Počkar

Preveč testov, spraševanj, tudi zato veliko otrok pri pedopsihiatrih?

13. 12. 2024 06.00

Trije testi na teden, ob tem tudi možni četrti, popravni, hkrati še ustno preverjanje znanja. Decembra in januarja, ko se zaključuje ocenjevalno obdobje, veliko otrok in mladostnikov zaradi šole doživlja hude stiske. So tudi zato pred vrati pedopsihiatrov dolge čakalne vrste na prvo obravnavo? Treba bo spremeniti šolski sistem, pravi pedopsihiatrinja Barbara Šegula Škoberne. Šolsko ministrstvo napoveduje spremembe, tudi pravilnika o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Ko se kriza v šolah tako zaostri, da odpade pouk matematike

25. 10. 2024 06.00

Dijaki 3. letnika ljubljanske gimnazije matematike niso imeli mesec in pol. Učitelja matematike do novembra nimajo tudi na jeseniški gimnaziji, nekaj ur zato dijakom odpade. Rakek – septembra nenapovedana bolniška odsotnost učiteljice matematike. Vavta vas in Otočec – matematiko poučuje učiteljica razrednega pouka. In drugod? Na celjski osnovni šoli so po štirih neuspelih razpisih zaposlili učiteljico iz Bosne, a nima diplome iz matematike. Najbolj pereče vprašanje ta hip – kdo bo sploh še poučeval matematiko?

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče

24. 10. 2024 06.00

Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Odstopil minister za izobraževanje Darjo Felda

17. 09. 2024 14.31

Minister za izobraževanje Darjo Felda je podal ustno odstopno izjavo. Izrazil naj bi željo, da ponovno odide v akademske vode. Premier Robert Golob bo za novega ministra predlagal Vinka Logaja, sicer dolgoletnega direktorja zavoda za šolstvo.

Prepir s profesorjem: dekleti zaradi predolgih nohtov nista mogli igrati odbojke

19. 12. 2023 19.02

Predolgi nohti, pirsingi in celo vsadki v zadnjici, vse to so razlogi, da dijakinje slovenskih šol ne želijo ali ne morejo normalno telovaditi, pripovedujejo ogorčeni profesorji športne vzgoje. Dnevnik tako poroča o primeru, ki se je zgodil na eni izmed srednjih šol v Ljubljani, kjer je prišlo do prepira med profesorjem in dekletoma, ki zaradi predolgih nohtov odbojke nista mogli normalno igrati. O dogodku je profesor obvestil tudi vodstvo šole, a se pri tem znova pojavlja že znana dilema: v kakšni meri lahko šola ukrepa in kdaj govorimo o posegih učiteljev v prostor osebne izbire posameznika?

V okolici slovenskih šol s prihodnjim tednom uvajajo poostreno varnost

06. 05. 2023 20.02

Kako bo videti poostrena varnost v okoliših slovenskih šol, ki bo v praksi zaživela v ponedeljek? Na Policiji pravijo, da to ne pomeni, da bodo policisti stali pred vsako osnovno in srednjo šolo, bodo pa z ravnatelji tesneje sodelovali. Med šolniki je medtem slišati, da je to brezpredmetno za mnoge šole, ki s Policijo dobro sodelujejo že zdaj. Kot pravi predsednica Društva srednješolskih ravnateljev Nives Počkar, bi morala država ta trenutek vse moči usmeriti v prepoznavanje duševnih stisk mladostnikov. Pozivu se pridružuje tudi dijaška organizacija.

Za vpis v srednje šole prijavljenih 22.870 kandidatov

25. 04. 2023 18.07

Za vpis novincev v srednje šole za prihodnje šolsko leto se je v roku na skupno 25.560 prvotno razpisanih mest prijavilo 22.870 kandidatov. Kandidati so imeli nato do ponedeljka še možnost za prenos prijavnice na drugo šolo ali izobraževalni program. Do roka je svojo prvotno prijavo preneslo 1963 kandidatov, so sporočili z ministrstva.

Mlade slovenske odbojkarice gredo na EP

22. 04. 2023 20.48

Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca do 17 let si je priigrala uvrstitev na evropsko prvenstvo. Naše mlade odbojkarice pod vodstvom Dejana Pušnika so kvalifikacije v Rigi zaključile s tremi zmagami.

Profesor na maturantskem plesu pred dijaki užival kokain, nato dal odpoved

21. 04. 2023 12.46

Dijaki ene od slovenskih gimnazij so na maturantskem plesu v petek posneli profesorja, ki naj bi v straniščnih prostorih užival kokain. Dogodek so nam potrdili tudi na gimnaziji, kjer so za incident izvedeli v ponedeljek. "Profesorja, ki je v resnici preko pogodbe pri nas zaposlen kot naravni govorec, sem takoj poklicala na zagovor in ga predočila s situacijo. Profesor je odpoved podal sam," je povedala ravnateljica.

Vpis v srednje šole – točkomanija

08. 04. 2023 14.58

"Pri vsakem testu si računamo točke, ker ni tako dolgo do konca šolskega leta," "Nikoli ne veš, koliko se jih bo vpisalo na določeno gimnazijo in kje bo meja," "Skrbi me, koliko točk bom imel, ker sem bolj na spodnji meji." To so skrbi devetošolcev Matica, Zarje in Ane, 14-letnikov, ki se vpisujejo v srednjo šolo.

KZS praznuje 73 let

13. 01. 2023 12.50

V nedeljo mineva 73 let od ustanovitve Košarkarske zveze Slovenije. 15. januarja 1950 je namreč na ljubljanskem Taboru potekala ustanovna skupščina KZS. V letu 2023 slovenske košarkarice in košarkarje čakajo številni izzivi.

Na voljo testi za samotestiranje: obisk nekoliko povečan, težav ni

29. 08. 2022 13.33

V lekarnah so na voljo testi za samotestiranje za učence, dijake in študente. Pripada jim 10 testov na mesec, prevzamejo pa jih lahko s kartico zdravstvenega zavarovanja. Čeprav je obisk nekoliko povečan, težav pri izdaji za zdaj ni bilo, so nam sporočili iz Lekarniške zbornice Slovenije.

Počkarjeva: Glavni cilj samotestiranja je, da šole in vrtci ostanejo odprti

09. 08. 2022 16.20

Delovna skupina za področje vzgoje in izobraževanja pri NIJZ se strinja s predlogoma prezračevanja šolskih prostorov ter prostovoljnega samotestiranja v vzgoji in izobraževanju kot bistvenim ukrepom, je dejala predsednica društva ravnateljev in zveze srednjih šol Nives Počkar. Glavni cilj je, da šole in vrtci ostanejo odprti, je dodala.

Stavko je podprlo 91 odstotkov zaposlenih: 'Učitelji so resno izgoreli'

19. 02. 2022 19.42

Ravnatelji osnovnih in srednjih šol niso presenečeni, da se je za stavko odločilo kar 91 odstotkov zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, ki so o tem glasovali. Učitelji so po dveh letih prilagajanj, nadomeščanj in usklajevanj zaradi epidemije izgoreli, na strani vlade pa so do njih povsem ignorantski, poudarjajo. Upajo, da je napoved stavke trenutek streznitve in da bo dialog vendarle dosežen.

Karantene in okužbe ohromile delovanje šol: bodo počitnice prestavljene?

12. 01. 2022 14.09

Število otrok in mladostnikov, ki so v karanteni zaradi visoko tveganega stika s sošolci ali učitelji se povečuje. Trenutno je v karanteni več kot 35.000 osnovnošolcev in dijakov. V karanteno pa morajo po novem, od ponedeljka, tudi učitelji, če so bili v razredu oziroma zaprtem prostoru s potrjeno okuženim učencem več kot 15 minut. Novo pravilo razburja ravnatelje, ki opozarjajo, da bi lahko v roku 14 dneh ostali brez učiteljev in zaprli vrata šol. Na sestanku z ministrstvom je beseda tekla tudi o možnosti predčasnih zimskih počitnic oziroma o njihovem podaljšanju.

'Mladostnikov ne učimo dovolj potrpeti in prenesti določene frustracije'

06. 01. 2022 10.51

Po včerajšnjem dogodku v celjskem šolskem centru, ko je mladoletni dijak s škarjami napadel učiteljico matematike, ker je dobil nezadostno oceno, se številni sprašujejo, kako je lahko do tega sploh prišlo, še posebej zato, ker naj bi bil napadalec do sedaj miren in neproblematičen dijak.

V Celju dijak s škarjami napadel učiteljico

05. 01. 2022 13.25

V Šolskem centru Celje je dijak s škarjami napadel učiteljico. Po naših neuradnih informacijah naj bi se incident zgodil med ustnim spraševanjem pri pouku matematike.

'Strah, da bi imela katera od strani v svetu zavoda večino, je odveč'

20. 09. 2021 21.10

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je na seji DZ odgovorila na poslansko vprašanje o noveli zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Ta med drugim predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja, a po besedah Kustečeve je vsakršen strah, da bi imela katera od treh strani v svetu večino, odveč. V primerjavi s sestavo svetov zavodov na področju vzgoje in izobraževanja v drugih državah po Evropi je slovenski sistem svojevrsten unikum, je še dodala.

Hojs bo predlagal sprostitev omejitve zbiranja na 25 udeležencev

10. 05. 2021 15.11

Notranji minister Aleš Hojs bo vladi predlagal, da bi se v Sloveniji deloma sprostile omejitve zbiranja zaradi preprečevanja širjenja novega koronavirusa, in sicer z 10 na 25 udeležencev. Kot je povedal v izjavi za medije, se obetajo tudi nekatere spremembe pri prehajanju meja. Je pa napovedal, da bo pri sproščanju ukrepov izrazito previden. Kriterija za prehod v rumeno fazo, to sta tedensko povprečje okuženih pod 600 in število hospitaliziranih pod 500, bi lahko sicer dosegli že v prihodnjih dneh.

Dijaki bodo s samotestiranjem začeli prihodnji petek, testi iz skupnega razpisa EU

09. 04. 2021 15.31

Minister za zdravje Janez Poklukar je na novinarski konferenci potrdil, da se bodo dijaki samotestirali v šoli. S samotestiranjem in poučevanjem o njem bodo začeli v petek, 16. aprila. V šoli se bodo samotestirali tudi učenci tretjega triletja, je dejal. Teste bo Slovenija nabavila iz skupnega razpisa EU.

Dejan Krajnc predstavlja prvo solo skladbo

06. 04. 2021 12.00

Konec februarja je poskočni Dejan Krajnc naznanil, da stopa na samostojno pot. Vsem oboževalcem je obljubil, da že zelo kmalu prihaja nekaj novega in nenormalno lepega. Svojo obljubo je izpolnil in svojo prvo skladbo naslovil Nenormalno lepo.

Cepljenje šolnikov se nadaljuje, na velenjski šoli v ponedeljek spet pouk

14. 03. 2021 19.20

Konec tedna se je nadaljevalo cepljenje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, ki bo potekalo tudi prihodnji teden. V ponedeljek pa bo znova v polnem obsegu stekel pouk na velenjski OŠ Mihe Pintarja Toleda, potem ko je v petek odpadel, ker je bilo več učiteljev odsotnih zaradi močne reakcije po cepljenju proti covidu-19.

Dijaki so šolanju na daljavo rekli 'ne'

09. 02. 2021 08.20

Dijaki opozarjajo, da učenje na daljavo ni primerna rešitev za trenutno situacijo in na pobudo iniciative Zahtevamo šole s protestno odsotnostjo od predavanj na Zoomu danes bojkotirajo obstoječe šolanje na daljavo. Svoje nestrinjanje so javno izrazili tudi mladi v Velenju, kjer so na Titovem trgu organizirali protestno branje k odprtju šol. Menijo, da je moč najti bolj učinkovite rešitve, kot je šolanje na daljavo. Predsednica Dijaške organizacije Slovenije Maja Kalin je sicer opozorila, so mnenja glede vračanja v šole in današnjega protesta med dijaki zelo deljena.

Slovenski otroci doma že 10. teden, tako dolgo šol niso zaprli nikjer v EU

04. 01. 2021 19.57

Učenci, ki obiskujejo običajne programe, bodo morali počakati vsaj še teden dni, da se bodo lahko vrnili v šole. In še to le v primeru, da se epidemiološka slika ne bo poslabšala. Zaposlene v osnovnih šolah bodo s hitrimi testi testirali prihodnji ponedeljek. Še vedno pa ni jasno, kdaj se bodo v šole vrnili dijaki zaključnih letnikov. Dijaki in učenci so sicer doma že od oktobra. Najmlajši od krompirjevih počitnic, najstarejši še teden dlje, torej dva meseca in pol. Tako dolgo niso bile šole zaprte nikjer v Evropi.

Neuradno: vlada naj bi za teden dni podaljšala jesenske počitnice

29. 10. 2020 18.55

Vlada bo podaljšala protikoronske ukrepe. Za en teden, torej do osmega novembra, naj bi neuradno podaljšala tudi jesenske počitnice, kar predlagajo tudi ravnatelji. Ti si zaradi različnih epidemioloških razmer po šolah (ponekod imajo veliko okužb, drugje nič) želijo tudi več avtonomije pri odločanju o načinu izvajanja pouka.

Začasen ukrep? Ravnatelji kritični do šolanja na daljavo

15. 10. 2020 11.00

Za zdaj je predvideno, da naj bi pouk na daljavo za predmetno stopnjo osnovne šole potekal prihodnji teden, na višjih strokovnih šolah pa do konca oktobra. Šlo naj bi torej za začasen ukrep. Nekateri se medtem že sprašujejo o upravičenosti tega, saj je vladni govorec Jelko Kacin še v torek izjavil, da je delež okuženih v izobraževalnem sistemu "še naprej zelo zelo majhen". Združenji ravnateljev OŠ in SŠ ter Sviz obžalujejo, da se vlada ni odločila za model C ali regionalno zapiranje šol.

Šole v Sloveniji ne predstavljajo posebnega tveganja za širjenje virusa

14. 09. 2020 18.37

Zelo dobra novica pri analizi podatkov je ta, da so šole relativno varne, da torej ne predstavljajo kakšnega posebnega tveganja za širjenje virusa. Od 70.000 karanten, kolikor so jih v Sloveniji odredili od začetka epidemije, so jih v šolah odredili le nekaj več kot 900, kar je nekaj več kot odstotek. Vse primere okužb so do zdaj uspešno obvladali, vsak primer pa proučijo posebej: enemu od razredov na Aškerčevi gimnaziji v Ljubljani so tako odredili le štiri dni karantene.

'Ne bomo se držali priporočil, ker se jih ne bomo mogli držati'

19. 08. 2020 19.29

Vrnitev v šole je boljša možnost kot pouk na daljavo, so prepričani v Združenju staršev. Ravnatelji pa so v dvomih – predvsem zaradi avtobusnih prevozov, gneče ob omaricah, jutranjega varstva in šolske prehrane. Tare jih tudi vprašanje, kdo bo odgovarjal, če se bo znotraj neke šole razširila okužba. Za določena priporočila NIJZ že zdaj napovedujejo, da se jih ne bodo držali. In dodajajo: dijakom smo dolžni ponuditi program, izpeljan v celoti.

Učenci 4. letnikov po 1. maju morda predčasno v šole. 'Dijaki nismo v enakopravnem položaju'

18. 04. 2020 07.51

"Varstvo in izobraževanje od doma še vedno ostajata najboljša možna izbira," je na novinarski konferenci vlade dejala šolska ministrica Simona Kustec. Je pa hkrati izpostavila možnost, da bi se po prvomajskih praznikih dijaki 4. letnikov lahko predčasno vrnili v šole za priprave na maturo. Dijaki medtem menijo, da bi bilo potrebno maturo, glede na razmere, prilagoditi.

Koprivnikar: Sprejetje uredbe o plačah direktorjev ni bilo enostavno niti enotno

30. 11. 2017 12.00

Vlada je sprejela uredbo o plačah direktorjev v javnem sektorju, s katero naj bi odpravili anomalije, ki so se določenemu delu javnih uslužbencev zgodile leta 2006. Z njo vlada popravlja plače približno 2400 ravnateljem in direktorjem javnih zavodov, je dejal minister Koprivnikar. Uredba je v javnosti zbudila precej razburjenja, saj da se plače znova zvišujejo tistim, ki so že bolje plačani.