Slovenija

Vlada z novim zakonom za krepitev kibernetske varnosti

Ljubljana, 10. 04. 2025 06.17 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada je potrdila predlog novega zakona o informacijski varnosti, s katerim želi tudi na podlagi evropske direktive okrepiti nacionalni sistem kibernetske varnosti. "Gre za pomemben korak k boljšemu zaznavanju kibernetskih incidentov, hitrejšemu odzivanju nanje, zaradi česar bo gospodarska škoda bistveno manjša," je ocenil direktor urada vlade za informacijsko varnost Uroš Svete.

Z novim zakonom se bo v slovenski pravni red preneslo področno evropsko direktivo ter zagotovilo krepitev in nadaljnji razvoj zmogljivosti slovenske kibernetske obrambe, ki so bile zastavljene že v veljavnem zakonu iz leta 2018, je po seji vlade povedal direktor urada vlade za informacijsko varnost Uroš Svete.

Rok za prenos določb evropske direktive, bolj znane pod imenom NIS2, v nacionalne zakonodaje držav članic EU je potekel že 17. oktobra lani. Svete je povedal, da je v skladu z njo med drugim predvidena širitev kroga zavezancev, ki morajo sprejeti ukrepe za zagotavljanje kibernetske varnosti, tako da bodo med njimi subjekti tako javnega sektorja kot gospodarstva, pa tudi mestne občine.

Zavezanci bodo morali med drugim pripraviti oceno tveganj ter načrte za obvladovanje kibernetskih incidentov in za neprekinjeno poslovanje svojih bistvenih storitev. "Na eni strani bodo morali sami pri sebi urediti področje upravljanja z informacijskimi tehnologijami, na drugi pa bodo, če je takšna narava procesa, to zahtevali tudi od svojih dobaviteljev oz. zunanjih partnerjev," je povedal Svete.

Ker se dodajajo nove panoge in vključujejo vsa srednja in velika podjetja, bo zavezancev, ki bodo morali sprejeti specifične varnostne ukrepe ter uradu poročati o morebitnih incidentih, v skladu z novim zakonom precej več kot zdaj. "Danes imamo opravka z 80 zavezanci, po novem jih bomo imeli več kot 1000," je dejal. Če se je zdaj z zakonom ciljalo na najbolj pomembne akterje, se zdaj ta krog širi, je nadaljeval in ponazoril: "Lahko bomo videli, kaj se skriva pod vrhom ledene gore."

Kibernetska varnost
Kibernetska varnost FOTO: Shutterstock

Zakon bo ponudil pravno podlago, da bodo lahko zavezancem v primeru velikih kibernetskih incidentov ponudili tehnične skupine za pomoč. "Vključili jih bomo v situacijski center kibernetske obrambe, ki ga gradimo skupaj z ministrstvom za obrambo in bo del urada za informacijsko varnost," je povedal. Investicijo v vrednosti 40 milijonov evrov je označil za veliko pridobitev za Slovenijo.

Zakon bo po njegovih besedah pomemben korak k temu, da bo prišlo do boljšega zaznavanja kibernetskih incidentov in hitrejšega odzivanja nanje, predvsem pa do bistveno manjše gospodarske škode, ki so jo kibernetski incidenti v zadnjih letih povzročili v Sloveniji in tudi v drugih državah. Na vprašanje, ali je Slovenija kibernetsko varna država, je odgovoril, da se gibljemo v zgornji sredini.

Izpostavil je, da informacijska varnost postaja odgovornost poslovodstva, "ne več nekih tehnikov, ki so bili ponavadi odgovorni za vse in na koncu tudi krivi za vse". Tudi zato bo v skladu z novim zakonom urad za informacijsko varnost izvajal izobraževanja za poslovodstvo, ki bodo obvezna. "To pomeni, da dejansko želimo kibernetsko in informacijsko varnost vključiti v upravljanje podjetja," je dejal.

Kot pomembno novost novega zakona je Svete omenil vzpostavitev platforme za samoregistracijo zavezancev, enotne platforme za prijavo incidentov in platforme za varno izmenjavo informacij. Za to bo skrbel urad za informacijsko varnost, ob čemer je direktor urada zagotovil, da bodo zavezancem kar se da olajšali administrativne postopke.

Sprejemu zakona v DZ bodo sledili predlog podzakonskih aktov in nove strategije kibernetske varnosti. Slednja bo usmerjena v kadre, je povedal Svete. Poleg tega bodo na uradu pripravili predlog zakona, ki se bo nanašal zgolj na financiranje kibernetske varnosti v slovenskih podjetjih, s čimer bo lahko Slovenija koristila dodatna evropska sredstva.

"Menimo, da bomo glede na vse izkušnje, ki jih imamo v zadnjih letih, ko je kibernetski prostor postal pravzaprav eden glavnih momentov tudi v geopolitičnem smislu, z zakonom dodatno okrepili sodelovanje ter obvladovanje kibernetskih incidentov in kriz tako v Sloveniji kot tudi v EU," je še dejal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

trdovrat
10. 04. 2025 18.20
+2
Žena je možu povedala največjo vaško skrivnost in mu zabičala, da ne sme nikomur povedati. No ja, mož jo je pa vprašal, ali boš vsem sama. Naša kibernetska varnost je urejena približno na ta način.
kiropraktik
10. 04. 2025 16.56
Še nobena vlada v zgodovini se ni lotila tega problema! Mi smo ga naslovili in uzakonili! Samo mi in nihče drug!!!!!!
Rožice so zacvetele
10. 04. 2025 16.53
+2
Sem prebral, kakšno nakladanje, nikjer nič konkretnega, pač pa samo bla, bla.... bolje bi bilo napisati, da se pri nas ne bomo ukvarjali s tem, ker pojma nimamo kaj in kako... sodeč po zapisanem.
oježeš
10. 04. 2025 15.34
+2
Kaj ti nucajo zakoni in predvidevanja za prepričevanje kibernetskih lopovščin, če imaš pa za računalnikom človeka, ki podleže vsaki manipulaciji kriminalcev.
brabusednet
10. 04. 2025 15.06
+1
Koliko bo na novo zaposlenih golobarjev.
Mateja88
10. 04. 2025 15.09
+2
Uškakola
10. 04. 2025 14.55
+1
Nevarnost preži znotraj partizansko Dražgoška elita ruši vse kar je Slovenskega.
Emtisunce
10. 04. 2025 14.41
+1
V treh letih niso uspeli sestaviti nobene uredbe ali zakona s področja IT, tako ne bodo tudi tega. Če bo kaj, pa bo navadno skropucalo zato je bolje da ni nič.
oježeš
10. 04. 2025 15.38
+0
Mislim, da se ne da nobena zadeva več izboljšati, ker je že Janša uredil vse tip top. Za kar nekaj desetletij naprej. Torej lahko samo uživamo in smo srečni, da je vse tako dobro podelano. Menda še od zadnjega vladanja ni več čakalnih vrst v zdravstvu, ampak ljudje se samo delajo nevedne in nočejo videl vse urejeno od predzadnje vlade, kateri je v dveh letih delovanja postavila Slovenijo v sam vrh vsega najboljšega.
NeXadileC
10. 04. 2025 13.45
+3
'ZA...VAŠE...DOBRO' 🎪
BMReloaded
10. 04. 2025 13.24
+7
Nevarnost ne prezi od zunaj...pa to
RevenKapitalist
10. 04. 2025 13.40
+2
Glih taki ste problem. Osredotoceni na nevarnost od znotraj medtem ko si groznjo uvazate. Skratka sami sebi zagate vejo.
tech
10. 04. 2025 10.11
+7
Vsaka nova uredna prinese novo birokracijo in rente za določene izbrance. Verjetno bo tudi tu podobno. Še malo pa bomo delali samo za rentnike, ki jih moramo po zakonu futrat.
NeXadileC
10. 04. 2025 09.35
+9
Spet en članek, ki ne pove ničesar vsebinskega.
but_the_ppl_are_retarded
10. 04. 2025 08.18
+4
Predlagam, da v ustavo zapišejo, da je vsakeršno hekanje ne le prepovedano, temveč strogo orepovedano....da se bodo spletni tolovaji res bali.
BMReloaded
10. 04. 2025 13.24
+1
oježeš
10. 04. 2025 15.40
+0
Če bi zakoni kaj veljali, potem tudi bivši obsojenci ne bi mogli nikoli več kandidirati za vodilna mesta, kaj šele za politična vodilna mesta.