Na hrvaškem inštitutu za oceanografijo in ribištvo so pojasnili, da gre za množičen pojav želatinastih planktonskih organizmov - salp.
Salpe zrastejo do okoli deset centimetrov, živijo v kolonijah, ki na videz spominjajo na verigo. Te so lahko dolge tudi več metrov, pod vodo pa so dobro vidne in tvorijo zanimive formacije.
Njihovo telo je sicer skoraj prozorno, prehranjujejo pa se s filtriranjem fitoplanktonskih mikroalg. Če je teh mikroalg v morju več, kar je ponavadi predvsem spomladi in jeseni, je posledično več tudi salp. Salpe se razmnožujejo nespolno, kar jim omogoča, da se jih v zelo kratkem času namnoži res veliko, a prav tako hitro ob neugodnih razmerah tudi propadejo.
Zakaj se kolonije salp nahajajo prav okoli Drvenika? Strokovnjaki ocenjujejo, da jih je na to območje prinesel morski tok, obstale pa so zaradi ugodnih prehranjevalnih pogojev, ki se v zadnjem času zaradi podnebnih sprememb občutno hitro spreminjajo, poroča Dalmacija danas.
Pojavljanje salp sicer ne predstavlja neposredne grožnje ekosistemu, njihovo spremljanje pa pomaga pri proučevanju življenja v morju, še pojasnjuje hrvaški inštitut.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.