Dekan Patrik Drid je skupaj z več profesorji okoli 9. ure prispel pred fakulteto, a mu zbrani študenti in občani niso dovolili vstopiti v stavbo. Študenti namreč zaposlenim vstop v fakulteto blokirajo že od torka. Ko se dekanu ni uspelo prebiti v stavbo, je pozval policijo k ukrepanju.
Nasilje je izbruhnilo kmalu po posredovanju policije. Policisti so namreč skušali razgnati študente, pri tem pa so uporabili tudi pendreke in solzivec.
Sprva so se skušali prebiti v fakulteto skozi glavni vhod, ko jim to ni uspelo pa so skupaj z dekanom vstopili skozi zadnja vrata. Fakulteto so kmalu za tem zapustili. Kot poroča srbska tiskovna agencija Tanjug, so študenti dekana in policiste polivali z vodo in vanje metali jajca.
Ranjena kolesarka do Strasbourga
Po navedbah N1 Srbija je bilo ranjenih več ljudi, med njimi tudi novinar in študentka Katarina, ki je v znak protesta nedavno od Novega Sada prekolesarila do Strasbourga. Padla je v nezavest, odpeljali pa so jo reševalci.
V Srbiji študenti protestirajo in zasedajo številne fakultete od padca nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu 1. novembra lani, ki je terjal 16 smrtnih žrtev. Od tedaj izvajajo tudi različne protestne akcije, s katerimi zahtevajo odgovornost in pravico za žrtve, protesti pa so medtem prerasli v izražanje jeze zaradi sistemske korupcije in represije, omejevanja svobode medijev in vladavine prava.
Konec blokade RTS
Študenti so danes prekinili z blokado srbske javne radiotelevizije RTS, potem ko je bila izpolnjena njihova zahteva o začetku novega postopka izbora članov sveta organa za regulacijo elektronskih medijev REM. Blokada, ki je močno ovirala delo RTS, je potekala od sredine meseca.
Blokado so pričeli 14. aprila zaradi nezadovoljstva s poročanjem javne televizije o njihovih protestih, ki jih organizirajo po smrtonosnem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu 1. novembra lani.
Svet REM, ki nadzoruje delo elektronskih medijev in bi moral skrbeti tudi za izboljšanje kakovosti njihovih storitev in svobodo izražanja, ima devet članov. Med prijavljenimi kandidati jih izbere parlament.
Država po navedbah časnika Danas nima sveta REM od 5. novembra. Marca letos, ko bi poslanci morali glasovati o članih sveta, je sedem kandidatov od potrebnih skupno 18 umaknilo kandidature. Kot razlog so navedli kršenje postopkov.
RTS je v času blokade oddajala okrnjen program. Javni servis je bil sicer že pred aktualnimi protesti redno tarča kritikov, ki so mu očitali preveliko naklonjenost vladajočim.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.