Situacija v državi je še vedno resna, novo odkriti sev pa zmanjšuje pozitivne trende, ki so bili pred tednom dni bolj izraziti. A trendi še vedno ostajajo pozitivni, je na novinarski konferenci poudaril premier Janez Janša. Razlike med statističnimi regijami so se, v primerjavi s situacijo preteklih tednov tedni, zelo znižale. In prav to je glavni razlog, da se je vlada odločila, da sproščanje ukrepov po novem ne bo več vezano na posamezne statistične regije. "Spremembe, ki so bile ali še bodo sprejete, se bodo nanašale na celotno državo."
Celotna Slovenija je tako v rdečem območju, je dejal Janša. Prihodnji teden se v šolske klopi vračajo učenci prve triade po vsej državi, a ob pogojih, ki so že do sedaj veljali za rdeče regije. Odpirajo se tudi vrtci ter gospodarske in storitvene dejavnosti, kot predvideno za rdeče regije. Povsod bodo lahko potekale tudi laboratorijske vaje in individualni pouk v višjih strokovnih šolah ter univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih.
Po vsej državi se tako odpirajo tudi knjižnice, muzeji in galerije. Zato se iz Odloka o začasni prepovedi ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev končnim uporabnikom črta izvajanje brezstične izposoje vnaprej pripravljenega gradiva, ki ga uporabniki prevzamejo na zunanjih prevzemnih površinah knjižnic, kar je doslej veljalo za statistične regije, ki so se nahajale v črni fazi, piše v sporočilu za javnost po seji vlade. Spremenjeni odlok začne veljati v petek.
"Trenutno smo bližje oranžni, kot pa črni barvi," je dodal Janša. Ali se bodo ukrepi sproščali za celotno državo ali po regijah, tudi ko dosežemo oranžno stopnjo po vladnem semaforju sproščanja ukrepov, pa je Janša dejal, da bo to odvisno od tega, kako velike bodo razlike med posameznimi regijami. Če bo stanje podobno kot sedaj, bo država kot celota prešla v oranžno, če pa se bodo razlike med regijami povečale, je mogoče tudi sproščanje po regijah.
Počivalšek: Postopoma želimo odpreti tudi najbolj prizadete panoge
V večernih urah se bodo sestali tudi s predstavniki gospodarstva, s katerimi bodo govorili tudi o možnosti sproščanja nekaterih dejavnost ob predhodnem testiranju. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je dejal, da je gospodarstvo pripravljeno na začetek obratovanja ob spoštovanju navodil NIJZ. Sam se zavzema za pospešeno odpiranje dejavnosti, "kajti naši obrtniki in trgovci si želijo delati".
"Verjamem v njihovo odgovornost in spoštovanje preventivnih ukrepov." Odpiranje je nujno zaradi ekonomsko-socialne situacije. "Čeprav je gospodarstvo stabilno, želimo postopoma odpreti tudi tiste panoge, ki so najbolj prizadete in so že dlje časa zaprte. To želimo narediti na varen način." Počivalšek je dodal, da bodo na sestanku z gospodarstveniki govorili ravno o tem, kako lahko v trenutnih pogojih "naredimo korak naprej k temu, da se čim več dejavnosti odpre". A dodaja, da bi odpiranje "vsepovprek" povzročilo več škode kot koristi.
Glavni epidemiolog v državi Mario Fafangel je na današnji novinarski konferenci dejal, da se tudi stroki nekateri ukrepi zdijo nesmiselni, zato so predlagali njihovo ukinitev. Med drugim epidemiologi vladi predlagajo, da se v šolske klopi vrnejo vsi učenci do 5. razreda, ne glede na regijo, ukinitev gibanja na regije in občine... Janša je potrdil, da je vlada tak predlog prejela. "Naslednji teden bo o teh predlogih tekla razprava. Če smo optimisti, lahko upamo, da dosežemo oranžno barvo, in če jo, so nekateri od teh ukrepov avtomatsko dejstvo." Pri drugih ukrepih pa je potrebno slišati tudi mnenja stroke. Na primer pri šolah, saj nekateri šolniki menijo, da bi bilo potrebno v šolske klopi prej vrniti zadnje letnike, kot pa učence do 5. razreda.
Hitro testiranje
"Po statistikah, ki jih delajo različne mednarodne organizacije, je Slovenija uspešna, kar se tiče cepljenja. Želimo si, da čimprej dobimo čim večje količine cepiva," pa je poudaril Matej Tonin. V vmesnem obdobju pa je po njegovih besedah izjemno pomembno hitro testiranje, ob tem pa ga žalosti, da se ga poskuša v zadnjem času diskreditirati. "Prav hitro testiranje lahko bistveno zameji širjenje virusa. Nihče ni rekel, da je hitro testiranje 100-odstotno natančno." Toninu se zdi tudi pomembno, da vlada vztraja pri svojem načrtu sproščanja ukrepov.
Tudi Janša je bil kritičen do vedno glasnejših očitkov na račun hitrih testiranj, predvsem zaradi zadnjih zapletov z več lažno pozitivnimi testi med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju. Kot je poudaril, so se zavedali, da podatki iz hitrih testiranj niso v celoti relevantni. "Zaradi teh par primerov ni prišlo do nobenega drugačnega ukrepanja vlade, kot bi prišlo sicer," je dodal. Ob tem je spomnil, da vlada nikoli ni enačila zanesljivosti hitrih antigenskih testov ter PCR testov. Izenačili so jih le pri pogoju za prehajanje meja, in sicer ker Slovenija ravna po evropskih smernicah.
Kar se tiče zamud pri vnašanju rezultatov testiranj v sistem, ko so na primer tudi dan po negativnih izvidih PCR testiranj gorenjskih šolnikov v statistiki NIJZ še vedno šteli njihove prvotne pozitivne rezultate na hitrih testih, pa je premier pojasnil, da je predstojnik Centra NIJZ za nalezljive bolezni Mario Fafangel zagotovil, da bodo to uredili. Janša je izrazil upanje, "da ne bo več prihajalo do zamud in da se bo vedelo, da se, če je nekdo na hitrem testu dobil en rezultat, naknadno pa je bil opravljen PCR, kot bolj zanesljivega upošteva slednjega".
Premier in oba podpredsednika vlade so dobršen del vladne novinarske konference namenili tudi stanju znotraj koalicije in položaju DeSUS ter vloženi konstruktivni nezaupnici. "T.i. destruktivna nezaupnica, ki se napoveduje že od aprila lani, po našem mnenju ne sme zavirati dela vlade in koalicije. To bi bilo neodgovorno. V situaciji, kakršna je nastala je prav, da se preštejemo," je dejal Janša. Glede položaja poslancev Desusa pa je dejal, da je koalicija vse odgovore glede tega dobila na glasovanju o PKP 8 v DZ.
KOMENTARJI (2081)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.