Slovenija

ZD Šentjur: skupno dežurno mesto bo v Šmarju pri Jelšah

Šentjur, 28. 11. 2024 09.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, N.Š.
Komentarji
10

Zdravstveni dom (ZD) Šentjur bo v nedeljo zaradi začasne reorganizacije izvajanja neprekinjenega zdravstvenega varstva spremenil lokacijo izvajanja nočnih dežurstev. Uvaja se skupno dežurno mesto v nočnem času, ki bo v Šmarju pri Jelšah. Kot je povedala direktorica doma Melita Tasić Ilić, je ta poteza posledica preobremenjenosti zdravnikov.

Zdravstveni dom Šentjur
Zdravstveni dom Šentjur FOTO: Bobo

Pojasnila je, da je iz ZD Šentjur v zadnjem času odšla ena zdravnica družinske medicine, ki je kot razlog navedla, da ne želi več dežurati, ena zdravnica pa je v dolgotrajnem bolniškem staležu.

Po oceni Tasić Ilić problem ni samo odhod zdravnikov, temveč tudi to, da se zdravniki starajo in da nekateri ne dežurajo več.

Na vprašanje, koliko zdravnikov bi potrebovali, da bi se rešili kadrovske stiske, je direktorica odgovorila, da trenutno dežurstvo opravlja šest zdravnikov iz ZD Šentjur. "Če bi mi zdaj zaposlili dva ali tri zdravnike družinske medicine in če se držimo zakonodaje glede nadur, bi bilo to premalo, da bi opravili vse te številne nadure, ki mesečno znašajo med 520 in 530," je dejala Tasić Ilić.

Po njenih besedah se ZD Šentjur že nekaj časa srečuje s pomanjkanjem kadra in posledično s preobremenitvijo družinskih zdravnikov, ki s številnimi nadurami v sklopu zagotavljanja nujne medicinske pomoči presegajo zakonsko omejene ure. Posledično odpadajo redne ambulante družinske medicine, kar otežuje dostop bolnikov do izbranega osebnega zdravnika.

V nočnem času so potrebe prebivalstva po zdravniški oskrbi bistveno manjše. Po statističnih podatkih je bilo od januarja do septembra letos v nočnem času v ZD Šentjur povprečno 0,5 izvoza vozila urgentnega zdravnika in povprečno trije obiski v ambulanti nujne medicinske pomoči na noč.

Ker želijo v ZD Šentjur preprečiti nadaljnje odhode družinskih zdravnikov in še naprej poskrbeti za ustrezno delovanje ambulant družinske medicine, s tem pa bolnikom omogočati kakovostno zdravstveno oskrbo na primarni ravni, so v skladu z usmeritvami in navodili za organizacijo dela v javnih zdravstvenih zavodih zaradi nemotenega izvajanja neprekinjenega zdravstvenega varstva sklenili dogovor z ZD Šmarje pri Jelšah o zagotavljanju skupnega dežurnega mesta nujne medicinske pomoči na lokaciji ZD Šmarje pri Jelšah.

Službo nujne medicinske pomoči ZD Šentjur bodo od nedelje izvajali na lokaciji v ZD Šentjur od ponedeljka do petka od 7. do 20. ure, ob vikendih in praznikih od 7. do 19. ure. V ZD Šmarje pri Jelšah pa ob ponedeljka do petka od 20. do 7. ure, ob vikendih in praznikih pa od 19. do 7. ure.

V nočnem času bo za občane Šentjurja in Dobja zagotovljena prisotnost nujnega reševalnega vozila v ZD Šentjur, kar bo zmanjšalo dostopni čas v primeru nujnega stanja na terenu.

Na ministrstvu za zdravje glede na vsebino dogovora med ZD Šmarje in ZD Šentjur ugotavljajo, da so bili izpolnjeni vsi pogoji za varno obravnavo prebivalcev na območju občine Šentjur. Nova ureditev bo doprinesla k razbremenitvi dela družinskih zdravnikov, saj bodo ti lahko več časa namenili pacientom v svojih ambulantah, so pojasnili na ministrstvu.

Sprememba po eni strani za prebivalce pomeni ukinitev dežurnega mesta v nočnem času. V primeru odločitve za obisk zdravnika se bodo morali odpeljati do ZD Šmarje ali do urgentnega centra v Celju.

Po drugi strani pa v primeru nujnih stanj na terenu nova ureditev za ljudi pomeni boljšo dostopnost, poudarjajo na ministrstvu. Reševalno vozilo z ekipo bo po novem v nočnem času namreč v ZD Šentjur, ekipa pa bo tako lahko hitreje prispela na kraj dogodka. V prejšnji ureditvi je reševalno vozilo prispelo iz celjske bolnišnice ali ZD Šmarje.

V kolikor pa bo na terenu ob reševalcih potreben tudi zdravnik, ga bodo aktivirali iz ZD Šmarje ali celjskega urgentnega centra, so še pojasnili na ministrstvu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kuku...kuku
28. 11. 2024 17.23
+1
tasić iličeva pravi da primanjkuje zdravnikov.....ne pove pa nič,zakaj se nadgrajuje zdravstveni dom....za koga ali kaj...razumi kdor more
Dejan Krk
28. 11. 2024 11.30
Prpeljal so 200.000 suznjev iz uvoza na minimalcu, seveda oni tudi potrebujejo zdravnika, pa se njihove druzine. Zdaj pa so tu posledice nekontroliranega dumpinga, nihce od vodilnih brihtnezev ni pogruntal kolko dejansko stane butalistana vsak uvozen suzenj na minimalcu.
Davidoff297
28. 11. 2024 11.20
+2
Najboljše vse zapret, navadni ljudje pa naj "pocrkajo" preden pridejo do obravnave. Predaleč, predaleč je šlo vse to...
brabusednet
28. 11. 2024 11.14
+1
Golobarji bodo vse uničili,kar je še koliko toliko delovalo.
plejadanka
28. 11. 2024 10.46
-1
Razpad sistemov. Namerno?y Kar je jajo zacel,bo golob dokoncal.Po nareku layne & co
Polkavalčekrokenrol
28. 11. 2024 09.48
+4
se pravi če se v šentjurju poškodujem moram 10km do urgence v šmarju potem pa 22 km v bolnico celje nazaj skozi šentjur,kdo je tu nor
St. Gallen
28. 11. 2024 09.55
+4
petka5
28. 11. 2024 10.23
-1
Svtem državna politika nima nič št. Gallen primarna raven in zdji so stvar občin... Je pa zadeva tako kot je urejena res neumna
Geres
28. 11. 2024 10.28
Če se poškoduješ v Bovcu, moraš v 40km oddaljen Tolmin (prva dežurna služba), potem pa še nadaljnjih 40 za prit do bolnice v Šempetru pri Gorici (prva bolnica).
Polkavalčekrokenrol
28. 11. 2024 14.27
Geres to razumem ampak tuja je pa tako da če se poškoduješ naperimer v tolminu moraš na urgenco v bovec in nato v bolnico v n.gorico,za take stvari moraš pa znoret,tem ni pomoči