varčevanje z vodo

Vodna kriza: bo do leta 2050 ogrožena več kot polovica proizvodnje hrane?

17. 10. 2024 13.35

Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane. Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

Pomembno naravno jezero na Siciliji se je povsem posušilo

08. 07. 2024 21.13

Huda suša na Siciliji je skoraj povsem izsušila pomembno naravno jezero na otoku. Jezero Pergusa, del naravnega rezervata v bližini mesta Enna na Siciliji, se je dramatično zmanjšalo. Razlog pa mešanica hude vročine in suše. Jezero je dolgo služilo kot pomembno počivališče za ptice, ki so se selile med Afriko in Evropo.

Kako se ohladiti v vročinskem valu?

24. 06. 2024 11.39

Vstopili smo v poletje, temperature so že začele naraščati, vročinski valovi pa postajajo vse pogostejši in intenzivnejši.

Na območju Barcelone izredne razmere zaradi suše: omejili porabo vode

02. 02. 2024 16.55

Oblasti severovzhodne španske regije Katalonija so za Barcelono in njeno okolico razglasile izredne razmere zaradi suše. Predsednik katalonske vlade Pere Aragones je izpostavil, da gre za najhujšo sušo v zadnjem stoletju, ki je najdaljša, odkar beležijo padavine. Ukrepi za zmanjšanje porabe vode bodo prizadeli okoli šest milijonov ljudi.

Varčevanje z vodo

17. 07. 2023 00.15

Trajnostno ravnanje z vodnimi viri postaja vse bolj pomembno, zato premislimo o ukrepih za varčevanje s pitno vodo. Veliko je povpraševanja po alternativnih virih vode in preudarni rabi te dragocene tekočine.

'Za letošnje leto druge rešitve kot dovažanje pitne vode ni'

13. 07. 2023 16.33

V občini Loška dolina so zaradi pomanjkanja pitne vode pred slabim mesecem uvedli ukrepe varčevanja z vodo. Občani ne smejo zalivati vrtov, polniti bazenov ali prati avtomobilov. Vodo iz pipe morajo prekuhavati ali jo kupovati v trgovini. Vodostaj na območju Loške doline je namreč izredno nizek, glavni problem pa predstavlja vodovodno omrežje, na katerem zaradi razpok uhaja voda. Iz vodovodnih cevi dnevno beležijo 60 odstotkov izgub, kar je okoli 1000 kubičnih metrov pitne vode. Koliko časa prebivalce še čakajo težke razmere in kako se z njimi spopadajo?

V Španiji temperature že pred sezono dosegle skoraj 40 stopinj Celzija

10. 05. 2023 19.17

Dražja zelenjava in sadje, če sploh, bosta na trgovskih policah. To so črnoglede napovedi španskih, italijanskih in francoskih kmetov, ki svarijo: če se vreme kmalu ne spremeni, bodo naše njive prazne. Najhuje je v Španiji, eni glavnih žitnic stare celine, kjer se soočajo z najbolj sušnim obdobjem v zadnjem stoletju. Že aprila so se namreč Španci kuhali v prvem vročinskem valu leta, temperature so že krepko pred sezono dosegle skoraj 40 stopinj Celzija. Po vsej državi zato sprejemajo drastične ukrepe za varčevanje z vodo in napovedujejo: Čaka nas kmetijska katastrofa.

Večdnevni električni mrk – smo v Sloveniji pripravljeni?

26. 11. 2022 07.00

Evropa je zaradi ruskega napada na Ukrajino zadnjega pol leta v energetskem krču, ki se pred zimo le še zaostruje. Slovenija ni tukaj nobena izjema. Obstaja torej resna nevarnost, da zaradi kombinacije številnih nepredvidljivih dogodkov v Evropi zmanjka elektrike? Da tudi v Sloveniji udari električni mrk? Smo na kaj takšnega sploh pripravljeni? Bi v tem primeru delovali mobilni telefoni? Bi se dvigala v stolpnicah ustavila? Kaj bi se zgodilo z bankomati, kaj na bencinskih servisih, v bolnišnicah, trgovinah?

Kateri župan sofinancira ogrevanje in kdo se bo odpovedal lučkam?

15. 11. 2022 06.00

Pred dnevi je vlada izplačala energetske vavčerje za najbolj ranljive – prejemnike socialne pomoči in varstvenega dodatka. Kaj pa občine? Bodo župani svojim občanom zaradi energetske draginje dodatno pomagali? Kako bodo varčevale z energijo, bomo to občutili tudi na novoletnih lučkah? To smo preverili pri mestnih občinah in dveh občinah Trbovlje in Jesenice, kjer je cena ogrevanja poskočila.

25 planinskih koč: nove fasade, sončne elektrarne, pohištvo ...

03. 11. 2022 13.11

25 slovenskih planinskih koč je izkoristilo pet milijonov evrov, ki jih ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo razpisalo za energetsko in okoljsko prenovo koč. Denar so porabile predvsem za boljšo izolacijo in zamenjavo stavbnega pohištva. Investirale so tudi v zamenjavo toplotnih naprav in v različne ukrepe, ki pripomorejo k zmanjšanju porabe vode. Sredstva sta med drugim prejeli planinski koči Frischaufov dom na Okrešlju in Mozirska koča na Golteh, ki sta pred leti pogoreli v požaru. Predvidoma bosta odprti v letu 2023.

V ukrajinski temi

02. 11. 2022 10.40

Po obsežnih napadih na ukrajinsko infrastrukturo, zaradi katerih je brez oskrbe z električno energijo in vodo ostalo tudi več sto tisoč prebivalcev glavnega mesta, je župan Kijeva Vitalij Kličko napovedal, da bodo v mestu vzpostavili 1000 grelnih točk. Tja se bodo ljudje ob prihajajoči zimi lahko prihajali gret, če bodo novi napadi znova prizadeli omrežje na tem območju. Doslej so rakete in droni uničili že več kot tretjino energetskega omrežja države, zaradi česar je tudi prestolnica, ki ne leži na območju neposrednih vojaških spopadov, prisiljena v varčevanje z energijo. Prebivalci pa ob vse nižjih temperaturah iščejo nove načine, da bi jim bilo toplo.

Okoljske rešitve: svetovalec za podnebne spremembe in referendum o nuklearki

20. 10. 2022 16.39

Poleti dolgotrajna suša, jeseni pa obilne padavine in poplave. Ekstremne vremenske razmere prizadenejo vse več ljudi, zato tudi politika ni več imuna na podnebno in okoljsko problematiko. Poletje in jesen pa sta tudi v znamenju energetske draginje, zato so se že pred meseci pojavili prvi politični pozivi k varčevanju z energijo, da nas pozimi ne bo zeblo. Evropske države želijo z ukrepi omejiti cene energentov in najti razpršene vire energije. Kandidate in kandidatki smo zato vprašali, kako bi v novi vlogi naslavljali perečo okoljsko problematiko, ali zaradi zaostrovanja na energetskem trgu tudi sami več varčujejo in ali podpirajo drugi blok Jedrske elektrarne Krško?

Države se pripravljajo tudi na (časovno omejene) redukcije elektrike

09. 10. 2022 17.37

Čeprav so po zatrjevanju oblastnikov te malo verjetne, se britanska vlada vseeno pripravlja na morebitne redukcije elektrike. Britanski upravljavec električnega omrežja ESO je sporočil, da bodo morda potrebni načrtovani triurni izpadi dobave električne energije za britanska gospodinjstva in podjetja. S tem bi zagotovili, da omrežje ne bi klecnilo. To so sicer opisali kot "malo verjeten" scenarij, ki bi se odvil, če elektrarne ne bi dobile dovolj plina za delovanje. O morebitnih redukcijah razmišljajo tudi v drugih evropskih državah, vključno s Francijo in Nemčijo.

Ni varčevanja, ni vode: Los Angeles odločno nad potratne zvezdnike

04. 10. 2022 09.02

Zelene trate sredi od sonca požgane kalifornijske pokrajine razkrivajo "goljufe", ki se sredi zgodovinske suše ne menijo za omejitev porabe vode. Med njimi je kar nekaj zvezdnikov, ki jih visoke kazni ne ganejo. A zdaj so našli drugačno rešitev: na cevi jim namestijo omejevalnik porabe, ki močno zmanjša pretok vode. S tovrstnim dodatkom so se že morali sprijazniti Kevin Hart, The Game in Scott Disick, Madonna se mu je za las izognila, že v kratkem pa bi to lahko čakalo tudi Kim Kardashian in Sylvestra Stallona.

Že imate načrt varčevanja z energijo?

27. 09. 2022 11.56

Znižanje temperature ogrevanja prostorov, 3-minutno tuširanje, manj pogosta uporaba pečice, odklop vampirskih naprav in bojlerja. Varčevanje z energijo oz. energenti letos ni le oguljena fraza, saj je Evropa pred 'najhladnejšo zimo', cene zemeljskega plina pa so osemkrat višje od 10-letnega povprečja. Evropska komisija je v luči zaostrovanja razmer in morebitnega pomanjkanja energentov že napovedala 15-odstotno varčevanje z zemeljskim plinom in 10-odstotno varčevanje z električno energijo. Pri Gen-I so pripravili načrt, s katerim bodo svoje odjemalce za varčevanje nagradili.

V slovenski Istri je še naprej treba varčevati z vodo

26. 08. 2022 13.36

V slovenski Istri še vedno veljajo omejitve in prepovedi uporabe pitne vode, opozarjajo na Rižanskem vodovodu Koper. Čeprav se je raven podtalnice po dežju v tem tednu nekoliko zvišala, se je povečala tudi poraba, so sporočili. Med razlogi so navedli toplejše vreme in konec kolektivnih dopustov v nekaj podjetjih, ki so med večjimi porabniki.

Dež za nekaj dni ublažil kritično pomanjkanje vode v slovenski Istri

16. 08. 2022 12.45

Podaljšani konec tedna, ki so ga v slovenski Istri pričakovali s strahom, se je iztekel brez redukcij oskrbe s pitno vodo. Poraba se je sicer povečala, a je padlo nekaj dežja, pa tudi s Planinskega polja so pripeljali največ vode doslej. Kljub temu vse omejitve ostajajo v veljavi, so poudarili na Rižanskem vodovodu.

Na Obali šteje vsaka kaplja vode: pozivi k varčevanju

10. 08. 2022 19.01

Zaradi požara pri Socerbu je oskrba slovenske Istre s pitno vodo znova ogrožena. Rižanski vodovod je pozval k maksimalnemu varčevanju, saj bi zaradi velike porabe vode za gašenje prebivalci lahko ostali brez nje. Samo v torek so z Unca pripeljali nekaj več kot dva tisoč kubičnih metrov, gasilci pa je skušajo čim več dobiti iz Kraškega vodovoda in tako čim manj obremenjevati Rižanskega. V noči s torka na sredo se je sicer za kratek čas zmanjšal pritok vode s Krasa v Istro. Počila je več kot 80 let stara litoželezna cev, vendar so delavci hitro vzpostavili obvod.

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo

29. 07. 2022 17.06

Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

Na severovzhodu države za zdaj ni večjih težav z oskrbo s pitno vodo

28. 07. 2022 12.26

Čeprav torkove padavine niso bile preveč izdatne, za zdaj večjih težav z oskrbo s pitno vodo na severovzhodu države ni. Najbolj zaskrbljeno so zaloge vode prejšnji teden opazovali na Bistriškem in Ptujskem, kjer pa po vsaj malenkostni osvežitvi od vročinskega vala in priporočilih za varčevanje z vodo opažajo, da se je poraba nekoliko znižala.

Bodo zaradi pomanjkanja vode v Istri izsušili strugo Rižane?

20. 07. 2022 20.53

Z Rižanskega vodovoda so Ministrstvu za okolje in prostor poslali predloge ukrepov za varčevanje z vodo v Slovenski Istri. Koprski župan Aleš Bržan ob tem še ni želel razkriti seznama podjetij, ki jim bodo omejili porabo, napovedal pa je možnost, da v strugo Rižane ne bi več spuščali vode.

Redukcija vode na Obali? Župani in minister iščejo rešitve

19. 07. 2022 07.05

Čeprav so zaprli tuše na plažah, prepovedali pranje avtomobilov in zalivanje vrtov, so razmere na Obali vse bolj kritične. Le še vprašanje časa je, kdaj bo treba uvesti redukcijo vode. Ne le, da bodo pipe tako nekaj ur dnevno suhe, pač pa voda po prekinitvi dobave tudi ne bo več pitna. Koprski župan predlaga, da bi morda lahko vodo najprej omejili delu gospodarstva, istrski župani pa so se z ministrom za okolje Urošem Brežanom pogovarjali tudi o dodatnem viru vode. O tem na Obali razpravljajo že 30 let.

Ukrepi varčevanja z vodo v Istri uspešni, a napoved ne dopušča optimizma

11. 07. 2022 13.16

Ukrepi za varčevanje z vodo, ki so jih sprejeli istrski župani, kažejo pozitivne učinke, a vremenska napoved za prihodnje dni ne dopušča optimizma. Edini način, da se izognejo dodatnim omejitvam in redukcijam, je varčevanje z vodo, so sporočili iz Rižanskega vodovoda Koper.

Omejitve za varčevanje z energijo: ali lahko 'toplo vodo zapre' tudi Slovenija?

10. 07. 2022 19.01

V stavbah javnega sektorja bodo klime po novem manj obremenjene, prostore namreč ne bodo smeli ohladiti na manj kot 25 stopinj, ponoči in čez vikend pa ne na manj kot 28 stopinj. Pozimi bo obratno, javne urade bodo lahko ogrevali na največ 20 stopinj. Golobova vlada namerava s takšnim ukrepom porabo energije zmanjšati za vsaj 10 odstotkov. V Nemčiji pa bodo šli še dlje, ponekod bodo pozimi omejili tudi uporabo tople vode za tuširanje. Ali lahko tako stroge omejitve uvede tudi slovenska vlada?

Ponekod v Nemčiji omejujejo rabo tople vode in zapirajo bazene

09. 07. 2022 16.38

V delih Nemčije so zaradi rasti cen energentov in omejene dobave plina sprejeli ukrepe za varčevanje z energijo. V mestu Dippoldiswalde blizu meje s Češko so med drugim omejili dobavo tople vode, prebivalci se bodo lahko z njo tuširali le ob določenih urah.

Župani obalnih občin uvedli prepoved vse nenujne rabe vode

05. 07. 2022 17.24

Čeprav se poraba pitne vode v slovenski Istri kljub povečanemu obisku v minulih dneh ni povečala, pa so zaradi dolgotrajne suše količine vode čedalje bolj omejene in verjetnost redukcij vse višja. Istrski župani so zato v sodelovanju z Rižanskim vodovodom in civilno zaščito sprejeli vrsto ukrepov za nadaljnje zmanjšanje porabe vode, pa tudi popolno prepoved vse nenujne rabe vode.

Revolucionarni HONOR Magic4 Pro tudi v Sloveniji

21. 06. 2022 00.15

Za vse z odličnim okusom: top dizajn, zaslon, kamera in zmogljivost

Vročinski val se širi po Evropi, italijanski Lacij razglasil izredne razmere

20. 06. 2022 17.02

Zahodna Evropa se še naprej sooča z vročinskim valom. V osrednji italijanski deželi Lacij so oblasti zaradi suše razglasile izredne razmere, kar jim bo olajšalo sprejetje ukrepov za varčevanje z vodo. V Španiji so zaradi požarov evakuirali okoli 1000 ljudi iz 12 vasi v pokrajini Navarra. Vročinski val naj bi sredi tedna zajel tudi Grčijo.

Huda suša v Kaliforniji, na podeželju zmanjkuje vode za pitje in tuširanje

06. 06. 2022 11.46

Kalifornija se sooča s hudo sušo. Prebivalci v mestih bodo morali močno zmanjšati porabo vode, medtem ko tisti v bolj ruralnih območjih vsak dan živijo s skrbjo, ali bodo še imeli dovolj vode za pitje in tuširanje. Gospodinjska opravila, kot je pranje perila, so za nekatere postala luksuz.

Energetska samooskrba: zakonodaja ščiti dobavitelje

05. 06. 2022 19.16

Vlada Roberta Goloba naj bi, tako napovedujejo, veliko vlagala v energetsko samooskrbo, to je tudi eden glavnih izzivov Evropske unije. Z novimi viri energije, predvsem sončnimi celicami, bi Evropa lahko zmanjšala odvisnost od plina in nafte. Hkrati bi lahko veliko energije privarčevali, če bi za ogrevanje uporabljali sodobne, varčne naprave. Primer z Jesenic kaže, da lahko stanovalci bloka veliko prihranijo, če namesto toplovoda začnejo uporabljati toplotne črpalke. Pri tehnologiji v resnici ni veliko ovir, da bi to storili. Glavne ovire pa predstavlja zakonodaja, ki očitno ščiti dobavitelje.