Kot je po koncu sestanka dejal minister Luka Mesec, ki je sicer že včeraj napovedal dvig študentske subvencije, je študentska prehrana v zadnjih tednih ena izmed glavnih tem. Kot je povedal, so imeli z njo problem predvsem zaradi podražitve študentskih bonov. Obroki so bili slabi, našli so se tudi ponudniki, ki so za 5,5 evra ponujali pico, sadje in juho – kot polnovredni obrok.
Dejal je, da so se s Šos pogovarjali predvsem o tem, kako bi omenjeno preprečili. Sprejeli so več sklepov. Prvič, da se dvigne subvencija za študentske bone – s prenovo zakona. S tem bi dodaten evro, ki so ga sedaj ponudniki zaračunavali študentom, prevzela država. Dejal je, da je ministrstvo od vlade včeraj prejelo zeleno luč. "Zakon že pripravljamo," je dodal.
V okviru drugega sklepa so se dogovorili, da bodo poskrbeli, da se bo kakovost prehrane dvignila, saj da kos pice ni polnovreden obrok in ni kosilo. Do konca januarja bo ministrstvo pripravilo izhodišča za prenovo kriterijev, v delovno skupino so povabili tudi Šos, prav tako v delovni skupini sodeluje Nacionalna koordinacija za prehrano. S tem naj bi preuredili sistem, da bo bolj elastičen. Sedaj se ponudnike določi le vsaki dve leti, prav tako se jih lahko iz sistema le na dve leti izloči, je tudi dodal Mesec.
V tretjem sklepu so se zavezali k bolj doslednemu nadzoru nad ponudniki in kakovostjo hrane, ki ga sicer izvaja Šos. "Da bodo študenti dejansko dobili polnovredne obroke, ki bodo vredni denarja, ki ga študenti za to prehrano dajejo," je ponazoril minister.
Prav tako bodo za študentsko prehrano namenili več denarja. Lansko leto so v te namene porabili 12 milijonov evrov, letos bo za študentske bone šlo 16 milijonov evrov.
ŠOS: Študentske menije v velikosti malice se ponuja za višje cene
Nato je svoje dodala še predsednica Šosa Marike Grubar. "Zelo nas veseli, da je bil odziv tako hiter in da smo se uspeli uskladiti glede tega, kaj je dobro za študente." Dodala je, da si je za problematiko treba vzeti čas, kar so akterji tudi storili. Prav tako je pristavila, da je bil sestanek zelo produktiven tudi na širšem področju, a da o tem ne bo govorila na današnji konferenci.
Z ministrom sta se na sestanku tako pogovarjala tudi o reševanju celotnega sistema, sploh pomembnosti zagotavljanja zdravih obrokov. Pri tem se tako Šos kot Mesec zavzemata za raznolikost ponudnikov.
Med drugim je bila tema pogovora tudi združevanje Zoisovih in državnih štipendij, saj da so uspešni študenti prisiljeni v izbor med dvema. Ministrstvu se je za hitro reševanje problematike tudi zahvalila.
"Skupaj se bomo borili proti temu, da se študentke menije v ceni devetih evrov ponuja v količini malice, ki stane manj," je izpostavila. Pri akciji nadzora bosta sodelovali inšpekcija in Šos.
Na Šos so kasneje sporočili, da vsebinske rešitve naslovljene na današnji novinarski konferenci pozdravljajo. "Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter resornemu ministru, gospodu Luki Mescu, zahvaljujemo za razumevanje, hitro ukrepanje in predlagane konkretne rešitve," so dejali v organizaciji. Pojasnili so, da so z naštetimi rešitvami zadovoljni, saj v zglednem roku odpravljajo krivice, ki so se pojavile z dvigom doplačil in posledično poslabšanjem socialnega položaja študentk in študentov.
Zavezali pa so se, da bodo tudi v prihodnje aktivno spremljali razvoj situacije in konstruktivno reševali morebitne nove izzive na področju subvencionirane študentske prehrane.
Novoletni dvig subvencije in doplačila
Z novim letom se je povišalo doplačilo za študentski bon, in sicer iz 2,86 evra na slabe 3,5 evra, kar predstavlja 20-odstotno rast subvencije. A v luči podražitev in vsesplošne inflacije je ministrstvo za delo z novim letom povišalo tudi maksimalno vrednost obroka – iz dobrih sedem na devet evrov, kar pomeni, da je od novega leta višje tudi doplačilo študentov. Večina ponudnikov je tako doplačilo za študentske bone povišala na največji možni znesek, torej 5,5 evra, medtem pa minimalna urna postavka študentskega dela znaša 5,21 evra. Prej so študenti za obrok doplačali največ 4,18 evra.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.