Institut Jožef Stefan (IJS) v novi projekciji širjenja epidemije ugotavlja, da so se njihove napovedi uresničile: včeraj je 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev znašala 83, s tem pa smo po kriterijih ECDC prešli iz zelene v oranžno fazo. Ob enakem trendu razvoja epidemije bi lahko rdeči postali že v prvih dneh septembra, v drugi polovici septembra pa bi se Slovenija obarvala temno rdeče, napovedujejo.
Kot ugotavljajo na IJS, "epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 20 dni, čeprav smo na vrhuncu počitniške sezone, kar deluje kot delno zaprtje države". Medtem ko so še nedavno prevladovale uvožene okužbe, zdaj prednjači lokalni prenos okužb, dodajajo. Ocenjeno efektivno reprodukcijsko število je približno 1,40, kar je nekaj manj kot pretekli teden, a hkrati veliko več kot pred letom dni, ko so ga ocenjevali na 0,86. Epidemija upada, ko je efektivni R manjši od 1.
"Če se ne bomo pravočasno dovolj precepili, bomo jeseni lahko presegli drugi val epidemije v bolnišnicah," ob tem opozarjajo na IJS in znova dodajajo poziv k cepljenju. To je namreč edina pot iz epidemije in nazaj v normalno življenje. "Da četrti val ne bo preveč narasel, predvsem pa, da ne bo premočno obremenil bolnišnic, bi bilo potrebno, da se vsaj vsi starejši od 40 let čim prej cepijo in s tem zaščitijo pred hujšim potekom bolezni. Zaželena precepljenost odrasle populacije je nad 90 odstotkov," poudarjajo tudi v najnovejši napovedi. Trenutno smo pri 48 odstotkih.
KOMENTARJI (2265)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.