zdravstvena ambulanta

NSi: Včeraj zapiranje bankomatov, jutri zdravstvenih ambulant
27. 03. 2025 14.04V opozicijski NSi pozivajo vlado h krepitvi zdravstvene oskrbe na podeželju in zahtevajo sklic seje odbora DZ za zdravstvo na to temo. Obenem so prepričani, da bo predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti še dodatno otežil dostopnost do zdravstva. Zato koalicijske poslance pozivajo, naj novelo ob glasovanju v DZ zavrnejo.

Nova uredba: krajšanje čakalnih dob in bolj dostopni prvi pregledi
15. 02. 2024 13.32Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za letošnje leto, ki naslavlja potrebe pacientov. "Osredotoča na krajšanje čakalnih dob in izboljšuje dostopnost čakajočih do prvih pregledov specialistično-ambulantnih obravnav, z uvedbo ambulant specializantov družinske medicine in vzpostavitvijo novega standarda ambulante pa prinaša tudi večjo dostopnost do osebnega zdravnika," pravijo na ministrstvu za zdravje.

Ministrica po srečanju z direktorji ZD: Težave pričakujemo čez mesec dni
01. 02. 2024 13.22Zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel se je tretji teden zdravniške stavke srečala z direktorji zdravstvenih domov. "Predstavili so mi, kako stavka vpliva na njihovo delo. Zaenkrat dejavnosti potekajo normalno, skrbijo pa jih umiki soglasij za delo pri drugih izvajalcih." Po njenih besedah je okoli 80 odstotkov bolniških listov redno obravnavanih. Medtem so poslanci koalicijskih Gibanja Svoboda, SD in Levice na ministrico naslovili pobudo, naj preveri, ali še vedno obstaja pravna podlaga za veljavnost soglasij zdravnikom za opravljanje dela pri drugih izvajalcih. Bodo zdravniki, ki ne želijo opravljati nadur, še lahko delali pri zasebnikih?

Zakon o psihoterapiji: kdo so člani delovne skupine?
20. 09. 2023 08.43Dobro znano je, da področje psihoterapije pri nas ni urejeno, prav zato je v pripravi predlog zakona, ki bo to področje urejal. V delovno skupino za pripravo ključnih vsebinskih izhodišč je vključenih 39 članov. Na ministrstvu pravijo, da je delovna skupina sestavljena zelo široko, saj so želeli vključiti vse deležnike na področju psihoterapije. Vendar pa s trenutno sestavo ni zadovoljna niti zdravstvena niti zunajzdravstvena stran članov skupine.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?
14. 03. 2023 06.09Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Veliki apetiti za zdravstvena zemljišča – kdo jih bo kupil in kdo tam gradil?
08. 03. 2023 06.00Kdo bo kupil različne elitne lokacije v prestolnici – zemljišča ob URI Soča, nekdanja mestna otroška bolnišnica, Železniški zdravstveni dom in zemljišča Zdravstvenega doma Ljubljana – in kdo tam gradil? Apetiti za zemljišča, namenjena zdravstvu, so veliki. Kakšni so interesi v ozadju?

Golob razkril novosti glede zdravstvene in davčne reforme
24. 02. 2023 06.00Protesti se kar vrstijo, premier Robert Golob pa je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil, da je treba nepravičen plačni sistem spremeniti v celoti, ne po posameznih skupinah. Glede zdravstvene reforme je napovedal, da pričenjajo s tremi projekti: digitalizacijo, prenovo ZZZS in nacionalnim klicnim centrom. Slednji bo začel delovati s 1. marcem, državljani pa bodo na brezplačni telefonski številki informacije glede osebnega zdravnika dobili takoj. Po njegovi napovedi bodo davčne spremembe v veljavo stopile 1. januarja 2025, dajatve pa bodo za lastnike ene nepremičnine ostale enake. Spregovoril je še o dogajanju v Policiji, draginji in tem, ali bo dokončal mandat.

'To je šele začetek prostega pada slovenske in ljubljanske ginekologije'
17. 02. 2023 19.37Ne le družinskega zdravnika, vedno težje je dobiti tudi ginekologa. V Zdravstvenem domu Ljubljana novih pacientk ne sprejema več noben ginekolog, polni so tudi skoraj vsi koncesionarji. Po odhodu ginekologinje iz Zdravstvenega doma Bežigrad pa je brez osebnega ginekologa ostalo še več kot 4000 žensk, ki si bodo v Ljubljani težko našle novega zdravnika.

Kako se prijaviti v ambulanto za neopredeljene?
12. 01. 2023 18.02V prihodnjih dneh bodo pri javnih zdravstvenih zavodih, kjer zaradi pomanjkanja zdravnikov izbira splošnega osebnega zdravnika ni mogoča, začeli vzpostavljati ambulante za neopredeljene zavarovane osebe. Število zavarovanih oseb, ki bodo lahko uveljavljale storitve v teh ambulantah, ni omejeno, so poudarili na ministrstvu za zdravje.

Pomanjkanje zdravnikov: 'Izvajalci po celi Sloveniji kradejo zdravnike'
06. 12. 2022 18.48V Malečniku se krajani bojijo, da bodo ostali brez zdravstvene ambulante. Edina družinska zdravnica namreč koncesijo vrača, mariborski zdravstveni dom, ki se tudi sam srečuje s pomanjkanjem zdravnikov, pa vseh 2000 pacientov, kolikor jih je zdravnica imela, ne more prevzeti. Mariborska občina odgovarja, da z razpisom že iščejo novega zdravnika. Kaj pa pravi zastopnica pacientovih pravic? Ali drži, da bo mariborski zdravstveni dom kot spodbudo študentom, bodočim družinskim zdravnikom, razpisal tudi kadrovske štipendije?

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?
19. 09. 2022 06.00Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

Ankaranske ambulante zdravstvenega doma skoraj ostale brez prostorov
06. 05. 2022 19.40Nerešena prostorska vprašanja med Občino Ankaran in Ortopedsko bolnišnico Valdoltra bi kmalu pripeljala do tega, da bi na cesti ostali ambulanti splošnega zdravnika in zobozdravnika, ki oskrbujeta 3300 tamkajšnjih prebivalcev. Sedaj ambulanti delujeta v prostorih valdoltrske bolnišnice, kjer pa so jih pozvali, naj v 30 dneh izpraznijo prostore. Posredovati je moralo ministrstvo, za zdaj tako ambulanti ostajata v bolnišnici.

Stekle priprave na gradnjo nove zdravstvene postaje v Mariboru
10. 10. 2021 12.12V Mariboru se pripravljajo na gradnjo nove zdravstvene postaje v Jezdarski ulici, ki se bo iz Zdravstvene postaje Tabor po izgradnji novega kompleksa preimenovala v Zdravstveno postajo Magdalena. Ambulante so že preselili v stavbo v Dvorakovi ulici, kjer bodo delovale med gradnjo, gradbena dela pa naj bi začeli spomladi.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Med prepirom glede zbirateljskih kartic izvlekel pištolo, Target zaustavil prodajo
15. 05. 2021 13.10Ameriški maloprodajni velikan Target je iz varnostnih razlogov začasno ustavil prodajo zbirateljskih športnih kart in kart Pokemon, saj se kupci, kot kaže, za zbirateljske izdelke potegujejo tudi agresivno. V Wisconsinu je moški med prepirom glede kartic celo izvlekel pištolo.

Umrlo 29 bolnikov s covidom-19, vlada o sproščanju ukrepov še ne razmišlja
04. 11. 2020 09.07V Sloveniji smo v torek opravili 6311 testiranj na okužbo z novim koronavirusom, pri čemer je bilo pozitivnih 2027 oseb - torej več kot 32 odstotkov vseh testiranih. Umrlo je 29 bolnikov s covidom-19. Ali to pomeni, da je drugi val širjenja okužb s tem dosegel vrh? Se morda kmalu obeta sprostitev ukrepov za zajezitev širjenja okužb? "Vlada ne bo tvegala nobene sprostitve, ki bi nas znova zdrsnila v vode, od koder smo prišli," odgovarja vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.

Nikoli ni konec: 'Zame je pregled, ko se išče posledice, zelo težko obdobje, saj lahko kaj najdejo'
15. 09. 2020 13.50Uspešno zdravljenje raka je novo rojstvo, priložnost za novo življenje. Ne pomeni pa, da agresivno zdravljenje s kemoterapijo in obsevanjem nima posledic. Te se lahko kažejo v obliki okvar organov, sekundarnih rakov, psihičnih težav. Zato je treba tem bolnikom slediti, opozarjajo strokovnjaki, posledice pa odkrivati in zdraviti, da se podaljša tako življenje kot njegova kakovost. Zagotavljanje slednje namreč pri nas prav tako še šepa. Tudi tako, da imajo ozdravljeni bolniki velike težave pri vračanju v družbo in na trg dela.

Kateri primeri so nujni, kaj naredijo tisti z zobnimi aparati in kje so zasebni zobozdravniki?
15. 04. 2020 11.28S 16. marcem so morali zobozdravniki po odloku ministrstva za zdravje popolnoma prenehati z delovanjem. Pri njihovem delu se v zraku namreč ustvarja aerosol in v primeru okuženega pacienta bi bila okužena celotna ambulanta. Kaj to pomeni za tiste, ki imajo hude bolečine in potrebujejo nujno zobozdravstveno pomoč?

Zaradi številnih nevšečnosti trgovine za male živali znova odprle svoja vrata
23. 03. 2020 12.42V preteklem tednu so so zaradi vladnega odloka med drugim zaprle tudi trgovine za male živali. Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so lastnikom svetovali, da hrano za svoje hišne ljubljenčke naročajo preko spleta, saj je, kot so dejali, dostava blaga preko spleta še vedno dovoljena. A kaj ko nekatere spletne trgovine zaradi prevelikega števila obiskovalcev več dni niso normalno delovale.

Kako se regije borijo proti širjenju novega koronavirusa?
17. 03. 2020 06.00Javno življenje v Sloveniji se je ustavilo. Ulice mest samevajo, lokali so zaprti, nakupovalni centri po večini tudi. Ljudje pa se ponekod še vedno družijo na prostem, vse več ljudi pa upošteva navodila in ostaja doma. Tudi zaradi ukrepov, ki jih sprejemajo posamezne občine in regije.

Okužba se širi zaradi nespoštovanja pravil, družine obolelih tarče nestrpnosti
11. 03. 2020 10.52V Sloveniji imamo po zadnjih podatkih 57 potrjenih okužb z novim koronavirusom. Kot je dejal minister Aleš Šabeder, lahko v naslednjih dneh pričakujemo še več okužb, pri tem pa je poudaril, da prebivalci še vedno ne upoštevajo navodil stroke. Okužena pa je tudi učiteljica v osnovni šoli v Šmarju pri Jelšah. Tamkajšnji župan se je zdaj odločil, da bo šola vse do ponedeljka zaprta.

Kako se lahko zaščitimo pred koronavirusom?
07. 03. 2020 17.11Medtem ko število primerov obolelih za novim koronavirusem še naprej narašča, se mnogi sprašujejo, kako se lahko zaščitijo pred morebitno okužbo. Koliko časa in kako pogosto si je treba umivati roke? Moramo uporabljati razkužila? Kaj pa maske – nas lahko zaščitijo?

'Grozljivih posledic bi bilo manj, če bi odgovorni pravočasno ukrepali'
21. 01. 2020 21.49Nevenka Mlinar, prvopodpisana pod zdravniški poziv k bolj odgovornemu pristopu do okoljske problematike, se s smrtonosnimi posledicami onesnaževanja v svoji ambulanti v Desklah srečuje vsak dan. Zdaj se boji, da bodo že tako bolno srednjo Soško dolino še dodatno zastrupili. Tam so leta 2018 v zrak spustili dve toni in pol benzena. Če bi sledili priporočilom WHO, bi ga v celotni državi lahko le en kilogram.

'Če nas ne bi bilo, bi marsikdo umrl'
23. 09. 2019 05.56"Prijetno je delati, če se ti ni treba grebsti za denar. Tam, kjer gre za denar, so drugačni motivi. Tu pa je vedno takšno zadovoljstvo, občutek, da lahko v tem današnjem sistemu, ki je precej krut, veliko dobrega narediš z minimalnimi sredstvi, dobro voljo in prijaznostjo," pravi zdravnica Vida Drame Orožim, ki že štiri leta prostovoljno dela v pro bono ambulanti za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Ljubljani.

Na Obali z delom začenjajo reševalci na kolesih
12. 07. 2019 14.55Po lanskoletnem testnem obdobju letos Reševalna služba slovenske Istre vstopa v pilotni projekt izvajanja reševalne službe na območju Izole z reševalci na kolesih. V projekt bo vključenih 12 reševalcev, prvi z delom začnejo v soboto. V času poletne turistične sezone na Obali sicer zdravstveno oskrbo dopolnjujejo tudi turistične ambulante.

Gorenjske občine podprle kranjske zdravnike pri njihovih zahtevah
25. 04. 2019 15.39Šest gorenjskih občin – Kranj, Naklo, Šenčur, Preddvor, Cerklje in Jezersko – je podprlo družinske zdravnike, ki že dlje časa opozarjajo na preobremenjenost. Še posebej so v stiski zdravniki ZD Kranj, kjer se je 23 od 34 zdravnikov odločilo, da dajo odpoved, če se glavarinski količniki ne omejijo na številko 1895. V ZD Celje pa so vladi dali čas do konca maja.

Pojavnost pnevmokoknih okužb pri nas med najvišjimi v EU
12. 02. 2019 07.00Ne le gripa, v zimskem času krožijo tudi druge nalezljive bolezni. Ena od teh so pnevmokokne okužbe, ki povzročajo hude zdravstvene težave – med drugim pljučnice, okužbo krvi in vnetje možganskih ovojnic. V Sloveniji je pojavnost teh okužb v primerjavi z drugimi evropskimi državami kar trikrat, pri otrocih celo petkrat višja. Razlog je predvsem v slabi precepljenosti.

Slovenska resničnost: Tako dolge so čakalne vrste v našem zdravstvu!
24. 05. 2018 15.14Skrb zbujajoč je podatek, da v Sloveniji vsakega sedmega pacienta, ki obišče osebnega zdravnika, ta napoti k specialistu. Ker je sistem javne zdravstvene mreže kljub večletnim nenehnim opozorilom še vedno preobremenjen, se bolnik v primeru zdravstvenih težav prej ali slej sreča z dolgimi čakalnimi dobami za specialistične preglede. Bodo lansko leto sprejeti ukrepi vlade odpravili dolgotrajno čakanje ali je vedarle bolje, da se znajdete sami in pravočasno poskrbite, da boste na vrsti med prvimi?

FOTO in VIDEO: 'Kaj se je zgodilo z nami, da smo postali take pošasti?'
22. 06. 2017 06.30"Tistega dne, ko so najstniki v Novem Sadu zažgali brezdomca, so v Železniku otroci z bencinom polili in zažgali osem potepuških psov, za katere je skrbel cel blok. Kaj se je zgodilo z nami, da smo postali take pošasti?" se sprašuje profesor iz Srbije. V Črni gori pse ubijajo za pet evrov, razmere v zavetiščih so obupne. Hrvaška pa z Dubrovnikom dokazuje: problem potepuških psov je rešljiv!