Gospodarstvo

Trump ni upošteval že obstoječih odstotkov: carine za Kitajsko 145-odstotne

Washington/Peking, 10. 04. 2025 06.25 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
M.P., STA, K.H.
Komentarji
175

Trgovinska vojna med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma ne kaže znakov umirjanja. Ameriške carine za kitajsko blago so zdaj pri 145 odstotkih. Kitajska pa je uvedla 84-odstotni dvig carin na celoten uvoz ameriškega blaga. Ameriški predsednik je sicer v sredo za 60 drugih držav za 90 dni zamrznil dvig carin. Podobno odločitev je dan kasneje sprejela tudi Evropska unija, ki je za 90 dni preložila uvedbo protiukrepov na ameriške carine.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: 90-dnevna zamrznitev carin
    04:02
    Iz 24UR: 90-dnevna zamrznitev carin
  • Iz 24UR: Odlog carin in odboj na borzah
    01:16
    Iz 24UR: Odlog carin in odboj na borzah
  • Iz SVETA: Trump zamrznil večino carin
    03:06
    Iz SVETA: Trump zamrznil večino carin

ZDA je za Kitajsko uvedla 145-odstotne carine, so danes potrdili iz Bele hiše. V sredo je sicer ameriški predsednik Donald Trump dejal, da bodo carine povišali na 125 odstotkov, vendar so danes iz njegove administracije pojasnili, da ta odstotek ni vseboval že prej obstoječih 20-odstotnih carin, ki jih je Trump pred časom uvedel zaradi domnevne vloge Kitajske pri dotoku prepovedane droge fentanil v ZDA. To pomeni, da so nove carine za uvoz blaga s Kitajske 145-odstotne. 

Po poročanju AFP pa najnovejše 125-odstotne carine ne zajemajo izdelkov, kot so aluminij in jeklo ter avtomobili. Za te je ameriški predsednik pred tem uvedel ločene 25-odstotne carine. Sredine 125-odstotne dodatne carine prav tako ne veljajo za blago, kot so baker, farmacevtski izdelki, polprevodniki, les in energetski izdelki. Za nekatere od teh izdelkov je Trump že nakazal, da jih namerava obravnavati z ločenimi carinami.

"Videli bomo, kaj se bo zgodilo," je dejal Trump med tiskovko po seji vlade. Poudaril je, da so ZDA pripravljene doseči dogovor s Kitajsko, a je ponovil, da jih je ta v preteklosti izkoriščala. 

Marco Rubio, Donald Trump in Pete Hegseth
Marco Rubio, Donald Trump in Pete Hegseth FOTO: Profimedia

Trumpov finančni minister: ZDA pripravljene na začetek pogajanj o carinah

Finančni minister Scott Bessent je med televizijskim prenosom tiskovne konference vlade dejal, da ZDA vzpostavljajo "proces" za začetek pogajanj z državami, ki so jih prizadele carine, in da bo ameriški predsednik sodeloval v pogovorih. 

Bessent je poudaril, da so ZDA še vedno "najboljše mesto za naložbe".

Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko
Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko FOTO: Shutterstock

Peking: Ne bojimo se ameriških provokacij

Dan po odločitvi ameriškega predsednika, da zaradi "nespoštovanja, ki ga je država izkazala do svetovnih trgov," zviša carine za Kitajsko, so v veljavo stopile tudi kitajske carine na ameriško blago. 84-odstotne carine veljajo na uvoz celotnega ameriškega blaga.

Ob tem je Kitajska uvedla dodatne omejitve za več ameriških podjetij, ki med drugim njihovim vodstvenim delavcem prepovedujejo vstop na Kitajsko ali jim prepovedujejo vlaganje v državi, poroča BBC.

"Kitajska vlada se ne boji provokacij," je v odzivu na najnovejše ameriške carine na uvoz kitajskega blaga preko družbenih omrežij sporočila predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning. "Mi smo Kitajci. Ne bomo se uklonili," je zapisala.

Ob odzivu je objavila tudi video nekdanjega vodje kitajske komunistične partije Mao Zedonga, ki je v času korejske vojne ZDA dejal, da "ne glede na to, kako dolgo bo trajala vojna, ne bomo nikoli popustili".

Kljub trgovinski vojni je Trump v sredo zvečer novinarjem pohvalil kitajskega predsednika Ši Jinpinga. "Ši je pameten fant in na koncu bomo sklenili zelo dober dogovor," je prepričan. Dodal je, da je njegov kolega "eden najpametnejših ljudi na svetu, ki točno ve, kaj mora narediti, in ki ljubi svojo državo".

Nato je omenil tudi moč ZDA: "Imamo orožje, ki ga nihče sploh ne pozna." Prepričan je, da ga bo Ši kmalu poklical, nato pa bodo stekli pogovori.

EU za 90 dni preložila uvedbo protiukrepov na ameriške carine

Evropska unija za 90 dni prelaga uvedbo protiukrepov v odziv na ameriške carine na uvoz jekla in aluminija, ki bi se morali začeti izvajati prihodnji torek. Za to so se odločili, potem ko je Trump v sredo zamrznil dvig vzajemnih carin. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je že dopoldne pozdravila odločitev ameriškega predsednika. "To je pomemben korak k stabilizaciji svetovnega gospodarstva," je zapisala na družbenem omrežju in poudarila, da so jasni in predvidljivi pogoji ključnega pomena za delovanje trgovine in dobavnih verig.

"Carine so davki, ki zgolj škodujejo podjetjem in potrošnikom. Zato stalno zagovarjam sporazum o brezcarinskem trgovanju med EU in ZDA," je dodala. EU po njenih besedah ostaja zavezana konstruktivnim pogajanjem z ZDA, da bi vzpostavili trgovanje brez ovir v obojestransko korist.

"Pogajanjem želimo dati priložnost. Medtem ko zaključujemo sprejetje protiukrepov, ki so v sredo prejeli veliko podporo držav članic, jih za 90 dni ustavljamo," je na družbenem omrežju sporočila predsednica Evropske komisije. Dodala je, da se bodo protiukrepi začeli izvajati, če pogajanja z ZDA ne bodo prinesla rezultatov.

Članice EU, s katerimi se je komisija posvetovala tudi danes, so v sredo podprle uvedbo protiukrepov v odziv na 25-odstotne dodatne carine na uvoz jekla in aluminija v ZDA, ki so začele veljati sredi marca. Prvi carinski protiukrepi v višini do 25 odstotkov, ki skupno zadevajo ameriško blago v vrednosti okoli 20 milijard evrov, bi se morali začeti uporabljati prihodnji torek, večina preostalih pa sredi maja.

Carine in svetovni trgi
Carine in svetovni trgi FOTO: AP

Tiskovni predstavnik Evropske komisije Olof Gill je pozneje pojasnil, da bo komisija sprejela izvedbeni akt, ki so ga v sredo podprle članice. Z drugim aktom pa bo za 90 dni ustavila njegovo izvajanje. "To nam daje 90 dni časa za pogajanja z Američani. Če ne bo uspeha, se bodo ukrepi po 90 dneh začeli izvajati," je povedal.

Obenem namerava komisija po njegovih besedah premor izkoristiti za razmislek in analizo ter pogovore z državami članicami in predstavniki gospodarstva, da bi pripravili čim boljšo in kar se da usklajeno strategijo za zaščito potrošnikov, podjetij in članic EU. Komisija bo po navedbah von der Leyen nadaljevala tudi pripravo protiukrepov v odziv na druge ameriške carine. Vendar pa, kot je pojasnil tiskovni predstavnik, Bruselj ne bo predstavil konkretnih predlogov za dodatne protiukrepe.

Na več novinarskih vprašanj, zakaj je komisija na zamrznitev dviga vzajemnih carin odgovorila z zamrznitvijo odziva na carine na uvoz jekla in aluminija, je Gill odgovoril, da v komisiji verjamejo, da je njihova strategija odzivanja na Trumpova dejanja pravilna.

EU se bo obenem še naprej osredotočala na diverzifikacijo svojih trgovinskih partnerstev ter si prizadevala za odpravo ovir na evropskem notranjem trgu, je sporočila predsednica komisije. "Skupaj s svojo ekipo bom še naprej delala dan in noč, da bi zaščitili evropske potrošnike, delavce in podjetja. Skupaj bomo iz te krize izšli močnejši," je zapis sklenila von der Leynova.

Gill je na družbenem omrežju sporočil, da si bo komisija pred odločanjem o nadaljnjih korakih vzela čas za oceno zadnjih dogodkov, pri čemer se bo tesno posvetovala z državami članicami in industrijo. Po navedbah evropskega diplomata predstavniki komisije o različnih možnostih z veleposlaniki držav članic pri EU razpravljajo na srečanju, ki se je v Bruslju začelo ob 10. uri.

Tusk: Ohranjanje trdnih odnosov z ZDA je skupna odgovornost Evropejcev in Američanov

Poljski premier Donald Tusk je ob tem vse strani pozval, naj kar najbolje izkoristijo 90-dnevni premor, in poudaril, da je ohranjanje trdnih odnosov z ZDA "skupna odgovornost Evropejcev in Američanov". Prihodnji nemški kancler Friedrich Merz pravi, da zamrznitev dokazuje, da ima enoten evropski pristop do trgovine pozitiven učinek, in dodaja: "Evropejci smo odločeni, da se branimo in ta primer kaže, da enotnost najbolj pomaga."

Namestnik vietnamskega premierja Ho Duc Phoc pravi, da ZDA in Vietnam pričakujeta začetek "pogajanj o dvostranskem trgovinskem sporazumu", ki "bi vključeval carinske sporazume". 

Po svetu pozdravljajo zamrznitev dviga ameriških carin

Britanski premier Keir Starmer je poudaril, da zgolj gospodarski dogovor z ZDA ali morebitna zagotovitev nižjih carin ne bo dovolj. V sredo je še pred odločitvijo o zamrznitvi dviga carin prišlo do pretresov na britanskih trgih. "Trgovinska vojna ni v nikogaršnjem interesu. Ne želimo nobenih carin," je dejal tiskovni predstavnik britanske vlade. Po navedbah Downing Streeta se miren in premišljen pristop izplača, Trumpova odločitev pa za Veliko Britanijo kratkoročno ne bo pomenila večjih sprememb.

Kanadski premier Mark Carney je medtem Trumpovo odločitev označil za "dobrodošel oddih za svetovno gospodarstvo". Na družbenem omrežju X je še zapisal, da bosta Kanada in ZDA začeli pogajanja o novih gospodarskih in varnostnih odnosih takoj po zveznih parlamentarnih volitvah, ki bodo 28. aprila.

Tudi Japonska vlada je danes sporočila, da pozitivno sprejema Trumpovo odločitev. Dodali so sicer, da Japonska "še naprej odločno zahteva, da ZDA ponovno preučijo svoje ukrepe v zvezi z vzajemnimi carinami, carinami na jeklo in aluminij ter carinami na avtomobile in avtomobilske dele". Kljub 90-dnevni zamrznitvi dviga carin namreč v veljavi ostajajo nekatere druge dajatve, denimo 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov v ZDA. Avtomobilski sektor na Japonskem, ki je tesna zaveznica ZDA, predstavlja pomemben steber gospodarstva.

Japonski trgi
Japonski trgi FOTO: AP

Na Trumpovo odločitev se je odzvalo tudi Združenje držav jugovzhodne Azije (Asean), ki je danes po srečanju ministrov za gospodarstvo članic desetčlanskega bloka sporočilo, da "ne bodo uvedli nobenih povračilnih ukrepov" in da so se pripravljeni pogovarjati. Večino članic združenja, ki ga sestavljajo Brunej, Kambodža, Vietnam, Indonezija, Laos, Malezija, Filipini, Tajska, Singapur in Mjanmar, bi sicer doletele visoke, večinoma več kot 30-odstotne carine. V tej luči so izrazili globoko zaskrbljenost zaradi njihove uvedbe, vendar poudarjajo, da povračilni ukrepi ne bi bili koristni, saj so bile ZDA lani največji vir neposrednih tujih naložb in drugi največji trgovinski partner združenja Asean.

Na Trumpovo odločitev so se odzvale tudi države Latinske Amerike, ki pozivajo k oblikovanju enotne fronte proti "arbitrarnim ukrepom" Washingtona. "Ne moremo še naprej delovati ločeno, ko se svet na novo organizira. ZDA na novo rišejo svoj gospodarski zemljevid, ne da bi se vprašale, kdo je ostal zadaj," je dejala predsednica Hondurasa Xiomara Castro, ki je v sredo gostila srečanje 11 voditeljev članic Skupnosti latinskoameriških in karibskih držav (CELAC).

"Samovoljne carine destabilizirajo mednarodno gospodarstvo in zvišujejo cene. Zgodovina nas uči, da trgovinske vojne nimajo zmagovalcev," je dejal brazilski predsednik Lula da Silva, ki vodi največje gospodarstvo v Južni Ameriki.

"Latinska Amerika in Karibi potrebujejo enotnost in solidarnost (...) ter krepitev regionalnega povezovanja," pa je menila mehiška predsednica Claudia Sheinbaum.

Na srečanju v Hondurasu je bila prisotna tudi kitajska delegacija. Medtem ko se Washington kot partner zdi vedno bolj nestabilen, Peking namreč pospešeno uveljavlja svoj vpliv v regiji. Kitajska bo čez približno mesec dni gostila srečanje s 33-člansko skupnostjo CELAC, prisoten bo tudi predsednik Ši Jinping.

Rast evropskih in azijsko-pacifiških trgov

Trump je sicer v sredo zvečer napovedal tudi 90-dnevno zamrznitev dviga carin za vse ostale države, kar se že pozna na svetovnih trgih. Finančni trgi v azijsko-pacifiški regiji so le nekaj ur po njegovi napovedi zabeležili rast.

Japonski indeks Nikkei 225 se je na primer dvignil za več kot osem odstotkov, južnokorejski Kospi skoraj šestodstotno rast, kitajski Shanghai Composite 1,2 odstotno rast, hongkonški Hang Seng se je dvignil za več kot tri odstotke, tajvanski Taiex več kot devet, avstralski ASX 200 pa za 4,5 odstotka.

Carine in trgi
Carine in trgi FOTO: AP

Torkovo jutro je veliko boljše tudi za vlagatelje na glavnih evropskih delniških trgih. V Združenem kraljestvu je indeks FTSE 100 že narasel za šest odtotkov, francoski Cav 40 se je dvignil za 6,3 odstotka, nemški Dax pa za osem odstotkov.

Po novici o "odlogu" gospodarske krize je zgodovinske dobičke zabeležil tudi ameriški Wall Street. Tudi bančna skupina Goldman Sachs ima pozitivnejše napovedi za ameriško gospodarstvo. V začetku tedna so namreč napovedali 65-odstotno verjetnost, da bi se ameriško gospodarstvo letos skrčilo. Zdaj se je vrnil k prvotni napovedi, ki napoveduje, da obstaja 45-odstotno tveganje za recesijo.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt je novinarjem pojasnila, da bodo ZDA nadaljevale s prilagojenimi pogajanji in da se bo raven carin med pogajanji znižala na vzajemnih 10 odstotkov. Ameriški predsednik je medtem odločitev o zamrznitvi dviga carin pojasnil z besedami, da jo je sprejel, ker je po njegovih napovedih v stik z njim stopilo več kot 75 držav, ki so ob tem tudi upoštevala njegova priporočila, naj se ne maščujejo.

Newyorških borz Trumpova zamrznitev carin ni prepričala

Medtem ko so azijske in evropske borze pozdravile odločitev ameriškega predsednika, ki je v sredo za 75 držav, med katerimi ni Kitajske, za 90 dni zamrznil dvig carin, pa ameriških vlagateljev ta odločitev ni prepričala. Newyorške borze so današnje trgovanje začele v rdečem, pomagali niso niti najnovejši podatki o ameriški inflaciji.

Indeks Dow Jones je bil po prve pol ure trgovanja 2,15 odstotka pod izhodiščem, širši indeks S&P 500 je beležil 2,64-odstotni padec, tehnološki indeks Nasdaq pa 3,38-odstotnega.

Indeksi na evropskih borzah so medtem močno v zelenem. Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je bil sredi dneva 5,44 odstotka nad izhodiščem, frankfurtski DAX je poskočil za 5,29 odstotka, pariški CAC 40 pa za 5,13 odstotka. Zunaj območja z evrom je bil londonski FTSE 100 4,22 odstotka v zelenem.

Se je pa danes zaradi Trumpove odločitve in podatkov o inflaciji močno znižala vrednost dolarja, ki je izgubil tako proti evru kot proti funtu. Na borzi v Frankfurtu je bilo treba ob 16. uri za en evro odšteti 1,1126 dolarja, kar je 1,71 odstotka več kot v sredo.

Časovnica carin v času Trumpovega drugega mandata:

 

20. januar: Ameriški predsednik je v svojem inavguracijskem govoru predstavi načrte za prenovo svetovnega trgovinskega sistema, "da bi zaščitil ameriške delavce" in uvedel carine za tuje države, "s čimer bi obogatili naše državljane".

1. februar: Trump napovedal 25-odstotne carine na kanadski in mehiški izvoz v ZDA ter dodatnih 10 odstotkov za Kitajsko.

3. februar: Mehika in Kanada skleneta dogovor o zaustavitvi ameriških carin za en mesec.

10. februar: Trump napovedal 25-odstote uvozne carine na jeklo in aluminij, ki vstopata v ZDA.

4. marec: Bela hiša uvedla dodatne carine na uvoz iz Kitajske.

12. marec: Trumpove 25-odstotne carine na jeklo in aluminij stopijo v veljavo.

26. marec: Bela hiša razkrije nove 25-odstotne carine na avtomobile in avtomobilske dele, ki prihajajo v ZDA – veljati bodo začele 2. aprila.

2. april: Trump pravi, da bodo ZDA uvedle "vzajemne carine" za nekatere države ter univerzalne 10-odstotne carine na uvoz iz vseh drugih držav.

5. april: V veljavo stopijo 10-odstotne univerzalne carine.

9. april: V veljavo stopijo carine za približno 60 držav, ki so jih označili za "najhujše kršiteljice". Trump napovedal 90-dnevni premor za vse države z univerzalnimi 10-odstotnimi carinami na vseh področjih. Za Kitajsko je medtem carine dvignil na 125 odstotkov.

10. april: V veljavi 84-odstotne kitajske carine na ameriško blago.

Dnevni pregled dogodkov

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (175)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zvoneti
11. 04. 2025 13.28
Ko bodo spodnje gate v trgovini 50 dolarjev ga bodo odnesli iz ovalne pisarne.
Masai_Mara
11. 04. 2025 10.12
+1
Trumpu uhajajo stvari iz rok ker se očitno niti ne zaveda več kaj je rekel in storil prejšnji dan. ZDA imajo na Kitajskem ogromno podjetij in tovarn katere je Trump s svojimi carinami močno prizadel inn posredno sam sebi naredil škodo. Super, samo tako naprej in bomo lahko gledali potop ZDA.
Aijn Prenn
11. 04. 2025 10.02
+1
Me prou zanima koliko mandata še ima pred seboj.
HardKore
11. 04. 2025 09.50
+2
Samo bedaki in konji
Albert Konečnik
11. 04. 2025 09.43
+1
Igre otročičkov, krampl pa pri tem prednjači.
optimist11
11. 04. 2025 09.25
-1
Mislim, da se Trump ne bo umiril , dokler mu SLO ne zagrozi, da bomo potegnili Dončiča nazaj.
AlexReal
11. 04. 2025 09.06
+1
Oranžni samovšečni puhloglavec bo pripeljal Ameriko do stanja, kjer bodo vse ostale države poiskale druge gospodarske poti in s tem osamili Ameriko. Puhloglavec očitno nima niti toliko razuma, da bi poslušal koga pametnejšega od sebe. Ali pa so vsi raje tiho, da ne bi padali skozi okna.
Bolfenk2
11. 04. 2025 09.01
+1
Ubogi Američani. Ne znam si več predstavljati življenja brez poceni kitajskih izdelkov.
Pajo_36
11. 04. 2025 08.55
+2
Ja a ni desnica za biznis pa to?? NAjprej globalizacija, pa proizvodnje v pocen dele sveta, zdej pa ni več dobr ane...hahahaha dokazala je desnica kolk je pametna tud pri brexitu, sej jaz grem stavit de naši evropski SDS, Orban in AFD pametnjakoviči kujejo počasi konec EU, se bojo že zmislil, da smo ogroženi od k... in palca. Jooj de sm uvoznik dela s Kitajske v Ameriki, roba na ladjah un se pa zmišljuje... Se pravi, moram za robo plačat povprečno še enkrat toliko, ja le komu bom to obesil, potrošniku ane !
qwerty99
11. 04. 2025 08.34
+3
EU naj Trumpla pusti v njegovem peskovniku carin. Svet je velik, priložnosti za trgovanje z zanesljivimi partnerji je ogromno: Kanada, Avstralija, Nova Zelandija, Japonska, Južna Koreja, Indija, Kitajska, večina Latinske Amerike, pa še kar nekaj držav bi se našlo, kjer niso norci na oblasti.
Aijn Prenn
11. 04. 2025 08.54
+3
Natanko tako in še dober izgovor imamo, da se lahko začnemo oddaljevati od njihove "pokroviteljske" drže napram EU.
mr.poper
10. 04. 2025 21.55
+3
Kitajci so z njihovimi cenenimi proizvodi kot roj kobilic ,zato je blagovna menjava Kitajcev v velikem plusu in tako garant za propad države v katero izvažajo .
cefre
10. 04. 2025 21.41
+6
Stvari bi bile dokaj enostavne če bi svet enotno nastopil proti trampu! Uvesti 200% carine na proizvode TESLA, omrežja X, Googla in ostalih "zlatih krav" ameriške administracije, oziroma prepoved prodaje v vseh državah! Tile mogotci bi na kolenih prosili, če se je kdo od ostalih sploh še pripravljen pogovarjati z njimi in se z njimi iti gospodarstvo!
cirenij
11. 04. 2025 08.27
+2
Edino Kirajci so sposobni tega! Na žalost, zato pa je kot je, ker se ostali, tudi EU ne postavijo po robu. Zdaj bodo čakali, kaj se bo pripeljalo Trumpu.
Miran1960
10. 04. 2025 21.21
+8
Ma to je že tragikomedija, vprašanje za miljon je ali njegovi sploh vejo kaj računati, ker se stalno spreminja.
Betuul
10. 04. 2025 21.16
-3
No ! A zdaj vidite kako je na svetu pomembna usa s trumpom ali kerim drugim trampom! Vsak si tam neki spomni da vsi v amere gledamo! In ne moremo spati prav
komarec
10. 04. 2025 21.13
+8
In kaj na vse to pravi naš največji genij za vse jajo?
Slovenska pomlad
10. 04. 2025 21.11
+3
Usral se je Dump v enem dnevu.
mr.poper
10. 04. 2025 21.58
+1
Ciljna je samo ena država , vse ostalo je glasbena spremljava .
Nace Štremljasti
10. 04. 2025 21.08
-2
SKAVA DUSIJI TER KITAJSKI,DEU PA KLEČEPLAZI SRAMOTA
Nace Štremljasti
10. 04. 2025 21.08
-2
Bolfenk2
10. 04. 2025 20.58
+5
Ne more Amerika dobiti carinske vojne s Kitajsko. Kitajska je preprosto gospodarsko močnejša. Enako EU izgublja s sankcijami proti Rusiji. Tudi Rusija je premočna, da bi jo podredili s sankcijami. Evropsko gospodarstvo pa od uvedbe sankcij vidno stagnira.
U1665256761563
10. 04. 2025 20.51
+6
Carine kao dvignit na 145, krati stremijo k temu, da bodo 10%, en kup nekega bluzenja in premišljanja...jaki pogaklec je tle Trumpek. Če bi bil star 8 let bi imel ziher največ frnikul v soseski, tako pa ...ma nekaj težav, ker vsinne bodo pokleknili.
JAZsemTI
10. 04. 2025 20.46
+4
Trump je prvi pomežiknil. Umetnost vojne spisal Kitajec😏