zdravstvena nega

Ob dnevu žena tudi protesti: Nočem cvetlice, daj mi delavske pravice!

08. 03. 2025 17.09

Ženske in vsi, ki se zavzemajo za njihovo enakopravnost, ob mednarodnem dnevu žensk, 8. marcu, poudarjajo nujnost boja proti neenakosti in diskriminaciji. Hkrati opominjajo, da pravice niso podarjene, ampak priborjene. Tokratni mednarodni dan bo potekal pod geslom Za vse ženske in dekleta: Pravice. Enakost. Opolnomočenje. So pa se zvrstili tudi protesti.

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik

07. 03. 2025 16.19

Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Mit ali resnica: Ali lahko krema proti gubam res nadomesti botoks?

04. 03. 2025 00.15

Botoks je priljubljena rešitev za glajenje gub, a ni edina možnost za mladosten videz. V tem članku razkrivamo, kako lahko dobra nega kože nadomesti potrebo po injekcijah.

Zbornica – Zveza o Medicorju: Ni šlo zgolj za administrativne pomanjkljivosti

28. 01. 2025 14.27

Na izjavo predsednice MC Medicor Metke Zorc, da zbornica zdravstvene in babiške nege v poročilu govori o pretežno administrativnih pomanjkljivostih, ki da niso niso vplivale na izid zdravljenja nesrečne bolnice, se je odzvala tudi Zbornica – Zveza, ki je te navedbe zanikala. Poudarili so, da ni šlo zgolj za "administrativne pomanjkljivosti", saj da denimo osem od 16 zaposlenih izvajalcev zdravstvene nege ni izpolnjevalo pogojev za samostojno opravljanje dela v Sloveniji.

V prihodnjem šolskem letu bo vpis omejen na 58 srednjih šolah

23. 05. 2024 14.06

Za šolsko leto 2024/2025 so srednje šole prejele prijave 22.971 kandidatov. Vpis bo omejen na 58 šolah, vendar večina teh šol nima posebnih presežkov prijavljenih, so sporočili z ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Nadaljuje se trend povečanega zanimanja za vpis v programe nižjega poklicnega izobraževanja.

Redke bolezni: Napredek obravnave bolnikov še vedno prepočasen

29. 02. 2024 08.17

Kris, Karolina, Miloš, Urban. To so obrazi otrok, ki so združili Slovenijo. Vsak izmed njih ima svojo zgodbo in svojo redko bolezen. Zadnji dan v februarju obeležujemo svetovni dan redkih bolezni, ki je namenjen širjenju osveščenosti o teh boleznih in opozarjanju na njihovo problematiko. In zaradi večje osveščenosti imajo nekateri izmed teh otrok danes vsaj možnost, da dobijo zdravilo. Ker za male borce z redkimi boleznimi v veliki večini ni nobene možnosti zdravljenja, so večinoma v domači oskrbi in zanje skrbijo ter jih negujejo njihovi starši. Zato v Društvu Vilijem Julijan pozivajo, naj se v Sloveniji končno uredi in zagotovi otroško paliativno oskrbo na domu oziroma pomoč tretje osebe na domu za družine otrok z najtežjimi zdravstvenimi stanji.

Kljub pozivom ministrstva in ZZZS zdravniki ne želijo izdajati bolniških listov

24. 01. 2024 09.32

Kako pacientom v času stavke zdravnikov zagotoviti potrebno oskrbo? Ostajajo namreč brez bolniških listov, brez pregledov in posegov, kar povzroča vse več skrbi. "Lovimo torej ravnotežje med pravicami stavkajočih in pravicami pacientov. In menimo, da so tu pacienti šibkejša stran," pravi Jasna Humar z zdravstvenega ministrstva. "Preko stisk ljudi se skuša iztržiti neke cenovne parametre za določene zdravstvene delavce. To ni prav," pa je prepričan zastopnik pacientovih pravic Marjan Sušelj. Vlado in Fides zato poziva, naj skleneta dogovor, "ki pije vodo".

Absentizem v zdravstvu: ena medicinska sestra dela za dve, tudi za tri

11. 01. 2024 06.00

V novomeški bolnišnici je v povprečju bolniško odsotnih 140 zaposlenih na dan, v ljubljanskem kliničnem centru 101 oz. 2194 na mesec, v murskosoboški pa 71 na dan. Če novomeškim bolniškim prištejemo še druge odsotnosti, manjka tretjina zaposlenih. Kako organizirajo delo? Veliko je nadomeščanj, nadur in preobremenjenosti. Na intenzivni enoti posledično medicinske sestre delajo za dve, tudi za tri. Kakšno je stanje v drugih bolnišnicah in zdravstvenih domovih?

Vojna med zdravstveno in zunajzdravstveno stroko: kaj je psihoterapija?

04. 10. 2023 08.00

V Sloveniji se trenutno bije bitka med na eni strani psihiatri in kliničnimi psihologi, ki pravijo, da so zgolj oni usposobljeni za izvajanje psihoterapije, in na drugi strani psihoterapevti, ki so se več let na teološki fakulteti, Univerzi Sigmunda Freuda ali prek Slovenske krovne zveze za psihoterapijo izobraževali zunaj zdravstva. Kamen spotike predstavlja že sama definicija psihoterapije, se pa obe strani strinjata, da je treba izločiti šarlatane. Kako? Poglejmo njihove predloge.

Zanimanje za delo v zdravstvu raste, vpis v tovrstne šole ogromen

03. 07. 2023 19.36

Ob kroničnem pomanjkanju kadra v javnem zdravstvu, ki zaradi boljših delovnih pogojev ali plačila beži na lažja delovišča, k zasebnikom, nekateri celo v druge poklice, je zanimanje za delo v zdravstvu še vedno visoko. Srednješolski programi zdravstvene nege so skorajda polni, ljubljanska medicinska fakulteta bo jeseni sprejela največ študentov doslej. Ministrstvo za zdravje pa je prvič z odredbo določilo poklice v zdravstveni dejavnosti, ki bodo štipendirani.

Odhodi zaposlenih iz UKC Ljubljana: Jug ministra poziva k ukrepanju

22. 06. 2023 13.40

V UKC Ljubljana so na ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana naslovili dopis, v katerem opozarjajo na trend odhodov zaposlenih zdravstvene nege. V dopisu, ki ga je podpisal generalni direktor UKC Marko Jug, ministra prosijo za sistemske ukrepe, ki bodo omogočili boljše pogoje za delo in možnost nagrajevanja v javnem zdravstvu.

Podatki ministrstva: vpis bo omejen na 70 srednjih šolah

23. 05. 2023 10.22

Znane so informacije o stanju prijav v srednje šole za šolsko leto 2023/2024. Kot kaže, se tudi letos omejitvam vpisa ni bilo mogoče izogniti. Vpis bo omejen na 70 šolah, lansko leto je bil omejen na 51 šolah. "Kljub daljšemu seznamu šol z omejitvami, pa večina nima posebnih presežkov prijavljenih," pojasnjujejo na ministrstvu za šolstvo in dodajajo, da je na večino šol in programov prijavljenih med dve in pet oseb preveč.

Teden v slikah: od obletnice invazije na Ukrajino do največjega športnega dogodka

25. 02. 2023 12.38

Pred enim letom je ruski predsednik Vladimir Putin vojski ukazal napad na Ukrajino. Vojna, ki ji ni videti konca, je zahtevala grozovit davek in ima posledice globalnih razsežnosti. Velik davek je zahteval tudi uničujoči potres v Turčiji in Siriji, tla so se spet tresla. Na domačem prizorišču pa je teden zaznamoval protest medicinskih sester, v svetu športa pa začetek največjega športnega dogodka v Planici.

'Zdravstvene reforme ne bo brez medicinskih sester'

22. 02. 2023 10.14

Sindikat delavcev v zdravstveni negi se je v Ljubljani zbral na protestnem shodu. Zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij, ki so po njihovi oceni nastala z decembrskim dogovorom s sindikati zdravstva in socialnega varstva, vladi očitajo tudi ignoranco in neenakopraven odnos do različnih skupin javnih uslužbencev. V Ljubljani tako vihrajo napisi s sporočili: "Noben robot ne more nadomestiti medicinskih sester."

Predstojniki enot ZD Ljubljana: Vsi, ki blatite vodstvo, le spodbujate nasilje

22. 02. 2023 12.19

Predstojniki enot ZD Ljubljana so sporočili, da je "zaradi nenehnih napadov na zdravstveni dom, vsakodnevnega iskanja nepravilnosti in enostranskih objav v medijih" stanje zanje in za njihove paciente postalo nevzdržno. "Vse to zelo slabo vpliva na odnos pacientov do zaposlenih, številnih in nenehnih očitkov pa ne moremo več sprejeti," pravijo in poudarjajo, da velika večina zaposlenih dela odlično. Stroka je na obremenitve opozarjala vrsto let, a ni bila uslišana, opominjajo.

Sindikati zdravstva in socialnega varstva: napoved protestnega shoda ostaja

15. 02. 2023 14.07

Vlada ter sindikati zdravstva in socialnega varstva so se sestali na pogajanjih o novem plačnem stebru za zdravstvo. Vladna stran po srečanju izjav ni dajala, v sindikatih so pojasnili, da jim je bila danes predstavljena primerjalna analiza plač v Evropi, natančnejša izhodišča bodo dobili v začetku prihodnjega tedna.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'

19. 01. 2023 06.00

V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Vse več sindikatov zahteva dvig plač, gasilci napovedali shod pred vlado

13. 01. 2023 12.19

Dvig plač zahtevajo tudi v Sindikatu poklicnega gasilstva, kjer od vlade pričakujejo povišanje za osem plačnih razredov. Dogovor z vladno stranjo bi sklenili najpozneje do 27. januarja, sicer bodo prisiljeni stopnjevati sindikalne aktivnosti, so sporočili. Prav tako dvig plač, in sicer za štiri plačne razrede, zahtevajo policisti. Oglasila sta se tudi sindikata Sviz in Glosa, ki prav tako opozarjata na zaostajanje plač zaposlenih. Ministrstvo za javno upravo pravi, da so vsi sporazumi s posameznimi poklicnimi skupinami na področju plač v mandatu te vlade posledica realizacije že sklenjenih dogovorov prejšnjih vlad.

Iniciativa Glas ljudstva poslancem predala stavkovne zahteve

09. 01. 2023 10.00

Pred napovedano veliko stavko pacientk in pacientov je iniciativa Glas ljudstva koalicijskim poslancem in poslankam, predvsem članom in članicam Odbora za zdravstvo, pred Državnim zborom predala stavkovne zahteve ter vse poslanke in poslance pozvala, da izkažejo podporo stavki in se je udeležijo ali pa si na srčno stran pripnejo simbol stavke – značko z dvema prekrižanima obližema, ki so jim jo tudi podarili.

Hackathon Demenca - naš skupni izziv

19. 12. 2022 00.15

Demenca ni le zdravstvena težava, temveč tudi zelo širok družbeni izziv.

'Tudi prejemki sodelavcev v zdravstveni negi pogosto pod minimalno plačo'

08. 12. 2022 16.48

Predsednica sindikata delavcev v zdravstveni negi Slavica Mencingar ob sredinem parafiranju stavkovnega sporazuma med sindikati zdravstva in socialnega varstva ter vlado opozarja, da so zaposleni v zdravstveni negi iz njega v celoti izpadli. O nadaljnjih korakih bodo organi sindikata skupaj s članstvom odločali v začetku prihodnjega leta.

Vlada izbrala novo v. d. generalnega direktorja Direktorata za zdravstveno nego

06. 12. 2022 08.44

Vlada je na dopisni seji na predlog ministra za zdravje s 6. decembrom 2022 imenovala Natašo Vidnar za vršilko dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za zdravstveno nego na Ministrstvu za zdravje.

Prepoved splava v moderni disfunkcionalni družbi – lekcije ameriških staroselcev

15. 10. 2022 16.46

Napadi na reproduktivno zdravje in pravico do telesne avtonomije so danes vse drznejši, še posebej po tem, ko je vrhovno sodišče ZDA konec meseca junija ovrglo 50 let staro razsodbo Roe proti Wade in s tem odpravilo ustavno zagotovljeno pravico do splava v ZDA. Ta odločitev je povsod po svetu povzročila močan odziv; opogumila je tako krščanske fundamentaliste, ki želijo uveljaviti nadzor nad različnimi vidiki družbenega in zasebnega življenja, kot tudi borce za pravice do svobodnega odločanja o lastnem telesu, aktivirala pa je tudi tiste družbene skupine, ki se nahajajo na nasprotnem bregu obeh ponujenih opcij.

Na prvih pogajanjih sindikatov zdravstva in socialnega varstva z resornim ministrstvom nič konkretnega

21. 09. 2022 07.28

Ministrstvo za zdravje je na prvi seji drugega kroga pogajanj v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva predstavila en del izhodišč in napovedala, da bo drugi del izhodišč za socialno varstvo vlada sprejela danes ali v četrtek, je po pogajanjih povedala predsednica sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič.

Šabeder novi predsednik sveta onkološkega inštituta

29. 06. 2022 20.54

Svet onkološkega inštituta je na prvi seji po menjavi predstavnikov vlade v svetu za novega predsednika izvolil Aleša Šabedra. Svetniki so se seznanili tudi s spremembami in dopolnitvami pravilnika o notranji organizaciji, finančnim poslovanjem inštituta od januarja do maja in potrdili pravilnik za izvajanje tržne dejavnosti.

Državni program obvladovanja raka v rokah OI: Želijo izboljšati obravnavo bolnikov

04. 04. 2022 14.36

Državni program obvladovanja raka za obdobje 2022–2026 je letos prešel v upravljanje in koordinacijo na Onkološki inštitut, s čimer želijo poskrbeti za še bolj strokoven in operativen način vodenja programa. Pomemben cilj na tem področju po besedah koordinatorke programa Sonje Tomšič je izboljšanje kakovosti obravnave bolnikov z rakom. V kratkem se bodo tako že delujočemu kliničnemu registru za kožni melanom pridružili še klinični register za raka pljuč, dojk, debelega črevesa in danke ter prostate. Zaradi vse večjih prostorskih potreb ob naraščanju pojavnosti raka na inštitutu medtem ob podpori ministrstva za zdravje načrtujejo prostorsko širitev.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice

20. 11. 2021 07.00

Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Študenti študij začeli v živo, vsi upajo, da ga bodo tako tudi končali

01. 10. 2021 08.42

Študijsko leto 2021/2022 se začenja. Študenti bodo, ob izpolnjevanju enega izmed pogojev PCT, študij začeli v predavalnicah, a ŠOS opozarja, da morajo tisti študenti, ki ne izpolnjujejo pogoja P ali C, če želijo priti do predavalnic, opraviti plačljivi test, saj samotestiranje, ki ga obvezno opravijo v izobraževalni ustanovi, za javni potniški promet ne velja.

'Če v politiki še naprej ne bo posluha, ni mogoče izključiti niti stavke'

24. 07. 2021 10.39

Predsednica zbornice zdravstvene nege Monika Ažman opozarja, da v zdravstveni negi že zdaj manjka ogromno kadra in da dovolj varne in kakovostne zdravstvene nege ne bodo več mogli zagotavljati. Prav zato je zbornica pripravila predlog prenovljenih kadrovskih standardov, o katerih že tečejo pogovori z resornim ministrstvom. "Če v politiki še naprej ne bo primernega posluha za problematiko, ni mogoče izključiti niti stavke," je dejala.

Kdaj in kako bi reševali pogoje dela, da bi ljudi v zdravstveni negi ohranili?

18. 06. 2021 16.16

Če ni medicinskih sester, ni zdravstvenega sistema, ne javnega in ne zasebnega. Sistem se bo zrušil, kakovost zdravljenja bo slabša, opozarjajo medicinske sestre, ki zaradi slabih pogojev dela in nizkih plač delovna mesta menjajo za tista v proizvodnji ali trgovini. Zato so se v četrtek usedle skupaj z ministrom Janezom Poklukarjem, ki jim je obljubil, da prihodnji teden na mizo dobijo časovnico, kdaj bi se lahko začela pogajanja o dvigu plač, predvsem pa: kdaj in kako bi reševali pogoje dela, da bi ljudi v zdravstveni negi ohranili.