Za Srednjo zdravstveno šolo v Ljubljani je bilo po besedah ravnateljice zanimanja letos več kot prejšnja leta. "Na program zdravstvena nega je sprejetih osem oddelkov, to pomeni okrog 230 dijakov, na program bolničar negovalec smo sprejeli en oddelek, sprejetih je okrog 30 dijakov," je pojasnila ravnateljica Silva Kastelic.
Čeprav pa so letos razpisali več oddelkov, so imeli na omenjenih programih omejitev vpisa. "V resnici je bilo okrog 90 dijakov več, kot smo jih lahko sprejeli. Imamo pa tudi program poklicno tehniškega izobraževanja, kjer je tudi poln oddelek," je pojasnila.
Tudi na drugih šolah je dokaj podobno spodbudna statistika. Kot je dejala Branka Hrast Debeljak z Direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih, so vse te šole letos polne.
Po podatkih ministrstva za vzgojo in izobraževanje je na program zdravstvene nege vpisanih več kandidatov, kot je bilo sploh mest, bodisi ker so jih šole sprejemale na mesta za ponavljavce bodisi ker so jim odobrili večje oddelke. Na program bolničar-negovalec z 208 mesti je vpisanih 178 kandidatov. Eden od možnih vzrokov za takšen naval je morda tudi nekoliko večja generacija, pravijo.
Povečan vpis beležijo tudi na fakultetah
Po podatkih ministrstva za visoko šolstvo se je na ljubljanski in mariborski medicinski fakulteti na medicino in dentalno medicino prijavilo bistveno več kandidatov, kot je mest. Medtem pa so na ministrstvu za zdravje za najbolj kritične poklice v zdravstvu zagotovili štipendije.
"Štipendij je letos 110, predvidene so štipendije za študente družinske medicine, zdravstvene nege in dijake zdravstvene nege in negovalcev," je pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Tjaša Vidic. Zanje bo šlo letos iz proračuna 360.000 evrov, do leta 2031 sta zagotovljena dobra dva milijona evrov in pol. Vrsto in število štipendij bo sicer letno določalo ministrstvo.
"Končne kriterije bo določil razpis, eden od kriterijev bo pa moral biti, da se štipendist zaveže za določeno obdobje delati v javni zdravstveni mreži," je dodala Vidiceva.
Štipendije so vsekakor dobrodošle, menijo v šolstvu, niso pa dovolj. "Mislim, da je bolj pomembno to, da se mlad človek čuti nekje sprejetega, podprtega, da vidi, da bo imel možnost enega kariernega razvoja, da ima ugoden delovni čas," je poudarila ravnateljica Kastelic.
V času šolanja bi dijake lahko motivirali tudi delodajalci, pri katerih opravljajo usposabljanje z delom. Po kolektivni pogodbi jim namreč pripadajo potni stroški, malica in nagrada, a jim povsod tega ne dajo, je sklenila.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.