Kot so vrata šol zaprta danes, bodo po vsej verjetnosti tudi takrat, bo bi morala biti na stežaj odprta, in sicer v sredo, 9. marca. "Izkušnje stavk imamo iz preteklosti, organizirali bomo varstvo za starše, ki bodo to nujno potrebovali, ampak skoraj zagotovo pouk ne bo potekal. Kako se bo to nadomeščalo, bomo ugotavljali pozneje," je dejal Gregor Pečan, predsednik Združenja ravnateljev.
Stavko je podprlo več kot 37.000 od 40.000 zaposlenih v šolstvu, ki so se o tem izrekli. Tako visoka številka je presenetila še sam sindikat, je včeraj povedal glavni tajnik Sviza, ravnateljev pa ne. "Osebno nisem presenečena nad odzivom, glede na to, da so učitelji resno izgoreli, vlada pa se ni odzivala na noben dialog s sindikatom, zato se mi to zdi čisto pričakovana številka," pojasnjuje Nives Počkar iz Društva ravnateljev srednjih šol.
"Tukaj je stvar šla daleč čez rob, v šolah smo dve leti praktično delali 50 odstotkov stvari, ki nimajo nobene povezave s tistim, kar piše v prvih členih zakona o osnovnih šolah," dodaja Pečan. V Združenju ravnateljev izpostavljajo tudi odnos vlade do njihovega dela.
Stavkovni zahtevi sindikata sta sicer dve: ovrednotenje in plačilo dodatnega dela zaradi epidemije in zvišanje plač vsem zaposlenim v vzgoji in izobraževanju. Na potezi je torej vlada. "Do devetega marca ocenjujem, da je še kar daleč, časa za pogajanja je kar precej, pomembno je, da se pogajanja začnejo in da je pogajalec na drugi strani. Za zdaj smo bili ravnatelji osnovnih šol pretežno deležni ignorance," še razlaga Pečan.
"V ta optimizem ne verjamem več, ker če niso razumeli takih manjših sprememb v plačnem razredu, se bojim, da tudi tega preboja ne bo," dodaja Počkarjeva. Ministrice za izobraževanje po napovedi stavke pred kamero še ni bilo, je pa iz pisnih pojasnil ministrstva razvidno, da so po njihovem mnenju za učitelje storili dovolj.
KOMENTARJI (563)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.