PKP 8

'Janezu Janši sem podoben v vztrajnosti'
16. 10. 2022 07.0046-letni Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil s podpisi pet tisoč volivcev, uživa pa tudi podporo svoje SDS. Poslanec je že tretji mandat, leta 2018 je neuspešno kandidiral za župana Ljubljane, v prejšnji vladi je bil zunanji minister. Prepričan je, da bi bil zaradi mednarodnih izkušenj in tudi, ker prisega na dialog, dober predsednik. Je predzadnji gost v seriji intervjujev, ki jih pred predsedniškimi volitvami pripravljamo na 24ur.com in za oddajo 24UR. Vprašali smo ga, v kakšnem odnosu sta z Janezom Janšo ter kakšen signal bi poslal predsedniku SDS, če bi presegel strankin rezultat na aprilskih volitvah. Zakaj se ni podpisal pod interpelaciji Tatjane Bobnar in Tanje Fajon? Bi kot nekdanji direktor Ukoma kandidiral za mesto direktorja javne televizije? In ali je znotraj SDS res glas opozicije?

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak
22. 04. 2022 07.00Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Kaj vse prinaša PKP 10? Dodatki za najranljivejše, dvig plačnega razreda za zdravnike ...
27. 12. 2021 19.42Sprejeti protikoronski zakon prinaša nove dodatke za najbolj ranljive, uvaja odškodninsko odgovornost za primer zapletov pri cepljenju ali uporabi zdravila proti covidu-19, duhove pa buri predvsem zvišanje zgornje meje uvrščanja zdravnikov v plačne razrede. Sprejetje PKP 10 vladi med drugim dopušča sprejetje še nekaterih drugih odločitev, med njimi tudi podaljšanja turističnih bonov.

Slovenci smo na Googlu največ iskali Sanjskega moškega
08. 12. 2021 16.15Največji spletni iskalnik, Google, je v svojem letnem poročilu razkril, katere osebe so bile letos najbolj iskane. Med drugim boste izvedeli, katera so najbolj priljubljena aktualnopolitična iskanja in katere vsebine s področja TV-zabave so najbolj pritegnile pozornost ljudi.

Od 20.000 posegov za krajšanje čakalnih vrst doslej opravili le dobrih 600
07. 12. 2021 07.52Ministrstvo za zdravje je zaradi zaostrenih epidemioloških razmer v državi ustavilo izvajanje programa za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu. Razpisanih je bilo več kot 20.000 storitev in posegov, s katerimi bi do hitrejše zdravstvene storitve prišli tisti bolniki, ki čakajo nedopustno dolgo. A hitrejše obravnave je bilo doslej deležnih le nekaj več kot 600 bolnikov. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Robert Cugelj pravi, da bi lahko izvajanje programa nadaljevali v januarju.

'Jože, požen!'
16. 11. 2021 11.15"Končno!" so pred tednom v Kranjski Gori, kjer so prvi doživeli letošnji sneg, rekli tisti, ki komaj čakajo zimsko sezono in 'ali pa tudi če ne' tisti, ki z obilnim snegom preteklega konca sezone, ko je padalo še maja, niso pozabili. Lanskoletne pozne pošiljke snega marsikdo ne more pozabiti, tudi ne na Kaninu, kjer so sicer odvisni od naravnega snega, a je bilo sedem metrov za njih malo preveč. A kot pravi direktorica smučišča Sončni Kanin Manuela Božič Badalič in hkrati tudi predsednica Združenja slovenskih žičničarjev, do odprtja zimske sezone res ni več daleč. Pa bo kaj drugačna od zadnjih dveh?

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank
08. 11. 2021 17.51Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

Celotna Slovenija v rdečem, učenci prve triade se povsod vračajo v šole
04. 02. 2021 07.07Sproščanje ukrepov po novem ne bo več vezano na posamezne statistične regije, vse spremembe bodo veljale za celotno državo. "Ni več črnih in rdečih regij, celotna država je v rdečem," je sporočil premier Janša. To pomeni, da se prihodnji teden po vsej Sloveniji v šole vrača prva triada OŠ, enako se povsod odpirajo vrtci in odpirajo dejavnosti, kot določene za rdeče regije. Svoja vrata bodo povsod odprle tudi knjižnice, muzeji in galerije.

Počivalšek: Želimo postopoma odpreti tudi najbolj prizadete panoge
04. 02. 2021 18.04Vlada na Brdu pri Kranju s predstavniki gospodarstva razpravlja kako urediti sproščanje gospodarstva na čim bolj varen način, kje bi lahko uvedli hitro testiranje, da bi lahko dodatno odpirali dejavnosti, je v oddaji 24UR ZVEČER dejal minister Matej Tonin. Manevrski prostor je pri dejavnostih, katerih sprostitev je predvidena za rdečo fazo, pa doslej še niso bile odprte, je povedal premier Janez Janša. Gospodarski minister pa si želi postopnega odpiranja tudi najbolj prizadetih panog.

Vrtec bo treba plačati, tudi če je otrok doma
04. 02. 2021 09.19Starši iz rdečih regij morajo vrtec plačati, pa čeprav imajo otroke doma. Še več, potem ko so jim naprej sporočili, da bodo vsaj prvi teden po ponovnem odprtju v takem primeru plačila oproščeni, so zdaj doživeli hladen tuš. Položnica bo v vsakem primeru prišla, pri tistih, ki so ostali doma, bodo odšteli le stroške za hrano. Oprostitev plačila do konca trajanja epidemije naj bi bila del PKP 8, a jo nazadnje vanj niso vključili.

'Nismo pet minut pred 12. uro, ampak pet minut čez'
04. 02. 2021 08.45Predsednik vlade Janez Janša se je na Brdu pri Kranju sestal s predstavniki univerz, kjer so razpravljali o vpisu v študijske programe v letu 2021/2022. Predstavniki univerz so premierja pozvali, naj vlada čim prej poda soglasje k vpisnim mestom na visokošolske zavode. Janša jim je na to odgovoril, da je vlada predlog soglasja v obravnavo dobila pozno, oseba, ki je za to kriva, pa je bila danes že razrešena. K takojšnji potrditvi pripravljenega razpisa za vpis na fakultete je vlado pozval tudi SVIZ, ŠOS in VSS.

Vlada prestavila odločanje. Neuradno naj bi prekinili preverjanje na regije
03. 02. 2021 06.20Vlada je na Brdu pri Kranju odločala o ukrepih v prihodnjem tednu glede na epidemiološko sliko. Neuradno naj bi razmišljali o tem, da bi prekinili preverjanje na posamezne regije, ter bi od zdaj naprej gledali na državo kot na celoto. To bi tudi pomenilo, da bi se prihodnji teden v šolske klopi vrnili učenci prve triade v celotni državi. Odločanje je vlada sicer preložila na četrtek, tako da dokončnih odločitev še ni.

Janša s predstavniki univerz o vpisu v študijske programe
03. 02. 2021 15.41Predsednik vlade Janez Janša je za četrtek sklical posvet s predstavniki univerz, samostojnih visokošolskih zavodov in gospodarskih zbornic ter združenj glede vpisa v študijske programe v letu 2021/2022. Tako univerze kot GZS pa že opozarjajo, da ni dolgoročnih projekcij, na podlagi katerih bi lahko ugotavljali, kakšne bodo potrebe trga dela čez več let, ko bodo nanj vstopili tisti, ki se danes vpisujejo na fakultete. To univerze nekoliko omejuje pri snovanju študijskih programov, saj od zaznane potrebe do zaključka študija mine vsaj šest let.

'Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna'
03. 02. 2021 10.58"Slovenska epidemiološka krivulja je unikatna," je na današnji konferenci dejal direktor klinike Golnik Aleš Rozman. Borut Štrukelj, redni profesor na Fakulteti za farmacijo, je medtem opomnil, da v ponedeljek pričakujemo cepivo AstraZenece, in pojasnil, da bomo v Sloveniji ubrali drugačno strategijo od nekaterih držav EU ter cepivo uporabili tudi pri starejših od 65 let. Povedal je še, da cepiva proti covidu-19 nudijo daljšo zaščito, kot so sprva mislili.

Pod streho osmi protikoronski zakon z ukrepi za dodatnih 320 milijonov evrov
03. 02. 2021 05.51DZ je potrdil osmi protikoronski zakon, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov za ukrepe za blažitev posledic epidemije covida-19. Ključna sta subvencioniranje dviga minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo, v zakonu pa so zapisane tudi globe za preskakovanje vrstnega reda pri cepljenju.

Cigler Kralj: Vlada v PKP 8 naslavlja resnične stiske ljudi
02. 02. 2021 06.47Državni zbor je na izredni seji začel z obravnavo predloga osmega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatnih 320 milijonov evrov pomoči za blažitev posledic epidemije covida-19. Ključna temelja PKP 8 sta subvencioniranje minimalne plače in podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo. Opozicija je kritična do protikoronskih paketov, češ da so prepozni in neučinkoviti.

Pogajanja o PKP 8 že prvi dan in do nadaljnjega prekinili
23. 01. 2021 14.57Začela so se pogajanja o osmem protikoronskem zakonu, a zapletlo se je že na samem začetku, ko je sindikalna stran ugotovila, da vladni predstavniki nimajo mandata za usklajevanje predlogov. Zato so predlagali, da pogajanja nadaljujejo, ko bodo mandat pridobili, vladna stran pa je pogajanja nato do nadaljnjega prekinila.

Vpis na fakultete: neuradno premier zahteva zamenjavo sekretarja Gašpariča
02. 02. 2021 17.56Koalicija je predlagala, da se 33.a člen črta iz osmega protikoronskega zakona, ki ga sicer danes obravnava državni zbor. Gre za člen, ki začasno odpravlja zahtevo po soglasju vlade k razpisu za vpis na fakultete v prihodnjem študijskem letu. Spomnimo, da je konec januarja vlada presenetila, ko ni podala soglasja k razpisu, kot razlog pa navedla, da je bil pripravljen prepozno. Te očitke je javno zavrnil državni sekretar Gašparič, katerega zamenjajo sedaj neuradno zahteva premier.

Subvencioniranje minimalne plače bo veljalo za vse
02. 02. 2021 07.09Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je v predlogu osmega protikoronskega zakona ohranil subvencioniranje dviga minimalne plače vsem delodajalcem, kot je predlagala vlada. V opoziciji so nasprotno menili, da bi marsikateri delodajalec dvig minimalne plače zmogel sam. Odbor je omogočil tudi objavo razpisa za vpis na fakultete.

'Upoštevali smo predloge, s PKP 8 gremo naproti socialnim partnerjem'
01. 02. 2021 14.18Vlada je s predlogom osmega protikoronskega zakona šla po besedah ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja naproti socialnim partnerjem in poskušala čim bolj upoštevati njihove predloge. Med ključnimi ukrepi je izpostavil podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo ter odvzem dela bremena delodajalcem zaradi zvišanja minimalne plače.

Vodji območne enote gozdarjev 5300 evrov covidnega dodatka, zaposleni v laboratorijih pa brez
29. 01. 2021 11.12Sindikati v zdravstvu že nekaj časa opozarjajo na nepravilnosti v zdravstvenih ustanovah, predvsem kar zadeva izplačevanje covidnih dodatkov, ki so v veljavi med epidemijo oziroma delom v nevarnih razmerah. Zgodbe niso posamezne, in relevantno vprašanje je, zakaj dobi administrator covidni dodatek, tisti, ki dela s kužnimi vzorci v laboratoriju, pa ne?

Vlada potrdila predlog osmega protikoronskega zakona
25. 01. 2021 16.53Vlada je na današnji dopisni seji sprejela predlog osmega protikoronskega zakona, ki prinaša dodatne ukrepe za ohranitev delovnih mest in pomoč gospodarstvu. PKP 8 med drugim predvideva podaljšanje subvencioniranega čakanja na delo, del bremena za dvig minimalne plače pa bi prevzela država.

Sindikati na začetek pogajanj o PKP 8 s konkretnimi predlogi
22. 01. 2021 18.01Sindikati na sobotni začetek pogajanj o osmem protikoronskem zakonu prihajajo z nekaterimi konkretnimi predlogi. Med drugim želijo umik določb o upokojevanju starejših delavcev iz sedmega protikoronskega zakona ter 100-odstotno nadomestilo za vse, ki se okužijo z novim koronavirusom ali zbolijo za covidom-19. Svoje predloge imajo tudi delodajalci.

PKP 8 bo državo stal 320 milijonov evrov. Kaj prinaša?
21. 01. 2021 15.33Osnutek osmega protikoronskega zakona, ki prinaša za 320 milijonov evrov ukrepov, bodo zdaj obravnavali socialni partnerji v Ekonomsko-socialnem svetu, sredi prihodnjega tedna pa bi lahko imeli končni predlog na mizah poslanci, je pojasnil minister za delo Janez Cigler Kralj. Po predlogu naj bi država krila del dviga minimalne plače, kar bo proračun stalo okoli 47 milijonov evrov.

OZS v PKP 8 predlaga tudi nadomestilo za izpad prometa
20. 01. 2021 14.21OZS je na vlado za vključitev v osmi protikoronski zakon naslovila vrsto predlogov – poleg podaljšanja ukrepa čakanja na delo, kritja fiksnih stroškov in povračila celotnega nadomestila plače je med njihovimi predlogi tudi nadomestilo za izpad prometa zaprtim podjetjem, so sporočili iz zbornice. Kot izpostavlja predsednik zbornice Branko Meh, bi morali po vzoru Avstrije najti rešitev, kako bi zaprtim podjetjem povrnili vsaj delno nadomestilo za izpad prometa. Da so razmere v panogi čedalje slabše, pa opozarjajo tudi v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma. Če ne bo dodatnih ukrepov, prihajajo odpuščanja, kršitve in izčrpavanje obstoječega kadra, so jasni.

GZS s predlogi za PKP 8 in za spremembo nekaterih vladnih odlokov
18. 01. 2021 09.37Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je vladi posredovala svoje predloge ukrepov za osmi protikoronski zakon, ki bodo po njihovi oceni omogočili podjetjem obstoj in nadaljnje poslovanje. Zbornica predlaga tudi spremembe nekaterih začasnih vladnih odlokov. GZS tako med drugim predlaga sofinanciranje zvišanja minimalne plače, kar je po napovedih ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja tudi pričakovati v osmem protikoronskem paketu.

Študenti lahko zaprosijo za 150 evrov, stran nekaj časa nedostopna
14. 01. 2021 09.23Na eUpravi je na voljo vloga za 150 evrov solidarnostnega dodatka, ki po PKP 7 pripada večini rednih in izrednih študentov v Sloveniji. Oddati ga je treba do konca meseca, vendar pa bodo tisti, ki bodo pohiteli, prej dobili nakazilo. Spletna stran zaradi velikega navala deluje upočasnjeno.

Lahko se zgodi, da bodo šole v nekaterih regijah odprte, v drugih pa ne
08. 01. 2021 07.07Epidemiološka slika se je v državi po praznikih poslabšala, zato se odmika tudi odpiranje šol, ki je za vlado ena od prioritet. "Ugotovili smo, da je edina možna niša sproščanja ukrepov, ki si ga vsi želimo, reagiranje v regijskem okviru," je povedal Janša. A za to morajo biti najprej izpolnjeni kriteriji na nacionalni ravni, je opozoril. Lahko se bo zgodilo, da bodo vrtci in šole v nekaterih regijah odprti, v drugih pa ne, je pojasnil Tonin. Do 18. januarja sicer ne bo nobenih sprememb.

V ponedeljek ob skupno 10.750 testih potrdili 1957 okužb
29. 12. 2020 09.39V Sloveniji smo v ponedeljek opravili 10.750 testov in potrdili 1957 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih je tako 18,2-odstoten. Gre za seštevek hitrih antigenskih in PCR testov. Hospitaliziranih je bilo 1170 bolnikov s covidom-19, od tega 198 na intenzivni negi, iz bolnišnic pa so v domačo oskrbo odpustili 157 oseb. Umrlo je 36 covidnih bolnikov. V nekaterih slovenskih mestih pa medtem nadaljujejo z množičnim testiranjem s hitrimi testi.

Verske skupnost zadovoljne s protikoronskimi ukrepi
11. 11. 2020 19.56Verske skupnosti se zaradi omejitvenih ukrepov v času epidemije soočajo s precejšnjim, okoli 60-odstotnim upadom prispevkov. Vlada je zato v zadnjem protikoronskem predlogu predvidela finančno pomoč verskim uslužbencem in izdatnejše kritje prispevkov za njihovo socialno varnost, je razvidno iz predloga. V verskih skupnostih rešitve pozdravljajo.