Kot so poudarili na današnji novinarski konferenci, iniciativa Civilna družba združuje že 57 nevladnih organizacij. Skupaj so se zbrale z namenom, da v predvolilnem času s konkretnimi zahtevami za izboljšanje družbene, politične, ekonomske in okoljske situacije v državi nagovorijo politične stranke. V ta namen so pripravili 10 vzorčnih zahtev in napovedali oblikovanje skupnih 100 zahtev, ki jih bodo predložili strankam in jih pozvali, da se do njih jasno opredelijo. Nekaj problematik in zahtev so predstavili na Kongresnem trgu.
Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) je opozoril na tematike, povezane z vladavino prava, človekovih pravic in demokracije. Katarina Bervar Sternad iz PIC-a je ob tem dejala, da v Sloveniji potrebujemo politično, kadrovsko in finančno neodvisne institucije, ki bodo lahko učinkovito zavarovale interese družbe in pravice posameznikov. "Potrebujemo politično vodstvo, ki razume načelo delitve oblasti, transparentnost in vključujoče procese. Potrebujemo politično vodstvo, ki bo spoštovalo odločitve najvišjih sodišč in vodstvo, ki mu lahko zaupamo in se bo odločno zoperstavilo kriminalu in korupciji," je izpostavila.
Gaja Brecelj iz Umanotere se je dotaknila problematike podnebnih sprememb in ekosistemske krize. Poudarila je, da se Slovenija segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja in je zato nadpovprečna podnebno ranljiva. Politične stranke je zato pozvala, naj poslušajo znanost in strokovnjake. "Razumeti morajo, da življenje v podivjanem vsakdanu z vročinskimi valovi, sušami in poplavami resno ogroža naše življenje in ljudje v boju s podnebno krizo potrebujejo zaupanje. Čas je, da dobimo politiko, ki bo ta pričakovanja tudi izpolnila," je poudarila.
Na konferenci so opozorili tudi na perečo stanovanjsko problematiko. Sociolog Klemen Ploštajner je izpostavil, da v državi trenutno nimamo ne stanovanjske sistematične politike in ne sistemskih stabilnih in trajnih sredstev, ki bi omogočala predvidljivo, sistematično in dolgoročno gradnjo stanovanj. Pri tem je pozval, da mora vsaka stranka in prihodnja vlada pripraviti načrt, kako bo zagotovila dolgoročno stabilno financiranje in predvsem gradnjo javnih najemnih stanovanj.
Del iniciative je tudi organizacija Srebrna nit, ki deluje na področju varovanja človekovih pravic starejših, zagovorništva starejših in socialne države. Po besedah predsednice društva Biserke Marolt Meden je epidemija covida-19 v zadnjih dveh letih potencirala vse slabosti na področju zanemarjanja skrbi za starejše. "Samo v domovih je v tem obdobju umrlo več kot 2100 stanovalcev," je opozorila. "V zadnjem letu imamo javne razprave, ki to niso, ne upošteva se mnenja stroke in civilne družbe," je še dodala.
Med drugim tako v organizaciji zahtevajo takojšne sistemske ukrepe za domove starejših, večjo pozornost do bolnih, zapuščenih in umirajočih v svojih domovih, prav tako pa boljšo dostopnost do osebnih zdravnikov in takojšnjo zvišanje glavarine, saj kot pravi Biserka Meden, več kot 100.000 prebivalcev v Sloveniji nima več osebnega zdravnika.
10 vzorčnih zahtev:
ODPRAVA VSEH ŠKODLJIVIH DOLOČIL IN POSLEDIC PROTIKORONSKE ZAKONODAJE
Potrebna je analiza t. i. PKP-jev in odprava členov, ki niso povezani z reševanjem epidemije ali njenih posledic ter druge zakonodaje, ki je bila v tem času sprejeta brez vključevanja javnosti, stroke ali po nujnih postopkih in pomeni nazadovanje v varstvu demokratičnih načel in človekovih pravic.
MOŽNOST ODPOKLICA PARLAMENTA
Dopolniti je treba 81. člen Ustave RS in ljudem omogočiti, da še pred iztekom mandata z referendumom preverijo, ali parlament še uživa podporo večine volivk in volivcev, v nasprotnem primeru pa se razpišejo predčasne volitve.
POGOJ NEKAZNOVANOSTI
Prepovedati je treba kandidiranje in opravljanje javne funkcije politikom kot tudi drugim ključnim nosilcem političnih funkcij, ki so evidentirani kot pravnomočno kazensko obsojeni. Paketno se mora urediti pogoje za nastop in prenehanje funkcij.
KREPITEV NADZORNIH INSTITUCIJ
Zagotoviti je treba popolno politično neodvisnost in okrepitev KPK, NPU, FURS, Računskega sodišča ter nevladnih organizacij na področju transparentnosti in boja proti korupciji. Potrebujemo tudi celovito prenovo Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije skladno s priporočili nevladnih organizacij, mednarodne stroke in smernicami GRECO.
PRAVIČNA OBDAVČITEV KAPITALA
Odpraviti je treba skupno regresivnost davkov in prispevkov ter uveljaviti višjo davčno obremenitev kapitala, kapitalskih dobičkov in dobičkov podjetij ter lastnine in dediščine nad določenim pragom. Dodatna proračunska sredstva se mora nameniti javnim storitvam in dobrobiti prebivalstva.
DVIG MINIMALNE PLAČE IN POKOJNIN
Minimalna bruto plača za leto 2022 mora glede na trenutno ekonomsko situacijo in življenjske stroške znašati vsaj 1.113,35 evrov. Starostna pokojnina za polno delovno dobo mora biti odmerjena v višini 72 % nadomestitvenega razmerja do plače, minimalna pokojnina pa mora pokrivati vsaj osnovne življenjske stroške.
UKINITEV DOPOLNILNEGA ZDRAVSTVENEGA ZAVAROVANJA
Dopolnilno zavarovanje je nepravičen davek, ki ga moramo v enakem znesku plačevati vsi, zaradi česar ustvarja neenakosti in omogoča dobičke zasebnim zavarovalnicam na račun zdravstvenega varstva.
REŠEVANJE PODNEBNE KRIZE IN ZAŠČITA NARAVE
Nujno moramo sprejeti podnebni zakon, ki bo zagotovil pravičen prehod z opustitvijo premoga do 2030 in prehod k 100 odstotno obnovljivim virom energije ob ohranjanju naravnih ekosistemov.
ZAŠČITA JAVNIH MEDIJEV
Treba je vzpostaviti nov sistem upravljanja in financiranja RTV Slovenija in STA, ki bo zagotovil neodvisnost in integriteto javnih medijev ter preprečil podrejanje in izsiljevanje s strani vladajoče politike.
30.000 NOVIH NEPROFITNIH STANOVANJ DO LETA 2030
Zagotoviti je treba urgentna sredstva in sistemske vire financiranja za izgradnjo novih neprofitnih stanovanj ter tako rešiti stanovanjski primanjkljaj, ki smo ga s pomanjkljivo stanovanjsko politiko ustvarili v zadnjih 30 letih.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.