Korona

'Upoštevali smo predloge, s PKP 8 gremo naproti socialnim partnerjem'

Ljubljana, 01. 02. 2021 14.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Vlada je s predlogom osmega protikoronskega zakona šla po besedah ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja naproti socialnim partnerjem in poskušala čim bolj upoštevati njihove predloge. Med ključnimi ukrepi je izpostavil podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo ter odvzem dela bremena delodajalcem zaradi zvišanja minimalne plače.

Medtem ko Cigler Kralj pomoč delodajalcem pri izplačevanju minimalnih plač vidi kot enega pomembnejših ukrepov v PKP 8, v Levici menijo, da država s tem spodbuja socialni dumping.
Medtem ko Cigler Kralj pomoč delodajalcem pri izplačevanju minimalnih plač vidi kot enega pomembnejših ukrepov v PKP 8, v Levici menijo, da država s tem spodbuja socialni dumping. FOTO: Shutterstock

Vlada je s predlogom osmega protikoronskega zakona šla naproti socialnim partnerjem in poskušala čim bolj upoštevati njihove predloge, je ob predstavitvi na seji odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide dejal minister za delo Janez Cigler Kralj. 

Kaj prinaša PKP 8?

Subvencioniranje čakanja na delo, s katerim država pomaga podjetjem že od prve razglasitve epidemije lani spomladi, se bo po predlogu podaljšalo do konca aprila. Nato ga bo lahko vlada v skladu z osmim protikoronskim zakonom še dvakrat podaljšala za po mesec dni, je povedal.

Ukrep bo veljal za vse delodajalce, registrirane do 31. decembra 2020, ki so jim prihodki zaradi epidemije upadli za več kot 20 odstotkov, ob čemer je minister kot novost izpostavil določbo, po kateri bo država tistim, ki ne morejo poslovati zaradi vladnih odlokov, krila stroške v zvezi z zaposlenimi na čakanju na delo doma v celoti, torej bruto bruto.

Skrajšani delovni čas pa bo država subvencionirala tudi kmetijam, ki zaposlujejo delavce na podlagi pogodbe o zaposlitvi.

Delavec v primeru okužbe prejema 100-odstotno nadomestilo plače, le če dokaže, da se je okužil na delovnem mestu, kar pa je v sedanji ureditvi praktično nemogol.e
Delavec v primeru okužbe prejema 100-odstotno nadomestilo plače, le če dokaže, da se je okužil na delovnem mestu, kar pa je v sedanji ureditvi praktično nemogol.e FOTO: Shutterstock

Minimalna plača se je z letošnjim januarjem zvišala, kar se zdi ministru prav, a ker to pomeni breme za delodajalce, jim ga bo del začasno pomagala nositi država. Če delavec ne dosega minimalne plače, je v prvi polovici leta predvidena subvencija v višini 50 evrov, v drugi polovici leta pa se bo delodajalce razbremenilo pri plačilu prispevkov za socialno varnost za delavce v delovnem razmerju, je povedal.

Predlog osmega protikoronskega zakona odpravlja tudi neenakost med delavci, ki zaradi izplačil nagrad za poslovno uspešnost s plačo za december niso bili upravičeni do kriznega dodatka v višini 200 evrov. "Izplačilo kriznega dodatka vežemo na plačo v novembru," je pojasnil Cigler Kralj. Tokrat je predvidena tudi globa za delodajalce, ki kriznega dodatka ne bi izplačali.

Širi se tudi krog upravičencev do enkratnega solidarnostnega dodatka iz sedmega protikoronskega zakona, in sicer na polnoletne dijake ter študente, ki se izobražujejo v tujini, pa tudi na prejemnike nadomestil iz invalidskega zavarovanja, ki delajo krajši delovni čas, ter na vojne veterane in vojne invalide.

Do enkratnega solidarnostnega dodatka v višini 150 evrov bodo zdaj upravičeni tudi brezposelni, ki so delo izgubili po lanskem 12. marcu.

Iz petega protikoronskega zakona, sprejetega oktobra lani, se še vse do konca leta 2021 podaljšuje določba, da lahko vsi zaposleni koristijo tri dni bolniške odsotnosti brez potrdila osebnega zdravnika.

Za tri mesece, večinoma do konca junija, se podaljšuje tudi pomoč izvajalcem prevoza potnikov v cestnem in železniškem prometu, kot tudi izvajalcem šolskih prevozov in občasnih prevozov s kombiji. Dodatna sredstva pa se zagotavlja Rdečemu križu in Slovenski karitas, je še povedal Cigler Kralj.

Opozoril je tudi na celovito skrb za starejše. Ti po preboleli bolezni pogosto potrebujejo še dodatno bolnišnično zdravljenje in za tiste, ki jih ni mogoče odpustiti v domače okolje, predlog zakona prinaša podaljšano obravnavo, zdravstveno nego, fizioterapijo in delovno terapijo, je dejal. 

DZ bo zakon potrjeval na jutrišnji izredni seji.

Sindikatom vabilo poslali 40 minut pred začetkom seje 

Ministrove besede, kako so prisluhnili socialnim partnerjem, je v precej nenavadno luč postavilo dejstvo, da je bilo vabilo sindikatom odposlano šele 40 minut pred začetkom seje, zaradi česar se je niso udeležili. To je zmotili predstavnike opozicije. Prišel pa je predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh, ki je dejal, da je pomoč države dobrodošla, vendar si podjetniki predvsem čim prej spet želijo začeti delati.

Naj se ljudem dovoli delati, je pozval tudi Zmago Jelinčič (SNS). Marko Bandelli (SAB) pa je dejal: "Vlada je brutalno ustavila vse dejavnosti." Opozoril je, da DZ sprejema že osmi protikoronski zakon, še vedno pa čaka, da vlada pripravi strategijo za zagon gospodarstva. "Le delimo bonbone, vreča je zmeraj polna," je opozoril.

Edvard Paulič (LMŠ) je ocenil, da dosedanjih ukrepi niso bili dovolj učinkoviti. Andreja Zabret (LMŠ) je dodala, da so ukrepi neučinkoviti, prezapleteni in prepočasni. "Še vedno ni jasnega načrta, kako naprej po koncu epidemije," je soglašala z Bandellijem. Predvsem pa je menila, da bi morali ukrepe sprejemati selektivno glede na to, ali so podjetja zaprta z vladnimi odloki ali ne, prilagoditi pa jih tudi posameznim dejavnostim.

Miha Kordiš (Levica) je vladi očital, da je z dosedanjimi ukrepi ljudem namenila le 370 milijonov evrov, medtem ko je šlo kar petkrat več denarja za kapital in za kapitaliste. Posledica je, da delavci hodijo na delo okuženi ali celo bolni. Ta problem bi lahko rešili s 100-odstotnim nadomestilom plače za primer okužbe, je predlagal.  "Ves čas epidemije se vrstijo opozorila, da so delovna mesta glavni vir širjenja okužb. Zaposleni, ki zbolijo ali so bili v tveganem stiku z okuženim, namreč zaradi strahu pred izgubo dohodka niso motivirani za to, da ostanejo doma. V tem primeru so upravičeni le do 90 oziroma 80 odstotkov plače. Ker bi jim odsotnost brez 100-odstotnega nadomestila ogrozila mesečno preživetje v teh negotovih časih, na delo hodijo, čeprav imajo blage simptome ali pa so bolni. To ima katastrofalne posledice z vidika preprečevanja širjenja COVID-19. Zato je 100-odstotno nadomestilo ena izmed kritičnih točk, ki lahko vzpostavi pogoje, da se prebivalci Slovenije vedejo varno in pri tem niso finančno oškodovani," so njegov predlog utemeljili v Levici. Podobno rešitev že imajo v Nemčiji, Avstriji in na Hrvaškem, kjer so zaposleni v primeru okužbe ali karantene upravičeni do celotne plače.  

Levico motijo tudi subvencije v primeru minimalnih plač, saj po njihovem vlada s tem prav spodbuja delodajalce, naj ne povišajo plač, in tako "sponzorira" socialni dumping. 

"Vlada svoje delo zelo dobro opravlja in ljudje to vidijo," je po drugi strani menila Eva Irgl (SDS). Dosedanjih sedem protikoronskih zakonov je pohvalil tudi Marjan Pojbič (SDS) in dejal, da se je z njimi zaščitilo vsaj 300.000 delovnih mest.

Vrednost ukrepov za blažitev posledic epidemije covida-19 je v tokratnem protikoronskem zakonu ocenjena na 320 milijonov evrov.

Janez Cigler Kralj
Janez Cigler Kralj FOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

morjeee
01. 02. 2021 21.19
+1
Kaj je z upokojenci,nič dodatka ???
Melita Medved
01. 02. 2021 21.18
+4
Mene pa zanima, če že pripravljajo paket pomoči za družine državljanov, predvsem malih podjetnikov, ki so že ali pa še bodo zaradi uničujočih ukrepov naredili samomor. Menda so številke že sedaj precej konkretne.
bojer
01. 02. 2021 21.02
+2
Ne zdi se mi ravno na mestu, da je ena od veleumnih potez sofinanciranje minimalnih plač. Iz državnega žepa v zasebne žepe!
specx
01. 02. 2021 20.10
+3
Ekonomska realnost je taka da je treba dnar printat in ga talat okol, ter živet v mehurčku. Vspodbujat je treba potrošnjo. Ker v nasprotnem primeru bi se scenarij iz 2008 že ponovil, pa se še ni. S tem smo samo še korak bližje uvedbi UTD.
KavčStrokovnjak
01. 02. 2021 19.45
+5
A JCK še ni odstopil? Kje ima obraz!
zvizi
01. 02. 2021 19.37
+13
Zakaj podpora župnikom...Cerkev ima gozdove, država jim plačuje zavarovanje, denar od vernikov pa pobirajo na črno???
zibertmi
01. 02. 2021 18.22
+11
dodatno nas boste zadolžili in od tega realno večina ljudi pa tudi podjetnikov ne bo imela veliko
zibertmi
01. 02. 2021 18.19
+8
sedaj ,ko si priznal,da država dodaja denar delavcem do minimalne plače,bi človek pričakoval ,da ljudje,ki imajo toliko za povedat čez komentarje iz preteklosti ,da je to stalna praksa,vame bosedo nazaj in priznajo svojo zmoto o praksi plač pri nas.pa ,da ne bo kdo mislil ,da se je to začelo dogajat v tem letu.za to prakso vedo vsi politiki vseh barv.tudi dodatki se skrivajo v plačo,ko tak delavec odšteje vse kar je viška mu ostane manj kot 600.vprašaš sindikallista pa pravi pojdi v računsko ,tu nekaj ne štima.kot bi bil ti edini v firmi s tem problemom
brezveze13
01. 02. 2021 16.54
+1
ROMELS
01. 02. 2021 16.28
+14
Vrnite moškim upokojencem ukradene % za odmero pokojnine od leta 2013 naprej, ki so jih s pomočjo socialnih partnerjev družno ukradli takratni oblastniki in socialni partnerji. Ženskam namreč od takrat dalje obračunajo višino pokojnine 64% od osnove, moškim pa 57%..
Hasan
01. 02. 2021 16.25
+19
Z denarjem delajo kot svinja z drekom.Se vidi,da niso nikoli nič delali razen gobcali.
wolfterier
01. 02. 2021 15.57
-10
G.Kralj,a nam boste vrnili veteranski dodatek,ki nam ga je vzel Šarec...
polarni sij
01. 02. 2021 19.44
+8
Ta dodatek ti je vzel Zujf. Kdo pa je bil takrat PV, pa se ve. Malo pobrskaj po zgodovini, je še vse na spletu.
malaraja
01. 02. 2021 15.50
+6
Toliko v informacijo: igabiba je trenutno dežurni SĐS trol. Pod vse mogoče članke mora lepit isto vprašanje o Teršku. Ker so tako prozorni, nam sporočajo, da se Janez boji Terška. Samo upamo lahko, da bi res kandidiral na volitvah...Poštene res rabimo.
iga_biba
01. 02. 2021 15.33
-5
Ima dr.Teršek že 51 glasov?
malaraja
01. 02. 2021 15.48
+6
o čem ti govoriš? Pa ne, da je Janez naročil oblatit Terška? Je propadlo pri Veselu, pa Čeferinu, pa Galetu... zdja pada po Teršku. Mogoče pa vizionar tvito ve, da bo Teršek kandidat na volitvah in ga morate na zalogo žalit? Lej, ne gre vam več tovarna zlobe, ne znate več ali pa vas predobro vsi poznamo. Odnehaj, ponižuješ se.
WolfeWoof
01. 02. 2021 15.00
+8
Pojdite raje narodu naproti pa odprite use.
ivan z Doba
01. 02. 2021 14.57
+4
JCK je država kupila družinski avto. Jaz bi bil zadovoljen z mopedom.
wolfterier
01. 02. 2021 15.59
-5
Če v življenju še do mopeda nisi prišel,si pa res bednik,Ivanzloba !!!