Strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič je pojasnila nekatere podrobnosti, ki jih prinašajo ambulante za neopredeljene bolnike. Ministrstvo za zdravstvo je namreč s 1. januarjem predvidelo vzpostavitev ambulant za neopredeljene osebe. Sprva je bilo na območju Ljubljane predvidenih 15 ambulant, za katere so že imeli pripravljen prostor in porazdelitev po zdravstvenih enotah. Vendar pa je v zadnjih navodilih prišlo do spremembe. V Ljubljani naj bi namreč po novem vzpostavili 19 ambulant za osebe brez osebnega zdravnika, je pojasnila strokovna direktorica ZD Ljubljana.
Ob tem so dobili tudi navodila za plačilo osebja, ki bo delo opravljalo zunaj rednega dela, na kar so čakali, da bi lahko začeli pripravljati pogodbe. Po prejetju zadnjih navodil so tako v ZD Ljubljana ponovno vzpostavili kontakt z medicinskimi sestrami in zdravniki tako zunaj ZD Ljubljana kot znotraj ter preverili njihov interes za delo v ambulantah. "Večina jih je namreč nazadnje želela počakati na končna navodila in plačilo," je pojasnila Stegne Ignjatovičeva.
"Predvidevamo, da bomo v vseh enotah, kjer imamo že zdaj ambulante za osebe brez izbranega zdravnika, vzpostavili tudi ambulante za neopredeljene. V njih se bo mogoče opredeliti tudi na zavod, kar pa trenutno še ni možno, saj potrebujemo ustrezno tehnično podporo," je povedala strokovna direktorica ter dodala, da potrebujejo čas, da v informacijskih sistemih vzpostavijo programsko rešitev. Predvideva, da bi lahko to uredili že prihodnji teden, ko bi ambulante tudi začele delovati.
Koliko bo plačano zdravstveno osebje v ambulantah?
Čeprav bodo seveda sprejeli vsakega neopredeljenega bolnika, pa upajo, da bodo prihajali predvsem tisti, ki so v njihovih enotah izgubili osebnega zdravnika. "Tam namreč že imajo kartoteko, prav tako jih tam tudi najbolje poznajo," je pojasnila.
Organizacija ambulant bo odvisna od kadrovske pokritosti, začeli bodo počasi in nato postopno program povečevali. A obseg storitev bo torej odvisen od števila zdravstvenega osebja, ki bo pripravljeno delati v teh ambulantah. Koliko zdravnikov in sester bodo dobili, še ne vedo. Številni so namreč čakali na podatke o plačah, ki bi jih prejeli za to delo. In kakšne bodo te?
Urno postavko je v navodilih določilo ministrstvo za zdravje. Bruto bruto urna postavka bi tako zdravniku prinesla 121 evrov, neto torej okoli 80, srednji medicinski sestri 54 evrov (neto 35), zdravstvenemu administrativnemu delavcu pa 27 evrov bruto bruto urne postavke. Delavci, ki delajo v ambulantah za neopredeljene, so oproščeni tudi določenega davka. "Seveda se te razlikujejo od urne postavke zaposlenih, saj smo mi plačani po sistemu plač, tako kot tudi vsi javni uslužbenci," je dodala.
V enoti Šiška že eno leto vodijo podoben sistem
V enoti Šiška medtem že leto dni delujejo na podoben način, kot ga je zdaj uvedlo ministrstvo. Že takrat so namreč zaznali problem se večjega števila pacientov brez zdravnika in začeli z organizacijo t. i. ambulant za neopredeljene. "Po enem letu izkušenj lahko rečem, da so izkušnje zaposlenih in uporabnikov dobre. Uspeli smo jim zagotoviti obravnavo," je dejal predstojnik ZD Ljubljana – Šiška Andrej Divjak.
V kratkem naj bi po navodilih ministrstva prešli na podobno obliko. Želi si, da bi ambulante zaživele čim prej. "V enoti Šiška bi si želeli pripraviti štiri tovrstne ambulante, a smo ob tem zaznali nekaj težav," je dejal.
Kot je navedel, je glavni problem v tem, da so iz predloga izpadli upokojeni zdravniki, pa tudi mlajši specializanti, sobni zdravniki, tisti, ki so zaposleni na ZZZS, SPIZ-u in podobno. "Na to problematiko smo ministrstvo že opozorili," je dejal.
V Sloveniji je več kot 130.000 ljudi trenutno brez osebnega zdravnika; zanje naj bi predvidoma poskrbelo 94 ambulant po vsej državi, le v Ljubljani 19.
Kot so pred časom dejali na zdravstvenem ministrstvu, gre tu za začasen ukrep, s katerim bi povečali dostopnost do zdravstvene oskrbe na primarni ravni za tiste, ki so v danem trenutku brez izbranega osebnega zdravnika.
Ali ima bolnik brez dostopa do javnega zdravstva pravico zahtevati povračilo stroškov pri zasebnem zdravniku?
Kot so pojasnili za ZZZS ima vsak slovenski državljan pod določenimi pogoji skladno s predpisi dostop do zdravstvenih storitev in pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Način njihovega uresničevanja se razlikuje glede na konkretne okoliščine. Tako na primer velja, da lahko zavarovana oseba pri ZZZS vloži vlogo za povračilo stroškov za opravljene nujne zdravstvene storitve, ki jih je opravila v Sloveniji pri izvajalcu zdravstvenih storitev izven mreže javnega zdravstvene službe. ZZZS v takih primerih povrne stroške storitve v višini in po cenah, ki veljajo za obračun zdravstvenih storitev v breme zdravstvenega zavarovanja na dan koriščenja zdravstvenih storitev.
V primeru nenujnih storitev pa zavarovanim osebam v primeru predolgih čakalnih dob pri konkretnemu izvajalcu svetujemo, da preverijo čakalne dobe tudi pri drugih izvajalcih v javni mreži ter opravijo storitev pri izvajalcih s krajšimi čakalnimi dobami. ZZZS namreč od lanskega septembra dalje plačuje izvajalcem v javni mreži vse zdravstvene storitve količinsko neomejeno, glede na dejanske zmogljivosti izvajalcev in potrebe zavarovanih oseb. Skladno z interventno zakonodajo pa bo ZZZS pod določenimi pogoji in na podlagi javnega razpisa v letošnjem letu omogočil, da določene zdravstvene storitve v breme ZZZS izvajajo tudi zasebni izvajalci izven mreže javne zdravstvene službe.
Uveljavljenje zdravstvenih storitev iz obveznega zdravstvenega zavarovanja sicer večinoma ne temelji na povračilu stroškov, saj ima tak institut številne pomanjkljivosti za zavarovane osebe. Predvsem tak insitut zavarovanim osebam ne bi zagotavljal kritja polne (samoplačniške) cene pri izvajalcu izven javne mreže, temveč bi bile zavarovane osebe prepuščene nereguliranemu doplačevanju brez cenovnih omejitev. "Zato menimo, da je z vidika zavarovanih oseb in njihove dostopnosti do zdravstvenih storitev bolj primerno krepiti mrežo javne zdravstvene službe v Sloveniji tako z izboljšanjem njene učinkovitosti kot tudi z vključevanjem dodatnih kadrov in ambulant," so sporočili iz ZZZS.
KOMENTARJI (1024)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.