študenti medicine

Pred dvodnevnim pohodom do Novega Sada 'zatišje pred nevihto'

29. 01. 2025 20.16

"Dokler ne bodo vsi odgovorni za rešetkami, ne bomo odnehali," poudarjajo srbski študenti, ki kljub odstopu premierja ter novosadskega župana nadaljujejo s protesti. Ob tem poudarjajo, da njihove zahteve niso v celoti izpolnjene, predsednik države Aleksandar Vučič pa trdi ravno nasprotno. Za četrtek in petek so protestniki napovedali dvodnevni shod od Beograda do Novega Sada. Kakšno je vzdušje v Beogradu?

Otroci in mladi iz Gaze prispeli na rehabilitacijo v Slovenijo

13. 10. 2024 10.43

V Slovenijo je prispela skupina 10 otrok in mladostnikov iz Gaze, ki bodo v naslednjih tednih pri nas na rehabilitaciji v Soči. Najmlajši med njimi ima komaj štiri leta, vsi pa imajo poleg resnih poškodb tudi hude psihološke travme. V Sloveniji se bodo zdravili in okrevali najmanj 42 dni.

Umetna inteligenca razporejala zdravstvene delavce: manj nadur, več dopusta

04. 10. 2024 15.26

Ena od slovenskih bolnišnic od uvedbe razporejanja zaposlenih v zdravstveni negi s pomočjo umetne inteligence beleži manj bolniških odsotnosti, zaposleni pa so izkoristili več dopusta, je povedal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Na ministrstvu so si zato zadali, da bi tak način razporejanja kadra postal obvezen.

Znova vrsta pred ZD Slovenska Bistrica, tokrat vpisovala nova ginekologa

01. 10. 2024 12.56

Dan potem, ko so ljudje ure dolgo čakali, da bi se lahko vpisali pri novi osebni zdravnici, v gneči pa je nekdo celo izgubil zavest, so v Slovenski Bistrici znova stali v vrsti pred zdravstvenim domom. Vpisovali so pri dveh novih ginekologih, vrsta je bila sicer bistveno krajša od ponedeljkove, a čakanje je vseeno bilo potrebno. V Zdravstvenem domu pravijo, da zadeve niso mogli drugače organizacijsko izpeljati, ker sistem tega ne dopušča, medtem ko je premier Robert Golob odgovornost pripisal prav vodstvu zavoda.

Ljubljanskemu ZD za študente spet grozi ukinitev

25. 09. 2024 08.33

V predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ga je vlada sredi septembra dala v javno obravnavo, je predvidena tudi ukinitev ZD za študente v Ljubljani kot samostojnega zavoda. To pa bi imelo resne posledice za študentsko skupnost v prestolnici in bi še dodatno obremenilo že tako dolge čakalne vrste, so opozorili v Študentski organizaciji v Ljubljani.

Še danes možno anonimno brezplačno testiranje na okužbo s hepatitisom C

25. 07. 2024 06.33

Pred nedeljskim svetovnim dnevom hepatitisa te dni poteka akcija testiranja na okužbo z virusom hepatitisa C. Vsak, ki to želi, se lahko brezplačno in anonimno testira še danes med 11. in 18. uro v ambulanti Infekcijske klinike na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani.

Študij medicine na Primorskem: univerza bo sodelovala s 13 zavodi

01. 07. 2024 18.23

Predstavniki Univerze na Primorskem in 13 zdravstvenih zavodov s celotne Primorske so v Kopru podpisali pismo o nameri o sodelovanju pri pripravi, razvoju in izvajanju študijskega programa medicine. Štiri bolnišnice ter zdravstveni domovi in zasebni zavodi so se predvsem zavezali, da bodo študentom omogočali praktično usposabljanje.

Podjetje AstraZeneca omogočilo študentom predstavitev inovativnih idej

25. 05. 2024 00.15

Hekatoni veljajo zadnja leta med študenti za eno bolj priljubljenih oblik za predstavitev drugačnih, inovativnih idej in njihov razvoj . Prav zaradi tega in zaradi navezovanja pristnih stikov z mladimi se je podjetje AstraZeneca odločilo, da med študenti farmacije in medicine izvede hekaton, s pomenljivim naslovom Health Hack. Poleg odkrivanja inovativnih idej mladih, je slednje tudi steber za odkrivanje potencialnih kadrov, ki bodo morda lahko v bodoče prispevali k razvoju AstraZenece na slovenskem trgu. O pomenu tovrstnih tekmovanj in iskanju potencialnih kadrov smo se tokrat pogovarjali z Barbaro Ülen, vodjo inovacij in poslovne odličnosti na Balkanu znotraj družbe AstraZeneca.

Štirje ljubljanski študenti na humanitarni odpravi v Ugandi

18. 05. 2024 13.33

Pred skoraj 50 leti se je v trope podala prva slovenska humanitarno zdravniška odprava. Zdaj ji vsako leto sledijo številne nove skupine. Na družbenih omrežjih lahko trenutno spremljamo štiri študente medicinske fakultete v Ljubljani, ki so se za tri mesece, od aprila do julija, odpravili na prostovoljno medicinsko odpravo v Ugando. Natančneje na otok Bwama, kjer stoji manjša klinika, ki so jo ustanovili prav v sodelovanju s Sekcijo za tropsko in potovalno medicino Medicinske fakultete v Ljubljani.

Potrebe po družinskih zdravnikih vse večje, a interesa med mladimi ni

17. 05. 2024 16.05

Pred svetovnim dnevom družinskih zdravnikov, ki bo v nedeljo, so družinski zdravniki iz Zdravstvenega doma Ljubljana spregovorili o pomenu in lepotah poklica. Kot glavni izziv pa so izpostavili pridobivanje novih specializantov družinske medicine, saj se s starajočo se populacijo in višjim nivojem oskrbe z leti povečuje tudi obseg dela.

Zdravniške organizacije: Stanje je katastrofalno, ukrepati je treba takoj

24. 04. 2024 10.30

Slovensko zdravstvo je v zadnjem letu ves čas na tapeti, s ponedeljkom smo vstopili v že 15. teden zdravniške stavke, mediacija med vlado in Fidesom pa je propadla. Številni predstavniki zdravstva so se zdaj odločili, da bodo podali skupno izjavo o stanju v slovenskem zdravstvu. Poudarili so, da je stanje v zdravstvu katastrofalno in da je treba ukrepati takoj, ne čez leto dni, kot obljublja vlada. Dodali so, da v to, da se bodo zadeve uredile čez leto, niti ne verjamejo.

Umrl Marjan Pajntar, priznani ginekolog in pionir medicinske hipnoze

04. 03. 2024 08.28

V 92. letu starosti se je poslovil Marjan Pajntar, mednarodno priznani ginekolog in porodničar, pionir na področjih psihosomatike in medicinske hipnoze, priljubljeni zdravnik in psiholog mnogih pacientov ter cenjeni mentor številnih mladih raziskovalcev in kliničnih delavcev, so sporočili iz Društva za medicinsko hipnozo Slovenije.

Ažmanovo zaradi izjave o 'netimskih' študentih medicine pozvali k odstopu

12. 02. 2024 19.07

Ob stavki zdravnikov je olje na ogenj napetim razmeram v zdravstvu prilila še predsednica zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman. Dejala je namreč, da od študentov medicine ne moremo pričakovati, da bodo timski ljudje, ker da je študij usmerjen v "dril, ego in mesarsko klanje". Za izrečeno se je nato opravičila, a v zdravništvu z njenim opravičilom, kot kaže, niso zadovoljni. Študenti medicine pravijo, da so zaradi izjave prizadeti, v sindikatu družinskih zdravnikov Praktikum menijo, da v že tako napet medijski prostor vnaša razdiralnost, omalovaževanje in etiketiranje. V zdravniški zbornici pa so Ažmanovo pozvali k odstopu z mesta državne svetnice.

Z izjavami o 'netimskih' študentih medicine razburila zdravniško zbornico

10. 02. 2024 09.44

Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Monika Ažman je z izjavo razburila zaposlene v zdravstvu. Oglasila se je predsednica Zdravniške Zbornice Bojana Beović, ki je opozorila, da je mnoge prizadela in razočarala navedba Ažmanove, da se "na medicinsko fakulteto lahko načeloma vpišejo zgolj zlati maturanti, ki že tako celo gimnazijo vse moči usmerjajo samo v učenje, nato pa jih čaka še šest let študija, ki je usmerjen v dril, ego in mesarsko klanje. Od takšnih študentov niti ne moremo pričakovati, da bodo na koncu timski ljudje." Ažmanova se je že opravičila za izjavo.

Slovenski študenti preparirali zobe in izdelovali zalivke v breztežnosti

06. 12. 2023 09.48

Slovenski študenti dentalne medicine, strojništva in elektrotehnike Univerze v Ljubljani, ki sodelujejo v projektu SpaceDent, so med paraboličnim letom nad Atlantskim oceanom izvedli uspešne poskuse prepariranja zob in izdelovanja zalivk v simulirani breztežnosti.

Študij vesoljske medicine tudi v Sloveniji

07. 09. 2023 20.33

Vpliv različnih ekstremnih razmer na človeško telo – ne le ujme, temveč tudi breztežnost, izolacija, sodelovanje med robotom in človekom. Vse to bodo preučevali študenti edinstvenega podiplomskega študijskega programa. Gre za področje vesoljske medicine, ki proučuje fiziologijo in medicino ljudi v vesolju ter ekstremnih pogojih. In takšno znanje je koristno ne le v vesolju, temveč tudi na Zemlji. Študenti z vsega sveta bodo skrbno izbrani, del tega edinstvenega študija pa bo potekal tudi pri nas, recimo v Planici in slovenskih jamah.

Začenja se brezplačno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C

27. 07. 2023 07.29

V četrtek in petek bo na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani med 13. in 18. uro potekalo brezplačno anonimno testiranje na okužbo z virusom hepatitisa C. Testiranje brez predhodnega naročanja pred petkovim svetovnim dnevom hepatitisa organizira ljubljanska infekcijska klinika s partnerji. Namenjeno je vsakomur, ki bi se želel testirati.

Zanimanje za delo v zdravstvu raste, vpis v tovrstne šole ogromen

03. 07. 2023 19.36

Ob kroničnem pomanjkanju kadra v javnem zdravstvu, ki zaradi boljših delovnih pogojev ali plačila beži na lažja delovišča, k zasebnikom, nekateri celo v druge poklice, je zanimanje za delo v zdravstvu še vedno visoko. Srednješolski programi zdravstvene nege so skorajda polni, ljubljanska medicinska fakulteta bo jeseni sprejela največ študentov doslej. Ministrstvo za zdravje pa je prvič z odredbo določilo poklice v zdravstveni dejavnosti, ki bodo štipendirani.

Vaja: v središču Ljubljane oboroženi vojaki in okrvavljeni ranjenci

21. 05. 2023 19.43

Središče Ljubljane se je za eno popoldne prelevilo v vojno območje. Po starem mestnem jedru so se sprehajali oboroženi vojaki, pred magistratom pa so s strelnimi ranami in arterijskimi krvavitvami ležali okrvavljeni ranjenci. A brez skrbi bila je samo vaja. V prestolnici je potekala prva mednarodna šola urgentnih veščin za študente medicine. Prišli so z vsega sveta in se učili čim hitrejše intubacije, kako oskrbeti poškodbe zaradi petarde ali prometne nesreče.

Zaradi epidemije covida-19 se je znižala precepljenost otrok

24. 04. 2023 14.23

Strokovnjaki so ob začetku svetovnega in evropskega tedna cepljenja na novinarski konferenci poudarili pomen precepljenosti otrok in odraslih. Izpostavili so predvsem pomen izboljšanja precepljenosti pri rutinskih cepljenjih, posebej tistih, pri katerih se je precepljenost med epidemijo covida-19 znižala.

Učenje angleščine na klasičen način postaja stvar preteklosti

30. 03. 2023 12.37

Učenje angleščine je možno izvajati na več različnih načinov.

Rusiji primanjkuje trupel za obdukcijo

23. 03. 2023 15.58

Kot kaže, zahodne sankcije Rusija občuti tudi na nepričakovanih področjih. Tamkajšnji zdravniki namreč pravijo, da jim primanjkuje trupel, na katerih bi se študenti medicine učili anatomije in obdukcije. Ta so jim pred vojno dostavljale predvsem ZDA.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Pomanjkanje zdravnikov: 'Izvajalci po celi Sloveniji kradejo zdravnike'

06. 12. 2022 18.48

V Malečniku se krajani bojijo, da bodo ostali brez zdravstvene ambulante. Edina družinska zdravnica namreč koncesijo vrača, mariborski zdravstveni dom, ki se tudi sam srečuje s pomanjkanjem zdravnikov, pa vseh 2000 pacientov, kolikor jih je zdravnica imela, ne more prevzeti. Mariborska občina odgovarja, da z razpisom že iščejo novega zdravnika. Kaj pa pravi zastopnica pacientovih pravic? Ali drži, da bo mariborski zdravstveni dom kot spodbudo študentom, bodočim družinskim zdravnikom, razpisal tudi kadrovske štipendije?

Preusmeritev v ZD Fužine: 'Situacija je zahtevna, zato vse paciente prosim za solidarnost'

01. 12. 2022 19.36

Strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič in predstojnik enote ZD Moste-Polje Igor Krunić sta pojasnila, da je preusmeritev zdravstvenega varstva odraslih iz ZD Polje v ZD Fužine zgolj začasne narave in se enota ZD Polje ne zapira. Po trenutnih pričakovanjih naj bi pacienti iz ZD Polje hodili v ZD Fužine do konca leta, tja so preusmerili okoli 11.000 pacientov.

Stiske in stigma oseb z avtizmom: 'Nismo vesoljci, le ljudje kot vi!'

08. 10. 2022 07.00

Da so neprilagojeni, preglasni, nasilni, neumni, smešni in čudaki prve vrste. Ljudi z avtizmom se danes še vedno drži stigma, pa čeprav se o tej doživljenjski nevrološki motnji govori precej več kot nekoč. Avtizem ima že kar dober odstotek vse svetovne populacije, pri nas pa skorajda ni vrtca ali šole, kjer ne bi imeli vsaj enega otroka z avtizmom. Vsako leto se pri nas namreč rodi okoli 200 otrok z avtizmom. A kljub temu je terapij za otroke z avtizmom zelo malo, starši pa so še vedno prepuščeni bolj ali manj samim sebi.

Odpustili profesorja, ker so se študentje pritožili, da je njegov predmet pretežek

07. 10. 2022 09.46

Na newyorški univerzi so po tem, ko so se študentje pritožili, da je predmet organske kemije pretežak in imajo slabe ocene, odpustili 84-letnega profesorja. Več študentov je podpisalo peticijo, v kateri so izpostavili tudi, da je pandemija otežila njihove priprave na predmet. Na drugi strani so v bran profesorju stopili njegovi kolegi na univerzi in nekateri starši, ki menijo, da ugledne univerze, za katere plačujejo visoke šolnine, popuščajo študentom.

Slovenski študenti medicine s pediatri razvili aplikacijo Moj otrok

17. 06. 2022 20.00

V času, ko smo le en klik oddaljeni od številnih, tudi nepreverjenih informacij, so se študenti medicine skupaj s pediatri sekcije za primarno pediatrijo odločili, da na enem mestu ponudijo vse, kar morajo vedeti nosečnice in mlade mamice. In nastala je aplikacija Moj otrok, v kateri lahko spremljajo razvoj otroka, opazijo odstopanja v razvoju, predvsem pa dostopajo do preverjenih informacij.

V ljubljanskem UKC zapirajo covidne oddelke na DTS

02. 06. 2022 13.03

Po letu in pol delovanja svoja vrata zapirajo covidni oddelki na diagnostično-terapevtskem servisu, ki so ga v le desetih dneh dogradili in opremili, da so v njem lahko zdravili covidne bolnike. Teh je bilo več tisoč.

Vsako leto se za 2,5 odstotka poveča število bolnikov s kožnim rakom

21. 05. 2022 17.47

Po podatkih nacionalnega registra raka za kožnim melanomom letno zboli več kot 600 ljudi, število obolelih pa se vsako leto poveča še za 2,5 odstotka, kar je največ med vsemi raki. Možnosti preživetja so se v zadnjem obdobju znatno povečale in danes že več kot 90 odstotkov bolnikov preživi več kot pet let po diagnozi. Kljub temu pa strokovnjaki na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI) pozivajo, da ob morebitnih sumljivih kožnih spremembah o tem takoj obvestimo osebnega zdravnika, saj je od pravočasnosti diagnostike odvisna uspešnost zdravljenja.