
Slovenska vojska načrtuje nakup potrebnega števila monokularjev, so nam potrdili na ministrstvu za obrambo. Glede cene razkrivajo, da se ta giblje med pet in šest tisoč evri za komplet. Odvisno od proizvajalca in vsebine kompleta, pojasnjujejo. Komplet binokularjev je sicer približno dvakrat dražji in znaša 18 tisoč evrov. Količine nabave na Mors ne razkrivajo. Po naših informacijah SV v skladu s cilji potrebuje 4500 nočnogledov. Za nabavo pa je po naših informacijah predvidenih pet milijonov evrov.
Projekt nabave tako binokularnih kot monokularnih nočnogledov je sicer stekel leta 2022. Nočnoglede načeloma uporabljajo vse enote Slovenske vojske, kadar delujejo v pogojih zmanjšane vidljivosti.
Vojaki jih uporabljajo na različnih vojaških dolžnostih v pogojih omejene vidljivosti. "Vsaka vrsta nočnogleda ima svoje prednosti in slabosti. Monokularni nočnogledi so lažji in manjši, cenovno ugodnejši, uporaba z enim očesom pa še vedno ohranja nočni vid na drugem očesu. Binokularni nočnogledi so sicer dražji, vendar so nujno potrebni za nekatere vojaške dolžnosti, pri katerih se zahteva zaznavanje globine oziroma globinski vid," izbiro monogledov pojasnjujejo na ministrstvu.
Na vprašanje o tem, kakšne izkušnje imajo enote z uporabo monokularnih nočnogledov, Mors odgovarja, da so izkušnje tako z monogledi kot dvogledi pozitivne, "saj predstavljajo obvezen element opreme za delovanje v pogojih zmanjšane vidljivosti".

Kar pa po naših informacijah ne drži. Nezadovoljstvo med vojaki je izredno visoko. Dolgo časa naj bi Generalštab SV opozarjali na pomanjkljivosti. Prejšnje vodstvo obrambnega ministrstva pod Marjanom Šarcem je po naših informacijah zavrnilo nakup monogledov in naročilo nakup dvogledov, vendar se je na koncu aktualni načelnik generalštaba vseeno odločil za prvo opcijo.
Slovenska vojska uporablja za opazovanje ponoči in ob slabi vidljivosti nočnoglede L3 AN/PVS-14, ameriškega podjetja L3 Technologies. Delujejo na principu ojačitve svetlobe. Slika nočnogleda je v odtenku zelene svetlobe. Lahko se pritrdi na čelado ali orožje. Ob popolni temi lahko uporablja IR izvor svetlobe za opazovanje na manjših razdaljah, piše na strani Slovenske vojske.
Kot smo že večkrat poročali, je Slovenija v procesu izvedbe več velikih investicijskih projektov. Poleg osemkolesnikov Slovenija kupuje še protiletalski sistem Iris-T, francoske havbice Caesar in šest helikopterjev, investicije gredo oz. bodo šle tudi v novo puško in pištolo ter sistem zračne obrambe Mangart 25. Slovenija je leta 2024 obrambnim izdatkom namenila okoli 1,35 odstotka BDP oziroma 904,7 milijona evrov, letos naj bi več kot kot 1,2 milijarde evrov.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.