala direktorica galerije Barbara Jaki, je voda zalila strojnico, hodnike v kleti in vhodno avlo. Na srečo ni bila pri tem poškodovana nobena umetnina. Galerijo so zaradi varnosti začasno zaprli za obiskovalce.

Požar pod Socerbom pogašen, državni načrt zaščite in reševanja preklican

11. 08. 2022 07.53

Požar pod Socerbom je pogašen, zagotavljajo koprski gasilci, ki sicer še naprej zalivajo območje z vodo. Ocenjujejo, da je pogorelo okrog 120 hektarjev naravnega okolja. Naselij in kmetijskih površin ogenj ni prizadel, je povedal Jan Brodar s koprske gasilske brigade. Prepričan je, da bo zagorelo še kje. Ob ugodnem razpletu je poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan tudi preklical sklep o aktiviranju državnega načrta zaščite in reševanja ob velikem požaru v naravnem okolju.

Udar strele na Triglavu: Bil je srečen dan, kar bi se lahko zgodilo, se ni

16. 07. 2022 09.21

Zgodaj zjutraj se je nadaljevala petkova reševalna akcija na Malem Triglavu, ki je bila prekinjena zaradi neurja. Dva poškodovanca s sumom na težje poškodbe zaradi udara strele sta bila s helikopterjem slovenske Policije in spremstvom gorskih reševalcev v UKC Ljubljana prepeljana že v petek, zdaj pa so rešili še preostalih 16, ki so ob zdravniškem nadzoru prenočili v domu na Kredarici. Da je bil srečen dan, je dejal Iztok Arnol, vodja reševalne akcije in dodal, da je skoraj neverjetno, da ni nihče umrl.

Vse več nesreč v gorah, zahtevnejši izzivi za gorske reševalce

20. 05. 2022 16.36

Leto 2021 se je končalo z rekordnim številom nesreč v gorah, potrjujejo podatki GRZS. Gorski reševalci so posredovali v kar 629 primerih, pri čemer je 283-krat na pomoč priletel helikopter, opremljen za reševanje v gorah. Trend se bo nadaljeval tudi letos, ocenjujejo pristojni, saj so do 17. maja našteli že 167 nesreč, v enakem obdobju lani 162. Da bi pred poletno sezono znova opozorili planince, naj bodo odgovorni in se na pot v hribe dobro pripravijo, so predstavniki GRZS, URSZR, Slovenske vojske in Policije organizirali novinarsko konferenco, na kateri so tudi prikazali, kako poteka gorsko reševanje.

'Več postelj za covidne bolnike pomeni manj postelj za druge'

27. 08. 2021 20.33

V celjski bolnišnici, ki se je za bolnike s covidom-19 znova odprla v ponedeljek, so že zapolnili vse razpoložljive postelje, zato ta konec tedna širijo kapacitete, prihodnji teden odpirajo tudi oddelek za intenzivno terapijo. "Utrujenost, frustracija, naveličanost," stanje duha med sodelavci ob hitrem naraščanju števila okužb in hospitalizacij opisuje specializant infektologije, Federico Victor Potočnik.

Poklukar konec tedna dela kot zdravnik specialist

03. 08. 2021 09.51

Zdravstveni minister Poklukar poleg rednega ministrskega dela kot zdravnik specialist opravlja dodatno delo tudi v jeseniški bolnišnici in ljubljanskem UKC. Delal naj bi predvsem v nočnem času in ob koncih tedna, kot zdravnik specialist pa mora delati zato, da ohrani veljavno zdravniško licenco. Eno dežurstvo ob koncu tedna pa lahko zdravniku prinese tudi do 1000 evrov bruto plačila.

Predčasno glasovanje v Ljubljani bo potekalo na Gospodarskem razstavišču

02. 07. 2021 10.21

Predčasno glasovanje o zakonu o vodah za 14 volilnih okrajev na območju Upravne enote Ljubljana bo kljub temu, da je sedež na Linhartovi cesti 13, potekalo na Gospodarskem razstavišču, opozarjajo na upravni enoti.