Po spopadih med japonsko kitolovsko floto in protestniki je ta azijska država končala svoj letni lov na kite na Antarktiki, je sporočil kmetijski minister Michihiko Kano. Vlada se je za omenjeni korak odločila, da bi ''zagotovila varnost ladij in posadk'', je povedal. Predstavnik ministrstva pa je dodal, da je društvo Čuvaji morja s svojimi čolni lovilo ladje kitolovke in prekinilo lov.

Japonska na leto porabi več kot 60 milijonov dolarjev za programe o kitolovu in se sklicuje na uradno prodajo mesa iz lova na Antarktiki, ki financira 85 odstotkov stroškov. Na omenjenem območju so se že večkrat vneli spopadi med kitolovci in aktivisti društva Čuvaji morja, prav tako pa je Avstralija proti Japonski vložila tožbo na meddržavnem sodišču, saj naj bi bil njihov program lovljenja kitov nezakonit.
Čuvaji morja so sporočili, da so ladjo Nisshin Maru zasledovali 3.220 kilometrov v bližini Južnega oceana in ji preprečili lov na kite. Organizacija je na območje poslala tri plovila, da bi preprečila letni lov kitov; Japonska še vedno lovi po zakonih o komercialnem lovu iz leta 1986, ki dovoljuje ''smrtonosne raziskave'' na sesalcih. Letošnja kvota je 945 kitov.

Med kritiki je tudi mednarodni Greenpeace, ki trdi, da je letni lov izguba davkoplačevalskega denarja in se odvija zaradi političnih in ne prehranskih razlogov. Glede na zadnje uradne podatke naj bi Japonska še decembra imela zalogo 4.455 ton zamrznjenega kitovega mesa od prejšnjih ekspedicij.
''Japonski kitolov ne služi ničemur in flota nima v Južnem oceanu, svetišču kitov, kaj početi,'' je povedal direktor japonskega Greenpeace Junichi Sato. ''Predhodna vrnitev kitolovk ni dovolj. Japonske kitolovke ne bi smele nikoli več zapustiti pristanišča,'' je dodal.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.