Matjaž Jereb

Po dolgi borbi za življenje je ostal brez obeh nog in prstov na rokah

13. 09. 2024 19.42

Sprva le nekajdnevno slabo počutje je takrat 53-letnega Andreja Rotarja pripeljalo v pravo nočno moro. Okužba, ki je povzročila sepso, ga je za več tednov, ki se jih sploh ne spomni, priklenila na bolniško posteljo. Po dolgi borbi za življenje je ostal brez obeh nog in brez prstov na rokah. Zdravniki ob svetovnem dnevu sepse opozarjajo, da je smrtnost pri tej bolezni še vedno izredno visoka.

Zaradi gradnje nove infekcijske klinike selitev urgentnih ambulant

05. 06. 2024 06.27

Pred začetkom gradnje nove infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana bodo preselili urgentne ambulante za odrasle in urgentne otroške ambulante. Urgenca te klinike bo tako naslednjih 18 mesecev delovala v prostorih nekdanjega Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana.

Urgentne ambulante infekcijske klinike bodo začasno v nekdanjem objektu ZVD

03. 06. 2024 15.53

Pred začetkom gradnje nove ljubljanske infekcijske klinike bo v prihodnjem tednu potekala selitev urgentnih ambulant infekcijske klinike, ki bo prihodnjih 18 mesecev delovala v nekdanjem objektu Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), ki je zdaj del glavne stavbe UKC Ljubljana. Infekcijska klinika bo sicer v času gradnje delovala na štirih lokacijah.

Na kongresu SD napačno preštevali glasove: ponovili bodo dve glasovanji

15. 04. 2024 11.02

Matjaž Han je 'vskočil' s klopi tik pred koncem tekme za predsednika SD in zmagal. Kljub nekaterim kritikam in tudi (napovedanim) odhodom iz stranke njegova zmaga ni vprašljiva, pravijo v stranki. Drugače pa je z glasovanjem za člane predsedstva stranke in člane nadzornega odbora. Obe glasovanji bodo morali ponoviti, prvo zaradi napak pri štetju, drugo pa zaradi nesklepčnosti pred tretjim krogom glasovanja. Kot so sporočili iz stranke SD, se bo kongres predvidoma nadaljeval konec tega tedna.

Razkrili najvišje plače zaposlenih v UKC Ljubljana na vrhuncu epidemije

04. 04. 2024 14.06

Že nekaj časa je znano, da je največji zaslužkar med zdravniki v UKC Ljubljana decembra 2020, ko smo bili na vrhuncu drugega vala epidemije covida-19, prejel več kot 27.400 evrov bruto, zdaj pa so razkrili tudi ime. Po kar treh letih skrivanja so namreč morali v naši največji bolnišnici javnosti posredovati poimenski seznam stotih najbolje plačanih.

Letošnja sezona gripe zelo huda, Slovenija izstopa po številu smrti

20. 02. 2024 17.46

Virusi gripe in drugih respiratornih bolezni še vedno močno krožijo med populacijo. O tem, kako huda je letošnja sezona, priča sicer nekoliko grozljiv podatek: da Slovenija izstopa po številu smrti med vsemi evropskimi državami. In čeprav podatki NIJZ za minuli teden kažejo, da se je skupno število obiskov in posvetov v ambulantah zdravstvenih domov zaradi gripi podobne bolezni znižalo, pa v praksi zdravniki občutnega padca še ne zaznajo.

Sodna stavba: štiri milijone evrov letno za najemnine neprimernih prostorov

03. 02. 2023 06.00

Neprimerni, funkcionalno zastareli in energetsko potratni prostori, pa improvizirane sodne dvorane in razpršene lokacije po celi Ljubljani – zneski najemnin so lansko leto presegli štiri milijone evrov, še skoraj dva milijona so poleg tega plačali za upravljanje in vzdrževanje. Posledica razpršenosti lokacij je, da sodni kurirji vsak dan po ulicah Ljubljane prevozijo tudi eno tono sodne dokumentacije. Ali je res smotrneje plačevati visoke najemnine kot zgraditi novo sodno stavbo? Kakšno je varnostno tveganje, ko v peš coni v strogem centru mesta lahko srečate olisičenega obtoženca, ki ga spremljajo pravosodni policisti ali pa celo do zob oboroženi policijski specialci?

Za 'ujetnike epidemije' covid še zdaleč ni mimo

09. 11. 2022 10.19

Epidemija je mimo in družba se je odločila, da covid-19 obravnava kot ostale viruse prehlada in gripo. "Pozabili pa smo na zelo ranljivo manjšino v družbi in to so osebe s hudimi imunskimi motnjami ter druge ranljive osebe. Zanje covid-19 še zdaleč ni mimo," opozarja infektolog Janez Tomažič. Za t. i. ujetnike epidemije je verjetnost razvoja življenjsko nevarne in dolgotrajne okužbe večja, prav tako lahko hude oblike bolezni covida-19 vodijo v smrtni izid in tudi v pojav novih sevov virusa.

Ukinitev izolacije za okužene na Hrvaškem?

18. 08. 2022 09.42

Na Hrvaškem poteka razprava o možnosti ukinitve obvezne sedemdnevne izolacije za osebe, ki so okužene s covidom-19. Sicer bi v tem primeru bila obvezna nošnja maske tipa FFP2.

Odprave obveznih izolacij ob okužbi s koronavirusom v kratkem ni pričakovati

06. 08. 2022 11.11

Na ZZZS so ob visokih stroških nadomestil za bolniške odsotnosti okuženih s koronavirusom zaprosili za razmislek o utemeljenosti avtomatskih obveznih izolacij za okužene. V delovni skupini za klinično obravnavo in zdravljenje NIJZ njihovi odpravi nasprotujejo, saj zmanjšujejo širjenje covida-19. Nasprotuje ji tudi minister za zdravje Bešič Loredan. Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa pri NIJZ bi medtem v primeru izrazitega poslabšanja epidemije covida-19 v jeseni v vzgoji in izobraževanju predlaga uvedbo obveznega samotestiranja v domačem okolju. Po predlogu bi bili kompleti za domače samotestiranje s kartico zdravstvenega zavarovanja dostopni v lekarnah ne glede na epidemične razmere.

Kako so bolnišnice pripravljene na morebitni jesenski covidni val?

29. 07. 2022 15.50

Infektolog Matjaž Jereb je ocenil, da je število bolnikov na covidnih oddelkih bolnišnic doseglo stagnacijo in bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta. Bolnišnice se kljub temu pripravljajo na morebitni jesenski val, ki bi mu sledila rast števila bolnikov. Covidne bolnike bodo zdravili na posebnih covidnih oddelkih, pa tudi v izolacijah na matičnih oddelkih.

Jereb avstrijsko odpravo obvezne izolacije označil kot nesprejemljivo

27. 07. 2022 11.38

Infektolog Matjaž Jereb je ocenil, da je število bolnikov na covidnih oddelkih bolnišnic doseglo stagnacijo in bo najverjetneje začelo upadati v drugi polovici avgusta. Potezo v Avstriji, kjer bodo s 1. avgustom odpravili obvezno izolacijo za okužene z novim koronavirusom, pri čemer bodo pozitivni lahko zapustili dom, če se ne bodo počutili bolne, je označil kot "ekonomsko učinkovito, nikakor pa kot zdravstveno sprejemljivo." Pristojni so sicer v torek v Sloveniji ob 645 PCR-testih in 5791 hitrih antigenskih testih potrdili 1964 okužb z novim koronavirusom, kar je 975 manj kot v ponedeljek. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 88 bolnikov, na oddelkih intenzivne terapije 14.

Fafangel: Priporočamo nošnjo mask v zaprtih javnih prostorih

22. 07. 2022 10.16

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so predstavili aktualne epidemične razmere, ob tem pa tudi priporočila posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa in nacionalne skupine za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike. Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja virusa SARS-CoV-2 Mario Fafangel je povedal, da priporočajo nošnjo mask v vseh javnih prostorih, predlaga tudi obvezno nošenje zaščitnih mask v zdravstvenem sistemu. Ranljive osebe in starejše od 60 let pa je pozval tudi k delu od doma in cepljenju.

Bolnišnice dolžne zagotoviti deset odstotkov postelj za covidne bolnike

07. 07. 2022 16.56

Nacionalna skupina za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covidne bolnike v zdravstvenem sistemu je izvajalcem zdravstvene dejavnosti poslala navodila za obvladovanje okužb s koronavirusom. Bolnišnice so med drugim dolžne zagotoviti do deset odstotkov postelj za covidne bolnike in imenovati koordinatorja za covidne postelje.

Bešič Loredan: Ni izrednih razmer, situacijo imamo pod nadzorom

06. 07. 2022 09.39

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan in predstavniki Nacionalnega inštituta za javno zdravje so na novinarski konferenci predstavili vlogo ministrstva pri obvladovanju epidemije covida-19. Minister je pojasnil, da je bila v torek ustanovljena nova skupina, ki bo skrbela za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet v zdravstvenem sistemu. Cilj je zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo tako za covidne kot necovidne bolnike. "Ni izrednih razmer, ni posebnega poudarka na covidu," je bil jasen minister.

Bo Bešič Loredan zamenjal člane strokovne skupine za covid-19?

22. 05. 2022 12.06

Kandidat za zdravstvenega ministra Danijel Bešič Loredan napoveduje, da bo strokovna skupina za covid-19 po nastopu njegovega mandata prešla pod okrilje NIJZ. Ali to pomeni tudi menjavo članov, za zdaj ne razkriva. Ob tem napoveduje tudi novo strategijo obvladovanja epidemije covida-19, ki bo bolj kot na ukrepih temeljila na priporočilih. Ob pohvalah za enotno koordiniranje bolnišnic med epidemijo medtem že potekajo priprave na morebitni jesenski val okužb.

Logarjeva: Prvo sproščanje ukrepov lahko v trgovinski dejavnosti

10. 02. 2022 17.02

Potem ko bo število covidnih bolnikov v bolnišnicah doseglo vrh, je v Sloveniji pričakovati sproščanje ukrepov za zajezitev širjenja epidemije covida-19, je napovedala vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar. Prvo sproščanje ukrepov bi lahko bilo v trgovinski dejavnosti.

V strokovni skupini razmišljajo o morebitnem sproščanju ukrepov

09. 02. 2022 18.20

V strokovni skupini za covid-19 razmišljajo o možnostih postopnega sproščanja epidemioloških ukrepov, je potrdil član skupine in vodja oddelka intenzivne terapije ljubljanske infekcijske klinike Matjaž Jereb. Mnenja glede morebitnega sproščanja sicer v skupini niso popolnoma enotna. Glavni kriterij morebitnega sproščanja bo predstavljalo stanje na covidnih oddelkih, ki je trenutno še resno. Več naj bi bilo jasno v začetku prihodnjega tedna.

Delova osebnost leta je Aleksander Čeferin

06. 01. 2022 20.14

V Cankarjevem domu je potekala prireditev Delova osebnost leta 2021. Nagrado je dobil prvi mož Uefe Aleksander Čeferin. Pri tem je bila poleg njegovega dela v športu poudarjena tudi njegova "vloga aktivnega državljana pri obrambi pravne države in spoštljive javne komunikacije". Slavnostni govornik je bil nekdanji predsednik države Milan Kučan.

'Čas je, da snamemo rokavice. Podpiramo uvedbo obveznega cepljenja'

30. 12. 2021 09.36

V sredo so v Sloveniji ob 5107 opravljenih testih potrdili 1704 nove okužbe. Delež pozitivnih testov je bil 33,4-odstoten. Hospitaliziranih je 574 covidnih bolnikov, od tega jih je 186 na intenzivni negi, je sporočila vlada. V sredo je umrlo osem covidnih bolnikov. "Čas je, da si nalijemo čistega vina," je na izjavi za javnost dejala predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. Izpostavila je, da infektologi podpirajo uvedbo obveznega cepljenja.

V četrtek potrdili 1203 okužbe: 'Januarja se lahko pritisk na bolnišnice znova poveča'

24. 12. 2021 09.45

V četrtek so pristojni ob opravljenih 4997 PCR-testih potrdili 1203 okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je s tem znašal 24,1 odstotka. Število aktivnih primerov po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje tako znaša 16.576 primerov. V luči praznikov je Bojana Beović poudarila, da bo število karanten odvisno predvsem od števila kontaktov, zato ljudi poziva, naj se držijo omejenih mehurčkov. Konec prvega tedna januarja se lahko znova poveča pritisk na bolnišnice, pa je ob tem posvarila Mateja Logar. Po besedah zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja smo v Slovenji zabeležili 150 primerov omikrona.

Zaradi sneženja na cestah otežene razmere

08. 12. 2021 18.34

Na slovenskih cestah so zaradi sneženja plužne in posipne službe, promet pa zato ponekod poteka počasneje. Kot opozarjajo na Prometnoinformacijskem centru, je ponoči napovedano še obilnejše sneženje. Prilagodite hitrost razmeram na cestah, povečajte varnostno razdaljo ter upoštevajte, da boste za pot potrebovali več časa kot običajno, svetujejo.

Od ponedeljka v Sloveniji na voljo novo proticovidno zdravilo

08. 12. 2021 11.40

Čeprav število okužb s koronavirusom upada, je število hospitaliziranih še vedno visoko. Osebe z dejavniki tveganja za težji potek bolezni bodo od ponedeljka naprej lahko prejele tudi novo zdravilo molnupiravir. Kot je pojasnil minister Poklukar, bo prva pošiljka omogočila 5700 zdravljenj, najprej pa bo za prevzem na voljo v štirih bolnišnicah. To zdravilo v Sloveniji sicer še ni registrirano, zato bodo morali bolniki podpisati soglasje za uporabo.

Razmere v bolnišnicah še vedno resne, upad intenzivnih bolnikov šele čez 14 dni

08. 12. 2021 16.27

Razmere v slovenskih bolnišnicah so še vedno resne, je ocenil minister za zdravje Janez Poklukar. Zdravstvo po njegovih besedah še vedno težko kljubuje vsem dnevnim pritiskom covida-19, zato vse naproša, naj prisluhnejo zdravstvenim delavcev, pristopijo k cepljenju in izvajajo ukrepe, kajti "samo na ta način bomo lahko približno normalno vstopili v božično-novoletni čas", je dejal.

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?

26. 11. 2021 06.00

"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti

25. 11. 2021 09.41

V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

Jereb: Žal se uresničujejo najbolj črne napovedi

18. 11. 2021 09.20

V sredo so v Sloveniji potrdili 3662 novih okužb s koronavirusom. Umrlo je 24 covidnih bolnikov. Kot je poudarila predstojnica infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc, so standardi in normativi zdravljenja zdaj pozabljeni, saj zdravstveno osebje ne zmore zagotavljati vsega, kar v normalnih razmerah pripada bolnikom. Kot je povedal vodja ljubljanske intenzive Matjaž Jereb, se žal uresničujejo črne napovedi, da bo do konca novembra verjetno umrlo 400 covidnih bolnikov v tem valu. Temu bi se lahko izognili s cepljenjem, je poudaril. Lejko Zupančeva pa je posvarila, da če se ne bomo precepili, se 'covida ne bomo rešili do maja'.

Matjaž Jereb: V UKC Ljubljana na intenzivnem oddelku 80 % necepljenih

10. 11. 2021 10.11

Epidemiološka slika je v državi iz dneva v dan slabša. S covidnimi bolniki se polnijo postelje na navadnih enotah in tudi na intenzivnih. Pristojni zato opozarjajo, da ne vedo, kako dolgo bodo zdravstvene ustanove zdržale tak pritisk. O aktualnem epidemiološkem stanju je na novinarski konferenci spregovoril Vodja oddelka intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb je dejal, da je od vseh hospitaliziranih na navadnem oddelku 60 odstotkov necepljenih, na intenzivnem oddelku pa je necepljenih 80 odstotkov. "Če bi imeli višjo precepljenost, se ne bi soočali s temi številkami, ki jih imamo danes," je dodal.

2510 novih okužb, iz bolnišnic pred prazniki pozivi k samozaščitnemu ravnanju

29. 10. 2021 09.22

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so pristojni v četrtek ob opravljenih 6790 testih PCR potrdili 2510 novih okužb. UKC Ljubljana in UKC Maribor opozarjata, da se število sprejemov v bolnišnice hitro povečuje, prostih postelj pa je vse manj. Ob bližajočih praznikih zdravstvena stroka zato poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov.

Naj Poklukar prevzame odgovornost za odločitve o Janssenu? Del stroke: Absolutno ne

22. 10. 2021 20.05

Bi moral zdravstveni minister Janez Poklukar prevzeti objektivno odgovornost zaradi odločitve o tem, da se tistim, ki se cepijo z Janssenom, potrdilo o izpolnjenem pogoju PCT izda že na dan cepljenja? Vodilna infektologa in člani strokovne skupine so stopili ministru v bran: "Menimo, da absolutno ne." Kot pravijo, vlada glede tega ukrepa sicer stroke ni vprašala, saj ni šlo za strokovno vprašanje, ampak za administrativni ukrep – kdaj nekdo dobi potrdilo, da je polno cepljen. In zato, pravijo, bi moral minister še vedno ostati na svojem položaju.