Slovenija

Dež za nekaj dni ublažil kritično pomanjkanje vode v slovenski Istri

Koper, 16. 08. 2022 12.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, Ma.Ko.
Komentarji
4

Podaljšani konec tedna, ki so ga v slovenski Istri pričakovali s strahom, se je iztekel brez redukcij oskrbe s pitno vodo. Poraba se je sicer povečala, a je padlo nekaj dežja, pa tudi s Planinskega polja so pripeljali največ vode doslej. Kljub temu vse omejitve ostajajo v veljavi, so poudarili na Rižanskem vodovodu.

Praznik Marijinega vnebovzetja, v italijanščini ferragosto, je v Italiji sinonim za vrhunec turistične sezone. Tudi zaradi predvidenega prihoda turistov iz sosednje države je v petek direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj izpostavil, da se tega dneva najbolj boji in da se je zelo razveselil oblakov.

Suša na Obali
Suša na Obali FOTO: Luka Kotnik

Meteorološke postaje v slovenski Istri so od petka do včeraj izmerile približno tri milimetre padavin, minulo noč pa nekaj več kot 10, kažejo podatki, zapisani na spletni strani Agencije RS za okolje. Z Rižanskega vodovoda so sporočili, da je dež prinesel predvsem osvežitev in za nekaj dni olajšal kritične razmere. Po podatkih podjetja pa so razpoložljive količine na vseh virih še vedno na minimumu.

Poraba pitne vode iz sistema Rižanskega vodovoda se je v preteklih dneh pričakovano povišala in včeraj dosegla 29.500 kubičnih metrov oziroma 342 litrov na sekundo.

 Kljub osvežitvi vse omejitve o porabi vode ostajajo v veljavi.
Kljub osvežitvi vse omejitve o porabi vode ostajajo v veljavi. FOTO: Luka Kotnik

Iz Unice dobili več kot 3100 kubičnih metrov vode na dan

Uprava RS za zaščito in reševanje je povečala število velikih avtocistern, s katerimi zasebniki prevažajo vodo s Planinskega polja v vodarno Cepki. Po zadnjih podatkih javnega podjetja so tako iz Unice dobili več kot 3100 kubičnih metrov na dan.

Črpanje vode iz reke Unice v Rižanski vodovod
Črpanje vode iz reke Unice v Rižanski vodovod FOTO: Bobo

Količine iz drugih virov ostajajo podobne kot v minulem tednu: iz podtalnice reke Rižane 150 litrov na sekundo, iz Kraškega vodovoda Sežana 100 litrov na sekundo, iz Istrskega vodovoda Buzet 50 litrov na sekundo in iz črpališča Gabrieli pri Sečovljah 30 litrov na sekundo.

Z Rižanskega vodovoda sporočajo, da še naprej vračajo del načrpane podtalnice v strugo Rižane. Pretok reke je bil sicer v teh dneh skoraj ves čas manjši od ekološko sprejemljivega, kot ga določa vodno dovoljenje. Skozi merilno mesto pod Kubedom bi moralo teči najmanj 110 litrov vode na sekundo, po informativnih podatkih s strani Agencije RS za okolje pa je bil včeraj povprečni pretok 95 litrov na sekundo, v prejšnjih dneh pa še nekaj manjši.

Upoštevanje vseh omejitev in varčevanje pri porabi bo tudi v naslednjih dneh ključno za nemoteno oskrbo z vodo, opozarjajo na Rižanskem vodovodu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Abrams
16. 08. 2022 20.00
+1
To je to za Koprčane. So zelo važni in fin, ker imajo morje in sonce in ga radi drago prodajajo. Upam, da jim tole mastno zaračunajo. Ali bomo spet mi iz podeželja požrli dr... ko pridemo dol na morje. Pa se ne hecam, ker oni se tudi ne hecajo, ko mi pomolijo račun za 12h parkiranje na makadamskem parkirišču za 15 eur. Tudi voda je na koncu kapitalizem, ko je treba plačat prevoznike. Da ne bo kdo pameten.
borjac
16. 08. 2022 16.23
+1
Upajmo na še kaj dežja, in upajmo da bo nekdo pri zdravi pameti prevzel urejevanje vodne oskrbe, brez ekološkega uničevanja, torej nove vodne cevi, kajti iz obstoječih izgubimo 40 % vode, povezovanje vodnih sistemov, in lepo prosim spremenimo naša podjetja za vodne preskrbe, iz inkasantov, v resnična podjetja za preskrbo vode, in nikar ne govorite predrago je, nič ni predrago, če trošimo denar za neumnosti, ni nič predrago zato, da imamo ljudje pitno vodo, na državni ravni pa naj že enkrat uzakonijo , da se pri novogradnjah mora narediti vzporeden sistem za toaletno vodo, ki bi ga morala država tudi financirati, grozljiv greh je da izplakujemo drek z PITNO VODO, v Avstraliji bi nas za to zaprli.
Abrams
16. 08. 2022 20.05
Če hočejo imeti vodo, bodo morali investirat in to sami. Jaz za njih ne bom financiral, ker mi na koncu niti do morja ne pustijo zastonj. To je zame kupčija.
Nimasmisla
16. 08. 2022 16.01
+2
Že zdavnaj bi lahko oziroma morali narediti cevovod