"Kljub številnim zahtevam, ki smo jih namenili kitajskim oblastem, nas še niso obvestili niti o obtožbah, ki bremenijo aretiranega uslužbenca," je dejala tiskovna predstavnica EU Nabila Massrali, ki zagotavlja, da bodo še naprej poizvedovali ter od Kitajske zahtevali sklenitev ustreznega odgovora. Kot je dejala Massarali, je Unija zaskrbljena glede odnosa, ki ga je aretirani uslužbenec deležen v državi, poroča France 24.
Francoski časnik Le Monde je poročal, da gre za uslužbenca IT-oddelka ter ga identificirali kot An Dong. Aretiran naj bi bil zaradi suma "zbiranja dokumentov in povzročanja težav". Gre za nekonkretno obtožbo, ki jo pogosto uporabljajo za zatiranje nasprotujočega mnenja. Takšno dejanje se lahko kaznuje z zaporno kaznijo do petih let. Kitajski državljan naj bi bil pridržan v jugozahodni provinci Sečuan.

EU je kitajskim oblastem poslala že tri pisna sporočila, v katerih je zahtevala dodatne informacije o domnevnih kaznivih dejanjih An Donga. Od Kitajske je Unija zahtevala tudi, da aretirancu omogoči dostop do lastnega odvetnika.
Gre sicer za redek primer aretacije uslužbenca zahodne diplomatske misije na Kitajskem, a ne tudi edini. Nekdanji lokalni uslužbenec na britanskem konzulatu v Hongkongu Simon Čeng trdi, da ga je kitajska policija leta 2019 mučila ter da je bil pridržan 15 dni. Nekdanji kanadski diplomat Michael Kovrig je bil medtem zaradi obtožb o vohunjenju na Kitajskem zaprt skoraj tri leta. A v resnici je bil to le odgovor za kanadsko aretacijo izvršne direktorice podjetja Huawei Meng Vandžou, ki je bila obtožena goljufije. Kovrig je bil izpuščen septembra 2021, skupaj s še enim Kanadčanom.
Od pandemije so se vezi med Kitajsko in EU poslabšale. Pred kratkim je Unija Kitajsko opozorila, naj Rusiji v času vojne v Ukrajini ne zagotavlja vojaške ali finančne podpore. Še pred tem je med velesilama prišlo do spora tudi zaradi Litve in Tajvana.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.