"Del naših zlatih in deviznih rezerv imamo tudi v kitajski valuti. Vidimo tudi, kakšen pritisk izvajajo zahodne države na Kitajsko, da bi omejile naše trgovanje s to državo," je dejal ruski finančni minister Anton Siluanov, ki priznava, da obstaja pritisk Zahoda, naj se jim omeji tudi dostop do teh rezerv. "A verjamem, da nam bo partnerstvo s Kitajsko še naprej omogočilo, da ne le ohranimo sodelovanje, temveč da ga tudi povečamo," pravi.
Zahodne države so po ruskem napadu na Ukrajino uvedle stroge sankcije zoper rusko podjetništvo in finančni sistem, poroča Reuters. Siluanove besede pa so prva jasna izjava Moskve doslej, da bo pomoč poiskala pri Kitajski ter tako poskušala ublažiti vpliv sprejetih sankcij.
Sodelovanje sta državi sicer že okrepili, v času, ko sta bili zaradi kršenja človekovih pravic in številnih drugih vprašanj deležni močnega pritiska zahodnih držav. Ruski predsednik Vladimir Putin in kitajski predsednik Ši Jinping sta se 4. februarja srečala v Pekingu, kjer sta napovedala strateško partnerstvo, za katerega sta dejala, da je usmerjeno v boj proti vplivu ZDA.
Sankcije proti ruskim rezervam so sicer postale eden najbolj bolečih ukrepov za rusko gospodarstvo. Kot je dejal ruski finančni minister, so sankcije zamrznile več kot 270 milijard evrov od okoli 586 milijard, kolikor jih je imela Rusija v svojih zlatih in deviznih rezervah.
Še pred mesecem dni je sicer minister zatrjeval, da lahko Rusija zahvaljujoč obilnim rezervam preživi sankcije. Razmišljali so celo o tem, da bi tujim vlagateljem ponudil evroobveznice, ko se bi nestanovitnost na trgu zmanjšala. Siluanov je tudi dejal, da bo Rusija izpolnila svoje obveznosti do državnega dolga in bo dolžnikom plačevala rubljev, dokler državne rezerve ne bodo odmrznjene.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.