triglavski

Sum na onesnaženje v občini Gorje: po travniku naj bi polili belo snov

12. 02. 2025 19.59

Blejski policisti preiskujejo sum onesnaženja potoka na območju občine Gorje. Po neuradnih informacijah naj bi bil onesnažen potok Ribščica, desni pritok Radovne, ki teče skozi Triglavski narodni park. Storilec naj bi neznano belo snov polil po travniku, kjer je vodno zajetje za oskrbo okoli 30 tisoč prebivalcev Gorij, Bleda in Radovljice. Ali je snov nevarna, še ne vedo, prav tako ne, ali je dosegla vodno zajetje. Policisti vodijo postopek tudi v smeri suma storitve kaznivega dejanja.

Rekonstrukcija Hotela Zlatorog vse bliže, slabše kaže hoteloma Ski in Bellevue

05. 02. 2025 14.07

Medtem ko je potekala rekonstrukcija Vile Muhr, so si v podjetju Alpinia, ki upravlja bohinjske hotele Damiana Merlaka, prizadevali najti rešitev tudi za rekonstrukcijo Hotela Zlatorog. Računajo, da bodo spor s skladom kmetijskih zemljišč uspeli rešiti še letos. Slabše pa kaže prenovi Ski Hotela in Hotela Bellevue.

Upravljanje soteske Vintgar: bosta pomagali sprememba zakona in inšpekcija?

03. 02. 2025 15.01

Vprašanja, povezana z upravljanjem naravnih znamenitosti, še naprej ostajajo nerešena. Javni zavod Triglavski narodni park (TNP) je problematiko upravljanja soteske Vintgar skušal rešiti s skrbniško pogodbo, vendar je postopek zaradi nerešenih lastniških razmerij ustavil. Nejasnosti naj bi pomagali razrešiti inšpekcija in sprememba zakona.

Pod Triglavom preživi okoli 100 dni na leto

22. 11. 2024 06.00

Si predstavljate, da se zbudite s pogledom na vrhove gora in, če imate srečo, vidite vse do morja? In tako naprej, vsak dan? Jeseničan Alojz Žakelj – Lojz, ki ga spoznate v rubriki Vaš svet v oddaji Svet na Kanalu A, takšnemu kraju na Zahodni triglavski planoti na 2530 metrih nad morjem pravi "dom", sebi pa domačin pod Triglavom, in to že skoraj 50 let. Tam je iz starega italijanskega bunkerja naredil bivak in ga opremil tako, da lahko v njem preživi vse poletje oziroma od sredine junija do sredine oktobra. V bivaku je dočakal tudi že več kot 20 novih let, najdlje neprekinjeno pa je bil na gori kar 41 dni. Ne da bi srečal človeka, še več, niti od daleč ni videl nikogar.

Dostop v dolino Vrata odslej omejen z zapornico

07. 11. 2024 07.20

V dolini Vrata je dnevno parkiralo tudi več kot 300 vozil, zdaj pa so njihovo število omejili na največ 195. Za to bo skrbela zapornica, ki bo vstop omogočala samo do omenjene omejitve. Predvideli so več izjem, med drugim za stanovalce, ki živijo za zapornico, in lastnike zemljišč, pa tudi za turiste, nastanjene v nastanitvenih objektih v dolini. Hkrati so začele veljati nove, nekoliko nižje, a še vedno visoke cene parkiranja, že več kot 3000 ljudi pa je podpisalo peticijo za prost dostop do gorskega sveta.

Gozdar, ki išče raj na Zemlji

10. 10. 2024 06.00

Ste tudi vi med tistimi, ki na družbenih omrežjih pri prijatelju vidite fotografijo kakšnega neznanega slapa in že preverjate, kako se do njega pride? Za Roka Bremca je iskanje skritih kotičkov narave strast, ki ga vodi ne le po Sloveniji, pač pa tudi po Italiji, Avstriji, Bosni in Hercegovini ter Albaniji. Svoja odkritja objavlja na kanalu na YouTubeu z imenom 'Raj na zemlji'. Preboj je naredil s posnetkom najvišje ležečega bivaka, približno 300 višinskih metrov pod Triglavom, ki ima v slabih dveh mesecih več kot 141.000 ogledov.

Slaba bera v slovenskih gozdovih: dež je, gob pa bolj malo

27. 09. 2024 17.38

Zagotovo ste že slišali za frazo: "Raste kot gobe po dežju." No, dež je tu, gob pa bolj malo. Tako vsaj pripovedujejo številni ljubiteljski gobarji. Poznavalci so si sicer enotni, glede na podnebne spremembe, ki smo jim priča zadnja leta, ni letošnja sezona ne prva ne zadnja, ki bo skopa z bero gob.

Padec tako silovit, da je iztrgalo varovala. Alpinista ustavil šele soplezalec

25. 08. 2024 11.31

Kljub opozorilom se število reševanj v gorah ne zmanjšuje, opozarjajo na ljubljanski policijski postaji. Poleg reševanja psa pri Bivaku pod Skuto, okoliščine kažejo na toplotni udar, a možen je tudi pik kače, je policijski helikopter z dežurno ekipo v gore v zadnjih dveh dneh poletel še osemkrat. Med drugim so reševanje opravili tudi v Prisojniku, kjer se je zaradi padca iz stene pri alpinističnem vzponu huje poškodoval alpinist. Okoliščine kažejo, da je padel zaradi odloma skale, padec pa je bil tako silovit, da je ob njem iz stene iztrgalo več varoval. Padanje je ustavil šele njegov soplezalec.

S helikopterjem reševali poškodovanega plezalca in obnemoglo pohodnico

14. 08. 2024 11.21

Iz PU Kranj so sporočili, da so bili v torek obveščeni o nesreči pohodnika na Triglavski severni steni, ki se je huje poškodoval. Helikopter pa je na pomoč letel tudi popoldne, ko zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja 33-letnica svoje poti ni zmogla nadaljevati.

Pijana na e-skiro, padla in se poškodovala. Zasegli tudi predelan moped

13. 08. 2024 08.33

Čeprav je bila pijana, se je ženska odločila, da se na pot poda z električnim skirojem. Podvig, ki se je zaključil s poškodbami in prekrškovnim postopkom, ko se je voznica ponesrečila. Ljubljanski policisti so s preizkusom alkoholiziranosti ugotovili, da ima kršiteljica 0,78 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Že minuli teden pa so vrhniški policisti ustavili mladoletnika, ki je vozil predelan moped. Vozilo je namreč namesto 25 kilometrov na uro lahko doseglo hitrost kar 101 kilometer na uro.

Kulturna in kulinarična doživetja v Kranjski Gori

15. 07. 2024 00.15

V Kranjski Gori in okoliških krajih vas pričakujejo živahna doživetja Julijskih Alp. Doživetij, ki jih želite preizkusiti tudi sami, je na pretek, od aktivnega preživljanja počitnic, do mirnega odkrivanja naravne in kulturne dediščine. Lahko odkrijete skrivnosti dobrega počutja v bogati wellness ponudbi, se udeležite poslovnih in družabnih srečanj ali pa z družino raziščete mistično preteklost Zgornjesavske doline. Tukaj vam res ne bo dolgčas.

Reševanja si sledijo eno za drugim: letalska enota posredovala petkrat

06. 07. 2024 19.47

Letalska policijska enota je na današnjo soboto z dežurno GRZS ekipo za reševanje v gorah do 18. ure posredovala v kar petih reševanjih, ki so si sledila eno za drugim, so sporočili s PU Kranj. Lani v enakem obdobju je bilo takih helikopterskih reševanj 38, letos jih je že 42.

Poletje v Bohinju: organizirani prevozi po novem plačljivi, prestavili parkirišča ...

18. 06. 2024 10.36

Občina Bohinj v glavno poletno turistično sezono vstopa z nekaj spremembami, ki sledijo začrtani strategiji trajnostnega upravljanja z destinacijo. Okrepili so linije organiziranih prevozov, ki pa bodo odslej za obiskovalce plačljive. Vzpostavili so tudi območja brezplačnega kratkotrajnega parkiranja (modre cone) v Bohinjski Bistrici.

Slovenski alpinist z britanskim kolegom preplezal prvenstveno smer na Aljaski

08. 05. 2024 13.35

Slovenski in britanski alpinist Gašper Pintar in Tom Livingstone sta med 14. in 17. aprilom na alpinistični odpravi na Aljaski preplezala prvenstveno smer The Great Wall/Veliki zid v 1600-metrski južni steni gore Dickey, ki sodi med najvišje skalne in kombinirane stene na svetu, so sporočili s Planinske zveze Slovenije. Njuna odprava je bila vse prej kot lahka, zaznamovalo jo je namreč nestanovitno in mrzlo vreme.

Srba med plezanjem v Triglavski severni steni padla v globino in umrla

02. 04. 2024 16.43

Gorenjski policisti so na območju severne stene Triglava našli dva mrtva moška, oba sta bila državljana Srbije, stara 33 in 42 let. Okoliščine kažejo na gorsko nesrečo, saj sta med plezanjem padla v globino. Umrla sta bila kot pogrešana prijavljena v tujini, policisti pa so reševalno akcijo sprožili v nedeljo.

Garnbretova in Potočar najuspešnejša športna plezalca v letu 2023

01. 02. 2024 20.03

Planinska zveza Slovenije je danes v Ljubljani podelila priznanja za vrhunske dosežke v alpinizmu, športnem in lednem plezanju ter turnem smučanju za leto 2023. V športnem plezanju sta lovoriko znova osvojila Janja Garnbret in Luka Potočar, za življenjsko delo v alpinizmu so se poklonili Kazimirju Drašlarju - Mikcu.

'Gora ni nora, nor je tisti, ki gre gor'

26. 11. 2023 20.23

"Narava je lahko kruta, treba je vedeti, kdaj se obrniti." Tudi izkušenim alpinistom in plezalcem se je že zgodilo, da jim jo je zagodlo vreme in so se le nekaj metrov pred vrhom morali obrniti in se spustiti nazaj v dolino. To je pozimi še toliko bolj pogosto, ker je vreme nepredvidljivo, še posebej v gorah. Saj veste, kako pravijo: "Gora ni nora, nor je tisti, ki gre gor." Za obisk gora pozimi je potrebna pripravljenost, tako fizična kot psihična, treba je imeti znanje, veliko znanja, in primerno opremo.

(Umazana) tekma med Slovenci in Nemci za planinske poti in koče

21. 11. 2023 10.02

Planinstvo na Slovenskem ima dolgoletno tradicijo, nova zgodovinska odkritja, do katerih se je uspel dokopati raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, pa osvetljujejo najzgodnejši razvoj planinstva in alpinizma pri nas, in sicer v drugi polovici 19. stoletja, pa vse do konca prve svetovne vojne. V knjigi Triglav je naš razkriva, kaj se je dogajalo pred ustanovitvijo predhodnice PZS, kako je potekala (umazana) tekma za planinske poti in koče med Slovenci in Nemci, kakšni so bili velikopotezni načrti za turistični naval na Triglav, zakaj je Nemška smer v Triglavski severni steni v resnici avstrijska in kdo je bil Klodwig Tchada.

Cerkev zahteva odškodnino in čaka na bisere

01. 11. 2023 07.00

Nadškofija Ljubljana, ki je zaradi dolgotrajnih denacionalizacijskih postopkov in nezmožnosti izkoriščanja pokljuških in mozirskih gozdov že dobila rekordnih 22,6 milijona evrov, zaradi gozdov na Gorenjskem od države še vedno terja 1,3 milijona evrov, v kar niso všteti zamudne obresti in pravdni stroški. Vztraja tudi pri vrnitvi naravnih biserov – slapa Savica, obalnega pasu Bohinjskega jezera in Doline Triglavskih jezer. Glede slednje mora odločati upravno sodišče.

En dan, pet reševanj: helikopter na intervencijo preusmerili še v zraku

11. 08. 2023 21.44

Za reševalci je že teden dni reševanj in intervencij po poplavah, še dodatno delo pa imajo z reševanjem v gorah. Na sončni petek so posredovali kar petkrat. Ko se je helikopter z dežurno ekipo gorskih reševalcev s tretje intervencije na kobariškem Stolu vračal na Brnik, so ga že v zraku preusmerili na območje Železnikov, kjer si je pohodnica pri zdrsu poškodovala nogi. Ob tem Policija poziva k upoštevanju prometne signalizacije v dolinah, ki so zaprte za pohodnike, in napoveduje poostren nadzor.

V gorah več nesreč, ena oseba umrla

15. 07. 2023 21.26

V slovenskih gorah se je zgodilo kar pet nesreč, ena oseba je tudi umrla. Šlo je za državljanko Švice, ki se je pri padcu na poti s Triglava čez Prah zelo hudo poškodovala. V teh nesrečah so skupaj posredovali posadka policijskega helikopterja z dežurno ekipo za reševanje v gorah in gorskimi reševalci.

Z zapornicami nad prometni kaos: v Vratih že letos, kmalu tudi na Vršiču

10. 07. 2023 13.41

Po dolgih letih prizadevanj za ureditev prometnega kaosa v dolini Vrata in na prelazu Vršič se sedaj v kratkem obetajo rešitve. V Vratih naj bi zapornice, ki bodo omejile dostop osebnim vozilom ob zapolnitvi parkirišč v dolini, postavili še letos. Poseben režim z zapornicami se v prihodnje obeta tudi na Vršiču.

V Bohinju podražili in marsikje časovno omejili parkiranje

13. 06. 2023 10.56

Ob začetku poletne turistične sezone so v Bohinju višje cene parkiranja. Ob Bohinjskem jezeru bo za eno uro parkiranja treba odšteti kar tri evre, na treh parkiriščih pa bo parkiranje omejeno na največ dve uri. Ponekod so časovno omejili tudi parkiranje za avtodome, in sicer na 12 ur, kar bo voznike stalo 20 evrov. Dražja je tudi uporaba ceste na planino Blato, ki stane 20 evrov. A na občini mirijo, da je večini obiskovalcev na voljo cenejše parkiranje dlje od jezera, medtem ko se do jezera ali na planino lahko zapeljejo z brezplačnim prevozom.

V steni ferate

02. 05. 2023 12.00

Ko človek stoji na ozki polici sredi navpične stene, bi bilo povsem razumljivo, če bi se mu tresle noge ob misli na globino za njim. A pozitivna stvar je, da se tako zamotiš z neprestanim vpenjanjem varovalnih vponk na napeto jeklenico, da se osredotočiš predvsem na to in pozabiš, kaj je za tvojim hrbtom. Tudi pot na vrh hriba je stopničasto grajena, zato ne gledaš denimo 100 metrov navpično v tla, običajno vedno vidiš na neko polico. Tako se po navadi tolažijo popolni začetniki, ki se šele spoznavajo s feratanjem, nekakšnim hibridom med plezanjem in plazenjem, ki postaja vse bolj priljubljeno.

'Pražnje' oblečena Amy in Tim sta imela Vintgar le zase

17. 04. 2023 06.00

"O, hvala lepa. Zelo je moden," v angleščini reče svetlolaska, ko si čez glavo smeje navleče rdeč dežni pončo za enkratno uporabo. Njen spremljevalec je na blagajni soteske Vintgar dobil modrega. Deževni dan je poleg vstopnice pač zahteval še en dodatni nakup, tistih nekaj evrov pa je bilo vsekakor vrednih svojega namena. Brezskrbno sta si tako lahko ogledala slovensko naravno znamenitost, za katero običajno vlada tako veliko zanimanje, da so morali omejiti število obiskovalcev. Tokrat pa sta jo imela praktično samo zase.

Soteska Vintgar prva naravna vrednota z omejenim obiskom

13. 04. 2023 15.48

Soteska Vintgar je po zimskem premoru znova odprla svoja vrata. Obisk soteske je tudi letos omejen, hkrati je soteska postala tudi prva naravna vrednota v državi z uradno določeno nosilno zmogljivostjo. Novosti je na novinarski konferenci predstavil predsednik Turističnega društva Gorje Janez Poklukar.

V severni triglavski steni ju je odnesel snežni plaz, reševalci rešili oba

10. 04. 2023 16.49

Gorski reševalci so imeli te velikonočne praznike polne roke dela. Kljub temu, da še vedno odmeva plaz pod Malo Mojstrovko in da so pristojni opozorili na zelo zahtevne razmere v gorah, preveč pogumnih gornikov ni manjkalo. Številni pa so potrebovali pomoč reševalcev.

Na Soči bodo šteli kajake in rafte, v Tolminskih koritih omejujejo obisk

10. 04. 2023 08.08

Posočje že več let velja za priljubljeno turistično točko tako za domače kot tuje goste. Lani so v Tolminskih koritih našteli več kot 100.000 obiskovalcev, zato so letos uvedli omejitev. Korita ob rekah Tolminki in Zadlaščici si bo lahko v enem terminu ogledalo 200 obiskovalcev. Cilj ukrepa je zmanjšati vpliv na okolje in gnečo, ki je na vrhuncu sezone vplivala tudi na izkušnjo obiskovalcev in življenje domačinov. Letos bodo med poletno sezono prvič izvedli tudi monitoring plovil na Soči, kjer so na šestih krajih že namestili števce. Na Zavodu Dolina Soče razmišljajo, kako urediti tudi ostale najbolj priljubljene turistične točke v Posočju.

Na Gorenjskem vse več volkov: prebivalce skrbi za lastno varnost

13. 02. 2023 18.43

Župani občin zgornje Gorenjske so na redni koordinaciji v Kranjski Gori pristojne opozorili na slabosti trenutnega upravljanja z velikimi zvermi in na vse večje težave, ki jih v njihovem okolju povzročajo volkovi. Ti so prišli tudi že do vasi, zato se prebivalci ne bojijo več le za pašne živali, temveč tudi za lastno varnost.

Vračanje volka v Alpe: koga ogroža volk ter kdo ali kaj ogroža volka?

14. 01. 2023 10.18

V Triglavskem narodnem parku živi okoli 10 risov, stalno pet do 10 rjavih medvedov in okoli 20 volkov. Zadnje analize stanja populacije kažejo, da je volk postal stalni prebivalec naših Alp. Njegova populacija se hitro širi, v parku pa beležijo tudi strm porast škodnih primerov, ki jih povzročajo volkovi. Volk ni več le občasni gost, zato v TNP opozarjajo vse pristojne, da se intenzivno vključijo v soočanje z izzivi, ki jih prisotnost volka predstavlja za ljudi, ki tam živijo.