Dvig minimalne urne postavke je bila ena predvolilnih obljub nemškega kanclerja Olafa Scholza, ki predvideva, da bo od spremembe zakona imelo korist približno 10 odstotkov nemškega prebivalstva oziroma okoli 6,2 milijona delavcev, poročajo na portalu euronews. Nemčija bo dvig plače sicer izvedla v dveh fazah: 1. junija bo plače dvignila s trenutnih 9,82 evra na 10,45 evra in oktobra na končnih 12 evrov.

Nemški minister za delo Hubertus Heil je dejal, da bodo od novega zakona imele korist predvsem ženske, delavci na "vzhodu države" in tisti, "ki so med pandemijo pomagali ohranjati Nemčijo".
Poleg dviga minimalne urne postavke je nemški parlament zvišal najvišje dovoljeno plačilo za t. i. "mini službe" oziroma to, kar pri nas poznamo kot službe s polovičnim delovnim časom. Oktobra bo z njimi možno zaslužiti največ 520 evrov mesečno, medtem ko je za zdaj omejitev postavljena pri 450 evrih.
Opozicija je sicer v razpravi o dvigu izpostavljala, da dvig minimalne urne postavke ljudi ne bo zaščitil pred nadaljnjimi dvigi cen. Po njihovem mnenju obstajajo drugi načini za krepitev kupne moči Nemcev in ohranjanje konkurenčnosti gospodarstva. Vseeno pa Nemška konfederacija sindikatov (DGB) ocenjuje, da bo Nemčija z novim zakonom svojo kupno moč povečala za 4,8 milijarde evrov.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.