Družinska zdravnica v Malečniku, ki je vrnitev koncesije napovedala že avgusta, ostaja le še dober mesec. Na razpis za novega zdravnika, ki ga je občina medtem že razpisala, pa se doslej ni prijavil še nihče. "Da, zagotovo obstaja ta dvom, ali se bo sploh kdo prijavil, tudi zato, ker izvajanje družinske medicine ni tako mikavno, kot vidimo tudi po vpisu študentov na izbiro specializacij," opozarja Lilijana Zorko iz Mestne občine Maribor.
Tega se zavedajo tudi v največjem mariborskem zdravstvenem domu. Da bi mlade spodbudili k študiju družinske medicine, že pripravljajo razpis za kadrovske štipendije: "To so razpisi, na katere se študenti prijavijo, in če nekdo oceni, da vidi svojo karierno pot znotraj zdravstvenega doma, lahko to tudi dobi. To je novost, s katero smo začeli letos. Potem je vse odvisno od tega, kako se bodo odločali zaposleni oziroma ti študentje," pojasnjuje Jernej Završnik, direktor ZD dr. Adolfa Drolca Maribor.
So pa to srednjeročni načrti, krajani Malečnika pa zdravnika potrebujejo zdaj. Ker imajo, kot pojasni zastopnica pacientovih pravic, Adela Postružnik, po zakonu pravico tako do zdravstvene oskrbe kot do izbire zdravnika: "V zakonodaji piše, da imajo pravico do izbire zdravnika v svojem kraju, če pa to ni mogoče, pa v kraju najbližje bivališča."
Občina, ki koncesije podeljuje, zdaj upa, da se bo na razpis, ki se čez dva tedna izteče, vendarle kdo prijavil. A tudi če se bo, bi to pomenilo, da bo zelo verjetno zapustil dosedanje delovno mesto. In namesto te luknje bo luknja drugje. "Vemo, da si v bistvu po celi Sloveniji izvajalci kradejo zdravnike, ker jim drugega sploh ne preostane," še opozarja Zorkova. "Občine niti ne morejo ponujati rešitev niti kreirati državne politike. To so bolj vprašanja za ministra kot pa za recimo uradnika na občinski upravi."
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.