"V Sloveniji medicinska stroka ves čas sledi svetovnemu razvoju. Že pred letom dni smo imeli zato med prvimi državami na svetu dostopna zdravila proti covidu-19. V teh dneh v Slovenijo prihaja tudi prvo zdravilo za zdravljenje bolnikov s covidom-19," je povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Prva pošiljka zdravila bo po njegovih besedah zadostovala za 5700 zdravljenj. Za razliko od prejšnjih bioloških zdravil tega zdravila ni treba prejemati intravenozno ali podkožno, pač pa se ga zaužije v obliki tablet, je pojasnil.
Molnupiravir namenjen ljudem z dejavniki tveganja za težji potek
Molnupiravir je namen ljudem, ki imajo dejavnike tveganja za težji potek. "Pri teh ljudeh zdravilo lahko prepreči hospitalizacijo ali pa celo smrt," je dejala predstojnica Infekcijske klinike ljubljanskega kliničnega centra Tatjana Lejko Zupanc. Pojasnila je, da je dejavnik tveganja predvsem starost. "Starost 65 let in več je že samo po sebi zadosten dejavnik tveganja. To je tudi skupina, pri kateri ob jemanju tega zdravila ne pričakujemo posebnih zapletov," je dejala. Ostali dejavniki so še izredno prekomerna telesna teža, sladkorna bolezen, arterijska hipertenzija, ledvična odpoved, srčne in jetrne bolezni.
Dejavnik tveganja je tudi nosečnost, a to zdravilo za nosečnice ni primerno, pravi Zupančeva, saj bi lahko poškodovalo plod. Nosečnicam, doječim materam in otrokom tega zdravila ne bodo predpisovali. Ne le, da za te bolnike zdravilo ne bi delovalo, na teh skupinah tudi ni bilo preizkušeno.
Distribucija zdravila se bo začela najkasneje v petek, vendar pa bo za uporabnike na voljo verjetno šele v ponedeljek. V ponedeljek naj bi vzpostavili tudi molnupiravirni telefon, ki bo zdravnikom omogočal posvete.
Kdo bo prejel zdravilo, bo odločil zdravnik
Ali bo bolnik prejel to zdravilo, bo določil prvi zdravnik, ki bo prišel v stik s pacientom. To je med drugim lahko osebni izbrani zdravnik, zdravnik v covidni ambulanti, urgentni ali domski zdravnik. "Posvetoval se bo z enim od zdravnikov iz covidnih bolnišnic," dodaja Zupančeva. Tako zdravnik kot tudi bolnik pa bosta morala podpisati soglasje za jemanje zdravila, saj v Sloveniji še ni registrirano.
A čeprav zdravilo lagevria, znano tudi kot molnupiravir, za zdravljenje covida-19 še ni registrirano, Komisija RS za medicinsko etiko meni, da prinaša pomemben napredek pri omejevanju epidemije. Pri uporabi zato nimajo etičnih pomislekov. Bolnika je treba pred uporabo seznaniti z vsemi informacijami.
"Zdravila bolnik ne bo šel sam iskat, saj bolne osebe nimajo kaj hoditi naokoli," še pravi predstojnica infekcijske klinike. Po zdravilo bodo tako lahko prišli svojci, lahko bi ga mimogrede dostavili tudi reševalci. Sprva bo zdravilo dostopno v UKC Ljubljana, UKC Maribor, celjski bolnišnici in Kliniki Golnik. Ko bodo uredili logistiko, bo zdravilo na voljo v vseh bolnišničnih lekarnah. "Pričakujem, da se bodo stvari tako uredile nekje na sredi drugega tedna," dodaja Zupančeva.
Posebni resni stranski učinki ob uporabi tega zdravila po njenih besedah niso pričakovani. Se pa bo morala pri ženskah v rodni dobi izključiti nosečnost, prav tako se bodo morale ženske za čas jemanja, to je pet dni in še štiri dni po zaključku zdravljenja, zavezati k uporabi zanesljive kontracepcije. Enako velja za moške, ki so partnerji žensk v rodni dobi. S tem skušajo povsem preprečiti, da bi prišlo do poškodb morebitnega zarodka.
Zdravilo ni primerno za kritično bolne bolnike
Da zdravilo ni primerno za kritično bolne bolnike pa je dodal vodja oddelka intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb. Uporabljajo pa za te bolnike druga zdravila, med drugim remdesivir, ki je protivirusno zdravilo.
V Sloveniji preizkusili že več različnih zdravil
"Od začetka epidemije smo se soočali z različnimi zgodbami o uspehu posameznih zdravil," je dejala Lejko Zupančeva. "Na začetku je bil strašno popularen hidroksiklorokin, za katerega se je kasneje izkazalo, da morda pa le ni najbolj primeren," je dejala. Pojasnila je, da je vitamin D sicer vsekakor priporočljiv, vendar ne zdravi covida. Zdravilo remdesivir je medtem pomembno predvsem v začetni fazi bolezni, kasneje pa ne pomaga več. "Mi ga sicer še uporabljamo, ker da bolnikom damo zgodaj," je pripomnila Zupančeva.
"Potem je prišla hiperimuna plazma, glede katere smo imeli ves čas mešane občutke. Dokazali smo, da je ta pripravek res učinkovit pri bolnikih, ki imajo hudo motnjo imunosti in ga tudi ne bomo nehali uporabljati, saj iz lastnih izkušenj vidimo, da deluje," je pojasnila. Glede monokleonskih protiteles je dejala, da jih je treba dati v žilo, bolnik pa mora biti zato v bolnici. "Lahko pride do infuzijske reakcije, a se je do zdaj vedno vse dobro končalo," pravi.
Glede novega zdravila molnupiravira je razložila, da gre za gradbene bloke ribonukleinske kisline, ki je dedni material virusa. "Zdravilo se v telesu spremeni na tak način, da se začne vgrajevati v virusno nukleinsko kislino in tam dela napake. Ko je napak zadosti, se virus ne more več razmnoževati in preneha biti aktiven," je pojasnila.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.