V štabu Inštituta 8. marec so se osrednji akterji in prostovoljci začeli zbirati že pred 18. uro. Ob prvih neuradnih rezultatih, ki so kazali podporo noveli Zakona o RTV Slovenija, so se v štabu razlegli veseli vzkliki in ploskanje. Po preštetih skoraj vseh glasovnic pa so z Inštituta sporočili. "Na referendumu o javni RTV je zmagala solidarnost."
Volivci in volivke so na referendumu o javni RTV glasovali v prid novemu zakonu o javnem mediju. Po preštetih skoraj vseh glasovnicah rezultat namreč kaže, da je novelo zakona podprlo 62,68 odstotka volivcev. V Inštitutu so ob tem izpostavili, da je to predvsem zmaga ljudi in skupnosti, ki verjame, da je naša družba lahko boljša, pravičnejša, solidarna in demokratična. Poudarili so tudi, da je za zmago zaslužen vsak, ki je šel na volitve.
"Dokazali smo, da se zavedamo, da kar se trenutno dogaja na RTV Slovenija ni prav. Skupaj smo zavrnili grožnje in šikaniranje s strani nadrejenih nad zaposlenimi na javni RTV. Skupaj smo zaščitili drug drugega," je ob zmagi na referendumu povedala Maja Koražija, koordinatorka terenske mreže Inštituta 8. marec.
Izpostavljajo tudi, da zmaga na referendumu ni bila lahka ali pričakovana. Nika Kovač, direktorica Inštituta, je poudarila, da so ljudje utrujeni od nenehnih volitev. "Kljub naveličanosti volitev so se danes odpravili na volišča, da so lahko glasovali za nekaj dobrega. Pokazali smo željo po spremembah, željo po drugačni družbi in dokazali smo moč skupnosti," je dejala.
V inštitutu ob tem poudarjajo, da je najvišji rezultat referenduma za javno RTV dokaz kako pomembno je sodelovanje različnih akterjev - političnih strank, nevladnih organizacij, prostovoljcev in prostovoljk pri takšni kampanji. Ob zmagi še poudarjajo, da bodo močno skupnost ohranjali v svojem nadaljnjem delovanju.
Že med čakanjem na končne rezultate je Kovačeva dejala, da so ljudje v Sloveniji že večkrat pokazali, da si ne glede na razlike želijo le enega: "skupnosti, javnega dobrega, zaščite drug drugega ter neke korektne družbe in dostojnega življenja za vse". Ob tem je dejala, da upa, "da smo ponovno pokazali, da smo državljani in državljanke tukaj zato, da premagamo zlo".
Dodala je, da bodo po zaključku tekme v inštitutu opravili refleksijo. O tem, kakšen je bil vložek vlade, pa naj odloči javnost. "Upam, da se bomo danes veselili. V zadnjem tednu smo vsi napeli svoje sile, zato menim, da je rezultat tudi tak," je še dejala Kovačeva, ki poudarja, da so v času kampanje šli skozi vse: napade, strah, potvarjanje in laži. "Če bomo zmagali, je to še en dokaz, da v Sloveniji živimo dobri ljudje, ki si želimo dobrega za prav vsakega izmed nas."
"Ne pričakujemo, da se bodo stvari na RTV spremenile čez noč," pa je bila jasna predsednica Društva novinarjev Slovenija Petra Lesjak Tušek. Ki je sicer dejala, da je to šele začetek "neke normalizacije, začetek vzpostavitve nekega stanja za to, da RTV preživi, se naprej tudi razvija ter da se otrese političnega vpliva".
Zagotavlja, da bodo kljub rezultatu, četudi težave javnega servisa ne bodo prepoznane, nadaljevali s svojimi prizadevanji. "Nikakor ne bomo dopustili, da se ta politični prevzem dokončno sprevrže v uničenje RTV-ja," dodaja.
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.