Jereb je na današnji novinarski konferenci dejal, da so epidemiološke razmere v državi vedno bolj zaostrene in vedno več je bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično obravnavo. "Danes imamo v državi že več kot 38 tisoč aktivno okuženih, nekaj odstotkov od teh jih bo kasneje potrebovalo bolnišnično zdravljenje, kar lahko pomeni neobvladljive razmere." V včerajšnji projekciji IJS se obeta več kot 1200 covid bolnikov, preko 250 na intenzivni negi."Še bolj zaskrbljujoč je podatek, da okoli 25 odstotkov v bolnišnico sprejetih zaradi kritičnega poteka bolezni potrebujejo intenzivno nego."
Težava je tudi v ustrezno usposobljenem kadru, je dejal. Veliko je takih, ki so izčrpani ali so na bolniškem dopustu. Poleg tega pa imajo bolnišnice tudi druge akutno obolele, ki potrebujejo nego."Bližamo se številkam, ki smo jih imeli novembra." Jereb je dodal, da je večina bolnikov necepljenih. Od vseh hospitaliziranih na navadnem oddelku je 60 odstotkov necepljenih, od tistih na intenzivni negi pa je 80 odstotkov necepljenih covidnih bolnikov.
V UKC Ljubljana imajo tako danes hospitaliziranih 239 bolnikov, od tega 71 na intenzivni negi in so neposredno življensko ogroženi. Hospitaliziranih imajo tudi pet porodnic in tri otroke (dva stara 11 mesecev in eden dve leti).
Danes smo na robu, kadra nam že danes primanjkuje in je skrajni čas, da se tega zavemo, je dodal Jereb. "Mi smo se že pred časmo se pogovarjali, da bomo dali pobudo za premeščanje posameznih bolnikov v tujino, če naš zdravstveni sistem tega ne bo zmogel. Se pa moramo zavedati, da imajo tudi naše sosednje države težave in če se uspemo dogovoriti za premestitev bolnikov, to seveda ne bo rešitev problema."
Zaključil je: "Če bi imeli višjo precepljenost, se ne bi soočali s temi številkami, ki jih imamo danes. Celotna država je talec posameznikov, ki zaradi neutemeljenih razlogov niso opravili cepljenja in se ne držijo ukrepov."
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar pa je že na včerajšnji novinarski konferenci opozoril, da so epidemiološke razmere v Sloveniji skrajno resne, bolnišnice pa so na robu zmogljivosti. "V preteklem tednu je bilo v bolnišnice sprejetih povprečno 100 pacientov dnevno, odpuščenih 50, v povprečju je 12 pacientov umrlo. V bolnišnicah je v tem tednu kar 240 pacientov več kot preteklem tednu," je dejal.
Igor Dovnik, predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije, je na včerajšnji novinarski konferenci dejal, da "zdravniška organizacija, združena v koordinaciji zdravniških organizacij pričakuje, da bo v najkrajšem možnem času, na nivoju države, razglašen rdeči alarm".
Inšpekcijski nadzor preverjanja pogoja PCT
Na novinarski konferenci je spregovorila tudi V. d. glavne tržne inšpektorice Martina Gašperlin in pojasnila, da so inšpektorji zaradi nepreverjanja pogoja PCT začasno zaprli osem prodajaln in en gostinski lokal. "V primerih, kjer kršitve kljub predhodnemu opozorilu niso bile odpravljene, so bili tudi izdani štirje plačilni nalogi, vsi na bencinskih servisih, ker se ni preverjalo pogoja PCT pri strankah." V šestih primerih so inšpektorji z ustno odločbo prepovedali opravljanje dejavnosti do odprave nepravilnosti in sicer trem bencinskim črpalkam (Izola, Postojna in Maribor) in trem trgovinam (KIK, Tom Taylor, Tedi).
Glede na ugotovitve se je stanje v zvezi s preverjanjem PCT na bencinskih servisih bistveno izboljšalo, ni pa še idealno, ugotavljajo na tržnem inšpektoratu. Na primer na območju Dolenjske je bilo opravljenih 13 nadzorov in ni bilo ugotovljenih kršitev. "Nočni klubi so po ugotovitvah poslovali v skladu s sprejetimi odloki, razen v enem primeru, ko ni bilo zagotovljeno preverjanje PCT pogojev, zato je bila izrečena ustna odločba o prepovedi opravljanja dejavnosti," je dodala Gašperlinova.
Branko Podpečan, direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je dejal, da so izrekli več glob v skupni višini 45 tisoč evrov. "Naš namen ni, da izrekamo te globe, žal drugače pač ne gre, ker nekateri gostinski lokali nikakor nočejo upoštevati teh ukrepov." Dodal je tudi, da so imeli primer, ko poslovodja inšpektorju ni hotela pokazati dokazila o izpolnjevanju PCT zaposlenih. Izdana je bila globa.
Inšpektorji Finančne uprave so v dveh dneh (od 8. 11. 2021 do 9. 11. 2021) na terenu opravili 316 nadzorov, pri čemer so nepravilnosti zaznali v 67 primerih, od tega 58 na področju izpolnjevanja PCT pogojev in devet glede uporabe mask. Za ugotovljene nepravilnosti so izdali štiri plačilne naloge (skupna višina globe znaša 12.800 evrov) in 62 opozoril.
V enem primeru pa je bila izdana ustna odločba, s katero se je zavezancu prepovedalo opravljanje dejavnosti do odprave nepravilnosti. "V izpostavljenem primeru je bil zavezanec najprej na izvajanje ukrepov opozorjen, pri čemer je bilo naslednji dan ob ponovnem nadzoru ugotovljeno, da zavezanec ukrepa inšpektorja ne spoštuje. S tem, ko zavezanec niti po izrečenem opozorilu ni organiziral oziroma izvajal obveznosti preverjanja in izpolnjevanja pogoja PCT, je povzročal nevarnost za življenje in zdravje ljudi, kar pa je utemeljen razlog, da je inšpektor začasno, do odprave nepravilnosti, prepovedal opravljanje dejavnosti," so zapisali pri Fursu.
KOMENTARJI (1819)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.