Večina iPhonov je še vedno izdelana na Kitajskem, ki je bila prizadeta s 54-odstotnimi carinami. Če te dajatve ostanejo, bo Apple pred težko izbiro: dodatne stroške prevzeti sam ali jih prenesti na stranke, piše Reuters. Nekaj proizvodnje se sicer seli v Vietnam in Indijo, toda tudi tem državam niso prizanesle carine, saj je Vietnam dobil 46-odstotno dajatev, Indija pa 26-odstotno.
Po besedah soustanovitelja Counterpoint Research Neila Shaha bi moral Apple v povprečju zvišati cene za vsaj 30 odstotkov, da bi izravnal uvozne dajatve.

Delnice podjetja so se takoj po odločitvi ameriškega predsednika Donalda Trumpa znižale za 9,3 odstotka, kar je najslabši dan po marcu 2020, ko je svet ohromila pandemija covida-19. Apple proda več kot 220 milijonov iPhonov na leto, njegovi največji trgi so ZDA, Kitajska in Evropa.
Najcenejši model iPhone 16 je bil predstavljen v ZDA s ceno 799 ameriških dolarjev (730 evrov), vendar bi lahko stal celo 1142 dolarjev (1045 evrov), kažejo izračuni, ki temeljijo na projekcijah analitikov pri Rosenblatt Securities.

Dražji iPhone 16 Pro Max s 6,9-palčnim (17,5-centimetrskim) zaslonom in enim terabajtom prostora za shranjevanje, ki trenutno stane 1599 dolarjev (1465 evrov), bi lahko stal skoraj 2300 dolarjev (2100 evrov), če bi 43-odstotno povečanje prešlo na potrošnike. Poskočile bi lahko tudi cene drugih Applovih naprav.
Kapitalski analitik pri CFRA Research, Angelo Zino, sicer meni, da bo podjetje na potrošnike težko preneslo več kot pet do 10 odstotkov stroškov. "Pričakujemo, da bo Apple zadržal kakršnekoli večje podražitve telefonov do jeseni, ko bo predstavljen njegov novi iPhone 17, saj se z načrtovanimi dvigi cen običajno tako sooča," dodaja.
Trump je že v svojem prvem predsedniškem mandatu uvedel carine na široko paleto kitajskega uvoza, da bi pritisnil na ameriška podjetja, naj proizvodnjo vrnejo v ZDA ali v bližnje države, kot je Mehika, vendar je Apple takrat zagotovil izjeme za več svojih izdelkov. Tokrat še ni odobrenih nobenih izjem.
"Celotna zadeva s kitajskimi carinami se trenutno odvija popolnoma v nasprotju z našimi pričakovanji, da se bo z ameriško ikono Applom ravnalo v rokavicah tako kot nazadnje," je opomnil Barton Crockett, analitik pri Rosenblattu. Pri Applu se za zdaj še niso odzvali.

Analitiki so opazili tudi, da je prodaja iPhonov na glavnih trgih podjetja padla, saj zbirka funkcij Apple Intelligence ni uspela navdušiti kupcev. Ocene strokovnjakov so pokazale, da funkcije, čeprav so inovativne, ne zagotavljajo dovolj prepričljivega razloga, da bi upravičili nadgradnjo na novejše modele. Stagnacija povpraševanja bi lahko pomenila dodaten pritisk na poslovni izid Appla, še posebej, če bi se stroški zaradi carin povečali.
Morebiten strm dvig cen pri Applu bi lahko dal prednost južnokorejskemu Samsungu, saj se ta azijska država sooča z nižjimi tarifami kot Kitajska, kjer so izdelani vsi iPhoni, prodani v ZDA.
KOMENTARJI (349)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.