Dejstva

Ko se kriza v šolah tako zaostri, da odpade pouk matematike

Ljubljana, 25. 10. 2024 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Neža Steiner
Komentarji
138

Dijaki 3. letnika ljubljanske gimnazije matematike niso imeli mesec in pol. Učitelja matematike do novembra nimajo tudi na jeseniški gimnaziji, nekaj ur zato dijakom odpade. Rakek – septembra nenapovedana bolniška odsotnost učiteljice matematike. Vavta vas in Otočec – matematiko poučuje učiteljica razrednega pouka. In drugod? Na celjski osnovni šoli so po štirih neuspelih razpisih zaposlili učiteljico iz Bosne, a nima diplome iz matematike. Najbolj pereče vprašanje ta hip – kdo bo sploh še poučeval matematiko?

V slovenskih šolah kritično primanjkuje matematikov. Na Osnovni šoli Vavta vas so v tem šolskem letu ostali brez učitelja za matematiko. V 6. in 7. razredu jo poučuje učiteljica razrednega pouka Bogdana Hočevar, sicer tudi pomočnica ravnateljice. Dodatno delo je sprejela "zgolj zaradi učencev, ker si ne predstavljam, da bi ostali brez učitelja matematike." Skupaj poučuje 14 ur pouka. "Dolgoročno ne bomo mogli več takole. Vsako manjkanje, bolniško zelo težko nadomestimo." 

Nekako so morali rešiti matematiko, pojasni ravnateljica Sabina Erjavec. "Učitelju za fiziko in tehniko smo dodelili poučevanje enega razreda matematike v 8. razredu. To je bil naš učitelj, ki je dopolnjeval še na eni šoli in zdaj smo ga potegnili v celoti k nam. Posledično smo naredili težavo na drugi šoli." Pred par leti so imeli pet učiteljev, zdaj samo še enega.

Velik problem z učiteljem matematike imajo tudi na Osnovni šoli Otočec. Pred leti so imeli celo štiri matematike. Krizo rešujejo z učiteljicami razrednega pouka, ena v 6., druga v 7. razredu. "Lani smo imeli samo eno učiteljico, pa še ta je delala s skrajšanim delovnikom, 80-odstotnim," pojasnjuje ravnatelj Matej Šiško. Angažirajo zaposlene, da pomagajo iskati manjkajoče učitelje. "Da naši zaposleni govorijo, da so odnosi dobri in se dobro počutijo, se ta glas daleč širi. Tako smo letos dobili učiteljico matematike, ki še nima narejenega magisterija in strokovnega izpita." 

V Osnovni šoli Rakek so imeli septembra nenapovedano bolniško odsotnost učiteljice matematike. Lahko se zgodi, da učiteljica biologije prevzame nekaj ur matematike. Ravnateljica Anita Knez pove, da so "na pomoč poklicali upokojeno učiteljico." Če ne bi dobili upokojenke, bi bili otroci zdaj brez učitelja matematike. A delo reaktiviranih upokojencev je omejeno na 60 ur na mesec. Zunaj imajo tri razpise, ne prijavi se nihče. "Kličem, obračam telefone, iščem v svojih mrežah. Praktično iščem od vrat do vrat." Stanje je skrb vzbujajoče, pravi ravnateljica. "Resnično se sprašujemo, kam gremo, kako bomo rešili situacijo in kdo bo poučeval v razredu." Edino, kar je ministrstvo zadnja leta naredilo, je, tako pravi ravnateljica Knez, da lahko nadomeščanja plačajo, kar je edina rešitev. "Vedno učitelji delujejo v korist otrok." 

 

Učitelja matematike do 1. novembra nimajo na jeseniški gimnaziji, nekaj ur zato dijakom odpade. Na celjski osnovni šoli so zaposlili učiteljico iz Bosne, a nima diplome iz matematike. Šolsko leto v tej šoli poteka pod izjemnimi pogoji zaradi kadrovske stiske. "Ostali smo brez učitelja matematike zaradi porodniške odsotnosti in ene selitve na drugo šolo. Po štirih neuspelih razpisih smo zaposlili učiteljico iz Bosne, ki sicer živi v Sloveniji, a nima ustrezne diplome iz matematike. Težav je več tudi zaradi slabe slovenščine." Kljub štirim razpisom, matematika ne dobijo niti na OŠ Milojke Štrukelj Nova Gorica. "Trenutno imamo zaposlenega študenta zgodovine, ki poučuje zgodovino in matematiko," pojasnjuje ravnatelj Janez Kobe

Odpadel pouk matematike

Dijaki 3. letnika gimnazije pouka matematike niso imeli mesec in pol. Je to pokazatelj, kako globoka je kadrovska kriza? "To je grozljiv pokazatelj, da o tem nihče ni razmišljal, to je posledica nedela in nerazmišljanja v tej smeri," je kritična direktorica Šolskega centra Ljubljana Nives Počkar. Na centru, ki združuje pet šol, je matematika najbolj na udaru. 

Na nas so se obrnili zaskrbljeni starši dijakov, ki niso imeli pouka matematike. "Verjamemo, da vodstvo šole dela vse, kar je v danih okoliščinah možno, imamo pa občutek, da sta se Zavod za šolstvo in ministrstvo povsem izolirala od reševanja dnevnih problemov, ki nastajajo zaradi pomanjkanja učiteljev."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Razred je zdaj prevzel študent. Nadomestili bodo ure in zagotovili dodatno učno pomoč – individualno z učiteljem, če bo potrebno. "En mesec se da nadomestiti, zato ker bo kdo drug manjkal, pa bodo takrat imeli matematiko. S pametnim urnikom in razporejanjem se to da. Imamo to ves čas v mislih in vemo, da moramo nadoknaditi," zagotavlja direktorica. 

V paniki, da bo otrokom pred maturo manjkalo znanja, je zaskrbljena mama poklicala inštruktorje. Vodja pisarne Inštrukcij Horizont Žan Treven pove, da "je želela, da bi pri nas imela konstanten termin za celotni razred čez celotno šolsko leto." To šolsko leto je Treven – poleg klica glede matematike – imel več klicev, ki so ga šokirali. Druga dva klica sta bila za slovenščino, na eni osnovni in srednji šoli, kjer ne dobijo profesorjev. Klical jih je celo ravnatelj, da bi inštruktorji poučevali na šoli. "Mislim, da si starši in otroci želijo neko varovalko, a ker jim tega šola ne omogoča, iščejo pri nas." Veliko staršev je v stiski. "Sam pa tudi ne razumem, zakaj se ne zberejo skupaj in ne poskusijo narediti kakšne spremembe." 

 Kakšne bodo posledice za otroke?

Očeta štirih otrok in predsednika sveta staršev OŠ Škofja Loka-mesto Davorja Tavčarja skrbi, kakšne bodo posledice, če ni učiteljev. Sicer na škofjeloški šoli kader zaenkrat imajo. "Mene v resnici to zelo skrbi, ker če ni kadra, otroci ne dobijo dovolj kakovostne izobrazbe, ne dobijo znanja, ki bi ga mogli. Niso vsi otroci taki, da bi se bili sposobni sami naučiti iz knjig." Odgovor, zakaj toliko učiteljev primanjkuje, je jasen. "V pomanjkanju spoštovanja, ki jim ga izkazuje že država s tem, da jim daje tako nizke plače. Češ, za vas je dovolj, kaj pa delate, saj imate dva meseca počitnic." 

Kot predsednik sveta staršev se trudi, da se ne bi vmešaval v strokovno delo učitelja. "To je poklic, o katerem nimam pojma, razen kolikor sem ga doživljal iz druge strani. Če lahko kakorkoli starši pripomoremo k temu, da bi bilo njihovo delo lažje, posledično bolj kakovostno in bo boljše vplivalo na naše potomce, na prihodnost naše države. Kje se vzgajajo osebe, ki bodo sedele v parlamentu? Začne se v vrtcu." 

Po novem inštrukcije že za osnovnošolce

Zadnja leta so na Horizontu med šolskim letom skoraj popolnoma zasedeni. Dogajajo se spremembe – starši naročajo otroke na konstanten termin skozi celotno šolsko leto. Po novem pa imajo inštrukcije že osnovnošolci. 

Če so bile inštrukcije v preteklosti nujne za marsikaterega srednješolca, brez njih danes ne morejo že osnovnošolci. Kadrovska stiska se pozna pri otrocih, ki jih poučuje. "Mi otroci rečejo, v takem času, kot smo sedaj, sploh še niso imeli resnega pouka fizike, matematike. Dajejo jim samo neke učne liste. Poučuje jih profesor, ki primarno poučuje drug predmet. Gredo v srednji šoli skozi štiri ali pet različnih učiteljev," pripoveduje inštruktor matematike in fizike Martin Kavčič. Inštruira zadnjih pet let, pri Inštrukcijah Horizont tri leta. Večinoma inštruira dijake. 

"Če bi pogledal malo bolj nazaj, ko sem hodil še v šolo, praktično ni bilo osnovnošolcev in nižjih letnikov srednjih šol, zdaj pa je kar veliko tudi takih." Na Horizontu se bo redno zaposlil, s tem se lahko zagotovo preživlja, pravi Kavčič. "Kar se tiče plače, v začetni fazi je tukaj bolje kot v šoli. Delavnik je bolj ugoden v šolah, tukaj delamo popoldan, ker so dopoldne učenci v šolah. Ima svoje pluse in minuse." 

Cena za uro inštruiranja se giblje od 12 do 23 evrov, najdražja je pomoč specialnih pedagogov. Pokrivajo vse predmete za osnovne in srednje šole ter veliko predmetov za fakultete. Inštruktorjev imajo med 15 do 25. Denimo, učitelj matematike in fizike pri Horizontu je profesor matematike na gimnaziji. Po oceni Trevena, je več povpraševanja za inštruktorja matematike. "Matematika je tak predmet, ki je trn v peti veliko učencem."

Treven opozarja, da so potrebne spremembe. "Mladini ne bo zneslo, če bomo tako nadaljevali. Meni bi bilo pomembno, v kakšnem okolju odrašča moj otrok in koliko se mu posvečam." 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (138)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zhadum
06. 11. 2024 13.57
kr neki laz.-..
VoxP
05. 11. 2024 20.56
Mogoče ni več kandidatov ker so vsi že kazensko preganjeni - bistvo dokazila za prijavno na delovno mesto v javni upravi!!!!!!! Potem pa so tam sami tatovi prve kategorije
Sarmx
26. 10. 2024 08.25
+3
V Sloveniji ni problem učitelj matematike. Problem je da nobeden noče da dela v tem sistemu...
miska50
25. 10. 2024 17.01
Bla, bla , bla. Kar seješ, to zanješ. Zakaj se potem v vseh razpisi za učitelje matematike zahteva magisterij in povečini tudi strokovni izpit. Zakaj ne morejo v OŠ učiti ljudje s končani 1. bolonjsko stopnjo, se jih zaposli in se jim potem omogoči še dokončanje študija. Spoštovani novinarji Pop tv svetovala vam bi, da se obrnete na ZRSZ in vprašate koliko je med iskalci tudi matematikov in ne govoriti, da nočejo učiti, ampak ne morejo, ker ne izpolnjujejo pogojev. Razen, če imajo veze.
bc123456
25. 10. 2024 16.36
+1
VODILNI NA MINISTERSTVU ZA ŠOLSTVO, ste nesposobni de bi li že 33let, pripeljali ste izobraževanje do konca-to je kriminal
brezveze13
25. 10. 2024 16.19
+1
če niso parafirali sporazuma že izsiljujejo ta kuž čanov zetek je res pravi komunajzar to je že pokazal ko je na alipašinem služil vojsko in lezel v ta zadnjo zastavniku
iziizi
25. 10. 2024 16.03
+4
to je to ko pridnost in poštenost ni več vredna nič ampak laž podkupljiviost in dilanje droge pot do uspeha in lagodnega življenja
avgust.
25. 10. 2024 15.57
+4
V kratkem lahko pričakujemo podobne članke na temo zdravstva. Ta hiša si je dve leti zatiskala oči in krivila za vse prejšnjo vlado, sedaj se pa pametni delajo, ko pišejo stvari, ki jih ljudje že dve leti občutijo a lastni koži. A, šele sedaj je dovoljeno. Podkupljen medij.
Grma53
25. 10. 2024 13.59
+7
Imamo normative, pa pravilnike in obvezno žigosanje, pa prepoved klicanja izven delovnega časa. Žal si vse te stvari izmišljujejo ljudje ki še nikoli v življenju niso nič delali. Kot npr. naš Mesec. Vse kar pade od teh ljudi je tisto zjutra v WC. Potem pa de cel dan hvalijo kaj in koliko so naredili
Grma53
25. 10. 2024 13.54
+3
Vsi želijo normative. Zdravniki, šolniki, delavci v DSOjih, itd. In kmalu bomo ugotovili, da imamo vsi normative, manjka pa 2 miljona delavcev, ki bi delali. Imel sem zdravnika s 3500 pacienti. Pomagala mu je sestra po 4 ure dnevno. Ni bilo nobenega naročanja po telefonu in nobenega čakanja. Danes imam osebno zdravnico, ki ima normativ 1800 pacientov. Dejansko 1600 s količniki. In danes čakaš vsaj 3 in več dni na sprejem.
Curie
25. 10. 2024 13.50
+1
Največja težava je v plači učitelja, ki prej ni poučeval na šoli in stem pade v 32. plačni razred, ima pa ravno toliko delovne dobe kot nekdo, ki je v 42. plačnem razredu. Tukaj se dogaja krivica!
_Nico_T_
25. 10. 2024 13.39
+4
Ravnateljica je sama povedala, da so 2010-2012 imeli po 50-70 prijav z vsemi kvalifikacijami, zdaj pa 1-2, če... TU JE REŠITEV! Kam so ti ljudje šli, ko ste jih lepo "odklonili". POISKALI SO SI SLUŽBE DRUGJE, KER JIH JE SISTEM NATEGNIL! Lepo jih prosite, da pridejo in PRAV PLAČAJTE. Republika Slovenija je ljudi, ki so končali pedagoške smeri fakultet dobro nategovala, nemalo katere so odpuščali celo čez počitnice - ker je tako reklo MINISTRSTVO. Zdaj pa se znajdite in LEPO POPROSITE. Točno tiste, s katerimi ste svinjarili prej. Pa mogoče kdo pride... Aja.. Pa še enkrat... Prav jih plačajte!
Majzelj
25. 10. 2024 13.29
+2
Pri nas je vse super, je povedu Golob.
ROMELS
25. 10. 2024 13.29
+4
Samo jamranje jih je. Najprej so jamrali policaji, nato sodniki, pa zdravstvo, pa uradništvo sedaj pa še šolniki. Vsi našteti si zaslužijo ene krepke čez ta zadnjo. Najprej pa nesposobna politika.
kita 1111
25. 10. 2024 13.28
-1
Plača ni problem v nobenem poklicu ampak danes noben noče več delat ,Ko je delo malo bolj zahtevno,tudi poklic zodarja ni težak ,če ga opravljaš z veseljem in uporabljaš glavo
kita 1111
25. 10. 2024 13.31
obožeobože
25. 10. 2024 13.27
+2
V času vladanja princa teme se taki dogodki niso dogajali! Ne se sekirat, raje zaplešimo!
Vakalunga
25. 10. 2024 13.25
+5
Ves kader se je nagnetil na fakultetah, tam vse poka po šivih, eden po drugem hodijo so "" raziskovalci "" in jim na pamet ne pade da bi počeli kaj koristnega ))..Ali oseba z doktoratom celo življenje do penzije igra asistenta, ker ne upa na trg ker praktično ne zna ničesar ( uporabnega ) lohka bi pa v kaki osnovni šoli bilo kaj koristi od njega..Fakulteta bi morala asistenta z doktoratom z glasbo in muziko po letu dni pospremit na trg dela..
energetik10
25. 10. 2024 13.36
+2
povej mi enega, še enkrat, enega, ki bi za isti denar raje vzel bolj odgovorno službo namesto manj odgovorne? Enega samega mi povej. Ce jih placujejo “raziskovalce”, kdo je tukaj vecji problem?
zoran pušenjak
25. 10. 2024 11.18
+6
In Golob se hvali, kako se super funkcionira v državi. Kot kaže, da on živi na drugem planetu v večni temi
Mclaren
25. 10. 2024 12.03
+6
c00kies
25. 10. 2024 13.07
@Mclaren, to ne pomeni, da je vse tipi topi, prej v razsulu.
Kazimir Plemeniti
25. 10. 2024 13.11
+5
Res ste že zlajnani z Golobom. Kaj vam res ni jasno, da je stanje dandanes rezultat našega delovanja zadnjih nekaj desetletij🤯.
Dejan Krk
25. 10. 2024 11.14
+7
Ucitelj zacetnik, priden, vitalen, digitalno izobrazen....1200 neto, njegov kolega ucitelj pred penzijo si je skozi leta pridobil par izmisljenih nazivov aka svetnik svetovalec in podobno, napredoval 10 placnih razredov, dodatek za delovno dobo itn..... ne zna vklopit pcja, krega se z vsemi v zavodu ter otroki, je vsak mesec na bolniski, steje vsako uro do penzije itn placo pa ima 2500-3000 neto. Naj mi kdo razlozi kak bo pri teh stevilkah un mladi ucitelj motiviran za delo....
Mclaren
25. 10. 2024 12.02
+1
Husky
25. 10. 2024 12.21
+5
21 let delovne dobe, 1600 neto. 3000 neto so le sladke sanje.
PomisliNaSonce
25. 10. 2024 12.43
+2
25 let 1600eur neto....500 eur neto premalo. Začetniki pa bi morali bit na 1600 eur neto.
Kazimir Plemeniti
25. 10. 2024 13.14
+2
3000 skoraj zagotovo učitelji ne dobijo, razen če je komu res padla skerca v med. Lahko pa tam nekje do penzije pridejo do okoli 2000. Začetniki pa tako štartajo z minimumom, tam nekje okoli 1100.
_Nico_T_
25. 10. 2024 13.42
+2
Curie
25. 10. 2024 13.51
Kaj pa nekdo, ki ima 20 let delovne dobe drugje in pride na šolo? A to se vam pa zdi fer?
Dejan Krk
25. 10. 2024 14.21
+2
Sestricna ima okrog 2200 neto izplacilo, ima naziv svetnik pa 15 let delovne dobe tak da. Ce odstejemo malco pa neki malega potnih stroskov ima okrog 1900. Kakorkoli ponovno si opisal hudo izkrivljen sistem placne diskriminacije nad mladimi, za enako delo in delovno mesto skoraj 2x razlika v placah, to je direkt za na ustavno sodisce ne pa sodniske place. Osnovna placa za doloceno delovno mesto mora bit za vse enaka, nic izmisljenih placnih napredovanj, naj se takoj ukine dodatek za delovno dobo, pa naj uvedejo dodatek za delovno uspesnost (npr prejeli ga bdoo max 20% najboljsih kadrov v nekem kolektivu, odloca se kolektivno ne samo ravnatelj). Uvede se tudi dodatek za deficitarnost pa tako deficitarni ucitelji (matematika,fizika, kemija) bodo imel visjih plac primerjano ostali uciteljem.
junij66
25. 10. 2024 11.04
+2
RAZMERE NA ŠOLI V GRAČIŠČU SE ZAOSTRUJEJO: Starši učencev drugega razreda napovedujejo bojkot pouka. TEROR RAVNATELJICE NAD UČITELJI IN TALANJE ODPOVEDI. ZAVOD ZA ŠOLSTVO NOČE UKREPATI.