"Turistov je vedno več. Včasih smo se s številkami hvalili, kar je prav, a sedaj smo prišli do točke, ko vemo, da številke niso vse," o razvoju turizma meni direktor Zavoda Doline Soče Viljam Kvalić. V lanskem rekordnem letu je Tolminska korita obiskalo 105 tisoč ljudi, avgusta, na vrhuncu sezone, so jih v enem dnevu pri najnižji vstopni točki v Triglavski narodni park našteli več kot tisoč. Za primerjavo, ko so v koritih Tolminke in Zadlaščice leta 2006 uvedli vstopnino, jih je v enem letu obiskalo 12 tisoč ljudi.
Številke, ki so vplivale tako na ohranjanje narave, kot na izkušnjo turistov in življenje domačinov, so bile povod, da so se na Zavodu odločili, da bodo letos pri koritih uvedli omejeno število obiskovalcev. "V enem enournem terminu bo vstop omogočen 200 obiskovalcem, ki bodo morali vnaprej kupiti vstopnico na spletu ali blagajni," o novem režimu pravi vodja vstopne točke v Tolminskih koritih Mija Kokošin. "Če obiskovalci hodijo drug za drugim, od obiska nimajo nič," o prizorih iz preteklih let pravi Kokošinova.
Kar 80 odstotkov obiskovalcev je sicer tujcev, največ Nemcev, Italijanov in Nizozemcev, veliko je tudi Poljakov, Madžarov in Hrvatov. Cene vstopnic ostajajo enake kot lani, z novim režimom pa želijo obiskovalce razporediti skozi ves dan, saj opažajo, da si želi korita večina obiskovalcev ogledati med 10. in 14. uro. V preteklih letih so zato v popoldanskih urah ponujali cenejše vstopnice.
Letos prvič štetje plovil na Soči od Bovca do Tolmina
"Če smo bili v preteklosti vsi usmerjeni v promocijo destinacij, moramo sedaj z destinacijami upravljati," o prihodnosti turizma v Posočju meni Kvalić. Obisk je vsako leto večji tudi pri ostalih znamenitostih. Po oceni Zavoda velika korita Soče pri Trenti vsako leto obišče več kot 100 tisoč ljudi, slab Boka od 70 do 80 tisoč. Gre za ocene, saj na teh točkah ni števca, vstopnin in upravljavca. "A številke so ogromne in turizma ne moremo prepustiti samega sebi," opozarja Kvalić.
Med najbolj obleganimi območji je Soča, zato so na šestih točkah od Bovca do Tolmina postavili kamere, ki bodo letos prvič služile za monitoring dejanskega števila plovil na Soči.
"Podatki bodo služili tudi za to, da se v prihodnje postavijo morebitne določene omejitve glede kajakov, raftov, supov in ostalih plovil. Prometa na Soči je vedno več in nekateri ukrepi bodo v prihodnje potrebni," napovedujejo na Zavodu, od koder bodo podatke poslali medobčinski upravi, ki bo nato odločala o morebitnih dodatnih ukrepih in pravilih.
'Sistem obiskovalcev bo treba urediti tudi pri slapu Kozjak in Boka ter pri izviru Soče'
Spremembe se v prihodnje obetajo tudi pri soteskanju v Fratarici in Predelici. Ministrstvo za naravne vire in prostor bo namreč obravnavalo predloga odredb o omejitvah obiskovanja in ogledovanja sotesk, ki sta priljubljeni točki za raziskovanje kanjonov. Spremembe se obetajo v prihodnjih sezonah, so nam sporočili iz Triglavskega narodnega parka.
Poleg prometa na Soči bo treba razmisliti tudi o ureditvi obiska pri slapih Kozjak in Boka, Šunikovem vodnem gaju in izviru Soče, kjer je pritisk turistov največji, ocenjujejo na Zavodu Dolina Soče, kjer želijo obisk uravnotežiti. "V preteklosti je nekdo postavil tablo in ljudje so šli v tisto smer. Če si tablo odstranil, ljudi ni bilo več. Danes je s sodobno tehnologijo drugače, nekdo pride k nam, to objavi na spletu in kmalu lahko tam pričakujemo tudi druge," o izzivih sodobnega turizma pravi Kvalić, ki priznava, da se s tem izgublja kontrola nad tem, kdo so gosti, koliko jih je in kako pridejo na želene destinacije.
Pri upravljanju turizma v Posočju, ki je za nekatere že postal glavna dejavnost, na Zavodu upoštevajo tudi priporočila Triglavskega narodnega parka, predvsem z vidika ohranjanja kakovosti vode in zmanjšanje prometa.
Tako je treba že nekaj let za vožnjo po najvišji gorski cesti v Sloveniji – na Mangartsko sedlo – plačati ekološko takso v višini deset evrov, poleg tega pa se lahko na devetkilometrsko ozko cesto hkrati zapelje največ 50 vozil, vključno z motorji. Omejitev prometa med poletno sezono velja tudi na cesti do spominske cerkve Svetega duha v Javorci.
Cilj takih ukrepov je, kot pravi Kvalić, izboljšati izkušnjo gostov in zmanjšati vpliv na okolje in življenje domačinov.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.