V okviru Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje deluje 13 regijskih centrov za obveščanje (ReCO), katerih 24-urno dežurstvo 365 dni v letu na evropski številki za klic v sili 112 zagotavlja učinkovito službo za nudenje pomoči v primeru naravne ali druge nesreče. Skupno je v centrih zaposlenih okoli 140 operaterjev. Poleg ljubljanskega (172.390) največ klicev na pomoč prejemata celjski (95.678) in mariborski (84.680) regijski center.
Slovenija je številko 112 uvedla leta 1997
Prebivalci Slovenije, tako kot tudi ostali prebivalci Evropske unije, poznajo centre za obveščanje predvsem po telefonski številki 112, ki jo kličejo v primeru naravne ali druge nesreče oziroma drugega pojava, ki lahko ogrozi življenje in varnost ljudi ali živali ter premoženje, ko je torej potrebna nujna medicinsko pomoč, pomoč gasilcev, gorskih ali jamarskih reševalcev oziroma drugih reševalnih služb. ReCO pristojnim organom in javnosti nudi informacije o stanju ter daje napotke za ravnanje, razglasi nevarnost ali pa na kraj izrednega dogodka napoti sile za zaščito, reševanje in pomoč ter obvešča za to pristojne organe in službe. Prav tako pristojni ReCO sodeluje tudi pri zagotavljanju logistične podpore silam za zaščito in reševanje na terenu ter spremlja in beleži potek intervencije.
Nesreče so različne, za vse pa velja naslednje:
- ohranite mirno kri, samo tako pomagate sebi in drugim,
- najprej pomagajte sebi, nato drugim,
- prvo pomoč poiščite pri ljudeh, ki so na kraju nesreče ali v bližini,
- če situacije sami ne morete obvladati, pokličite klic v sili na številko 112,
- čas je zelo pomemben, zato takoj storite vse, kar znate in zmorete.
Ko kličete na številko 112, povejte:
Kdo kliče.
Kaj se je zgodilo.
Kje se je zgodilo.
Kdaj se je zgodilo.
Koliko je ponesrečencev.
Kakšne so poškodbe.
Kakšne so okoliščine na kraju nesreče (požar, nevarne snovi, poškodovane plinovodne ali druge napeljave). Kakšno pomoč potrebujete.
Lani prejeli največ klicev v zadnjih petih letih, najdaljši pogovor je trajal 132 sekund
V letu 2023 so Regijski centri za obveščanje zabeležili porast klicev v primerjavi z letom 2022, in to kar za 23,5 odstotka več. Vsak klic na številko 112 pomeni aktiviranje predvidenih reševalnih enot oziroma intervencijo. Kot že vrsto let je najpogostejši razlog za klic potreba po nujni medicinski pomoči.
V vseh Regijskih centrih za obveščanje je bilo leta 2023, po zadnjih nerevidiranih podatkih, prejetih 705.989 telefonskih klicev. Najvišje število klicev, ki so jih zabeležili v eni uri, je 2.345. Najpogosteje so bili aktivirani gasilci (66.470), gorski reševalci (914), enote z reševalnimi psi (130), potapljači (23), jamarji (41) in druge enote v 20 primerih. Najodmevnejši dogodki lani so bili nedvomno poplave in neurja, kar so kot najpogostejši razlog klica tiste dni beležili tudi v regijskih centrih.
4. avgusta, ko so Slovenijo prizadele katastrofalne poplave, so zabeležili rekordnih 13.789 klicev v enem dnevu, kar predstavlja najvišje število klicev v enem samem dnevu.
Operaterji so se lani na 90 odstotkov klicev odzvali v 5,79 sekunde, v istem deležu primerov pa je pogovor trajal manj od 80 sekund, najdaljši pogovor pa je trajal 132 sekund, so sporočili z uprave za zaščito in reševanje.
Kot so pojasnili za STA, med temi klici beležijo nekaj več kot tri odstotke nepotrebnih oz. lažnih klicev, ki jih kot takšne zabeležijo šele po opravljeni intervenciji. Dodali so, da je zloraba klica v sili kazniva, kot takšne lahko operaterji evidentirajo tudi večkratne zaporedne in moteče klice, pri čemer imajo možnost kličočega prijaviti agenciji za komunikacijska omrežja in storitve in operaterjem mobilne telefonije.
Zahvala vlade in odgovor operaterjev: stavka
"Na tem mestu se zahvaljujemo operaterjem v centrih za obveščanjem, reševalnim enotam ter vsem, ki so del verige služb za pomoč v Sloveniji, ki vsak dan opravljajo to izjemno delo. Vaše nesebično delo je bilo ključnega pomena, še posebej ob številnih naravnih nesrečah, ki so lani od pomladi pa do konca jeseni prizadele našo državo. Kot prebivalci Slovenije iskreno cenimo vašo požrtvovalnost pri reševanju ljudi, živali in premoženja. Hvala vam za vaš trud in predanost," so v petek zapisali na vladi.
Sindikat ministrstva za obrambo je vladi prav na današnji dan odgovoril z napovedjo stavke. Kot razlog so navedli zastoj v pogajanjih glede prenove plačnega sistema in ignorance vlade do krivice, ki je bila zaposlenim na delovnem mestu operater v centru za obveščanje storjena že leta 2017 in s katero se še vedno soočajo njihovi člani. "V letu 2023, ko je Slovenijo prizadela obsežna ujma, so naši operaterji odigrali ključno vlogo pri koordinaciji odziva na krizne razmere. Kljub temu da so njihovi napori in predanost široko prepoznani in cenjeni s strani slovenske javnosti, se zdi, da Vlada RS ne prepoznava njihovega pomena, ki ga skozi svoje delo prispevajo v družbi in ga ne zna ter noče pošteno ovrednotiti," so zapisali.
Nizke plače operaterjev so privedle do tega, pravijo, da se za razpisana delovna mesta operaterja ne odloča skoraj nihče, obstoječi operaterji pa se zaradi kadrovske podhranjenosti, preobremenitve in izgorelosti vse pogosteje obračajo po zdravniško pomoč.
Evropsko združenje Slovenijo poziva k uvedbi opozorila 112 znotraj bazne postaje mobilnega operaterja
Evropsko združenje številke za klic v sili (EENA) je v danes objavljenem poročilu o stanju številke 112 v državah članicah EU Sloveniji priporočilo nujno uvedbo opozorila 112 pred naravnimi in drugimi nesrečami znotraj bazne postaje mobilnega operaterja, poroča STA. To je v EU obvezno že od leta 2022, uredbo pa je komisija izdala že leta 2018, so spomnili.
Dodali so, da je tovrstno opozorilo v Sloveniji sicer dostopno prek aplikacije za mobilni telefon, vendar mora to uporabnik prenesti na telefon, kar ni ustrezno. Po podatkih trgovine Google Play je aplikacijo sicer preneslo le nekaj več kot 100 uporabnikov. Poleg Slovenije opozorila 112 v tej obliki niso uvedle še Avstrija, Finska, Irska, Latvija in Slovaška, piše v poročilu.
Združenje je priporočilo še uvedbo napredne mobilne lokacije za gostujoče uporabnike mobilnega omrežja, ta storitev v Sloveniji namreč ni omogočena na napravah iOS. Ob tem predlagajo tudi migracijo na sistem številke 112 naslednje generacije in uvedbo javno dostopnega registra lokacij avtomatskih defibrilatorjev (AED).
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.