Čeprav je Rusija že več kot leto dni v vojni, tamkajšnji zdravniki zatrjujejo, da jim za učenje obdukcije in anatomije primanjkuje trupel. K temu naj bi pripomogle predvsem zahodne sankcije, je na Telegramu sporočil vodja zasebnega ruskega laboratorija Aleksej Ivanov.
"Pred začetkom (vojne, op. a.) se je primanjkljaj uravnovesil s pomočjo Združenih držav Amerike, ki so trupla dovažala tudi drugim državam, ne le Rusiji. S 24. februarjem se je dobava v Rusijo ustavila," sporočilo navaja Newsweek.
A kot pravi Ivanov, so trupla "ključna pri učenju anatomije". Ruski zdravniki morajo tako primanjkljaj nadomestiti s pomočjo drugih držav – sedaj predvsem azijskih. Tako po 'zaloge' potujejo v Azerbajdžan, Gruzijo, Turčijo in Armenijo.
A tudi na azijskem trgu so Rusi naleteli na nekaj ovir. Nekatere, predvsem muslimanske države, izmenjave trupel ne podpirajo. Ob tem Ivanov pravi, da so nove države dobaviteljice iskali skoraj vse leto.
Težavo so poskušali rešiti tudi s pomočjo tehnologije. Kot je novembra 2022 dejala vodja visokotehnološke ekipe iz Moskve Maria Potemkina, so se študenti zgradbe telesa učili s pomočjo virtualne resničnosti.
"Simulatorji, ki se uporabljajo pri tehnologij, so visoko zanesljivi in dobro zajemajo prikaz zdravniškega dela," je povedala. Ob tem se Rusinji ta tip tehnologije zdi uporaben tudi z vidika dobre simulacije različnih zdravstvenih težav.