Slovenija

Referenduma o vladni noveli zakona o dohodnini ne bo

Ljubljana, 25. 11. 2022 06.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Posvetovalnega referenduma o vladnem predlogu novele zakona o dohodnini, s katero se odpravlja nekatere razbremenitve, potrjene spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta, ne bo. Tako je odločil DZ, in sicer je proti glasovalo 46 poslancev, za jih je bilo le 22. Z zavrnitvijo predloga se je sicer sprostila pot za glasovanje o potrditvi zakona, ki jo bodo poslanci opravili na izredni seji.

Pobudo za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu novele zakona o dohodnini so vložili poslanci SDS, ki nasprotujejo predvsem ustavitvi zviševanja splošne olajšave, kot je zapisana v veljavnem zakonu, ki ga je DZ sprejel letos spomladi. "Predlagani zakon ljudem ne daje, temveč jim jemlje in jim znižuje neto plače," je dopoldne v imenu predlagateljev predlog za razpis referenduma pojasnila Suzana Lep Šimenko (SDS).

Medtem ko bi se morala splošna olajšava pri dohodnini prihodnje leto v skladu z veljavnim zakonom zvišati na 5500 evrov in nato do leta 2025 postopno do 7500 evrov, se bo po predlogu vladne novele zakona zvišala le še 1. januarja 2023, in sicer le na 5000 evrov. Pri tem znesku bo ostala tudi v prihodnje, je dejala Suzana Lep Šimenko in dodala, da se zdi to predlagateljem razpisa referenduma glede na trenutne razmere in vsesplošno draginjo skrajno nesprejemljivo.

V SDS nasprotujejo tudi spremembam sistema normirancev, nerazumno se jim zdi povečanje obremenitev kmetov, opozarjajo na zvišanje obdavčitve dohodka iz oddajanja premoženja v najem. "To bo strošek zagotovo preneslo na najemojemalce," je dejala poslanka.

Aktualna vlada je po njenih besedah izbrala popolnoma napačno pot. Medtem ko je prejšnja vlada Janeza Janše vsem omogočila zvišanje davčne olajšave, pa vlada Roberta Goloba ravna ravno obratno, je dejala.

Vlada predlog novele zakona izpostavlja kot enega od ključnih instrumentov za zagotavljanje javnofinančne vzdržnosti v teh negotovih časih in referenduma ne podpira. "Upoštevati je treba razmere, v katerih smo, in razmere, ki še prihajajo," je dejal državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič. Predlagane spremembe pri dohodnini so po njegovih besedah le del širšega svežnja ciljno usmerjenih ukrepov na področju obvladovanja draginje, med njimi je izpostavil regulacijo cen, nižji DDV in druge ukrepe za blažitev posledic energetske krize.

Proti razpisu referenduma so glasovali v vseh treh poslanskih skupinah koalicije. "Predlog za posvetovalni referendum je še en manever sedanje opozicijske stranke," je dejala Andreja Živic (Svoboda). "Očitno je, da ne veste, kako delujejo davki," pa je predlagateljem odgovoril njen poslanski kolega Aleksander Prosen Kralj. Sam dvomi, da bi znižanje davčne osnove vodilo v povečanje potrošnje in s tem več prilivov v državni proračun, kot trdijo v SDS.

"Namen predlagatelja je le eden - nagajati," je dodal Milan Jakopovič (Levica). Veljavni zakon je bil po njegovih besedah napisan za tiste z višjimi prihodki, lastnike kapitala ter najemodajalce z več nepremičninami. Tem je namenil obsežne davčne odpustke, je dejal in dodal, da pa tistim z najnižjimi prihodki ni prinesel nič ali zelo malo.

Podobnega mnenja je Soniboj Knežak (SD). "Znova smo priča zavlačevalnim manevrom poslancev SDS," je dejal in dodal, da se v SDS poslužujejo zahteve za posvetovalni referendum, ker zakonodajni referendum na temo davčnih obveznosti ni mogoč.

 

Dohodnina
Dohodnina FOTO: Dreamestime

Knežak je soglašal s predlagatelji, da bi se z dodatnim povišanjem splošne in drugih olajšav doseglo višje neto prihodke zavezancev, a hkrati opozoril, da bi to imelo pomemben vpliv na prihodke državnega proračuna, od katerega vsi pričakujejo povišano sposobnost ukrepanja, da bi v teh nepredvidljivih časih pomagali ljudem in gospodarstvu.

Poslanci NSi so se glasovanja vzdržali. S sprejemom nekaterih opozicijskih dopolnil na seji matičnega odbora za finance se je zakonsko besedilo približalo stališčem NSi, je povedal poslanec te stranke Jernej Vrtovec. "Z dopolnili na odboru za finance smo dosegli veliko in smo zadovoljni," je dejal. Ne strinjajo pa se z dodatno obdavčitvijo plač in višjo obdavčitvijo najemnin, zato razpisu referenduma niso nasprotovali.

Za razpis referenduma so tako glasovali le poslanci SDS. "Vlada je glede davčne politike izbrala napačno pot," je dejal Rado Gladek (SDS) in spomnil, da različne mednarodne institucije Slovenijo že leta opozarjajo na prekomerno obdavčenje plač. Če vladna novela zakona ne bi bila sprejeta, bi skupaj do leta 2025 ljudem ostalo neposredno v denarnicah 450 milijonov evrov več denarja, je dejal in menil, da bi morala vlada prihranke v državnem proračunu najti drugje in ne v denarnicah državljanov.

Z zavrnitvijo predloga za razpis referenduma se odpira pot za glasovanje o sprejemu novele zakona. To je pričakovati v kratkem, saj mora biti sprejeta do konca leta, če naj bo uveljavljena s 1. januarjem 2023. Že leto pozneje je sicer po Božičevih besedah pričakovati uveljavitev spet novih sprememb, ko bo sistem olajšav nadomestil sistem odbitkov.

DZ bo novelo zakona o dohodnini potrjeval v ponedeljek

Potem ko je DZ danes zavrnil predlog SDS za razpis posvetovalnega referenduma o vladnem predlogu novele zakona o dohodnini, se je sprostila pot za glasovanje o potrditvi zakona, ki jo vlada izpostavlja kot enega od ključnih instrumentov za zagotavljanje javnofinančne vzdržnosti v teh negotovih časih. Njena uveljavitev je predvidena s prvim januarjem 2023.

Glasovanje o potrditvi zakona bodo poslanci opravili na izredni seji v ponedeljek. 

Med poglavitnimi predlaganimi rešitvami so poleg sprememb glede splošne olajšave še zvišanje skupnega dohodka, od katerega se poleg splošne olajšave prizna tudi dodatna splošna olajšava, dvig stopnje davka v najvišjem dohodninskem razredu nazaj na 50 odstotkov ter nova olajšava za mlade do dopolnjenega 29. leta. Stopnja obdavčitve oddajanja premoženja v najem se vrača na 25 odstotkov.

 

Glasujte za najboljši portal v regiji.
Glasujte za najboljši portal v regiji. FOTO: 24ur.com
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

enaleteca
25. 11. 2022 15.48
+4
Madona, zdaj je pa res zadosti teh blesavih referendumov, na katerih se samo zapravi ogromno denarja. In to samo zaradi tega, ker je ta gologlavi jastreb, ki se ne more sprijazniti, da je izgubil oblast, v parlamentu v opoziciji. V bistvu ta SDS z vodjo, ki ima kriminalno kartoteko, zna samo zavirati delo vlade in razvoj Slovenije. V bistvu dobesedno uničuje Slovenijo ...
Anja190
25. 11. 2022 15.37
-1
A plače se bo tudi obdavčilo
_endrug
25. 11. 2022 15.27
+5
No, tu bi pa opozicija dobila več podpore. A so se ustrašili?
Nebodijetreba
25. 11. 2022 15.27
-3
Nekateri ste res naivni. Raje boste plačevali višje davke, s katerimi bo vlada samovoljno rapolagala, samo da ne bo po Janševo.
poper00
25. 11. 2022 15.38
+6
Evo to je Janšistična razlaga.Preberi kdo bo plačeval višje davke.Poglej si tudi davčne modele švedske,Norveške in podobnih.
najboljsa24
25. 11. 2022 13.37
-6
Pa kaj no...če so se ljudje na volitvah odločili, da želijo plačevati višje davke, da bo več denarja za elito, so pač se. jaz bom svoj denar ze "porihtala" tako, da mi ne bodo vzeli preveč...drugi pa plačujte.
BORAND
25. 11. 2022 13.28
+9
Baje ,da referendum stane 4 miljone, mam predlog, da stranka ki predlaga referendum, če ni uspešen plača te 4 miljone pa, da vidim kolk jih še bo.
_endrug
25. 11. 2022 15.29
+0
No, to ne gre. A če ni kvoruma, se pa stinjam. Ker morajo zbrati 40 000 podpisov pride 100 evrov na podpis. To pa ni tako veliko, če je kaj važnega.
Stolček
25. 11. 2022 12.31
+11
SDS, brez referendumov vam živeti ni. Spravite se delat, kaj bolj pametnega. Saj lajnate, kako se vam gre za narod, da vas skrbi za njega, kdaj pa mislite začet delat za dobro njega? Aja na nikolovo ali žuti torek. Ste imeli dovolj časa, samo raje ste represijo izvajali nad svoj lasten narod. Naj se vam ta bumerang povrne duplo nazaj, da si boste zapomnili za vse večne čase.
porota
25. 11. 2022 08.33
-11
Nepremičnine bo Golob bolj obdavčil, a plače tudi?
poper00
25. 11. 2022 15.39
+4
Obdavčil bo neumnost tako ,da te bo krepko udarilo.