urna postavka

Z novo reformo manj špekulacij za s. p.-je?

28. 03. 2025 06.05

Prevajalka in profesorica francoščine je kot samostojna podjetnica plačevala najnižje prispevke, čeprav se je zavedala, da bo pokojnina v takem primeru mizerna. Nisem špekulirala in se izogibala plačevanju manj davka, pravi. So pa tudi taki, ki to počnejo. Če bo sprejeta nova pokojninska reforma, bo prostora za špekulacije manj. Kaj pa o napovedani reformi menijo mladi? Skrbi jih, da bi bile zaradi nje pokojnine nižje.

Spor med avtoličarji in zavarovalnicami se zaostruje

13. 02. 2025 20.44

Že mesece trajajoči spor med avtoličarji in zavarovalnicami zaradi višine urnih postavk se zaostruje. Ne samo, da zavarovalnice nočejo dvigniti postavk, dve zavarovalnici ne plačujeta niti nespornih deležev računov, s čimer nas skušajo finančno izčrpati, pravijo avtoličarji, združeni v Slovensko društvo avtostroke. Na zavarovalnici Sava na obtožbe ne odgovarjajo, na Generaliju pa pravijo, da račune plačujejo v roku in da so proti podpredsedniku društva avtostroke vložili celo kazensko ovadbo.

Višje urne postavke za študente, dijake in upokojence

07. 02. 2025 17.54

Minister za delo Luka Mesec je določil novi najnižji postavki za začasno in občasno delo dijakov in študentov ter upokojencev. Zakonsko določena bruto urna postavka za študentsko delo, ki je bila objavljena v uradnem listu, bo od sobote 7,34 evra (6,32 evra neto), za upokojence pa od 1. marca 7,35 evra. Zneska sta posledica uskladitve z minimalno plačo.

Mila kazen za 'grobarje' Probanke ali 3400 evrov 'urne postavke'

05. 12. 2024 16.16

Četverica nekdanjih bankirjev z Romano Pajenk na čelu, ki so vodili pred desetimi leti likvidirano Probanko, bo po priznanju krivde in sklenitvi sporazuma s tožilstvom kaznovana zgolj z delom v splošno korist. In to kljub temu, da je bila večina že prej obsojena zaradi različnih kaznivih dejanj, kot sta zloraba položaja in poslovna goljufija, in kljub temu, da so državi povzročili več kot devetmilijonsko škodo. Koliko torej znaša njihova "urna postavka"?

Povprečni dohodek 5238 evrov, lagodno življenje. Zdaj jih je strah prihodnosti

22. 10. 2024 14.32

Wolfsburg, nemško mesto, ki je neločljivo povezano z avtomobilskim gigantom Volkswagen (VW), se sooča z negotovo prihodnostjo in je danes pred eksistencialno krizo, ki jo povzroča prestrukturiranje in prehod avtomobilske industrije k električnim vozilom.

Se bo več kot 100 avtoservisov zaradi nizkih postavk uprlo zavarovalnicam?

15. 07. 2024 19.59

Več kot 100 avtoservisov po Sloveniji stavka. Ker z zavarovalnico Generali niso uspeli najti skupnega jezika glede povišanja urne postavke, do nadaljnjega ne bodo sprejemali strank z vozili, zavarovanimi pri tej zavarovalnici. Ob tem poudarjajo, da je to le prvi korak, stavko bi lahko občutili tudi komitenti drugih zavarovalnic, če jim tudi te ne bodo prisluhnile. Na Generaliju pravijo, da bodo za vse stranke poskrbeli, saj da stavka le manjši del serviserjev v njihovi mreži. Ob tem stavkajočim ličarjem in kleparjem očitajo izsiljevanje in kartelno dogovarjanje.

Ura ličarskega dela po ceniku znaša 83 evrov, zavarovalnica plača zgolj 32

09. 07. 2024 18.42

Slovenskim avtoličarjem je prekipelo. Zavarovalnice voznikom dražijo zavarovanja, avtoličarskim delavnicam pa za popravilo karamboliranih avtomobilov že 15 let plačujejo enako urno postavko. Ta seveda še zdaleč ne pokrije dejanskih stroškov. Avtoličarji so zato svojo pravico začeli terjati po pravni poti, tako kot so to storili že njihovi kolegi na Hrvaškem. Medtem ko so tam z zavarovalnicami dosegli pošteno ceno, pa taiste zavarovalnice pri nas ne popuščajo.

Pomanjkanje kadra v gostinstvu: 'Višanje urne postavke ne bo šlo v nedogled'

03. 05. 2024 18.50

Po zadnjih podatkih zavoda za zaposlovanje je v gostinstvu trenutno prostih 2239 delovnih mest. Ker pa to delo zahteva človeka ob vikendih, praznikih, pa zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ga mladi neradi sprejmejo, saj vse bolj cenijo ravnovesje med delom in zasebnim življenjem. Dejstvo tudi je, da so v gostinstvu in turizmu pogoste kršitve delavskih pravic. Na drugi strani pa to delo zahteva oseben pristop, hiter tempo in organiziranost, kar tudi ni primerno za vsakogar. Delodajalci so zato primorani iskati tudi alternative.

Ukrepi za študente: višja urna postavka, brezplačni avtobusi in vlaki

27. 02. 2024 11.39

Predstavniki Študentske organizacije Slovenije so pred državnim zborom predstavili predlog zakona, s katerim želijo študentom in dijakom olajšati vsakdanje življenje. Med drugim si prizadevajo za dvig minimalne bruto urne postavke za študentsko delo, dvig subvencije za prehrano in uvedbo brezplačnih vozovnic javnega potniškega prometa.

Z marcem zvišanje upokojenske urne postavke na 7,21 evra

05. 02. 2024 22.10

Z marcem se bo zvišala najnižja bruto urna postavka za delo upokojencev. Za opravljeno začasno ali občasno delo jim delodajalci od 1. marca ne bodo smeli plačati manj kot 7,21 evra, obseg njihovega dohodka pa v seštevku v koledarskem letu 2024 ne bo smel preseči 10.781,07 evra bruto. Nova zneska sta posledica uskladitve z minimalno plačo.

Študentski žep bo nekoliko globlji

03. 02. 2024 08.47

Začela je veljati nova višina minimalne bruto postavke za študentsko delo. Ministrstvo za delo je namreč v petkovem uradnem listu objavilo nov znesek najnižje bruto urne postavke za začasno in občasno delo dijakov in študentov v višini 7,21 evra.

Nekdanja najmlajša milijarderka odhaja v zapor, delala bo za 0,12 dolarja na uro

31. 05. 2023 16.01

Elizabeth Holmes, nekoč ikona Silicijeve doline, Forbes jo je leta 2014 razglasil tudi za najmlajšo milijarderko, se bo po novem morala zbujati ob 6. uri v zaporu v južnem Teksasu in opravljati delo, za katerega bo plačana le 0,12 dolarja na uro (0,11 evra). Holmesova je bila obsojena na več kot 11 let zapora, potem ko je s svojim podjetjem obljubljala revolucijo v zdravstveni industriji in ogoljufala številne vlagatelje. Podjetje Theranos je ustanovila še v najstniških letih in za svojo tehnologijo trdila, da bodo stranke z le nekaj kapljicami krvi testirali za odkrivanje številnih bolezni.

Plačilne liste: je vaša plača pravilno obračunana?

22. 05. 2023 06.00

Čeprav jo dobimo vsak mesec, marsikdo ne zna "prebrati" svoje plačilne liste. Posledično pa tudi ne more najti morebitne napake. "Najpogostejša napaka je, da se nadomestilo za praznike in letni dopust ne obračunava na pravi osnovi," je povedala ekonomistka Irena Vidic in nam zadevo podrobneje pojasnila. Poleg tega je predstavila še nekaj drugih napak, do katerih pogosto prihaja: na primer pri obračunu nadur, dodatka do minimalne plače ali pa glede izplačila dodatka za delovno dobo. Ste prepričani, da je vaša plača obračunana pravilno?

Deklica z Dravetovim sindromom: ministrstvo obljublja spremembe zakona

20. 04. 2023 08.44

Oblikovan je predlog sprememb Zakona o osnovni šoli, v katerem bi na novo opredelili možnosti za fleksibilne oblike izobraževanja za otroke s posebnimi potrebami, ki imajo življenjsko ogrožujoče zdravstvene težave oziroma zdravstvene omejitve in zaradi teh ne morejo redno sodelovati pri pouku v šoli, starši pa jih ne želijo vključiti v zavod za vzgojo in izobraževanje otrok ter mladostnikov s posebnimi potrebami ali v socialno-varstveni zavod, obljubljajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje – potem ko smo pisali o deklici, ki zaradi zdravstvenih težav ne more v šolo.

Urna postavka za osebno asistenco je za izvajalce nesprejemljiva

02. 03. 2023 15.24

Urna postavka 15 evrov za osebno asistenco je za izvajalce osebne asistence nesprejemljiva, je na novinarski konferenci po seji vlade dejala Elena Pečarič iz podjetja Za-misli. Sama ima konkretne predloge, kako iz proračuna zagotoviti sredstva za osebno asistenco. Minister za finance Klemen Boštjančič se je strinjal, da je treba področje urediti.

Dvig otroškega dodatka, štipendije in urne postavke za delo upokojencev

01. 03. 2023 06.48

V veljavo stopata zvišani najnižja bruto urna postavka za opravljeno začasno ali občasno delo upokojencev in omejitev za to delo v koledarskem letu 2023. Postavka bo znašala 6,92 evra bruto, obseg dela pa bo omejen na 10.346,52 evra bruto. Novi zneski so posledica uskladitve z minimalno plačo. Na podlagi objavljenega indeksa rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju januar – december preteklega leta (2022) pa se za 10,3 odstotka zvišujejo tudi meje dohodkov za letne pravice iz javnih sredstev, na podlagi povišanja osnovnega zneska minimalnega dohodka pa tudi zneski otroškega dodatka, državne štipendije ter denarne socialne pomoči in prag za upravičenost do denarne socialne pomoči.

Za študentsko delo minimalno 6,92 evra na uro

24. 01. 2023 12.10

V soboto je začela veljati nova višina minimalne bruto postavke za študentsko delo. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je namreč v petkovem Uradnem listu objavilo nov znesek najnižje bruto urne postavke za začasno in občasno delo dijakov in študentov v višini 6,92 evra.

Mesec napovedal dvig subvencije, nadzor in bolj kakovostno hrano za študente

11. 01. 2023 10.47

Zaradi povišanja doplačila za študentske bone in hkratnega zvišanja maksimalne cene obroka, ki sta študentsko prehrano podražila tako za državo kot študente, se je minister za delo Luka Mesec sestal s predsednico Študentske organizacije Slovenije Marike Grubar. Dogovorila sta se za dodaten dvig subvencije, bolj dosleden nadzor in bolj kakovostno ponudbo prehrane.

Ambulante za neopredeljene: v Mariboru se je javilo 48 zdravnikov

06. 01. 2023 20.19

Prve ambulante za neopredeljene paciente naj bi zaživele že prihodnji teden, vendar še ni uradno znano, koliko zdravnikov se je javilo za delo. Neuradno naj bi bilo zanimanje precejšnje. Ljubljanski zdravnik koncesionar Boštjan Hostnik, ki je sodelovanje že potrdil, pa zatrjuje, da zaradi dodatnega dela njegovi pacienti ne bodo prikrajšani, nadomeščanje za čas svoje odsotnosti pa bo iskal med že upokojenimi zdravniki.

'Pacienti in zdravniki stavkajo, medicinske sestre pa delamo'

05. 01. 2023 14.16

Ob napovedanih stavkah pacientov in zdravnikov so se oglasili tudi v Strokovnem združenju izvajalcev zdravstvene in babiške nege Slovenije. V združenju poudarjajo, da bi morali biti v središču sistema pacienti, varovanci, stanovalci. Predsednik združenja Klemen Šuligoj ocenjuje, da je stavka bolnikov popolnoma upravičena. "Verjamem pa, da bi se sleherna medicinska sestra rada pridružila stavki, a žal nas je na delovnih mestih premalo, tako da bi z dodatno odsotnostjo ogrožali varnost in zdravje naših pacientov," je še dodal. Tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije podpira stavko pacientov in se pridružuje pozivu civilne iniciative Glas ljudstva.

Z novim letom se je doplačilo za študentski bon zvišalo za 20 odstotkov

05. 01. 2023 12.08

Na ŠOU v Ljubljani so zaskrbljeni nad dogajanjem na področju študentske prehrane, saj je zvišanje doplačil za študentski bon pri večini ponudnikov še dodatno poslabšalo socialni položaj študentov. Zahtevajo sestanek predstavnikov študentskih organizacij, ministrstva za delo in gostincev, na katerem bodo poiskali nujne rešitve za nastalo situacijo.

Pred zdravniško še prva stavka pacientov - kakšne so zahteve?

04. 01. 2023 10.18

Dan pred stavko zdravnikov, ki jo je za 11. januar napovedal zdravniški sindikat Fides, nas čaka še prva stavka pacientov in pacientk. Predstavniki civilne Iniciative Glas ljudstva so na tiskovni konferenci predstavili nabor konkretnih ukrepov, ki so jih, kot pravijo, uskladili tudi s stroko. Ministrstvo za zdravje so pozvali, naj se do njih nemudoma opredeli oz. jih začne izvajati.

Zdravniku za uro dela v ambulanti za neopredeljene 80 evrov, medicinski sestri 35

03. 01. 2023 13.16

Ministrstvo za zdravje je decembra objavilo seznam ambulant za neopredeljene bolnike. Teh je predvidenih 94, le v Ljubljani naj bi svoja vrata odprlo 19 ambulant. V ZD Ljubljana pravijo, da so zdravnikom in medicinskim sestram po zadnjih navodilih zdravstvenega ministrstva poslali nov poziv. Večina osebja je namreč čakala na zadnje informacije, tudi o plačilu, ki je zdaj znano. Nekatere ambulante bi tako lahko v ZD Ljubljana začele delovati že prihodnji teden. In kakšna plačila bi dobilo zdravstveno osebje za delo v teh ambulantah?

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Cena optimizacije spletne strani v letošnjem letu

24. 10. 2022 08.50

Cena optimizacije spletne strani je odvisna od različnih dejavnikov, ki jih bomo predstavili v nadaljevanju članka.

Sporazum o prekinitvi stavke parafiran, končna odločitev znana v torek

17. 10. 2022 06.49

Predstavniki vlade in sindikata Fides so parafirali sporazum o prekinitvi stavke zdravnikov, ki je bila napovedana za sredo. Končna odločitev glede stavke bo sicer znana v torek, saj morajo sporazum obravnavati še organi sindikata in vlade. Podpis sporazuma, podrobnosti katerega še niso želeli razkrivati, je predviden v sredo.

Najbolje plačana študentska dela v letu 2022

28. 06. 2022 12.02

Študentsko delo

Lukič: Izkoriščevalskih podjetij v Sloveniji je veliko

10. 06. 2022 17.36

Delo so prekinili tuji delavci v podjetju Marinblu, kjer so bile odkrite številne nepravilnosti, fotografije pa kažejo na sužnjelastništvo tujih delavcev. Podjetje je sicer od Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja prejelo skoraj 1,4 milijona evrov kmetijskih subvencij od skupno odobrenih 2,2 milijona evrov. Če so v četrtek o dotičnem primeru inšpektorji na vprašanje, zakaj podjetja niso obiskali že prej, odgovorili, da jih je enostavno premalo za celotno državo, pa Goran Lukič iz Delavske svetovalnice pravi, da je to le izgovor. V naši pisarni, ki jo imamo le v Ljubljani, je zaposlenih pet oseb, pravi, in dnevno obravnavajo tudi več kot 100 ljudi. In ta številka, kot še dodaja, kaže, da je izkoriščevalskih podjetij v Sloveniji veliko.

Dvig minimalne urne postavke na 12 evrov

10. 06. 2022 14.53

Minimalna delovna urna postavka v Nemčiji se bo oktobra dvignila na 12 evrov, je sklenil zgornji dom nemškega parlamenta. Trenutno je minimalna urna postavka postavljena pri 9,82 evra, z julijem se bo povečala na 10,45 evra, oktobra pa na končnih 12 evrov.

Izenačitev študentske in upokojenske bruto postavke ter izboljšanje položaja študentov

06. 04. 2022 18.06

Državni zbor je s 65 glasovi za potrdil novelo zakona o urejanju trga dela, ki izenačuje bruto urni postavki za delo upokojencev in študentov. Levica je kot vlagatelj predloga vztrajala, da bi moral biti izenačen neto znesek, a je večina glasov odločila drugače, ker da sta obliki dela različno obremenjeni. Ob tem je državni zbor potrdil tudi zakon za izboljšanje položaja študentov. Zakon prinaša zvišanje državnih štipendij za 20 odstotkov do leta 2024, povečanje sredstev za investicije v gradnjo študentskih domov in višje subvencije za prehrano.