"Vaše besede v nedavnem intervjuju so povzročile med zaposlenimi v zdravstvu nemalo žalosti in ogorčenja. Mnoge je prizadela in razočarala vaša navedba, da se na medicinsko fakulteto lahko načeloma vpišejo zgolj zlati maturanti, ki že tako celo gimnazijo vse moči usmerjajo samo v učenje, nato pa jih čaka še šest let študija, ki je usmerjen v dril, ego in mesarsko klanje. Od takšnih študentov niti ne moremo pričakovati, da bodo na koncu timski ljudje," je zapisala Bojana Beović.
Načrtno vdiranje razdora me različne profile?
Kot je izpostavila, so jih študenti opozorili, da se začne odlično sodelovanje med poklicema že v času študija in da ne razumejo, zakaj bi želela funkcionarka ene od organizacij medicinskih sester z nepremišljenimi izjavami načrtno kregati med seboj različne profile, ki lahko skupaj tvorno delujejo le kot ekipa: "To še najbolj razumejo prav srednje medicinske sestre, katerih status je bil v celoti razvrednoten, saj je bilo nanje pri urejanju statusa in plač preprosto pozabljeno. Zato je toliko bolj osupljivo, da se ne pridružite zahtevam za izboljšanje njihovega položaja, temveč jih celo obsojate."
Poklic zdravnika povsod po svetu zahteva vrhunsko izobraženost in odlične psihofizične sposobnosti, saj le tako lahko sprejemamo odgovorne odločitve, ki vplivajo na zdravje in življenje ljudi. Visoke zahteve so potrebne tudi za delo v zdravstveni negi. Prav sodelovanje je podlaga za razvoj, zato pričakujemo takšno razmišljanje od vseh zaposlenih v zdravstvu. Načrtno poudarjanje različnosti in parcialni interesi so pripeljali naš sistem v današnje stanje, izpostavlja Beovićeva.
Kot meni Beovićeva, Ažmanova s to izjavo spodkopava tako svoj ugled kot ugled izvoljenega predstavnika zdravstva v Državnem svetu. Zato pričakujejo javno opravičilo za izrečene besede oziroma odstop iz Državnega sveta, če v izrečeno resnično verjame: "Oseba s takšnimi stališči ne more in ne sme zastopati vseh zaposlenih v zdravstvu, česar se verjetno prav sami najbolje zavedate."
Ažmanova se je že opravičila za izjavo
Ažmanova se za svojo izjavo opravičuje: "Za svojo izjavo, ki je sicer del širšega intervjuja, objavljenega v reviji Onaplus, se vsem prizadetim opravičujem! Prepričana sem namreč, da so timsko delo in splošne družbene vrednote ključ za uspešno delovanje tako zdravstvenega sistema kot družbe nasploh. Osebni dohodek je pri zapuščanju poklica pri medicinskih sestrah šele na šestem mestu.Precej višje so neurejeni delovni pogoji in slabi medsebojni odnosi v delovnem okolju, kar pa je po mojem mnenju tudi posledica izgube splošnih družbenih vrednot in prehajanja v egoistično družbo, kjer vsakdo poskrbi le zase. Ravno tako sem prepričana, da urejanje zdravstvenega sistema zahteva vključenost vseh poklicnih skupin, saj nam izkušnje kažejo, da s parcialnim reševanjem težav posamezne poklicne skupine znotraj sistema povzročamo le nove in nove krivice, razlike, nesorazmerja – kakorkoli že to imenujemo – in se vrtimo v krogu na račun pacientov." Verjamem, da zmoremo dovolj modrosti, da se lahko vsi deležniki usedemo za isto mizo in se o nakopičenih težavah odkrito pogovorimo ter poiščemo rešitve, ki bodo sprejemljive za večino, če že ne za vse deležnike zdravstvenega sistema, in bodo prinesle boljšo skrb in oskrbo tistih, ki naše storitve najbolj potrebujejo – pacientov, je še dodala.
KOMENTARJI (441)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.